RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


topce -> RE: Во која градинка? (16.1.2012 13:58:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natuska85 RR

Женски да ве прашам дали некој има искуство со градинката Росица,објект Калинка во Хром или Пролет во Влае???Секое искуство ми е добредојдено.И уште нешто сакав ако може некој поискусна мамичка да ми каже што треба да внимавам кога ќе го запишувам [sm=duda.gif] во градинка, мислам на услови,двор дали има градинката или незнам што уште..............Би требало кога ќе отидеме во градинката да ми дозволат да видам кај ќе престојува моето дете или не[sm=zmeden.gif] ...

моето дете оди од скоро 11 месеци во градинка, сега има 3 години, и нормално кога ја запишувавме бевме во стилот сакам се да знам и сакам да видам кој и каде ќе се гризи за детето кое се уште не беше ни проодено како што треба. и прво ни закажаа состанок со педагогот, норамлен муабет, малку таа нас да не запознае малку ние околината да ја запознаеме и не качија во јасли да видиме каде ќе биде сместена ќерка ни. и нормално тука беа и други дечиња и негувателките и убаво се сеќавам едната ни објаснуваше буквално се од тоа како на земја ги ставаат да си играат, како не се по цел ден во креветче, како ги ранат, доколку има некоја играчка или ќебе или перничка кои му се омилени дека може да ги носи за да не се чувствува несигурно, тоа демек му е знак на сигурно, а другата негувателка само ни рече ич да не се сеќирате од 9 деца колку што се запишани најава има дека 5 ќе одат од септември,а само вашето ќе биде ново дете така да има време да и посветиме само вие бидете спокојни. ни покажаа дека имаат нокширчиња за сите, дека е едно дете во едно креветче, кој е редот за носење на шишиња, цуцла само во ранец ако ептен треба тогаш им ја даваат инаку нема цуцла, телефонски број за контакт обавезно. наутро сестра ги земаше тие што беа во јасли.
мислам дека ако побарате секаде би ве пуштиле да видите што и како е само без чевли на тоа да сте спремни.




riba79 -> RE: Во која градинка? (20.2.2012 14:08:06)

јас сакам филип да го запишам во срничка-чекорче во јасли...ај кажете какви искуства имате со тие учителки ако може со име да знам кај кого да барам да го стават или една група е само?и колку пати спијат таму ?филип дома спие 2-3пати па затоа прашувам..поздрав




topce -> RE: Во која градинка? (20.2.2012 14:15:13)

скоро секоја година им ги менуваат негувателките, така да и покрај тоа што сме оделе во јасли нашите негувателки се сега во големите групи. ние бевме могу задоволни од тоа како ја гледаа ќерка ни и само убави зборови можам да кажам. мојата наутро јадеше па си придремуваше до кај 10, па после се заигрува па јаде и пак спие и малку проблем беше што не ја земавме во 15 часот туку остануваше до 17 часот па кенкаше за уште да спие, а за јадење и даваа и после тоа ако видат дека е гладна. Сепак ужината им е во 14Ч30 и до 17 часот многу време без јадење [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




riba79 -> RE: Во која градинка? (20.2.2012 14:17:10)

fala topce[sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Viktori -> RE: Во која градинка? (2.3.2012 23:21:44)

Денес бев во новата приватна градинка, што се наоѓа во ист двор со Орце Николов, позади Лептокарија. Додуша стара градинка, на нова локација.
Ново чичка, тоалети со мали веце школки, туш кабинчиња, лавабоа, ново-поново здравје, девојките што работат се супер, групите се до 10 деца и помалку. Има можност на англиски, македонско-англиски, француски наскоро.

Цената мислам е 7 000 денари за жители на Карпош. Ако се двоумите помеѓу тетки или градинка, ако ја видите градинката дефинитивно ќе се одлужите за таа градинка.




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (3.3.2012 11:48:04)

Da se nadovrzam na viktori, na ovaa cena dodadete uste 1.600 den za hrana, gradinkata e bez spienje i raboti od 8-16:00h




Viktori -> RE: Во која градинка? (3.3.2012 17:17:31)

градинката е без спиење, ама доколку некое дете сака да спие, може. + Имаат и сопствен превоз, ако не ви се гужва наутро.




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 14:00:42)

Дали некој има деца кои одат во малата градинка позади Универзална сала?
Молам да ми прати пп за тоа какви се условите, односот на вработените, и сл. Јас бев денес со ќерка ми и убав впечаток ми оставија сите, но се плашам да не е така само додека го упишат детето...




Bisercinja -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 14:03:54)

Imam slusnato deka taa gradinka e stara, mala i mozebi neugledna, no decata gi cuvaat prekrasno. A toa e toa sto ni e najvazno, neli?




