RE: Во која градинка? (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на дететоПорака


vesna1 -> RE: Во која градинка? (10.5.2011 13:48:39)

Lele kolku se iznervirav sabaje. Ideme vo gradinka veke vtora nedela i ednata ucitelka e super a drugata katastrofa. I taa gospogata mi vika sabaje koga ke ja zemete, vikam ke ostane na rucek  vo 12. A aaa, pa toa e mnogu, zemete ja vo 10, 10.30 pa ke si se organizirate ke najdete nekoj drugata nedela do 11, pa narednata do 12, pa tek posle na spienje.Pa taa sto misli deka jas imam 2 meseca odmor od rabota.
I koga ja zema Marta i vika ajde Marto mori sto places na dete od 1.5 godina. Mesto da go gusne, da mu kaze srce, duso ona Marto mori. Mi idese da ja tresnam od zemja.
I jas deneska ja zemav vo 11.45 bas pred spienje. Dobra bese i ne placela. I bese dobrata ucitelka Marina mi vika utre da donesete pizamcinja, ke probame da spieme.  I i kazuvam sabaje sto mi vika koleskata, mi vika ostaj ja gleda samo pobrzo da gi otkaci decata. Znaci kakvi sve ima po gradinkite strasno. Bez ronka ljubov sprema decata.
Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (10.5.2011 14:01:01)

Probaj so edna bombonjera i 100 grama kafe, da vidis kako uspeva.

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]
blue_blue -> RE: Во која градинка? (10.5.2011 14:31:50)

Не е до кафе и бомбоњера. Кој не сака деца и гајле му е што и да донесеш исто ќе се понаша. И кај нас во градинка исто - едната супер, другата така-така, ги плаши со дупки и џинови. Ама јас им кажав да не ја слушаат...И онака оваа другава е најголем дел од денот со нив, а она е стварно супер
Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (11.5.2011 9:52:55)

Jas vi kazuvam od iskustvo, imam prijatelka sto pri prvata sredba skluci dogovor so ucitelkite deka od vreme na vreme ke im "dava" po nesto sitno, (prviot pat toa bea 1500 den vo pliko, no jas ne bi odela tolku daleku, moze nekoj da se navredi) i da vidis kako i gi gledaat bliznacite... najdobro od cela grupa.

Ne e fer sprema onoj koj odvaj gi naoga tie redovni 1500 den za da si ja plati gradnikata , navistina, priznavam, taka e, no vo ovoj svet pretpostavuvam vazi pravilot... snadji se pa zivi... koj ima ke gi uziva blagodetite, koj nema... ke se snaoga nekako
Maca25 -> RE: Во која градинка? (11.5.2011 10:17:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Maca25, nema steta da probate, ako ne i se dopaga tamu sekogas mozete da se vratite nazad vo nejzinata grupa. Bitno e da zboruvate, da znae deka vo taa grupa e pointeresno, deka tamu i se drugarcinjata, no ako ne i se dopaga samo treba da i kaze na mama i mama odma ke ja prefrli vo nejzinata grupa so nejzinite neguvatelki.

Samo vnimavajte bidejki mnogu roditeli pravat greska so toa sto mnogu ocekuvaat od nivnite deca. Ne zaboravajte deka vo pogolemata grupa i poveke ke se ocekuva od nea. Vo taa grupa mozebi nema da napreduva kako vo pomalata, nema da gi postignuva istite rezultati zatoa sto ke ima drugi pogolemi decinja. Isto taka, porano ke treba da trgne vo uciliste (ako odi so taa grupa), sporedbeno so vrsnicite, sekogas ke ima pogolemi obvrski. Da ne se isfrustrira maloto deka ne e veke najdobar umetnik vo grupa? [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Искрено во јасли ништо не ни прават. За една година само една песничка учеле. Единствено што прават е да играат со топка или да пуштат музика од Златно Славејче. Јас разбирам дека моето дете е едно од најголемките во таа група, и дека таа сака да бои, да црта, да слуша приказни...и разговарав неколку пати со нејзините негователки и сите истот ми го рекоа: останатите дечиња се многу мали се тоа и затоа не можеме со ништо друго да ги занимаваме.

