RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Maca25 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:12:58)

eeee супер,  ќе се чекаме секој ден после градинка на лулашки позади!!! Па нина заедно со Филип ќе биде !!! Ги спојуваат нејзината група со таа од јасли после 16 ч. Пиши ти кое време го зимаш!!




dostickage -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:22:45)

Zenski ima li nekoj iskustvo so gradinkite vo Aerodrom,onaa kaj Gjorgjija Pulevski ucilisteto ili pak taa kaj Vero?
Please ako ima nekoja majka neka mi kaze iskustvo so jasli.
Nie odime vo korcagin no ne za uste dolgo.Mislam teska katastrofa.Taa kaj Gradks Bolnica zboruvam ne znam za drugite.
Deteto cela nedela mi go vrakaa smrznato od klimata,mi go dava gotvackata sto mie sadovi vnatre,nema negovatelka nema nisto.Vo petokot mi go vratija so oteceno edno oko od klimata ,mrsuli do gusa i crveno grlo.Cel vikend sme so 40 temperatura i vcera vo 5 sabajle zavrsivme vo Kozle na dezurno.I se toa od klasicna negriza.Mislam se sobrale tamu site klimaktericni negovatelki i lupaat klima do nemaj kade.A maliot moj nitu odi nitu zboruva pa ne moze da se trgne zasto nisto i ne razbira.Mislam damn it ,kolku sum nervozna.
Ke idam i ke gi dognam u vozduh kolku se neodgovorni.

Jas razbiram i dete da se razbole i se ama od negriza ne razbiram.

Da ne zboruvam kolku samo raboti mu falele,vloskata od ednoto cevlice,ukradeni pantaloni pa posle vrakjani,ziv haos.Moj sovet e da ne nosite dete tamu.Mozat da napravat sto web site-a ama vrska nemaat so zivotot.

Pak da se vratam pla neka mi pise nekoj dali ima iskustvo so gradinkive od Aerodrom.

Thanks:-)




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:25:33)

Јас од понеделник сум на одмор и сакам пред спиење да го земам. Ама нема секој ден да го носам. А оваа недела околу 4 и пол. Ама ако ја земаш ти порано, ќе се договориме и обавезно мини дружба [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Таман Нина ќе ми каже што прави цел ден Филип во градинка [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Maca25 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:26:54)

Ајде мамички од Аеродром помогнете и на dostickage!!!

И кај ќерка ми во градинка ја пуштаа климата да шиба на -15, затоа што пикаат по 2 групи од по 30 деца во една занимална, па кога ја зимам Нина секогаш и се мраз ноџињата и рачињата!




dostickage -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:32:10)

epten sum nervozna.razbiram deka e toplo i se ama epten go preterale.a im bese kazano so ubavo.
sto e najtragicno nemaat ni deca.Gi gledam koga idam da go nosam i da go zimam.cat pat po nekoe detence.od grupata kaj sn mi ima samo uste edno do dve decinja.




Mihaela 2010 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:38:29)

lele mamicki,me fakja strav ..Od septemvri za prv pat trgame vo gradinka,koj znae kako ke bide,a i tie vospitacki ,retko da najdes dobra,komsii mi vikaat da gi podmitis za da bile po fini,abre toa im e rabota,kaj im plakjas gradinka,pa i zena plakjam za da ja zima porano posto ke treba do 5 da me ceka a sama ke bide,kaj mene u naselba site so babi i dedovci,gi zimaat do kaj 3 pa greota e samo da go ostaam do 5.




dostickage -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:43:54)

ne pali sekogas podmituvanje.bar kaj nas,ne podmituvav klasicno so kes ama so drug stvarcinja i te kako da.
ama pak ne g biva.taa ednata e ok.ama djabe koga ne e samo ona tamu.ne e edna ista negovatelka od 7-8 pa se do 5 popladne.se slucuva i po tri negovatelki da go cuvaat dodeka ga dojdam da go zemam:((
pa posle falele konduri i ne znam sto...ne znam vise so da mislam




Maca25 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 12:06:52)

кај нас фармерките на Нина ги немаше 2 недели..дуре не знаеа кај кое дете се. и јас секој ден и кога ја носев и кога ја зимав им викав да ни ги најдат фармерките.
А тоа дека по 5 души во денот им се менуваат за чување е точно. Значи има една на прием сабајле од 6.30 до 8.30, после втора до 10.30 До пауза, па поаѓа трета, па ок спиење, јадење со двете воспитувачки, па после 15.30 им се менува воспитувачката, односно таа што е дежурна ги чува до 5.30. 2 од овие 4 што ги набројав се тотално непознати за нашите деца, затоа што се менуваат секоја недела, а ниту тие не знаат име на нашите деца.




