RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


ana mari -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 19:12:30)

zdr mamicki jas sum nova i moeto bebe ima samo 8 dena od kako se rodi preku den e super si spie ama nave4er oci ne moze da zatvori samo kenka jas mislam deka e do grcevi zasto koga ke go stavam kaj mene na stomak da lezi odma se smiruva i zaspiva.... pa sakav da ve prasam dali znaete nesto protiv grcevi so caevi nemozam nisto zasto ne sum od makedonija,ako nekoj znae kako moze da si go spasam bebusot od tie grcevi neka pise ve molam[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




kikamika -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 21:09:27)

Plantex caj na Lek Ljubljana, inaku drzenjeto na bebeto na stomak mu pomaga vo smiruvanje na grcevite, i blagi masazi na stomaceto, topli oblogi...




ana mari -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.12.2011 13:45:20)

zenski znae li nekoj nekoja stranica kade sto pisuva sto smeam da jadam dodeka go dojdam bebeto za da nema grcevi




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.12.2011 13:50:03)

Ana mari tuka na forumot imame pisuvano temata mislam se vikase sto treba da jade doilkata.Mada toa e individualno treba sama da ocenis .Jas mnogu vnimavav na ishranata nemavme problem so grcevi




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.12.2011 23:34:03)

Mami ima li nekoj koristeno SAB SIMPLEX za grcevi,me interesira po kolku kapki i vo kolku obroci vo tekot na denot ste davale.
Ovde pisuva po 15 kapkui vo sekoe sisence ama nesto se mislam da ne e toa mnogu [sm=zmeden.gif]




ana mari -> RE: Грчеви кај бебето- колики (6.12.2011 17:43:31)

Ljubovce
jas gi koristam tie kapki i i davam po 5 sekogas bred da ja dojam pa fala bogu od kako i dava neva grcevi




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (7.12.2011 11:07:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: ana mari

Ljubovce
jas gi koristam tie kapki i i davam po 5 sekogas bred da ja dojam pa fala bogu od kako i dava neva grcevi

15 kapki niz celiot den  jas i davam 5 pati po 3 kapki





mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (7.12.2011 11:07:43)

lubovce ti pisav pp sega duri vidov deka si mi pisala izvini sto ne ti pisav odma




Fiao -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.12.2011 17:56:05)

Vcera bese bese burna vecer... Ona navstina ne place mnogu ama kutrata nikako ne mozese da spie, imase grcevi od 2 pa se do 9 sabajle. dremnuvase po 10-15 min i grcevite ja budea. Si kenka,  ne e mnogu bucna. Otkrivme edna poza vo koja nikogas ne se zali, koga ja drzime vo race legnata na mese... Gi kupivme kapkite Colief ama jas ne preferiram da i gi davam ako realno nema potreba... Citajki ve vas go zemav i cajot od bilna apteka i onoj na Hipp iako gledam deka gi sodrzat skoro istite soedinenija, jas gi pijam i dvata, belkim nema zijan :)
Deneska napolnivme 1 nedela, pa kolku otprilika novorodencinjata imaat grcevi po vase iskustvo?




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.12.2011 18:28:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vcera bese bese burna vecer... Ona navstina ne place mnogu ama kutrata nikako ne mozese da spie, imase grcevi od 2 pa se do 9 sabajle. dremnuvase po 10-15 min i grcevite ja budea. Si kenka,  ne e mnogu bucna. Otkrivme edna poza vo koja nikogas ne se zali, koga ja drzime vo race legnata na mese... Gi kupivme kapkite Colief ama jas ne preferiram da i gi davam ako realno nema potreba... Citajki ve vas go zemav i cajot od bilna apteka i onoj na Hipp iako gledam deka gi sodrzat skoro istite soedinenija, jas gi pijam i dvata, belkim nema zijan :)
Deneska napolnivme 1 nedela, pa kolku otprilika novorodencinjata imaat grcevi po vase iskustvo?


fiao se zavisi doorganizamot na bebeto nekoj bebcinja nemaat nekoj do 3 nekoj do 4 se zavisi do organizam




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.12.2011 23:25:54)

Nie utre pravime 2 meseca ama pusti grcevi,nema son navecer,kako e mozno sekoja nok vo isto vreme da pocnuva i da traat do kaj 4-5 sabajle,zivi ne naspani sme so maz mi,a preku den spie bez problem,eve se do ova vreme...
Iskreno da vi kazam sto se ne pribavme da pieme,pocnavme so colief,espumesan,sab simplex i sega mu davam sirup coli b,i nisto ama bas nisto ne ni pomaga.
i veke krevam race ke prekinam so se.se nadevam deka nema uste dolgo da ne drzi.
Fiao mislam deka tvoeto e mnogu malecko za ovie kapki,mene na pocetok mi rekoa da mu davam cajce od 2 zrnca kim dur malku ne potporasne...po edno lazice do dve..




