RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Viktori -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 19:52:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: stela


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Davajte ve polam tocni i potkrepeni informacii, kako novata gradinka vo Karpos e bez hrana i spienje??? mali bebinja i decinja mozat bez sspienje 8 saata? toj sto ja dal informacijava neka objasni i potvrdi!?

Без јадење и спиење не значи дека нема да спијат и јадат, туку дека во цената не е вклучена храна и спиење (кревет, што и да е). Значи се доплаќа за спиење и јадење. Исто како и во германската градинка ( која е дел од државна градинка) што беше, се плаќа околу 6000 и 1490 за јадење и спиење во држ.градинка.

Ova bass mi nema nekoja smisla, se znae sto e del od gradinka , koe dete nema da jade i spie, pa toa da ne e vkluceno vo cenata? Ako sporeduvas so germanska gradinka, i ovde bi se hranele i sspiele vo drzvna, taa sto e do nea, gradinka? ako e taka znaci plakas samo za edukacijata i zabavata na decata - a toa ne e gradinka, toa sse kursevi igroteki :)))


Не е Маца како што кажува. Не се доплаќа за спиење, туку нема спиење. Не кај бебињата, таму си спијат, ама во поголемите групи нема.
Сега ако задреме некое, ќе го сместат, сигурно нема од дома да те бараат, ама нема време за спиење определено кога сите деца спијат. Ниту пак соби со креветчиња за спење. Не дека не им постојат во градинката, туку тоа едноставно не им е во програмата.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

И Стевче се фалеше на ТВ дека градинката е изградена со праи од граѓаните на општина Карпош и затоа за нив ќе биде цената 50% поевтина. Е се тоа фино, ама ако е изградена со мои пари зошто бе да не може моето дете да иде таму за 1500 денари како во секоја државна градинка? И ако е 50% поевтина цена, колку е бе целата цена 17200 МКД?!?!? и тоа пута два за двде деца нели?!?!?!
Фала му на Стевче, ама освен ако не мисли дека жителите на Карпош имаат месечни примања од 170.000 МКД месечно не знам како мисли дека треба да сме среќни што градинкава била изградена со наши пари.....Ја мислам дека моите деца ќе продолжат да одат во државна градинка....

[мативен флаер што го читав пишување дека запишуваат деца од 6 месеци па нагоре?


Sega me zbuni. Jas ne go razbrav ova taka. Gradinkata ne e izgradena od parite na drzavata. Si ima privaten sopstvenik. Ama ke se finansira od parite na graganite koi sto ke gi nosat decata vo taa gradinka. Odnosno od parite sto tie ke gi plakaat za prestojot tamu, zatoa e i cenata povisoka. A plus posut za zitelite na taa opstina...
Mozebi gresam ama jas taka razbrav i taka e logicno da bide...




Јована, градинката не е приватна сопственост, туку е под закуп. На општинско место, општински пари за градба и то.
Финтата беше, франкофонски центар и фран. амбасада требаа да дадат пари за внатрешно уредување и да биде градинка на француски јазик, арно ама пукнала тивата општина-амбасада и зјаеше празна пола година.
За да не му пропаднат на Стевче парите, ја даде на ИПС со кирија нормално, ама ете да има попуст за карпошевци, за да има тој со што да се пува [sm=jezicek.gif]
Инаку, си плаќаат кирија, сметки се самостојно, ништо понатака не е финансирано ни од општина ни од држава.





blue_blue -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 9:32:09)

Фала Виктори - тоа сакав да кажам...дека е изградена од општински пари, а не дека општината после ќе ја финансира...ама јас мислам дека и тоа не е во ред....зошто од тие пари можеа да ги реновираат постоечки градинки во општината и да го едуцираат кадарот кој работи таму, да им купат на децата нови, современи едукативни играчки....Оти стварно не знам кој тоа граѓани на Карпош се во можност да плаќаат 9000 денари пута два во многу случаи пошто имаш две деца нели, значи 18000 денари за градинка од која нема да може да си ги зема децата пошто она работи до 16:00 значи ќе треба плус да имам или баба (ако има) или уште и пари за жена да дава да ги зема од градинка....