Зошто јас да речеме да го уназадувам моето дете или тоа да цупка во место кога може да оди во друга група со малку поголеми дечиња ( еве на пр. Јована е само 2,5 месеци постара од Нина).
Јас забележав дека по дома Нина почна да лази, да бара цуцла, да зборува бла бла бла (ептен бебешки) и кога ќе ја прашаме зошто го прави тоа таа вика дека така прават сите деца. Зарем не е за вас ова уназадување?!?! Не знам уште, не сум одлучила дефинитивно дали ќе оди во друга група или не, треба да разговарам со една пријателка на мајка ми која работеше како психолог во градинка. Сакам таа да ми каже нејзино мислење за префрлувањето, затоа што и таа најдобро знае како функционираат групите а ја познава и Нина.
Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (11.5.2011 10:42:33)

A be Maco, sekoe dete si e unikatno i prikazna samo za sebe. Nisto ne ve kosta da probate. Moze i neguvatelkite da probaat preku den da ja pustaat po 2-3 saati so poglemeata grupa dodeka imaat aktivnosti da vidat kako ke se vklopi, pa ako dobro se vklopuva postepeno da go zgolemat vremeto na prestoj vo taa grupa.

Samo da znaes, tie 2,5 meseci mnogu znacat na taa vozrast. Racunaj deka oni so Jovana se razlika 2,5 meseci ama Jovana e rodena na kraj na godinata, sto znaci so drugite deca ke bide i po 6 meseci razlika ako ne i poveke.

A od esen nejzinata grupa neli ke bide prva mala? Isto sto e sega Jovana? Taka? Ili sum greska? Zatoa sto ako e taka, togas sekako taa grupa ke pocne so raznovidni aktivnosti, a grupata na Jovana verojatno ke ima ponapredni aktivnosti posto ke bide vtora mala, taka?! ... ne znam, nemam bas iskustvo so programive, samo prasuvam... 
mami2 -> RE: Во која градинка? (11.5.2011 10:45:47)

Јас би го префрлила моето дете во поголема група, доколку постојат услови за тоа. Во теорија постои зона на нареден развој, која вели дека понапредните, условно речено поразвиените деца го „влечат“ развојот на оние што се со помалку развиени способности и вештини. Детето следејќи ги останатите во групата има можност и самото да усвојува побрзо нови работи.

Инаку моево дете оди трета недела во градинка, ни помина адаптацијата, не правеше проблеми освен со јадењето, почна со спиење, остануваше до 16 часот...
Денес прв пат направи проблем, сабајле имаше цимолење, не сакаше да оди, се тегнеше. Мене нормално ми падна жал, ама се однесовме некако. Сега се мислам од каде доаѓа и како да го надминеме овој отпор. Имате ли совет, искуство???
Maca25 -> RE: Во која градинка? (11.5.2011 10:50:32)

Mami2 твоето детенце сега сватило каде го оставаш. И кај нас беше исто, првите неколку недели никаков проблем, после тоа мало плачење кога ќе дојдеше негователката по неа да ја земе. Но ми кажуваа дека откако ќе ја внесат внатре како ништо да не било, одма си понувала да си игра и не плачела. И сега се случува од време на време тоа, посебно откако подолг период нема да оди во градинка.
Не се секирај, нормално е.
Yummy Mammy -> RE: Во која градинка? (12.5.2011 12:18:28)

Tuku sto naletav na web stranata na gradinkata Korcagin

Ima navistina informativni sodrzini za prilagoduvanje na decata, kodeksi na odnesuvanje i mnogu drugi korisni raboti primenlivi vo sekoja druga gradinka.