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.12.2011 23:31:54)

љубовче векекоганишто непомага чај од мирудија пробај знам дека тој бил за мешко




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 0:20:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Nie utre pravime 2 meseca ama pusti grcevi,nema son navecer,kako e mozno sekoja nok vo isto vreme da pocnuva i da traat do kaj 4-5 sabajle,zivi ne naspani sme so maz mi,a preku den spie bez problem,eve se do ova vreme...
Iskreno da vi kazam sto se ne pribavme da pieme,pocnavme so colief,espumesan,sab simplex i sega mu davam sirup coli b,i nisto ama bas nisto ne ni pomaga.
i veke krevam race ke prekinam so se.se nadevam deka nema uste dolgo da ne drzi.
Fiao mislam deka tvoeto e mnogu malecko za ovie kapki,mene na pocetok mi rekoa da mu davam cajce od 2 zrnca kim dur malku ne potporasne...po edno lazice do dve..


bas si rekov kade e ljubivce.. [sm=smiley36.gif].koga veke ne ti pomaga nishto ti ostanuva samo da cekas da pomine vreme




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 8:29:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vcera bese bese burna vecer... Ona navstina ne place mnogu ama kutrata nikako ne mozese da spie, imase grcevi od 2 pa se do 9 sabajle. dremnuvase po 10-15 min i grcevite ja budea. Si kenka,  ne e mnogu bucna. Otkrivme edna poza vo koja nikogas ne se zali, koga ja drzime vo race legnata na mese... Gi kupivme kapkite Colief ama jas ne preferiram da i gi davam ako realno nema potreba... Citajki ve vas go zemav i cajot od bilna apteka i onoj na Hipp iako gledam deka gi sodrzat skoro istite soedinenija, jas gi pijam i dvata, belkim nema zijan :)
Deneska napolnivme 1 nedela, pa kolku otprilika novorodencinjata imaat grcevi po vase iskustvo?




Fiao, имате среќа што само кенка и не плаче. Бебињата коишто само негодуваат (кенкаат, се виткаат и слично), а не плачат како некој да ги коли [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image], имаат пократко грчеви. Филип од втор ден во болница имаше огрооомни грчеви, цела болница во воздух ја креваше, мајките се бунеа што беа со мене во соба... Кога дојдовме дома, секој трет ден од 19 до 22 часот плачеше до зајдување! ХОРОР!!! И до 5 месеци така беше, без исклучок. Само еспумисан капките ми помогнаа. И тоа не да му поминат, туку да му ги ублажат барем малку, па наместо од 19 до 22, плачеше од 19 до 20.
Тежок е периодот со грчевите, ама ќе летне многу брзо.




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 9:16:41)

Kikicka bas toa i go pravam,bevme pred nekoj den na pregled i (veke imame 2 meseca i super si napreduva) i bas dr mi rece da zemam da mu dadam caj od nane ili mirudija zaedno so 5 zrnca kim i eve veke dva dena mu davam,nokeska da ne se podrecam pu pu spievme,mnogu malku se vitkase.se nadevam deka odime na podobro.
Andrijance bas mislev da ti pisam kako ste vie?Andrej napreduva li?backi do dvajcata :***




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 11:30:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vcera bese bese burna vecer... Ona navstina ne place mnogu ama kutrata nikako ne mozese da spie, imase grcevi od 2 pa se do 9 sabajle. dremnuvase po 10-15 min i grcevite ja budea. Si kenka,  ne e mnogu bucna. Otkrivme edna poza vo koja nikogas ne se zali, koga ja drzime vo race legnata na mese... Gi kupivme kapkite Colief ama jas ne preferiram da i gi davam ako realno nema potreba... Citajki ve vas go zemav i cajot od bilna apteka i onoj na Hipp iako gledam deka gi sodrzat skoro istite soedinenija, jas gi pijam i dvata, belkim nema zijan :)
Deneska napolnivme 1 nedela, pa kolku otprilika novorodencinjata imaat grcevi po vase iskustvo?




Fiao, имате среќа што само кенка и не плаче. Бебињата коишто само негодуваат (кенкаат, се виткаат и слично), а не плачат како некој да ги коли [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image], имаат пократко грчеви. Филип од втор ден во болница имаше огрооомни грчеви, цела болница во воздух ја креваше, мајките се бунеа што беа со мене во соба... Кога дојдовме дома, секој трет ден од 19 до 22 часот плачеше до зајдување! ХОРОР!!! И до 5 месеци така беше, без исклучок. Само еспумисан капките ми помогнаа. И тоа не да му поминат, туку да му ги ублажат барем малку, па наместо од 19 до 22, плачеше од 19 до 20.
Тежок е периодот со грчевите, ама ќе летне многу брзо.



