RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


gina -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.8.2015 12:04:16)

sega sme posmireni ima po nekogas ama ne se tolku intenzivni kako sto bea i jas mislev da ne e glladno sto sega eve ponabrzo go dojam nekogas na sar ipol-2 navecer nekogas na 3 sati zavisi mu davam espimusan lazacka drzime uste od tri dena e za zesko kaj nas e mnogui zesko ne go pokrivav samo po bodi sega i jas sakam denski pomalku da spie ama nemozam da go kontoliram toa po celden e so televizor pusten , mizika go legnuvam vo dnevna za da ne e vo tisina so mm ce go razbuduvame ama toa koga saka da si spie si spie nisto ne mu smeta sega zasega i sto da mu pravam
pedijatarot ni kaza deka prv slucaj sme sto vaka ne se smiruvalo od nisto deka kaj drugi bebinja se smiruvale od espimusanot i ne bile tolku jaki grcevite
pa sega sakam da gi podnamalam nesakam mnogu da mu davam
Hopeful RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.8.2015 13:22:38)

гина, мал е уште синко, не можеш уште од сега да му направиш ред за спиење. Остави го нека спие колку сака и кога сака, а битно е само да му помогнеш да научи ден и ноќ, и ова што го правиш е таман - дење на светло и со гласни звуци, а навечер на темно и тивко. Гледај да биде ова рамномерен циклус - секоја вечер во исто време да го легнуваш во спална и секое утро во исто време да го носиш во дневна, и набрзо ќе му се регулира ритамот па ќе почне сам да седи повеќе буден денски. Моите имаат 3 месеци и имаат големи делови од денот во кои се будни, но и многу спијат преку денот, тоа е нормално.
LoveableMe RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.8.2015 15:25:20)

Gina, прoчитaв и се сетив нa нештo. Мaж ми сo месеци вриштел без престaн и еднa кoмшивкa, не мoжејќи дa издржи дoшлa дa види штo е, кoгa виделa дoстa oблечен, нели ние вo РМ сaмo пaниччиме дa не им е лaднo, кoгa им викнaлa женa скрoз дa гo рaсoблечaт и ептен мaлку дa гo oблекувaaт. Oдмa престaнaл и не плaчел веќе тaкa. Мaшките се oсoбенo склетџии, тaкa штo рaзлaдувaј гo кoлку мoжеш пoвеќе[sm=smiley1.gif]
Olenka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.8.2015 14:03:28)

Zdravo ringerajki, ve chitam podolgo vreme, ushte vo tekot na bremenost preku vas se spremav za mojot posrekjen del od zhivotot, pristignuvanjeto na moeto [sm=duda.gif] .
E sega vaka, moevo [sm=duda.gif] e 50 dena, e samo na majchino mleko i grchevite pochnaa nekade vo tretata nedela. Zedovme sab simpleks, grchevite ne deka gi nemashe, no se namalija, imashe denovi koga bea turbulentni i denovi koga pominuvavme samo so stenkanje i grchenje, vo megjuvreme go zemavme i Nurse Harvey i kombinirano go davav, ednash kapki ednash sirup. E sega pred tri dena gi potroshivme kapkite i prestanav da gi davam, samo na sirupot sme i ovie tri dena bebevo se odra od plachenje, ne beshe kakano tri dena, vchera se iskaka duri dva pati i denes sme pomirni.
Ne znam dali da zemam espumisan l, ne znam dali gi ima sab simpleks kaj nas niz aptekive. I drugo vakcinata shto ja primivme za hepatit, bas sega ovie denovi i zagnoja, pedijatarot reche deka ne e strashno , sano da bide suva, pa se mislam da ne ja boli i zatoa da plache, a navecher nema nikakov problem, posle banja, cicanje, bebe si spie so grchenje nekogash, no ne se budi.
lukajana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.8.2015 23:49:34)

Olenka добредојде на р-раја [sm=smiley1.gif] се надевам ке имаме убава дружба.
Капките од искуства на други мајки на претходната страна ги има во Македонија ,прашај во аптеките сигурно ке те упатат каде можеш да ги најдеш.
Еспумисан исто се добри ама обично на сите бебиња различен лек им помага така да ако сте почнале со овие ако можеш да ги најдеш продолжете со нив.
И не секое плачење на бебе е од грчеви,можно е да не му се грчеви ако убаво си спие цела ноќ.
За вакцината сме оф топик ама следете ја и ако видиш промена носи го бебето на лекар ,може е нормално ама убаво е да се контролира

eli14baby -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.8.2015 16:56:09)