Админ: пораката е уредена. Линкот е отстранет
vesna1 -> RE: Во која градинка? (13.5.2011 12:13:34)

Sabajle bev da potvrdam za od septemvri  za vo Korcagin do socijalno. Momentalno ideme vo Pcelka 2 vo Lisice ama ke ja premestam mnogu mi e daleku, imam mnogu vrtenje so kolata i treba cel saat poveke da sedi vo gradinka. Vo Korcagin poveke mi odgovara. Inace super vpecatok mi ostavi gradinkata Korcagin.
Viki73 -> RE: Во која градинка? (26.5.2011 13:20:04)

Jas ziveam vo Zelezara i vo plan sum od septemvri da ja zapisam Evgenija vo gradinka,imame 1,3 meseci,samo me interesira mislenje i iskustvo za gradinkata vo Zelezara i gradinkite vo Avtokomanda posto i tie ni se blisku.Citav na forumot za gradinkata Mimoza deka nekoj od vas imaat dobro iskustvo.Ve molam da mi kazete ako imate iskustvo od ovie gradinki i kolku vreme unapred treba da go zapiseme deteto.Golem pozdrav.
Viki73 -> RE: Во која градинка? (6.6.2011 11:22:55)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]Nikoj ne mi odgovori za gradinkite vo Zelezara i Avtokomanda.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
ikki -> RE: Во која градинка? (6.7.2011 3:44:31)

Овие денови планирам да одам да ја запишам Андреја во градинка. Сакам да ја запишам во Буба Мара но незнам во која дали во пчелка 1 или во пчелка 2. Значи и двете не ми се многу блиску но пчелка 1 ми е малку поблиску, додека пак еве со повеќето мајки што сум правела муабет сите ги запишуваат децата во пчелка 2. Е сега ме интересира дали некој имал искуство со овие градинки?
parel -> RE: Во која градинка? (6.7.2011 6:31:17)

Ne e do gradinkata tuku do ucitelkite.taka da viki73 rasprasaj se za ucitelkite pa ako ima mesto zapisi si go vo taa gradinka.mojata kerka odi vo soncogled vo avtokomanda, ama ucitelkite ni se top.
AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (7.7.2011 8:23:19)

Јас почнувам да станувам незадоволна од градинката каде што оди Филип и се мислам дали да го префрлам во друга градинка од септември. Само ме премислува тоа дека ќе треба пак да се помине оној период на адаптација.
Од оваа градинка сега кајшто оди ми го враќаат со исфлекани облеки (а им носам по три пара алишта за пресобелкување), имаат влажни марамчиња и се ама изгледа ги мрзи да ги бришат. Секој ден е со засушена храна од што јадел по лицето... Ужас.
Да не зборувам дека ги мрзи да ги чуваат.

Сабајле прашав во оваа градинка во Кисела Вода, ама ми рекоа дека нема место и за џабе ќе сум пополнувала апликација.
Знае ли некој дали има други градинки во околинава кај сервис Мечкаров во Кисела Вода?
mami2 -> RE: Во која градинка? (7.7.2011 8:58:47)

AnnaMolly сепак пополни си апликација, нека си стои на листа на чекање. И на нас ни рекоа дека е за џабе, ама навистина случајно дојдовме до врска која го запиша големиот за еден ден. Сега за малава исто имаме апликација (пополнета во април и е 31-ва на листата за чекање), ама проблем е што не е формирана група за деца родени во 2010 година. Се надевам од септември ќе има група.

Тука во близина има градинка кај Тинексот спроти кулите, мислам дека Сончоглед се вика, а главната градинка кај што е службата за аплицирање е меѓу школото Дуња и Центарот за социјални работи.
podarok -> RE: Во која градинка? (7.7.2011 9:19:36)

Пчелка 2 е понов објект, и делува поубаво. Но престојот во градинка го прават учителките а во двете има и добри и оние кои баш што не се трудат премногу. Во Пчелка 1 одеше постариот и сум задоволно и тоа од јасли . Малово исто го запишав за од септември ссо 10 месеци па ќе видиме. Имам роднини кои не беа задоволни од Пчелка 1 па го префрлија во 2 за од септември но мислам дека тоа е повеќе индивидуално. Кога одбираш градинка мораш да размислуваш и на близината односно да ти е успат, да не го тормозиш многу малото затоа замисли во зима да мораш да одиш саат порано за да стигнеш на време а тие се сеуште бебиња.

