RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.12.2011 21:18:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Of da se pozalam imavme kosmarna nok,poloso nikogas ne mu bilo,tolku grcenje da ne prestane da place do 5 saat sabajle,vristese mislam deka cela zgrada ne slusa...sega razmisluvam i ustvari svakam kako minuvaat denovite nego grcevite mu se se pojaki...zarem ne treba obratno da bide,ima li kraj ova [sm=smiley19.gif] vo momentov sme so sirup coli b,neznam dali da mu gi vratam pak sab simlex,i toa ne pomagase ama ova vcera sto ni se sluci se mislam pa mozebi i blagodarenie na niv ne sme imale vakvi strasni epizodi do sega,,,
Si se iztaziv jas ovde,znam deka nikoj nema da razbere podobro od vas :)


lubovce ama sap simpleks ne treba da gi prekinuvas pa pak da pocnuvas  mene mi imaat taka kazano no ako ne ti pomaga nisto a tie se ti pomognale no ne skroz da gi snema samo se poublazat vrati se na niv no pak ke ti bide placlivo dodeka da gi navikne  jas bev zadovolna od sap simpleksot ne deka skroz nemase ama bea ublazeni i napolni 3 meseci i gi prekinav i taa eve sekoja vecer vristi pred spanje kako eden saat plaka nisto zivo ne ja smiruva i samo prdi jas mislev deka veke gi nemalo no tie seuste bile prisutni no ne gi prodolzuvam ke izdrzime taka bidejki e izdrzlivo a mozebi i sirupot i stvara grcavi pie ferum lek za krvta i mi kazaaa deka od nego ke ima grcevi




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.12.2011 21:47:32)

I moeto pie ferum lek zarem e mozno od toa da mu se vaka pojacani,mu ja pokaciv dozata na 2 ml oddednas da mu gi davam (taka mi kaza dr) i bas od togas pocna intenzivno da se grci so strasni epizodi,pred toa mu gi davav na dva pati po 1 ml sega demek e pogolem pa moze i oddednas,a bas od toj den pocna so strasni grcevi...mozebi mi e najpametno da ja delam uste dozata...
Koga li ke pominat leleeee,koga nema grcevi e tolku miren i samo si lezi i si gleda,voopsto ne e zahtevno bebe,si ssedi vo krevetce i sam so sebe si se smeska si igra si se smee ,presrekna sum koga go gledam takov...




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.12.2011 22:48:46)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

I moeto pie ferum lek zarem e mozno od toa da mu se vaka pojacani,mu ja pokaciv dozata na 2 ml oddednas da mu gi davam (taka mi kaza dr) i bas od togas pocna intenzivno da se grci so strasni epizodi,pred toa mu gi davav na dva pati po 1 ml sega demek e pogolem pa moze i oddednas,a bas od toj den pocna so strasni grcevi...mozebi mi e najpametno da ja delam uste dozata...
Koga li ke pominat leleeee,koga nema grcevi e tolku miren i samo si lezi i si gleda,voopsto ne e zahtevno bebe,si ssedi vo krevetce i sam so sebe si se smeska si igra si se smee ,presrekna sum koga go gledam takov...

mene mi kazaa deka od sirupot ke imai otkako pocnav da i davam pak pocna da  plaka




miana -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 13:09:33)

eve sum i jas vo ovaa tema...Moeto bebe denes pravi edna nedela i eve sme so grcevi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Denej spieme a navecer se budime na sekoi 15 min...Pijam hipp caj a denes ke kupam i becutan i ke probam i so toa...GLedam nikoj ne ste go pisale cajov becutan ...Kazete od koga smeam da promenuvam kapki i sl???? Sto ako ne pomaga i becutanov???