Olenka zdravo,
I jas pravam sefte na forumov, i sakav da se konsultiram okolu kapkite, dali stetat voopsto ako mu se davaat na bebco sekoj den.
Inaku Sab Simplex mozes da gi najdes vo aptekite na Viola, jas gi kupiv ottamu, 295.00 denari cinat.
Mnogu koristeni, porano od Bugarija gi poracuvaa lugje, i kolku sto me informiraa prijatelki, razlicno e doziranjeto, ovie od Viola se 7 kapki, 4 pati na den, a kolku sto mi kazaa tie stranskite bile po 15 kapki... Ke si napravis ti razlika, ke probas. Inaku jas prvo mislev po potreba da mu gi davam, ama tek posle 2-rata doza se smiruva, pa eve sega 2 dena si mu davam na sekoi 6 casa i [sm=duda.gif]dobar e zasega. Ke spodelime iskustva.
Pozdrav :)
Hopeful RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.8.2015 15:02:38)

Добредојдовте мамички [sm=smiley1.gif]
Во однос на капките Sab Simplex, од она што го најдов на нет, по состав се симетикон, што значи дека се исти како Еспумисан, кои делуваат ако се користат подолго време. Проверете доза, интензитет и цена, да не фрлате пари напразно.

Инаку јас уште користам Еспумисан, бидејќи моиве имаат грчеви и после 3 месеци... се надевам наскоро ќе завршат, жално е како плачат од што не можат ни да прднат...
Milicka 30 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.9.2015 13:10:19)

Јас досега со многу мамички што се имам консултирано сите најмногусе задоволниод еспумисанот, ние не пробавме со другите капки само со еспумисанот и има ефект, не ги користам редовно како првиот месец, ама штом ќе видам дека се мачи и ставам во шишето и полесно си пртка, и давав и бекутан чајче ама многу ретко дека има шеќер.
Мислам дека еспумисанот се стварно ефикасни само што треба редовно користење, инаку после неколку пати давање веднаш има подобрување.
gina -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.9.2015 14:26:36)

mojot sinko ima uste grcevi preku den poretko ama sekoja vecer placeme ama ne kako sto placevme do sabajle sega mu davam espimusan i sirup po retko i caj prvo mu davavod hipp od komoraca nekogas go pirse ama slabo pa sega becutan ad anason e poblag i go pie ama js mu davam samo po 50 ml oti toa i 100ml si pie e sega neznam dali e isto komoraca i anason nekoi vikaat deka e edno isto[sm=zmeden.gif] ama kaj nas izgleda nisto ne pomaga mozebi palku mu ublazuvaat koga ce mu dadam sirupce se smiruva momentalno i cuti 10 min-20 min i pak ce pocene gi ima i tie Sab Simplex i po sostav se isti so Espimusanot no kako sto mi rece pedijatarot razlikata e vo procesot na izrabotkata
Veronica_Lia -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.12.2015 12:57:32)

Ајде и јас да се приклучам на темава.. моето бебе има две недели, а веќе два дена има мака со грчеви.. го купив чајчето од сладок анасон на Бекутан и го пие во две голтки [sm=smiley1.gif] и веднаш се смирува.. не знам дали е можеби рано за да му давам чај против грчеви, не сум се консултирала со д-р, но фармацевт ми кажа дека може слободно да се пие веднаш после првата недела од раѓањето..
panevska -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.2.2016 23:09:49)

моето бебе има месец до денес немавме колики но денес имаше и јас купив по препорака на фармацевт купив капки co lactase ме интересира дали има некој искуство со истите или да ми препорачате поодбри
nikolinaa -> RE: Грчеви кај бебето- колики (12.3.2016 11:24:58)

мамички нуе имаме само 3 недели а филипче има мн грчеви дали е можно од то шо јадам јас и шо чај да пијам јас како да му помогнам?
lolla RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (12.3.2016 11:37:03)

николина, секој различно ке ти каже за тоа. Некои доктори и литератури викаат мајката да пази на храна која создава гасови и тегоби, некои викаат дека само казеинот, кофеинот и никотинот преминува во мјачиното млеко. На тебе е да ткриеш дали му смета некоја храна или не. За чај, иако не е докажано, можеш да пиеш од ким, тој намалува тегоби. А за бебе имаш повеќе опции, има погоре дискутирано.