Плус како што кажуваш сега испадна и дека не е франкофонска градинка како што требаше него ја дале под кирија - па кој знае до кога и ќе постои - може ќе поработи 6 месеци, па ќе ја затворат...




Јована, градинката не е приватна сопственост, туку е под закуп. На општинско место, општински пари за градба и то.
Финтата беше, франкофонски центар и фран. амбасада требаа да дадат пари за внатрешно уредување и да биде градинка на француски јазик, арно ама пукнала тивата општина-амбасада и зјаеше празна пола година.
За да не му пропаднат на Стевче парите, ја даде на ИПС со кирија нормално, ама ете да има попуст за карпошевци, за да има тој со што да се пува [sm=jezicek.gif]
Инаку, си плаќаат кирија, сметки се самостојно, ништо понатака не е финансирано ни од општина ни од држава.






Beatris -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 9:48:24)

Идејата е добра, цената ајде да речеме ок на кого му одговара добро на кого не тоа е! Ама не можам да ја сфатам програмава како дете да не преспие од 8 сабајле до 5?

Па и да има услови ако на некое му се спие да спие, кое е тоа дете што ќе спие кога другите не спијат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Каде е редот што секое дете треба да го има, или работава ако некое падне од умор и заспие ќе го покријат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 
Глупости!




Maca25 -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:05:24)

Вака беше порано во Лилипут. Немаше определено време за спиење, ако на некое му се приспие, заспива кај било, на земја, на столче и сл. па го преместуваа. Најчесто децата немаа ред ни за јадење ни за спиење, после родителите мака мачеа за викенд дома. Сите спиеа кога ќе им се приспие. Многу често се случуваше со пријателката да одиме по ќерка и во 5 и малава да спие. Кога ќе ги видев на земја легнати и спијат неколку, други скокаат и викаат околу нив, навистина ми беше жал. Сега не знам како е во новата градинка. Али ова што го викате дека нема спиење (време за одмор) во определено време ми личи исто како во Лилипут. Па и со цената се тука некаде.




Viktori -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:10:28)

Ај ќе се информирам што се прави ако му се спие на некое дете па ќе ви кажам [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

Дека ќе спијат на земја, а другите ќе рипаат околу не ми се верува затоа што градинката има преку 10 посебни занимални, ама па поим неам што прават ако му се спие на некое дете [sm=zmeden.gif].
Ваљда е за деца што не спијат дење.[sm=jezicek.gif] Се потенцира и на упис дека е без спиење. Па изборот е на родителот.
А и порано кога беше на водно имаше повеќе странци од нашинчиња, а странците се познати по неоставање на децата да спијат дење, за да ги стават во кревет уште во 6 попладне и да спијат до сабајле. [sm=smiley36.gif]




Maca25 -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:19:55)

Ај, информирај не Виктори! [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]

А, има ли некој овде што го носи детето во германската градинка?




Beatris -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:30:22)

Иии жива згода тоа после за викенд дома има да биде интересно, спиење никако, а кога ќе се вратиме од работа супер, детето ќе падне во кома уште во кола накај дома, мирна глава [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 

И кога јас да се дружам со моето дете, или треба да ме гледа само ко шофер од и до градинка, тенк ју бат но тенк ју [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 

п.с. Ќе и кажам да почека 1 саат на клупа пред градинката додека дојде 5 да ја земеме, оти таква е нАли програмата 




Viktori -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:32:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Фала Виктори - тоа сакав да кажам...дека е изградена од општински пари, а не дека општината после ќе ја финансира...ама јас мислам дека и тоа не е во ред....зошто од тие пари можеа да ги реновираат постоечки градинки во општината и да го едуцираат кадарот кој работи таму, да им купат на децата нови, современи едукативни играчки....Оти стварно не знам кој тоа граѓани на Карпош се во можност да плаќаат 9000 денари пута два во многу случаи пошто имаш две деца нели, значи 18000 денари за градинка од која нема да може да си ги зема децата пошто она работи до 16:00 значи ќе треба плус да имам или баба (ако има) или уште и пари за жена да дава да ги зема од градинка....