mosa -> RE: Во која градинка? (8.7.2011 16:22:10)

Dragi virtuelni prijatelcinja neznam bas dali kasnam so prasanjevo,no sakam da ve prasam dali ima opredelen rok do kogamozetye da gi zapisuvate decinjata vo gradinka.Jas sakam Valentino da go zapisam vo gradinka znaci planiram od septemvri da odi,no pred nekoj den edni prijateli mi rekoa deka kraen rok za zapisuvanje na decinjata vo gradinka bilo do 30 juni.Ili deka moze ke mozelo i posle toj datum,no ako iamlo mesto zanegovata grupa.Inaku valentino ima polni 2 godini.Pa sega me interesira dali treba nekakov dokument i od mat.lekar.Bidejkki taka mi kazaa.Inaku ziveeme vo Cresevo,a imame  gradinki vo singelic.Znam ke prasam i vo gradinkata ,no me interesiraat i vasite iskustva.Aj pls odgovor.

mosa -> RE: Во која градинка? (8.7.2011 18:39:25)

A da i  toa sakav da prasam kolku  e cenata mesecno za gradinka ?Ajde vasite iskustva

Maca25 -> RE: Во која градинка? (9.7.2011 14:43:48)

Моша, и јас знам дека пријавување во градинка е до крај на јуни. После тоа до септ. нема ниту пријавување ниту отпишување. Но ако ја немаат пополнето квотата на деца во одредена група може и во септ. да го примат. А за потврда од лекар, да треба, исто и микробиолошки брисеви од нос и грло.
Цената е 1490 денари.
mosa -> RE: Во која градинка? (10.7.2011 14:24:06)

Maca 25 fala ti mnogu na odgovorot.
maloto angelce -> RE: Во која градинка? (11.7.2011 18:56:17)

zdravo
Jas sum od Skopje,majka na dete od godina i osum meseci so distrofija.Za onie koi ne se zapoznaeni so ova,stanuva zbor za retka bolest na muskulite.Mojata kerka e pomalku podvizna od nejzinite vrsnici no mentalniot del kaj kerkickata e vo normalna sostojba.Bi sakala da najdam gradinka koja sto e nameneta za deca so fizicki hendikep a voedno i dosta bitno mentalno nemaat problem.Nekoj mi spomna za nekoja gradinka po ime Liliput no jas nemozam da ja najdam lokacijata na taa gradinka nitu bilo kakva informacija za kakva gradinka stanuva zbor.Gi molam site clenovi koi imaat bilo kakva informacija za gradinka koja sto e nameneta za deca so vakvi potrebi da spodelat so mene.falaa
mami2 -> RE: Во која градинка? (12.7.2011 9:51:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: maloto angelce

Nekoj mi spomna za nekoja gradinka po ime Liliput no jas nemozam da ja najdam lokacijata na taa gradinka nitu bilo kakva informacija za kakva gradinka stanuva zbor


Лилипут се наоѓа на Водно, после школото Кочо Рацин, околу 100 метри од десна страна на самата раскрсница. Има контакти на страната на Златна книга под приватни градинки.
Таму оди дете на познаници кое е со развојни проблеми во говорот. Детето е одлично адаптирано и има напредок. Вработените биле од различни области.

Можеш да провериш и во Монтесори центарот кој е пред Заводот за рехабилитација Козле, во бараките од десна страна спроти кулите. Не е класична градинка, функционира како дневен центар ама е одлично опремен и екипиран.

maloto angelce -> RE: Во која градинка? (20.7.2011 17:48:38)

fala ti mnogu mami2 za informacijata,ke proveram da vidam dali bi ni odgovarale ovie gradinki prema nasite potrebi.


AnnaMolly RR -> RE: Во која градинка? (1.8.2011 11:11:00)

Од среда Филип е во градинката 13 ноември кај Песталоци, нивната градинка ќе се реновира.
Мацо, ќе се гледаме некое време, па може и кафе да пиеме :)
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>