Мое мислење е дека нема врска што јадеш, речиси секое бебе ги има грчевите и тоа си е дел од равојниот процес на дигестивниот систем. Едноставо после третиот или 4тиотмесец ке ги снема.
mamaivy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (17.3.2016 16:25:29)

Како тазе мама грчевите кај малата ме вадат од такт [sm=zz_help.gif] Почнав со Sab Simplex имаше некои ублажувања, после пробав Еспумисан кои воопшто немаат никаков ефект, па продолжив со сирупчето Nurse Harvey's и можам да кажам дека најмногу делува. Сепак малата има 6 недели па приметувам кулминација овие денови. Комбинирам со бекутан чајчето кое најверојатно делува со тоа што ќе се искака ( инаку мака мачевме по 5-6 дена без какање) и тогаш и олеснува и си заспива.
lolla RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.3.2016 10:10:08)

мамаиви, добредојде на форумот и фала за споделеното искуство. Грчевите колку и да личат страшни, тоа е, мора да ги мине речиси секое бебе додека созрее дигестивниот систем. Наше на мајките е да им помогнеме преку некое сирупче и сл (и нас најмногу ни омогна тоа сорупче), топлење на мешето, галеше, нишкање вежби и сл.
Hopeful RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.3.2016 11:15:32)

Штом сте го нашле лекот, терајте до крај. Секое бебе е приказна за себе, и нема правила што кај кого помага.
Добро што реагира на Nurse Harvey's, моите не реагираа. Кај нас функционираше само Еспумисан и мислам дека цело богатство дадовме на капките, пошто кај нас грчевите траеја до 8-9 месеци. Да не ве плашам, ова е стварно исклучок, не ми се веруваше дека баш мене ми се случува ама ете, поминуваат. Се уште имам дома Еспумисан, и по потреба го давам.
nataly86 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2016 19:19:32)

Еве и јас на темата да се изјаснам....А има грчеви уште од првата вечер...првите два дена дома хорор...јас со близнаците лесно поминав Д имаше но не беше вака страшно...Кај нас се смирија од ода со ГАС бимби капките два пати на ден се даваат и засега сме супер
Placka111 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.10.2016 18:58:04)

Nie sme dve nedeli i sme na aptamil i edvaj ako uspeam da. Izmolzam do 60 ml majcino so pumpa bidejki malata ne saka da cica bidejki e naviknata na cucla i doenje odi mnogu tesko
Pieme aptamil i vo nego stavam po 2-3 kapki colief no jana ima grcevi celata se grci pocrvenuva ispusta cudni zvuci i so maz mi koga ja slusame i dvajcata panicime
Ima tvrda zolta stolica dvapati na den
Slicno iskustvo pomos
Hopeful RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (5.10.2016 13:42:06)

Види да не е мала количина капки тоа. Кога почнаа грчевите кај моите, пробав со Colief, ама не помогнаа. После пробавме со Еспумисан и тоа беше лекот.
Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (5.10.2016 21:47:26)

Ние денес ги имавме можам да речам најинтензивните грчеви до сега, најверојатно тек допрва почнуваат, давав еспумисан имав позитивно искуство со првото, ама сега неккао како да не делуваа, па и така ги потрошив, земав инфакалм, и реално од поручек бебе заспа, и кога беше будна не се грчеше, сега спие и дадов по втор пат пред да заспие и сега засега е мирна. Тие се исти како еспумисанот, имаат плус сахаромицес бактерии што се раствараат дополнително во шишенцето. Ќе ви пишам деновиве какво е искуството поточно, од еден ден незнам колку можам да донесам заклучок.

Плачка, ако сте на адаптирано давај и малку водичка, цврстиот измет може да прави дополнителни проблеми со грчевите.
Kvisko -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.10.2016 13:27:32)

Placka и Neurotoxin се надевам ќе ви поминат грчевите побрзо.

Ј имаше грчеви од некаде месец дена до три месеци. Нас ни помогна Nurse Harverys сирупчето и Becutan чајот кога имаше проблем со столицата па од тоа грчеви. Becutan-от има шеќер па не го дававме многу ама кога му го дававме помагаше.
Исто многу ни помогна термофорчето за бебиња (тоа со металната паричка), ова потоа им го дадовме на брат ми и нив им помагаше на малата.
Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (11.10.2016 17:03:47)

Ветив дека ќе пишам за некој ден, па еве ме, дур спие да пишам искуство. Незнам дали е до ова ама несакајќи спроцедов еден ред, со секој подој е покриена со нешто што делува на грчевите, или јас пијам чај 10 мин пред подој, ги пијам 3-4 дневно, или капките кои ги давам на прв или втор подој и навечер пред да си легне, или чајче кое го пие она еднаш или двапати зависи како ќе стигнеме. Резултатот овие денови со овој ред е одличен, навистина нема грчеви.
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 44 45 [46]