Плус како што кажуваш сега испадна и дека не е франкофонска градинка како што требаше него ја дале под кирија - па кој знае до кога и ќе постои - може ќе поработи 6 месеци, па ќе ја затворат...




Јована, градинката не е приватна сопственост, туку е под закуп. На општинско место, општински пари за градба и то.
Финтата беше, франкофонски центар и фран. амбасада требаа да дадат пари за внатрешно уредување и да биде градинка на француски јазик, арно ама пукнала тивата општина-амбасада и зјаеше празна пола година.
За да не му пропаднат на Стевче парите, ја даде на ИПС со кирија нормално, ама ете да има попуст за карпошевци, за да има тој со што да се пува [sm=jezicek.gif]
Инаку, си плаќаат кирија, сметки се самостојно, ништо понатака не е финансирано ни од општина ни од држава.





А бе и ти си во право.

Јас памтам и ленти се сечеа пред да почне да се гради и лопати фрлаа Стевче и Амбасадорот. Ама нешо не се договире ко што треба... Затоа и беше празна и испадна да пропадне објектот, а Стефче наш сака кирија, пари кеш, а не да ги дава на градинки.
Можеа тој простор да го дадат на Орце Николов па да се растеретат групите или да се вработат млади филолози, од сите групи, Шпански, англиски, дури и славистика, зошто да не, па сите ќар да имаат.
Ама така нема пари +....
Не знам блу-блу, градинката си е приватна и си ги диктира и цените, и работното време, и програмата, што е ок, затоа што чим постојат така, сигурно имаат и деца и ќар.
Туку муабетот дека градоначалникот ни наш, се грижи за децата и дава попуст паѓа во вода...




Beatris -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:37:51)

Да идеш и да бараш надомест за ПР услуги [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] И така сите на тебе сме навалиле прашај ова, прашај она [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Оти гзот веројатно тешко ни се мрда на сите [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Viktori -> RE: Во која градинка? (9.3.2012 10:38:54)

Па се шуњам таму од време на време, затоа знам. Арно викаш, ќе си барам плата [sm=smiley36.gif]




stela -> RE: Во која градинка? (28.3.2012 13:38:06)

Ima li r-rajki ssto go nosat svoeto dete vo vlae gradinkata odnosno vo jasli, kako ste zadovolni? sto imate vaka da se napomene za tamu, od sto ste zadovolni od sto ne?




zlatcetomoe -> RE: Во која градинка? (28.3.2012 20:23:22)

Zdravo na site,
bi sakala da ve prasam dali nekoj go nosel deteto vo gradinkata PONI vo hipodrom i koi se vasite iskustva, M trgnuva od 01.04 pa me interesira kakvi se uslovite i personalot

Vi blagodaram




Џесика -> RE: Во која градинка? (28.3.2012 20:47:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Ima li r-rajki ssto go nosat svoeto dete vo vlae gradinkata odnosno vo jasli, kako ste zadovolni? sto imate vaka da se napomene za tamu, od sto ste zadovolni od sto ne?