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 14:12:23)

Miana nie isto imavme problem od pocetok so grcevi,mi rekoa do 20 dena da mu davam colief,posle toa ako ima potreba espumesan,ama nisto ne ni pomogna isto si bese,colief se na prirodna baza i se okolu 760 den.
Se pak jas bi te sovetuvala na pocetok da zemes 2 zrnca kim da zovries vo 100 mi voda i da to postoi toa 5 min i da mu dades 2-3 lazicki...a tie caevi neka poceka mallku podocna ke mu davas,siye imaat vo niv seker a bebceto e uste mnogu malecko,barem mene taka me sovetuvase dr sto vazi za dosta dobar pedijatar ovde.




*mika* -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 14:54:59)

Miana i jas imam zemeno od cajot Bekutan, i na 2 pati i dadov, deka neznaev sto drugo da pravam, i toa po 60ml, malku preterav. Na dr mi rekoa ako epten ne prestanuva da place da i dadam, ama ne povekje od 15-20ml, po nekolku pati na den. Velat ova ne se grcevi, mala bila, rano i bilo, toa bile samo gasovi, i prorabotuvale crevcata. I stvarno primetiv place pred da kaka. Probaj da dades tempo so cicanjeto, ne i davaj na pomalku od 1h, ako place,zanimavaj ja, vo race, dumkaj ja, vrti ja, neka pomine eden cas barem, uste podobro i poveke ako izdrzis.. Jas taka se macev 3-4dena, sega uspevame i do 3h da izdrzime. Fintata e vo toa da fati ritam, posle pomalku placat, ke se pomacis nekoj den, ama vredi, pobrzo redot ke si go fatite. A cajceto cuvaj go kako dzokkerce, koga vekje nema da mozes so nervi ;) i ke zaboravev, posle cicanje ja drzam pa i do 20 min na ramo da zdrigne, ama retko se slucuva, zaspiva na ramo, pa vo ista polozba ja prefrlam na krevetce (na stomace) i prodolzuva so spienje, inaku mi se budese na 5min, i taka spieme barem uste saat dva, i ete doslo vreme za drug podoj ;)
So srekja :)




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 19:15:58)

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..




riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 20:19:50)

dragi mamicki,slobodno davajte im na bebusite kapki SAB SIMPLEX gi ima vo bugarija ili kapki esupisam ako dobro napisav i toa od 10 dena vozrast..nie doma so dvete deca davavme so mm i spas se..isto na meseto i trici stavav na sinceto zasto e roden vo zima..aj ne se sekirajte brzo ke pomine toj period..




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 20:46:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve sum i jas vo ovaa tema...Moeto bebe denes pravi edna nedela i eve sme so grcevi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]   Denej spieme a navecer se budime na sekoi 15 min...Pijam hipp caj a denes ke kupam i becutan i ke probam i so toa...GLedam nikoj ne ste go pisale cajov becutan ...Kazete od koga smeam da promenuvam kapki i sl???? Sto ako ne pomaga i becutanov???


miana duso nisto nema da pomogne samo ke gi ublaze cajceto becutan go ublazuva mila pie mnogu celo sise da i dadam ke ispie samo se pridrzuvaj na toa treba od 8 casa poveke da ne stoe jas gledam da go ispie celoto do 8casa ako ne go frlam i varam drugo i koristime sap simpleks bugarski kapki tie ni pomognaa no samo gi ubalze pak ti kazuvam skroz ne i pominuvaat nie obicno od 19casot pa do 22 se si plakavme




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 20:50:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..


duso nie imame 4 meseci pa nemame ret na spienje da se kaze noknite veke gi imame so red a denski te navecer zaspivase vo 12  i spiese do sabajle 8 i 30 najkasno 9  a eve poslednite tri dena zaspivame vo 1 a stanuvame vo 11 nasabajle vo meguvreme dvapati stane obavezno za jadenje nie izdrzuvame place kenka ja zanimavam so sto mi tekne samo da ne i dadam da jade pred dva casa nekogas i ja soblecam gola mrdka taka e namirna samo da minat 2 casa od posleden podoj mada ne cicame bevme na ad mleko eve sega tri dena sme na tetrapak




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 20:51:39)

a isto imam pisano i prethodno stavete nesto volneno na meseto da ja utopli mila go non stop nosi i kako malku e podobro zabelezam koga i go trgnam pocne da plaka valda ne ja utopluva i ja zabole i pocne da kenka 




Viktori -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 20:53:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..