Ahahahha bas i jas kje ti go pishev iskustvoto na Anna Molly [sm=smiley36.gif] Fiao dodeka e taka samo gushkajte se i naoruzaj se so mnoooogu trpenie




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 11:31:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Andrijance bas mislev da ti pisam kako ste vie?Andrej napreduva li?backi do dvajcata :***


Dobri sme. set_ame sekade zaedno...dodeka ne ne zezna vreme bevme i sekoj den na kafica [sm=smiley36.gif] pozdavce pakje gi upoznaeme dvajcata imenjaci




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 11:41:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

Vcera bese bese burna vecer... Ona navstina ne place mnogu ama kutrata nikako ne mozese da spie, imase grcevi od 2 pa se do 9 sabajle. dremnuvase po 10-15 min i grcevite ja budea. Si kenka,  ne e mnogu bucna. Otkrivme edna poza vo koja nikogas ne se zali, koga ja drzime vo race legnata na mese... Gi kupivme kapkite Colief ama jas ne preferiram da i gi davam ako realno nema potreba... Citajki ve vas go zemav i cajot od bilna apteka i onoj na Hipp iako gledam deka gi sodrzat skoro istite soedinenija, jas gi pijam i dvata, belkim nema zijan :)
Deneska napolnivme 1 nedela, pa kolku otprilika novorodencinjata imaat grcevi po vase iskustvo?




Fiao, имате среќа што само кенка и не плаче. Бебињата коишто само негодуваат (кенкаат, се виткаат и слично), а не плачат како некој да ги коли [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image], имаат пократко грчеви. Филип од втор ден во болница имаше огрооомни грчеви, цела болница во воздух ја креваше, мајките се бунеа што беа со мене во соба... Кога дојдовме дома, секој трет ден од 19 до 22 часот плачеше до зајдување! ХОРОР!!! И до 5 месеци така беше, без исклучок. Само еспумисан капките ми помогнаа. И тоа не да му поминат, туку да му ги ублажат барем малку, па наместо од 19 до 22, плачеше од 19 до 20.
Тежок е периодот со грчевите, ама ќе летне многу брзо.



Ahahahha bas i jas kje ti go pishev iskustvoto na Anna Molly [sm=smiley36.gif] Fiao dodeka e taka samo gushkajte se i naoruzaj se so mnoooogu trpenie



Хорор и само хорор и кајнас беше дури кога беше мирнамислевдекане ево реднешто бидејќи навикнавна рикање и чудно мибеше зошто не плаче [sm=smiley36.gif],кајна колик бејби ги ублажија докај 4месец даречам скроз ги снема.




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 14:50:40)

Ljubovce, abe sto da ti kazam..Ista pesna i kaj mene. Luge moi, ova veke ne se izdrzuva:( Moevo bebe nemoze da spie i da funkcionira kako sto treba, se zaradi tie pusti grcevi. Jas sum skapana,sve me boli,mi se ukocija i grbot i racete od drzenje bebe, skroz se iskriviv a nesmeam da pijam analgetici,neli. I nie sto ti ne probavme da dademe, kaj nas od 3 nedeli pocnaa grcevite, od togas davame i caj i sirup i kapki (ne istovremeno) ama bez rezultat..Mi ide da se ubijam,sto da pravam. Taman ke si zaspie detevo i ete pocnuva da pravi faci, da ispusta krici i na kraj prsnuva vo placenje,edvaj se smiruva,edvaj. Taka cela nok,a zaspie ili otkako ke se nacica obavezno po nekoe vreme pocnuva da se izbezumuva od bolka,sirotka. Jas sum napatena majka od tie grcevi,sto mene ne me fati nesto da me boli a ne malovo off..? Eve sega davame edni svajcarski kapki ,isto na baza na simetikon, pa nekako gledam malo podobruvanje, od 20 pati budenje sred nok, sega se budi 16 pati :( Od London ni donesoa i Infakol,ne deka gi nema kaj nas,ama ete demek da ne se poarni tie od Anglija.

Fiao ,probaj prvo so cajce a potoa so kapki.Te sfakam potpolno kako ti e,malecka e ,ama toa e toa, sve ke probame samo da im e podobro na niv




Calypso -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 15:03:53)

Mamicki, a ste probale li so termoforce na stomaceto, ili so zagreana pelena nad pampersot? Na sin mi samo toa, i masazite mu pomagaa... ni kapki, ni caevi, ni nisto... samo toplo na stomaceto.