Стела, син ми оди во таа градинка, „Пролет“ во Влае, јас сум многу задоволна, негувателките во јасли се супер. До сега немало нешто од што не сум била задоволна во поглед на тоа како ми го гледаат детето. Исхраната е солидна, никогаш не сум го земала измачкан, испотен или со какана пелена (ова зборам за во јасли кога идеше) едино што во оваа група не ми фаќа око се активностите, ама не сум баш меродавна пошто син ми не кажува ништо, па не сум информирана од негова страна.




stela -> RE: Во која градинка? (29.3.2012 9:02:14)

Fala Dzesika, planirame od drugata nedela da go nosime, pa da vidime kako ke bide[sm=smiley1.gif]




fila -> RE: Во која градинка? (29.3.2012 9:31:16)

soncetomoe vaka da ti kazam jas i deset deca da imam niedno ne bi dala vo taa gradinka vo hipodrom moeto koga bese godinaipol go zapisav tamu odese 1 mesec i sekoj den koga go zimav bese ziv mokar ne preoblecen kakan vo pampersot sedel cel den nesmenet pampers i gazeto mu se napravi katastrofa sto posle toa eden mesec nemozev da go opravam.A EVE TI I DRUG PRIMER DECATA NA EDNI KOMSII ODEA TAMU VO GRADINKA I EDEN DEN DODEKA UCITELKITE SI PIELE KAFE OVIE DVE EDNO MASKO EDNO ZENSKO SI ISKOCILE I SI POSLE NAKAJ DOMA PO GLAVNA ULICA I SREKA GI SRETNAL EDEN CIGAN OD MAJKA RODEN SO SE VIKA I GI DONEL DO DOMA ZATOA STO MASKOTO ZNAELO DA KAZE KADE ZIVEE INACE SE OD TRUBAREVO znaci za taa gradinka nemam nieden ubav zbor




Мајка -> RE: Во која градинка? (29.3.2012 23:51:34)

РР-ки,
ај ве молам упатете ме ако има ваква тема ако не пишете ми искуства од градинки во Кисела вода.
Благодарна..




mami2 -> RE: Во која градинка? (30.3.2012 10:17:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Мајка
РР-ки,
ај ве молам упатете ме ако има ваква тема ако не пишете ми искуства од градинки во Кисела вода.

Од која градинка во К.Вода?
Моите одат во 8-ми Март, А. е јасли, а Н. средна група, до сега за една година немам замерки во однос на чувањето, грижата и воспитувањето.
Мора да се прифати од старт дека градинката е колектив, си носи и таков тип на грижа. Не може да биде исто како чување дома кое го плаќав 10.000 месечно ама се е прилагодено на индивидуалните потреби на детето, на ритамот, навиките, на желбите на родителите. Во градинка тоа го нема, се е групно, па се случува дома да се донесе туѓо шишенце, шнола, пантолани, ама грешки правам и јас на работа. Не е трагично. Инаку за разболување ако се мислите поголемото дете фати свински грип во период кога јас бев бремена со второто и си седевме дома во карантин и изолација баш поради епидемијата. Градинката сигурно си носи и колективни болести.
Позитивно од одење во градинка е она што го доживеав минатата недела кога правевме втор роденден на А. и дојдоа три деца од градинка. А. кога набројува кој и дошол на роденден ги кажува само нив три, покрај 20 други деца од роднини и пријатели што беа. Никој друг не и е битен, децата од градинка и се нејзиниот свет, со нив е повеќе отколку време отколку со мене.




Ljubovce -> RE: Во која градинка? (30.3.2012 11:50:20)

Jas ke moram A da go dadam na 8 meseci vo gradinka,trgnuvam na rabota,a nemam poim ni kade,nitu pa imam nekogo da prasam za iskustvo,ziveeme pozadi ramstor tuka kaj ljuc kafanata,ima li nekoja mamicka sto nosi detence vo blizina nekoja gradinka?




mila 3 -> RE: Во која градинка? (30.3.2012 12:03:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Jas ke moram A da go dadam na 8 meseci vo gradinka,trgnuvam na rabota,a nemam poim ni kade,nitu pa imam nekogo da prasam za iskustvo,ziveeme pozadi ramstor tuka kaj ljuc kafanata,ima li nekoja mamicka sto nosi detence vo blizina nekoja gradinka?



moja prijatelka go nosese devojceto kaj Koco Racin skoloto i bese mnogu zadovolna. a druga blisku gradinka ti e na sampionce, za tamu neznam[sm=smiley1.gif]




bliznaci2007 -> RE: Во која градинка? (30.3.2012 12:03:49)