Не е малечко за ритам, јас од првата недела ги доев на саат, само место на 3, на 2 ипол. Ако е на вештачко млеко може да издржи 3 саати ама на мајчино, тешко. Сепак гледај да има меѓу подоите барем 2 сати време за да се свари млекцето, да се издува мешето ако лапнала воздух за да ве нема во темава или барем да ве има поретко [sm=smiley1.gif]




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 21:10:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve sum i jas vo ovaa tema...Moeto bebe denes pravi edna nedela i eve sme so grcevi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Denej spieme a navecer se budime na sekoi 15 min...Pijam hipp caj a denes ke kupam i becutan i ke probam i so toa...GLedam nikoj ne ste go pisale cajov becutan ...Kazete od koga smeam da promenuvam kapki i sl???? Sto ako ne pomaga i becutanov???



Miana mislam deka caevite bevutan i hipp samo gi zalazuvaat zatoa sto se blagicki i imaat poinakov vkus od mlekoto, i na toj nacin gi smiruvaat bebinjata, a ne deka nesto im pomagaat ao grcevite. Jas i so dvete kerki piev caj od bilna apteka, toa e mesavina od 5 trevki, megju koi i kim i majcina dusica, sto mnogu go smiruva meseto. Pobaraj caj za doilki, i ke ti gi dadat site tie pet, zaedno so upatstvo, ti treba dama da si gi pomesas. Mene mnogu mi pomaga.




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 21:14:18)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..



Natasa, izdrzi nedela dena, prvite 2-3dena davaj i samo na 2,5 casa, a potoa pocni i na 3 casa. Vo megjuvreme zanimavaj ja, zbori i, setaj ja vo marama (ili kengur) , setaj ja vo o kolicka, ke place ke rika, nekogas i ke zaspie od umor, ama za 2-3dena ke se nauci i ke pocne da place tocno na 3 saati za da i kaze deka e vreme za jadenje. A za toa kako ni pominuva denot, aj da otvorime nova tema.




riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 22:20:16)

jas mislam deka ne se preporacuva mnogu becutan cajot zatoa sto sodrzi seker a toj ne e preporacliv kaj bebinja...brzo gi zasituva pa potoa mozebi nema da sakaat da cicaat kolku sto treba...mene pedijatarot od detska klinika mi gi preporaca kapkite a becutan caj neeee.....




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 23:01:00)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

jas mislam deka ne se preporacuva mnogu becutan cajot zatoa sto sodrzi seker a toj ne e preporacliv kaj bebinja...brzo gi zasituva pa potoa mozebi nema da sakaat da cicaat kolku sto treba...mene pedijatarot od detska klinika mi gi preporaca kapkite a becutan caj neeee.....

PEDIJATRITE NAKOJ KAKO MU ODGOVARA TAKA KAZUVA NA MENE MI RECE PA CAJ BECUTAN MOZE A KAPKI NE AMA JAS I TOA I TOA DAVAV




*mika* -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2011 23:25:24)

Natasa 981, toa 3 h pomegju podoi se misli na vremeto od pocetokot na edniot do pocetokot na drugiot podoj. Taka mi rekoa da racunam. A i toa kolku ke izdrzi bebusot od eden do drug podoj, zavisi i kolku se nacicalo prethodniot pat. Po kolku vreme vi cicaat bebusite? I dali e toa kontinuirano, ili so pauzi. Jas imav problemi na pocetokot mi zaspivase posle 3 min na cice, pa za sekoja goltka bese borba, gulicanje, zakacanje, maltretaza sto da vi kazuvam. Sega kako pominuvaat denovite e se po drugo, posilno cica, so pomali pauzi i recisi bez potsekjanje. A nikako ne gi ostavajte da se ligavat taka na cice, ili samo da smataat, mora da gi slusate kako goltaat, ako ne maltretirajte gi :) za povekje da se najadat i povekje da izdrzat do sleden podoj. Inaku moevo cica nekade polovina cas do 45 min, i plus 15-20 min na ramo demek da zdrigne ete pominal eden cas, ni ostanale uste 2h da gi prespieme, ili da se maltretirame :)




Fiao -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 0:06:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..


