RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


mimi 27 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.12.2013 0:58:12)

уфф грчеви, мами ние се намачивме ептен до кај 3 и пол месеци [sm=smiley13.gif] користевме еспумисан по препорака на патронажната сестра па потоа педијатарот ми рече да не ги користам (могу ми значи мислењето на докторката бидејќи е многу спремнапа затоа престанав да ги давам) , чајче не пиеше никакво, до 2 месеци ја доев и дохрана а потоа само на ад млекце, некако ги истрпивме.. сега имаме 4 и месеци и сеуште се витка додека да си прдни :S




Martins mom -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.12.2013 13:39:44)

Женски, дали е можно од еспумисанот уште повеќе да плаче, т.е. да ја влоши состојбата[sm=zmeden.gif] Сабајлево за прв пат и дадов и тоа само десетина капки, иако пишуваше 25. Се уби од плачење. Со следното доење исто така. Првиот пат и ги дадов пред подој, ај после си реков да пробам после подој...и пак исто. Си велам ако е возможно да и е полошо од што беше, да ги фрлам???




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.12.2013 15:31:26)

За Еспумисант Л и патронажната и матичниот педијатар ми кажаат дека се безбедни односно апсолутно никаква штета и ги сакаат бидејки имаат мирис на крем бабанче,а и во ушатството пишува ги разградува тие меурчињата што значчи ништо лошо не предизвикува и дека се безбедни.
Ние после млекцето со еспумисан полневме пелени[sm=smiley36.gif]

За да има ефект треба пред вообичаеното време кога има грчеви два подоја или пиења предходно треба да се даваат за да има ефект и така 4 пати по ред.




Martins mom -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.12.2013 22:19:30)

Не те разбрав Меланија,кога треба да му давам,пред или после доење? Цицаме на 2 или 3 саати,кога како ќе си сака.




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.12.2013 21:59:37)

Martins mom RR ние сме на АД ,неможам да го најдам каталогчето.Мислам дека бебе пред доење, а кај тие на АД се капнува 25капки во млелцето.
Ако грчевите се најголеми пример навечер или ноќе, 3-4 подои или пиење млеко пред тоа се започнува со капките за навреме делуваат.Пр. ако е околу 20час без оглед на колку часа пие од 16 часот се почнува,значи пред да почнат и по тоа време,вака најдобро делуват




mimi 27 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.12.2013 19:25:37)

Јас бидејќи сме на АД млеко клавав по 5 капки во млекцето и и помагаше, ама потоа претанав да давам и си подплачнувавме до кај 3 и пол месеци, вие кои сте на доење после подој или за време на менување на дојка можите со лажиче да им давате.




Martins mom -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2013 9:51:48)

Вчера пак пробав да и дадам еспумисан и луѓе ми се чини дека здиве,што не е карактеристично за неа,абе се погуби од плачење,цел ден не заспа.Како е можно сите да ги смирува,а нас не дразни?! Дефинитивно не давам повеќе




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.12.2013 12:55:04)

Прашај капките да и ги дадеш на лажиче со твое млеко?мислам дека ова е подобра варијатна уште по ова па ако небива незнам




Bebuska na mama -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2013 17:56:26)

Zdravo.
Sakam da prasam dali e normalno kaj nekoi od bebinjata novorodencinja na koi im e veke padnato papoceto, za vreme na grcevite vo tekot na denot koi mu se slucuvaat, dali e normalno nekogas da ima zasirena krv an papoceto?
Koi kapki se preporacuvaat protiv grcevite na bebeto.




mimi 27 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.12.2013 1:48:54)

Кај нас се случи еднаш да има крв мн малку на папочето, забележав кога ја слеквав за капење, веднаш се слушнав со докторката и сабајле на преглед се беше во ред, го исчистив и јас вечерта и докторката утредента и толку со тоа, оди на преглед за секој случај.
а за капки за грчеви Prolife или еспумисан




sandriana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.2.2014 10:41:57)


ИЗВОРНА ПОРАКА: emilijamak

Dami dajte sovet za grcevi kaj predvremeno rodeni deca, imate li slicno iskustvo????


ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Emilijamak ti gi preporacuvam kapkite " Colief ",gi zmavme od Zegin okolu 700 den. se i za nas bea kako magicni.Tocno ne se sekavam kako im beshe upotrebata ali si pishi vo upatstvoto.Znam samo deka stavav vo moeto izmolzeno mleko po odreden broj na kapki.Probaj i ke vi se smirat za cas!
Gushki za tebe i za to Filipce srculkoto!


ИЗВОРНА ПОРАКА: emilijamak

Nardi jas go prasav pedijatarot i mi rece deka e mnogu malecko neli predvreme rodeno ne se preporacuvalo nikakvi lekarstva, ni preporaca caevi od anason i sl, a jas pijam i lineks kapsuli za preku mlekoto deka sme na cicanje da mu dejstvuva ama eve veke tri dena maka macime, denes zemavme bekutan cajce pa ke vidime kako ke odi, vie koga gi pievte kapkite????



ИЗВОРНА ПОРАКА: Nardi

Moeto gi pieshe kapkite odma ko ni pocnaa grcevite.Konsultiraj se so drug pedijatar Emilijamak,zashto nas ne ne ogranicija so koristenjeto bash na ovie kapki.
Jas te ohrabruvam da gi probash,mirni ke ste posle.





Snow Queen -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.2.2014 17:41:11)

Искрено не видов проблеми со грчеви, освен со проблем за искакување по 4-5 дена.




nutelce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.2.2014 10:25:43)

redovno si go toplevme mesheto, i nemavme nikakov problem...a bev spremna i so kapki i probiotici..ama ne gi iskoristivme :)




Mimi33 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.3.2014 13:34:55)

Мамички имавме подолга пауза..наваму натаму и немавме време да се приклучиме на форумот...Знаете предвреме сме родени и сега имаме скоро 2 месеци...Супер е се развојот е супер контролите си ги правиме во Плодност и се е супер фала му на бога...Само што одвреме навреме бебушот има многу грцеви во стомачето дури и скрос се витка ...сега засега нисто не му давам, но ако продолзи сигурно ќе треба да се даде нешто....




gvenda -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.5.2014 16:01:07)

zdravo posle ogromna pauza aktivna vo citanje a ne vo pisuvanje
inace imame vtoro dete bebe koe ima 23 dena i od pred nekoj den imame maka so grcevi nekoi denovi si e miren super ali nekoi kako vcera uzas samo place ni vo race edvaj se smiruva bevme denes na maticen ni vika toa e grcevi ke pominat ni rece espumisan i nekoe cajce da davame
iskreno jas sum za se skeptik mislam deka nisto nema fajde koga ke pocnat plackite ama sepak kupiv kapki mu dadov pa ke vidime i mu go greeme stomaceto so termofor cajce ke mu svaram samo so kim da probam
prasanjeto mi e dali da mu davam postojano i koga ne place ili samo koga ima grcevi
pozdrav




sandriana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.5.2014 10:54:23)

gvenda, пред се честитки за бебчето и добредојде назад во активни пишувачи на РРаја[sm=bravo.gif]
Што се однесува за прашањето за капките, препорачливо е да се даваат континуирано во периодот на грчеви - штом веќе ги има - да фатите рутина и да ги пиете секојдневно до кај 3 месеци.
Со лесно да го минете периодов на вакви плачки, што помалку да бидат [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.5.2014 12:47:13)

gvendа кај нас еспумисанот делуваше и плус чај за доенчиња.М плачеше најмногу ок кај 22 часот па 2 доења/пиење млеко преходно му давав капики и така делуваше.Значи одприлка од 18 часот.Пред 40 дена се намалија но поа брзо ги снема.Мислам дека има разлика дали е доење а дали Ад.Моето беше на АД.