Moite se vo gradinkata ,,13 Noemvri-Jasmin,, do Pol.stanica i jas sum zadovolna do sega. Vospitackite im se mladi,so interesni idei,se nesto im izmisluvaat da ne im e dosadno,imaat ubava programa vo tekot na sekoj mesec podelena na 4 nedeli,eve sega se vo duhot na Veligden, vo sekoj slucaj od aspekt na organiziranost i vospituvanje i higiena jas sum zadovolna. Posle 8 i 30 ne primaat,pocnuvaat so dorucek,ako nekoj roditel ima potreba ne moze da vleze,vratite se zaklucuvaat ,funkcionira so najava na zvonce. Toa spored mene e dobro,decata se zastiteni a nastinki i virusi normalno ima kako i vo sekoja gradinka no za toa ne se vinovni vospitackite tuku roditelite. Pristojna gradinka spored mene.




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (30.3.2012 12:15:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

Позитивно од одење во градинка е она што го доживеав минатата недела кога правевме втор роденден на А. и дојдоа три деца од градинка. А. кога набројува кој и дошол на роденден ги кажува само нив три, покрај 20 други деца од роднини и пријатели што беа. Никој друг не и е битен, децата од градинка и се нејзиниот свет, со нив е повеќе отколку време отколку со мене.


Јас се мислев дали да канам деца од градинка на вториот роденден на Филип. Цело време ги зборува дома, ама буквално нон стоп си ги кажува другарчињата. Сигурно ќе се израдува ако му дојде некој од нив.




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (20.4.2012 11:29:39)

Еве ви уште една реновирана градинка во Аеродром.

Прва енергетски ефикасна градинка во Македонија



Првата енергетски ефикасна градинка во земјава, “Срничка - Калинка“, денеска ќе биде промовирана во Аеродром.
Реновирањето на градинката е реализирано во рамки на проектот “Ублажување на климатските промени преку подобрување на енергетската ефикасност во градежниот сектор“ спроведен од УНДП, а со финансиска поддршка од Австриската агенција за развојна соработка и општина Аеродром.

На промоцијата е најавено присуство на министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, амбасадорот на Австрија, Томас Мајкл Баер и заменик постојан претставник на УНДП, Алесандро Фракасети.

виа Точка




slavicav -> RE: Во која градинка? (26.4.2012 15:59:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Еве ви уште една реновирана градинка во Аеродром.

Прва енергетски ефикасна градинка во Македонија



Првата енергетски ефикасна градинка во земјава, “Срничка - Калинка“, денеска ќе биде промовирана во Аеродром.
Реновирањето на градинката е реализирано во рамки на проектот “Ублажување на климатските промени преку подобрување на енергетската ефикасност во градежниот сектор“ спроведен од УНДП, а со финансиска поддршка од Австриската агенција за развојна соработка и општина Аеродром.

На промоцијата е најавено присуство на министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Стево Темелковски, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски, амбасадорот на Австрија, Томас Мајкл Баер и заменик постојан претставник на УНДП, Алесандро Фракасети.

виа Точка



E sega se mislam dali ovaa ili Pinokio mislam deka taka se vika,klon na Korchagin na bul kocho Racin se naoga.Ima nekoj da mi kazi kako e tamo?




Мајка -> RE: Во која градинка? (26.4.2012 23:25:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


Од која градинка во К.Вода?

|Мами,
се размислувам помеѓу весели цветови и 8ми март?!
Малото ми е за во јасли.. септември ќе прави годинка (ќе изгураме некако до тогаш..)
ооооф леле колку ќе ми биде тешко[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




libra.n -> RE: Во која градинка? (7.5.2012 18:38:05)

Denes zedov prijava za vo Orce Nikolov- Karpos3, od septemvri planirame da ja nosime, ke ima godina i dva meseci.




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>