Mihaela 2010 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 12:12:11)

jas sakav malata da ja zapisam vo maj,imase napraveno vekje godinka od pricini sto nema koj da mi ja cuva.Bidejki na mm rabotata mu e vo Aerodrom resivme tamo da ja zapiseme .Arno ama idi vo edna idi vo druga nemalo mesto,pa pocnaa da ne prasuvaat zosto vo aerodrom koga sme od butel,i navodno podnesov na kraj baranje za septemvri.vo meguvreme razmisliv da si ja zapisam vo butel kaj sto ziveeme,posto adaptiven period ke trae sigurno dve nedeli,nemozam sekoj den da se maltertirame butel-aerodrom,i na kraj ostana za vo butel,komsikive se zadovolni od vospituvackite,pa sega citajki vaka mozebi sum napraila dobar izbor,sto ne ja zapisav vo aerodrom.




topce -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 12:24:41)

еве ние одиме во Аеродром во градинка, таа спроти мајчин дом, и јас сум многу задоволна, посебно од негувателките. од 1 септември ни се менуваат ќе имаме нови воспитачки 2 и 1 негувателка па ќе видиме како ќе биде ама старите негувателки велат дека и новите се супер и нема да има проблем.
градинката се вика срничка и има неколку клона ама најдобро е да одиш на веб страната на општина Аеродром и таму има линк до детски градинки па можеш точно да видиш што и како.
само една напомена дека уписите завршија и незнам како се со место.
инаку за климите преку лето барем кај нас правилото е да дува во ходник, а децата се во занимална и има една за спиење во која се пуштени креветчињата и таа се лади додека да си легнат, а во друга сите седат освен тие од јасли тие се посебна соба.




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 12:32:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

од овие 4 што ги набројав се тотално непознати за нашите деца, затоа што се менуваат секоја недела, а ниту тие не знаат име на нашите деца.



Точно. Јас неколку пати кога доаѓам да го земам Филип нели прашуваат за кого сум. И ќе речам Филип, зачудено прашуваат Филип? А, бебето? Они бебе си го викале. Неговата воспитувачка цел месец беше на одмор и тие не знаеле како се вика.




dostickage -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 13:27:44)

Fala mnogu na informaciite,mi bea od korist.

Bevme sega so soprugot vo gradinkata kade sto odi, i taa odgovornata sto im bese tamu sto ja menuva direktorkata dodeka e na odmor mi vika znam zasto se zalite.Kaza deka veke gi ima opomenato neguvatelkite za upotreba na klimite no deka povtorno ke go napravi toa zasto vakvi raboti ne smee da se slucuvaat.
Znam deka se menuvaat i deka e odmor i se toa,no zamoliv za malku poprofesionalen odnos.Mislam sepak rabotat so deca.I jas koga odam na odmor maksimalno profi so gi predavam zadacite isto kako sto maksimalno profi i gi primam zadacite koga kolegite odat na odmor.
Ne deka se zalam samo onaka bez potreba , ama stvarno moze malce poveke da se potrudat.Bas i tamu rekov zasto ne se zalam za jadenje ili nesto dr. se zalam za nesto sto stvarno ima osnov.

A vo Aerodrom bev i ima zastoj do 22.08.Posle ke vidime sto ke pravime.Da vidime sea so kje napravat so opomenata.








vesna1 -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 14:01:38)

Bas me zacudi so Korcagin, obicno ja falea taa kaj  gradska bolnica. I nie lani vo septemvri trgnavme tamu aka idevme samo edna nedela bidejki koga eden den vlegov vsto da vidam, site bebinja na zemja lazat, sami vo prostorijata, neguvatelkata nigde ja nema, a kerka mi ispovratena place. I ete ja taa dotrca od nekoja strana i mi vika sto da pravam i dezurna sum na telefon, koleskata e na boleduvanje.
Mnogu los vpecatok mi ostavi, pa ja otpisav ionaka bese mala. Cela godina plakav zena.
Od maj idevme vo pcelka 2 vo lisice ama i tamu ne bese cveke. Samo ednata negovatelka Marina bese ok, drugite ne uspejaa da naucat kako se vika kerka mi. Za dva meseca 4 pati fakase ista bakterija od gradinkata,pa na kraj zavrsivme vo kozle i eve sega letovo ne ide.
Sega od septemvri ke ideme vo Korcagin kaj socijalno.
Ima li nekoj iskustvo so ovaa gradinka?





dostickage -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 14:18:15)

se sekjavas kako se vikaa tie sto do cuvaa detenceto vo korcagin kaj gradska bolnica?go pamtis imeto na taa?

i jas sum slusnala ok muabeti za taa kaj socijalno.sega eden kolega go zapisa deteto tamu za od septemvri.




vesna1 -> RE: Во која градинка? (3.8.2011 12:10:18)

Deneska bev i si zemav dokumenti za gradinkata Pepelaska(klon na korcagin) do socijalno.
Se raduvam sto ke ide od edna strana a od druga strana se plasam od razboluvanjata ama i toa mora da pomine.
Do sega imam slusano samo OK muabeti pa ke vidime, ke vi kazam.