Nie denes polnime 10dena i sega za sega ni se potsmirija grcevite pa imame nekoj vakov raspored: Se banjame docna navecer nekade okolu 00h, dodeka se sredime i nacicame ne fakja 1 i pol 2, posle toa se budime prv pat nakaj 4-5h pak cicame, pa sledno budenje e nakaj 8-9h posle toa najcesto imame epizoda od sedenje budni do kaj 12h-13h (ovoj period moze da potrae i povekje ako imame grcevi, ama ne placeme mnogu, povekje si gletkame [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]) i posle toa pak fino si spie i se budi na sekoi 2-3 saati za cicanje... kako i da e ovoj raspored e promenliv [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] ajde sega odam da se banjkame [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]

P.S. kaj nas mnogu pomaga za grcevite koga ke ja zemam vo race, ke ja svrtam na mese, potprena na ednata moja raka, a drugata moja raka i ja stavam megju nodzinjata i ja drzam za mese... nez dali razbravte, ama probajte kaj nas sekogas uspeva - odma se smiruva[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 10:28:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Natasa 981, toa 3 h pomegju podoi se misli na vremeto od pocetokot na edniot do pocetokot na drugiot podoj. Taka mi rekoa da racunam. A i toa kolku ke izdrzi bebusot od eden do drug podoj, zavisi i kolku se nacicalo prethodniot pat. Po kolku vreme vi cicaat bebusite? I dali e toa kontinuirano, ili so pauzi. Jas imav problemi na pocetokot mi zaspivase posle 3 min na cice, pa za sekoja goltka bese borba, gulicanje, zakacanje, maltretaza sto da vi kazuvam. Sega kako pominuvaat denovite e se po drugo, posilno cica, so pomali pauzi i recisi bez potsekjanje. A nikako ne gi ostavajte da se ligavat taka na cice, ili samo da smataat, mora da gi slusate kako goltaat, ako ne maltretirajte gi :) za povekje da se najadat i povekje da izdrzat do sleden podoj. Inaku moevo cica nekade polovina cas do 45 min, i plus 15-20 min na ramo demek da zdrigne ete pominal eden cas, ni ostanale uste 2h da gi prespieme, ili da se maltretirame :)


mika, znam kako se presmetuvaat intervalite od eden do drug podoj, sepak imam dvomesecno bebce ,ne sum bas taze:) A i da ti napomenam deka efektivnoto cicanje kaj bebinjata trae 7-10 min. se drugo e shmatanje, zaspivanje ili kako se narekuva `skin to skin` kontakt..Mojava ja ostavam i podolgo na grada ,ponekogas za da se uspie ponekogas za da se smiri.Kaj nas nema mirno cicanje ili zaspivanje, zasto pocnuva da se grci i da se remeti ,ne pamtam koga mi pominal podoj ili spienje bez tie zgrceni faci, klokotenja na meset_o koi zavrsuvaat so plac.
Ke napravam kako sto mi pisa Yummy Mummy, pa sto bide neka bide

da sum sega so ovoj pamet, Becutan cajce nikad ne bi davala, epten blago ,katastrofa ,nisto ne ni pomogna, pa duri i ona malku cicanje za koe se fakase prvite denovi i go poremeti..bi davala sirupce ili kapki,sepak ova e moeto iskustvo




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 10:56:18)

Natasa, pogore pisav za cajot od bilna apteka sto go pie majkata, a ne deteto. Probaj i so toa. I mi kazale deka tie kapkite sab simplex mmnogu pomagale, ako imas nekoj od bugarija da ti gi donese.