Mihaela 2010 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 11:13:30)

Uste od treti den ne fatija grcevite.dva dena dezuranje, bas bese stresno.pocnav da i davam prevriena vodicka so kim i dva dena spiese super.vcera i bekutan cajce i dadov sabajleto pa cel den mi bese kenkava i se grcese.vecerta imase i prolivce.ima sansi da e od cajceto???
Kapki izbegavam da i davam , mislam deka so kimot ke uspeeme.mnogu vnimavam i na ishranata




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 11:18:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Uste od treti den ne fatija grcevite.dva dena dezuranje, bas bese stresno.pocnav da i davam prevriena vodicka so kim i dva dena spiese super.vcera i bekutan cajce i dadov sabajleto pa cel den mi bese kenkava i se grcese.vecerta imase i prolivce.ima sansi da e od cajceto???
Kapki izbegavam da i davam , mislam deka so kimot ke uspeeme.mnogu vnimavam i na ishranata


Големи се шансите проливчето да е од чајот, тој го збарзува метаболизмот. и кај нас кимот имаше голем ефект. А за капките не се секирај тотлно се безбедни, како ги внесуваат така ги исфрлаат, едино многу чинат. Пробувајте и со масажи на мешето со бебешко масло, во кругови кон десно и слични техники кои ќе намалуваат болката.




Mihaela 2010 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 11:41:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Neurotoxin


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Uste od treti den ne fatija grcevite.dva dena dezuranje, bas bese stresno.pocnav da i davam prevriena vodicka so kim i dva dena spiese super.vcera i bekutan cajce i dadov sabajleto pa cel den mi bese kenkava i se grcese.vecerta imase i prolivce.ima sansi da e od cajceto???
Kapki izbegavam da i davam , mislam deka so kimot ke uspeeme.mnogu vnimavam i na ishranata


Големи се шансите проливчето да е од чајот, тој го збарзува метаболизмот. и кај нас кимот имаше голем ефект. А за капките не се секирај тотлно се безбедни, како ги внесуваат така ги исфрлаат, едино многу чинат. Пробувајте и со масажи на мешето со бебешко масло, во кругови кон десно и слични техники кои ќе намалуваат болката.

More koga ke vresne ni masazi ni nisto ne pomaga.grevcinja se kolku se macat.se isplasiv vcera za prolivceto, sepak uste e malo..ke prodolzam so kimot pa ke vidime ako ne biva ke probam i so kapki




Malecka23 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 12:41:14)

I nas ne fatija grcevite od pred nekoj den.Ama seuste se trpat da recam.Pie cajce bekutan i da ima malku potecna stolica no bitno so zlatno zolta boja.Na pedijatar prasav i mi rekoa mnogu e pobitna bojata nego konzistenzijata.Se nadevam deka nema da go fatat poveke i pojaki grcevi.SO Mila imavme do 40dena ama strasno bese placki i denje i noke .Se probav duri i kapki od Anglija naracuvav i na kraj samo Espumisan ne spasi.
A Mihaela kolku kim stavas vo prevriena voda?Cisto da znam za sekoj slucaj




Neurotoxin RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 12:58:14)

О Михаела, знам познато ми е, мојата е родена глумица, драматизира уште од прв плач, замисли плачење такво до полни три месеци, што се не правевме, тие грчеви нема да поминат, со се што правиме само им олеснуваме. Зависи кај некои дечиња поминуваат побрзо. Ајде нека ви поминуваат полесно и да спиете мирно.




lukajana RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 13:04:15)

Јас сум задоволна од капките Еспумисан, секој ден ги давав и Ј немаше грчеви а со Л не давав ништо и до 40 дена бевме хаос.Проблем кај моиве деца беше што не сакаа вода или чај па од алтернативата ништо не можевме да користиме,секако помагаат и масажи на меше и исхрана на мајката ама капките се спас за ваква работа




Malecka23 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 13:09:51)

Pomagaat Espumisanot navistina ama demek pedijatrive ne gi davale posto bile hemija.Ama od dr strana pa koga nisto ne biva a dete ima maka place se grci normalno deka ke gi dades taka da i jas gi preporacuvam i ako ne fatat sega pojaki nema ic da cekam odma ke mu gi dadam.




lolla RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.4.2015 13:53:34)

И ние сме си со грчеви, и тоа му почнаа дента кога влезе во трети месец и траат еве уште. Давав Колиеф, Еспумисан и сега Нрс Харви и сите помагаат за кратко, јас се си мислам дека едноставно мораат да ги надраснат грчевите. Кај нас е попроблематично што на Л му дијагностицираа препонска кила па не е убаво да се напнува а се грчи и му ги слушам цревцата како работат кога има грчеви. Инаку ова последново сирупче, не е лошо, само не е со убав вкус.




Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>