Iwаnа87 -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 12:23:35)

Go zapisavme Mihajlo vo Avtokomanda,ne se nadevav deka ke najdemo mesto bidejki podnesovme dokumenti pre 3 dena ama imalo mesto.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]On sega napravi 15 meseci,i strav mi je kako ke se vklopi.Dali nekoj ima iskustvo so vaspitacka Vesna Peceva/ska?Ta ja zapamtiv




vida -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 12:32:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

jas sakav malata da ja zapisam vo maj,imase napraveno vekje godinka od pricini sto nema koj da mi ja cuva.Bidejki na mm rabotata mu e vo Aerodrom resivme tamo da ja zapiseme .Arno ama idi vo edna idi vo druga nemalo mesto,pa pocnaa da ne prasuvaat zosto vo aerodrom koga sme od butel,i navodno podnesov na kraj baranje za septemvri.vo meguvreme razmisliv da si ja zapisam vo butel kaj sto ziveeme,posto adaptiven period ke trae sigurno dve nedeli,nemozam sekoj den da se maltertirame butel-aerodrom,i na kraj ostana za vo butel,komsikive se zadovolni od vospituvackite,pa sega citajki vaka mozebi sum napraila dobar izbor,sto ne ja zapisav vo aerodrom.

Mihaela komsiki da ne sme nie,butel 1 ili butel 2? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Nas rano ni e za vo gradinka ama uste sega krojam planovi kade da go zapisam i koga...




vesna1 -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 12:56:55)

Jas vcera gi odnesov komplet dokumentite, i zdravje boze od 1 trgnuvame. Samo malce me iznerviraa mi rekoa deka nemoze noksirce da si nosime moralo da mocka na solja, pa vcera trcav da kupam kapak za na solja i sreka mnogu i se dopadna. Mocka i kaka na solja ama sedi po pola saat. Se nadevam i vo gradinka bez problem ke prifati na malite soljicki.
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Felly RR -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 18:06:31)

А весна1 кои документи ви ги побараа? Нас ни рекоа фотокопија од страната со вакцините од здравствената книшка, и брис од нос и грло. Нас директорката ни зеде податоци, и телефон, ама еве уште се нема јавено, а рековме за од 1 септември да тргне. Инаку ќе оди во Тризла градинката (Прилеп).
Ај кажете ми дали да одам пак јас во градинка да прашам, или да ја чекам дикерторката да ми се јави[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Slagjana -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 18:36:55)

Фели не чекај да ти се јават. Оди и однеси се што треба. Јас однесов без да ми јават. И ми побараа посебна потврда од кај вакцините, а не фотокопија од здравствена книшка. Другото беше потврда од кај матичниот доктор дека е психофизички здраво детето и брис од нос и грло.




Felly RR -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 19:17:16)

Овој месец се на одмор, и затоа не знаев дали да појдам. Ама веројатно некој ќе има, нели?
А во која градинка ќе одите вие, Слаѓана?





mami2 -> RE: Во која градинка? (25.8.2011 22:46:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR
А весна1 кои документи ви ги побараа?

Најдобро е да се види во градинката каде ќе оди. Различно е во секоја градинка. За малава која оди првпат ни бараат
1. Потврда за упис од матичен лекар,
2. Пополнет прашалник од страна на педијатарот и родителите
3. Пополнети два примерока од Договорот
4. Брис од грло и нос за детето
5. Брис од грло и нос за родителот кој ќе седи на адаптација
6. Извод од МКР
7. Уплатена уплатница

За поголемото дете кое веќе оди треба само она под точките 3, 4, и 7

Инаку во градинката кај педагогот се информирав за тоа кога да одиме прв ден. Направен е распоред дневно да доаѓаат едно до две деца и распоредени се до крај на месец бидејќи е нова група. Сите одат првпат, ќе биде весело




emily -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 0:42:17)

Ве молам доколку има некој искуство со јаслите во БУБА МАРА -ново лисиче,
прочитав неколку рингерајчиња дека биле таму...
големо благодарам




vesna1 -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 8:42:02)

Felly, dogovor potpisan vo dva primeroka, prijava, lekarska potvrda so vakcini i platena uplatnica.
Dogovorot i prijavata i uplatnicata ti gi davaat od gradinkata.Prasav za bris mi rekoa ne bile obvrzani da baraat.




AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (26.8.2011 11:33:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: emily

Ве молам доколку има некој искуство со јаслите во БУБА МАРА -ново лисиче,
прочитав неколку рингерајчиња дека биле таму...
големо благодарам



Емили, каде поточно е Бубамара? Да не е во населбата лисиче кај амбулантата? Мислам дека таа се викаше така и за нејзе имам слушнато само пофални зборови. Ама може и да има повеќе градинки со исто име...




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>