RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 14:19:11)

Лола а што ви кажаа на педијатар за грчевите? Обично грчеви кај бебињата се јавуваат по првата недела и траат до 3-4 месеци, ретко може до 6, ама мора дигестивниот систем да се среди до оваа возраст.




Mihaela 2010 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 14:32:05)

I mene patronaznava mi rece da izbegavam kapki demek hemija bilo.denes e smirena nema nesto napadi na derenje ama se napinja da si prdne.
Za kimot stavam 4-5 crnca vo otprilika 100 ml voda.vodata da zovrie pa stavas od kimot da otstoi dur se oladi.ja proceduvam vodata so cedalce i so spric i davam.pa cudo samo sto ke i dadam odma zaspiva




lolla RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 15:27:04)

Neurotoksin, уште нема полни три месеци, се надевам ке ги надмине наскоро.

А за кимот, мене ми рекоа да пазам бидејки имал седативно дејство, и на 100гр вода некои викаат едно засчено зрнце ким било доволно за бебе. Јас еднаш му дадов 10 гр вакво чајче, еднаш плантекс, ке видиме сега како ке иде со сирупчево, на база на ким и копар е , плус сода бикРБОНА МНОГУ малку.




Snowhite RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.4.2015 9:50:08)

Мамички кога ќе ги фатат грчеви, легнете ги на стомаче на вашата рака, значи раката да оди преку стомачето и со другата правете масажа на грбчето. Може и топло да им ставате на мешето. Исто внимавајте да не земаат воздух додека цицаат или пијат од шишенце, а може и вежби со ножината да им правите. И се разбира да избегнувате храна како зелка, грав, чоколадо, салами, кикиритки




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.4.2015 10:02:25)

За легнувањево на рака и легнување на стомаче, сакав да пишам и јас, ама не се сеќавм за на стомаче како беше, дали може многу мало бебе да се легнува на меше. Колку што ме држи меморија од нашите слики, мојава на два месеци е на стомак со исправена глава, али се сеќавам дека ја вртев често и преку ден така ја оставав да спие. А на рака со мешето, уживаше, пробесено ко мјамунче, така можеше и да заспие. Е така уште од една недела ја местевме и и годеше. [sm=smiley36.gif]




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.4.2015 10:27:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

Neurotoksin, уште нема полни три месеци, се надевам ке ги надмине наскоро.



Епа ок, јас мислев да не имате полни три, и тек сега ви почнале. Ама нормално е и се надевам кратко ќе траат. А за она со хемијата, Значи еве кажувам, капките против грчеви најголем број содржат симетикон, кој целосно без никаква ресорпција се исфрла од организмот, се што прави механички ги разбива меурчињата со гас. Има и такви кои по состав се ензим кој ја разградува лактозата, онаа на која новородените им создава колики зашто го немаат тој ензим од раќање, тек после третиот месец им се создава. Значи помогнете му на детето, во 21 век е родено кога сите индустрии работат на олеснување на животот и нудење соодветни производи. Аптека е институција каде се што се продава е строго регулирано. Ако е наменето за новородено, тогаш со триста испитувања е дадено право да се најде тој производ на рафт во аптеките, со број на решениое од агенција за лекови. ако се воочи дека упатството не ја кажува во целост вистината за лекот, истиот се повелкува од пазарот и му се менува упатството. Ваш исзбор во секој случај, ама јас бев нив немаше шанси ни да дремнам, дете пред два месеци ми се научи да спие скоро по цела ноќ и покрај такви грчеви по цел ден, навечер бар беше смирена и спиеше.




Malecka23 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.4.2015 11:15:59)

Se podrekov:(.Marko go fatija strasni grcevi dva dena dezuram navecer a evew go sega i preku den.Mu davav cajce bekutan i so kim ama ne se smiruva.Sega go prativ mm da kupi Espumisan posto veke krahirav skroz a i bebe place se maci




deluxe -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.4.2015 14:16:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Se podrekov:(.Marko go fatija strasni grcevi dva dena dezuram navecer a evew go sega i preku den.Mu davav cajce bekutan i so kim ama ne se smiruva.Sega go prativ mm da kupi Espumisan posto veke krahirav skroz a i bebe place se maci

Malecka probajte so Prolife ampulite,neka pie edna doza(mislam za 7dena e dozata) so ampulite ke se naselat crevata so korisni bakterii,so toa ke se sredi varenjeto na hranata I ke se namalat grcevite.Espumisanot ima momentalno dejstvo(kako analgin koga te boli zab,no ne lekuva)dodeka Prolife imaat korisno dejstvo.Nie samo od niv vidovme spas,do 3 meseci placki nevideni bea,od 6navecer,do 12 na polnok.[sm=smiley13.gif]




lukajana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.4.2015 17:07:21)

Deluxe rr баш се мислев како се викаа ампулите ,јас сакав да и давам на Ј ама немаше многу грчеви па Еспумисанот заврши работа,иначе ефикасни се многу една другарка со нив се спасија од грчеви,иначе две недели вриштеше бебе дење ноќе ни Еспумисан ни чај помагаше.Сега незнам точно ама мислам дека и она и бебето ги пиеја ампулите




deluxe -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.4.2015 18:53:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukajana RR

Deluxe rr баш се мислев како се викаа ампулите ,јас сакав да и давам на Ј ама немаше многу грчеви па Еспумисанот заврши работа,иначе ефикасни се многу една другарка со нив се спасија од грчеви,иначе две недели вриштеше бебе дење ноќе ни Еспумисан ни чај помагаше.Сега незнам точно ама мислам дека и она и бебето ги пиеја ампулите



Нас Еспумисанот матичната педијатарка не ни ги препорача токму поради фактот дека само ги смируваат грчевите ,но не го решаваат проблемот како Пролајфот.Еспумисанот исто така се познати по тоа што предизвикуваат запек кај новороденчето.Пролајф може да пие и мајката доколку го дои бебето,пола ампула ја пие мајката ,пола му ја дава на бебето.