Beatris -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 14:10:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Da se nadovrzam na viktori, na ovaa cena dodadete uste 1.600 den za hrana, gradinkata e bez spienje i raboti od 8-16:00h


Се ова фино, ама по која логика работново време им е до 16ч. никако не можам да разберам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

И како без спиење кога во некој информативен флаер што го читав пишување дека запишуваат деца од 6 месеци па нагоре?




blue_blue -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 14:46:35)

И Стевче се фалеше на ТВ дека градинката е изградена со праи од граѓаните на општина Карпош и затоа за нив ќе биде цената 50% поевтина. Е се тоа фино, ама ако е изградена со мои пари зошто бе да не може моето дете да иде таму за 1500 денари како во секоја државна градинка? И ако е 50% поевтина цена, колку е бе целата цена 17200 МКД?!?!? и тоа пута два за двде деца нели?!?!?!
Фала му на Стевче, ама освен ако не мисли дека жителите на Карпош имаат месечни примања од 170.000 МКД месечно не знам како мисли дека треба да сме среќни што градинкава била изградена со наши пари.....Ја мислам дека моите деца ќе продолжат да одат во државна градинка....

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Da se nadovrzam na viktori, na ovaa cena dodadete uste 1.600 den za hrana, gradinkata e bez spienje i raboti od 8-16:00h


Се ова фино, ама по која логика работново време им е до 16ч. никако не можам да разберам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

И како без спиење кога во некој информативен флаер што го читав пишување дека запишуваат деца од 6 месеци па нагоре?




stela -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:10:05)

Davajte ve polam tocni i potkrepeni informacii, kako novata gradinka vo Karpos e bez hrana i spienje??? mali bebinja i decinja mozat bez sspienje 8 saata? toj sto ja dal informacijava neka objasni i potvrdi!?




JovanaJ -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:13:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

И Стевче се фалеше на ТВ дека градинката е изградена со праи од граѓаните на општина Карпош и затоа за нив ќе биде цената 50% поевтина. Е се тоа фино, ама ако е изградена со мои пари зошто бе да не може моето дете да иде таму за 1500 денари како во секоја државна градинка? И ако е 50% поевтина цена, колку е бе целата цена 17200 МКД?!?!? и тоа пута два за двде деца нели?!?!?!
Фала му на Стевче, ама освен ако не мисли дека жителите на Карпош имаат месечни примања од 170.000 МКД месечно не знам како мисли дека треба да сме среќни што градинкава била изградена со наши пари.....Ја мислам дека моите деца ќе продолжат да одат во државна градинка....

[мативен флаер што го читав пишување дека запишуваат деца од 6 месеци па нагоре?


Sega me zbuni. Jas ne go razbrav ova taka. Gradinkata ne e izgradena od parite na drzavata. Si ima privaten sopstvenik. Ama ke se finansira od parite na graganite koi sto ke gi nosat decata vo taa gradinka. Odnosno od parite sto tie ke gi plakaat za prestojot tamu, zatoa e i cenata povisoka. A plus posut za zitelite na taa opstina...
Mozebi gresam ama jas taka razbrav i taka e logicno da bide...




stela -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:15:48)

Gradinkata e javno privatno - partnerstvo, sto znaci so odredeni povolnosti i pomos od opstinata e izgradena privatna gradinka




Beatris -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:18:13)

Колку што прочитав регуларната цена на градинкава е 9000 ден. Ако граѓаните на општина Карпош имаат 50% попуст како што се фалеше градоначалникот, како ли ја извеле цената од 7000ден баш ме интересира... [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




JovanaJ -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:22:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Gradinkata e javno privatno - partnerstvo, sto znaci so odredeni povolnosti i pomos od opstinata e izgradena privatna gradinka

E pa ako, sepak ke se finasira ponatamu so parite od graganite koi ke gi nosat decata tamu. A ne so parite na site drugi gragani (na drzavata).
I da, koga ke se razmisli malku e bez vrska ako e javno-privatno partnerstvo, moze da dojde do zloupotreba...hmmm
Vo odnos na finansiranjeto mislam..




Maca25 -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:22:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Davajte ve polam tocni i potkrepeni informacii, kako novata gradinka vo Karpos e bez hrana i spienje??? mali bebinja i decinja mozat bez sspienje 8 saata? toj sto ja dal informacijava neka objasni i potvrdi!?

Без јадење и спиење не значи дека нема да спијат и јадат, туку дека во цената не е вклучена храна и спиење (кревет, што и да е). Значи се доплаќа за спиење и јадење. Исто како и во германската градинка ( која е дел од државна градинка) што беше, се плаќа околу 6000 и 1490 за јадење и спиење во држ.градинка.




stela -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 15:44:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Davajte ve polam tocni i potkrepeni informacii, kako novata gradinka vo Karpos e bez hrana i spienje??? mali bebinja i decinja mozat bez sspienje 8 saata? toj sto ja dal informacijava neka objasni i potvrdi!?

Без јадење и спиење не значи дека нема да спијат и јадат, туку дека во цената не е вклучена храна и спиење (кревет, што и да е). Значи се доплаќа за спиење и јадење. Исто како и во германската градинка ( која е дел од државна градинка) што беше, се плаќа околу 6000 и 1490 за јадење и спиење во држ.градинка.