Fiao, mislev deka nie kasno se banjame, najcesto okolu 22:00h, ama imalo i beter od nas [sm=smiley36.gif]




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 10:58:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve sum i jas vo ovaa tema...Moeto bebe denes pravi edna nedela i eve sme so grcevi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]  Denej spieme a navecer se budime na sekoi 15 min...Pijam hipp caj a denes ke kupam i becutan i ke probam i so toa...GLedam nikoj ne ste go pisale cajov becutan ...Kazete od koga smeam da promenuvam kapki i sl???? Sto ako ne pomaga i becutanov???



Moj sovet...na bebe ne mu davaj nihto da pie..ako vekje neshto probuvas neka bidat kapki ili ti pij go cajot..vaka bebe preku shiheto kje se nacica uste vozduh i ete ti pak grcevi...




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 11:05:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..



ne ti e malecko za red...ama iskreno da ti kazam mislam deka ednostavno bebeto e takvo i na takov nacin gi pominuva grcevi...bas kako kaj Anna Molly i Filip...cim si probala se..mislam deka e toa...ti ostanuva samo da izdrzis uste malku..barem dodeka napolni 3 meseci...pa da vidis...kaj nas e vaka...se banjame nakaj 23h cicame i legnuvame,..nekogas zaspiva odma nekogas posle 1 saat...nana do kaj 05h,cica i pak zapsiva do kaj 7h pak cica i se vrtka ( demek spie) do kaj 9h...i posle toa cicame i spieme na sekoi 2 do 2,5h..a ako sme izlezeni spie celo vreme i moze da ne bide jaden i do 4-5h...jas mislam deka ednas ti kazav..moe bebe e vakvo zaradi toa shto go iznesuvam nadvor sekoj den...osven na magla veter i dozd..ama bas sekoj den...pola saat makar...pozdravce




taisa -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 11:46:19)

i jas ke pocnam so banjanje nie uste nemame dva meseci za nedela dena ke pravime[sm=smiley1.gif]
se banjame vo devet i obicno do deset se mazime se oblekuvame posle jadi i do edinaeset najkasno zaspiva .spie do pet i ako se razbudi porano ja prezaspivam vo pet jadi i pak spie do osum preku den pomalku spie ednas ili dva pati spie po dva saati. se doime na dva saati i se setkame ednas za pobrzo da ni pomine denot posle doenje znae i da si dremne desetina minuti.




ana bebe -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 11:51:16)

eve iskustvo od patalec so grcevi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] mnogu e naporno psihicki no mora da se istrpi. se probavme, kapki, cajcinja i edinstveno sto smiruva e termoforceto mece od apteka. site sto imate maka trk po termoforce sto samo se zagreva - mozete da probate i so topli peleni ama ne drzat toplina dovolno dolgo. termoforceto vo rok od 10 sek postignuva temp od 50c i se stava vrz pelena na meseto i veruvajte deka max za 10 min pominuvaat grcevite. drzi toplina do 40-50min i posle samo se prevriva vo sad kade sto na dnoto imate staveno krpa i e spremno za sledna upotreba.

pa i nas koga ne boli stomak ni prija toplo ..

malku pogore procitav nekoj imase napisano da se stava bebus da spie na stomak [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] toa NIKAKO - bebeto smee da zaspie na stomak ama NE SMEE da spie na stomak. duri ni da zaspie ako ne e pod nadzor, taka moze da se ugusi!!  (ova so caps lock se razbira ne e vikannje, samo mora da se naglasi :) (




riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 12:01:37)

zasto da ne spie na stomak,pa mojata kerka spie na stomak od 15 dena a sega ima 6, 5g..a sin mi spie na stomak od 5 meseci a ima skoro 11 meseci..toa deka ke se zadusi nema vrska abe luge stvaete da vidite kako ubavo ke si go podigaat glavcetoo...kerka mi na 1 mesec ja drzese glavata ispravena i d-rkata mi rece se gleda deka spie na stomak[sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  20 21 [22] 23 24   Следна страница >   >>