Malecka23 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.4.2015 9:45:25)

Da da znam za Prolife gi pocnav i pred Espumisanot.Ama so M ne ni pomognaa bas bas i gleam ni na Marko ne mu gi potsmiruvaa zatoa zemav i Espumisan za slucaj na epten jaki grcevi.Sega od sabajle e ok imase kratko placenje si prdna si se olesni i se komirase.Ke vidime kako ke bide.Inace ampulite gi davam edna na den posto sekako ne ja pie cela pola mu se rastekuva ili saka da gi natopi racinjata pa taka da smuka:)




kokicekokice -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.5.2015 15:25:53)

samo Espumisan kapkite deluvaat momentalno ili site drugi vidovi na takvi kapki ?




sandriana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.5.2015 10:42:36)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kokicekokice

samo Espumisan kapkite deluvaat momentalno ili site drugi vidovi na takvi kapki ?

Мислиш на тоа веднаш да поминат грчевите?
Зависи од бебе до бебе - кај некои делуваат веднаш, кај некои не делуваат воопшто.
Ако веќе давате капки, треба да давате континуирано, подолг период.
И не заборавајте редовни масажи на мешето и вежби со ноџињата, и тоа е од голема помош.




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.5.2015 22:03:49)

Еспумисанот делуваат, но треба и плански 2-3 хранења пред времето вообичаено кога бебето има грчеви.М имаше навечер па му давав во АД уште во 17часот мислам по 25 капки.И за 3-4 недели целосно престанаа. Секако зависи и од детето и должината на грчевите.Некои ги имаат со месеци и мака мачат




blond -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.5.2015 11:20:08)

Почнаа и кај малава грчевите да се поизразени, се грчи цела, писка на моменти, за греота. И почнав од вчера со еспумисанот, не и ги давам пред секој подој, ама изгледа ќе морам да почнам редовно да давам, некако не видов подобрување само од еден ден давање.




Malecka23 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.5.2015 11:58:37)

Za da deluvaat espumisanot moras pred sekoj podoj kontinuirano inaku dzabe gi davas




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.5.2015 15:27:14)

Ако пие од шише или се на АД многу влијание има и шишето.Сите се анти колки ама не сите се со ефект.Ние користевме Авент и дали 2 недели имаше подносливи грчеви.Во тој период е најжано квалитетно скапо шише




blond -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.6.2015 11:43:02)

И на Чико шишенцето е многу убаво, она со навалена цуцла што е, налик града. Забележав ако се измолзам и од него пие, не голта толку воздух и нема толку грчеви.
А еспумисанот сега со редовно давање почна да има ефект убав.




jasmina 25 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.6.2015 13:19:00)

nie nemame mnogu grcevi ili pak naskoro ke go fatat eve cetiri nedeli imame...ima mnogu gasovi prdi i kaka togas place no koga ke se iskaka se smiruva,prikvecer nekolku pati go fati meseto placese mnogu i togas mu davam sirup colic baby i se smiruva odma ke se isprdi i ke se iskaka i si zaspiva mnogu sum zadovolna od toj sirup i so prvoto dete mnogu ni pomogna toj tri nedeli imase strasni grcevi noke od 24 do 02 vristese nisto ne go smiruvase koga razbrav za sirupov go kupiv i se smiri...isto sega vnimavam i na ishranata...




ecko -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.6.2015 15:41:21)

Dobro mami kazete sto jadete vo ovoj period od godinata koga ima se od zelencuk i ovosje a ne pravi problem kaj doenceto




sandriana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.6.2015 23:52:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ecko

Dobro mami kazete sto jadete vo ovoj period od godinata koga ima se od zelencuk i ovosje a ne pravi problem kaj doenceto

Во принцип треба да се избегнуваат краставици, зелка, а доматите може да се консумираат лупени. Од овошје јас лично не сум имала проблем за грчеви со 2те деца.
Може да ја погледнеш и темата - Што треба да јаде доилка КЛИк ТУКА.




Hopeful RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.6.2015 22:46:04)

Еве да пишам и јас мое искуство. Грчевите почнаа некоја недела по раѓање, и кај двете бебиња, и беше многу мачно и стресно за сите дома. Пробавме со Colief капки, ама немаше некоја разлика, па со Еспумисан, кој кај нив функционира, фала богу. Секое хранење е комбинорано, и цицање и АД, и ставме редовно во секое шишенце. Симетиконот ги разградува гасовите и го прави полесно празнењето, и прилично им помага. Е сега, пазам и на храна, зашто на пример кога јадев сладолед сепак имаа болки, и прекинав. Знам дека помага и Nurse Harvey сируп, но уште не сме го пробале.




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.6.2015 8:58:29)

Има и едни таблетки, кои покрај тоа што делуваат врз стимулацијата на млеко, неутрализираат храна ккоја преминува во млекото и има ефект врз бебето, природни се и појаки од чаевите.




ecko -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.6.2015 13:00:46)

Koj se ti e tabletki




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.6.2015 8:48:56)

Ecko ti vrativ vo inbox, da ne pravime reklama, koj saka slobodno neka mi pise :)




Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>