Ova bass mi nema nekoja smisla, se znae sto e del od gradinka , koe dete nema da jade i spie, pa toa da ne e vkluceno vo cenata? Ako sporeduvas so germanska gradinka, i ovde bi se hranele i sspiele vo drzvna, taa sto e do nea, gradinka? ako e taka znaci plakas samo za edukacijata i zabavata na decata - a toa ne e gradinka, toa sse kursevi igroteki :)))




*Elena* -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 16:04:55)

Dali nekoj ima iskustvo so gradinkata Buba Mara vo N. lisice, ili nekoja druga vo opstina Aerodrom? fala i pozz...




JovanaJ -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 16:17:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

Dali nekoj ima iskustvo so gradinkata Buba Mara vo N. lisice, ili nekoja druga vo opstina Aerodrom? fala i pozz...

Nie odime vo Srnicka-Lale vo Aerdorom. Mislam de se zavisi od vospituvackite. Kaj sin mi vo grupata nekako mu se menuvaa mnogu lani a nie ne odevme tolku redovno pa neznam kako da kazam.
Sega ovaa godina sum zadovolna od vospituvackite, vaka navidum izgleda cisto...ok e. Ne se pozalil i toj samiot, zadovolen e od nivniot odnos.
Nemam iskustvo so druga gradinka pa da sporedam. Prijateli nasi sega pocnaa tuka da odat, predhodno bea vo centar (neznam vo koja gradinka) i velat deka ne bilo dobro sporedbeno so taa vo centar.
A bas za Buba Mara sum slusala deka bilo loso, so higienata, mnogu deca isl...ne odvrakaa od taa gradinka site kade sto spomnuvavme. Kolku e sega i ova relevantno neznam...




*Elena* -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 16:37:42)

Fala JovanaJ[sm=smiley1.gif]
Znam za Buba Mara deka e guzva po 35 deca se vo grupa, ama mislev deka poveketo gradinki vo Aerodorom se takvi...moeve ke bide za vo jasli, malecko 8-9 meseci, a planiram od septemvri da pocne i moram da izberam gradinka. Za tuka za vo Aerodrom mozam da fatam vrski za zapisuvanje, posto neli obicno nema ni mesto, a za na drugo mesto neznam...




JovanaJ -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 16:44:01)

Pa dobro da, i kaj sin mi se 30 vo grupa [sm=smiley1.gif].
Ama ako e Jasli mislam deka se pomalku i deka ima mesto ne ti trebaat vrski.
Za pogolemite decinja pravat problem.
Jas koga sakav da go zapisam otidov vo Buba Mara i vednas mi rece ako e za Jasli ima mesto ako e pogolemo nema sansi [sm=smiley36.gif] me otkaci uste od vrata. Mislam deka nema da imas problem so mesto vo Jasli.




*Elena* -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 17:12:12)

Pa i treba da se pomalku vo jasli, mali bebinja se, so ke napravat dve vospituvacki[sm=zmeden.gif]
A nekoe iskustvo so Orce Nikolov gradinkata vo Karpos 2?, taa mi e najblisku do rabota pa...fala




Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 17:43:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: stela

Davajte ve polam tocni i potkrepeni informacii, kako novata gradinka vo Karpos e bez hrana i spienje??? mali bebinja i decinja mozat bez sspienje 8 saata? toj sto ja dal informacijava neka objasni i potvrdi!?

Без јадење и спиење не значи дека нема да спијат и јадат, туку дека во цената не е вклучена храна и спиење (кревет, што и да е). Значи се доплаќа за спиење и јадење. Исто како и во германската градинка ( која е дел од државна градинка) што беше, се плаќа околу 6000 и 1490 за јадење и спиење во држ.градинка.

Ova bass mi nema nekoja smisla, se znae sto e del od gradinka , koe dete nema da jade i spie, pa toa da ne e vkluceno vo cenata? Ako sporeduvas so germanska gradinka, i ovde bi se hranele i sspiele vo drzvna, taa sto e do nea, gradinka? ako e taka znaci plakas samo za edukacijata i zabavata na decata - a toa ne e gradinka, toa sse kursevi igroteki :)))



Stela, site privatni gradinki funkcioniraat na toj princip - ti davaat osnovna cena za zgrizuvanje na deteto, se drugo se plaka dopolnitelno, pa ti ako sakas pravi mu sendvicinja i sokcinja od doma i tie ke mu gi davaat vo gradinka.




Viktori -> RE: Во која градинка? (8.3.2012 19:48:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris RR

Колку што прочитав регуларната цена на градинкава е 9000 ден. Ако граѓаните на општина Карпош имаат 50% попуст како што се фалеше градоначалникот, како ли ја извеле цената од 7000ден баш ме интересира... [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Цената во градинката е 14 000 денари. Без сиење, јадење и превоз. За сите деца, само граѓаните на Карпош имаат 50 % попуст.




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>