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 15:12:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981
Luge moi, ova veke ne se izdrzuva:( Moevo bebe nemoze da spie i da funkcionira kako sto treba, se zaradi tie pusti grcevi. Jas sum skapana,sve me boli,mi se ukocija i grbot i racete od drzenje bebe, skroz se iskriviv a nesmeam da pijam analgetici,neli. I nie sto ti ne probavme da dademe, kaj nas od 3 nedeli pocnaa grcevite, od togas davame i caj i sirup i kapki (ne istovremeno) ama bez rezultat..Mi ide da se ubijam,sto da pravam. Taman ke si zaspie detevo i ete pocnuva da pravi faci, da ispusta krici i na kraj prsnuva vo placenje,edvaj se smiruva,edvaj. Taka cela nok...


Dali si probala so doenje na tri saati, ne porano? Mene dr mi ima kazano deka dokolku vo meseto ima ostanato mleko od prethodniot podoj i ti mu dades pak da cica, se mesa staroto so novoto mleko i toa pravi grcevi. Izdrzite nedela dena taka, i posle ke si go fati redot




Fiao -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 18:11:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981
Luge moi, ova veke ne se izdrzuva:( Moevo bebe nemoze da spie i da funkcionira kako sto treba, se zaradi tie pusti grcevi. Jas sum skapana,sve me boli,mi se ukocija i grbot i racete od drzenje bebe, skroz se iskriviv a nesmeam da pijam analgetici,neli. I nie sto ti ne probavme da dademe, kaj nas od 3 nedeli pocnaa grcevite, od togas davame i caj i sirup i kapki (ne istovremeno) ama bez rezultat..Mi ide da se ubijam,sto da pravam. Taman ke si zaspie detevo i ete pocnuva da pravi faci, da ispusta krici i na kraj prsnuva vo placenje,edvaj se smiruva,edvaj. Taka cela nok...


Dali si probala so doenje na tri saati, ne porano? Mene dr mi ima kazano deka dokolku vo meseto ima ostanato mleko od prethodniot podoj i ti mu dades pak da cica, se mesa staroto so novoto mleko i toa pravi grcevi. Izdrzite nedela dena taka, i posle ke si go fati redot

Hmmm ov a zvuci logicno, eve gledam preku den se doime bas na 2-3 saati i ona navistina mirno spie, a padne nok iame problemi, stom pocneme da se doime na sekoj pola saat posto sme budni od 2-3 pa se do 9 [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
A posle vo 9 zaspiva kako tempirana [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 18:47:45)

што и да викажеме на тие бебуши што нему поминуваат грчевите од ништо останува да истрпите 4 месеци,голема мака е невидена,ијас поминависто мислев дека бел ден нема да видам ,првите двамесеца беа невидени маки после кога почнав со сирупот сеподобри малку по малку поминуваа,јасвеке да сешекнам а легнам еве ти ја рикаа немаше спиење воопшто когаке станам од креветинози сетаснага плаче од болка ама сега па уживаме се ке се среди морате да трпите иако изгледа достаа долго али тоа е тешко еда симајка.....ние често укучувавме фен или аспиратор или правосмукалка задасесмири така да пробајте и со тоа




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.12.2011 19:01:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Fiao

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981
Luge moi, ova veke ne se izdrzuva:( Moevo bebe nemoze da spie i da funkcionira kako sto treba, se zaradi tie pusti grcevi. Jas sum skapana,sve me boli,mi se ukocija i grbot i racete od drzenje bebe, skroz se iskriviv a nesmeam da pijam analgetici,neli. I nie sto ti ne probavme da dademe, kaj nas od 3 nedeli pocnaa grcevite, od togas davame i caj i sirup i kapki (ne istovremeno) ama bez rezultat..Mi ide da se ubijam,sto da pravam. Taman ke si zaspie detevo i ete pocnuva da pravi faci, da ispusta krici i na kraj prsnuva vo placenje,edvaj se smiruva,edvaj. Taka cela nok...


Dali si probala so doenje na tri saati, ne porano? Mene dr mi ima kazano deka dokolku vo meseto ima ostanato mleko od prethodniot podoj i ti mu dades pak da cica, se mesa staroto so novoto mleko i toa pravi grcevi. Izdrzite nedela dena taka, i posle ke si go fati redot

Hmmm ov a zvuci logicno, eve gledam preku den se doime bas na 2-3 saati i ona navistina mirno spie, a padne nok iame problemi, stom pocneme da se doime na sekoj pola saat posto sme budni od 2-3 pa se do 9 [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
A posle vo 9 zaspiva kako tempirana [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]



Taka e sigurno...i mene doktorka mi go kaza toa iako nie problemi so grcevi nemamvme.samo zaradi toa na saat mi rece da gledam..da ne se mesa nesvareno so nov mleko..ajde probajte taka...




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.12.2011 20:23:32)

Of da se pozalam imavme kosmarna nok,poloso nikogas ne mu bilo,tolku grcenje da ne prestane da place do 5 saat sabajle,vristese mislam deka cela zgrada ne slusa...sega razmisluvam i ustvari svakam kako minuvaat denovite nego grcevite mu se se pojaki...zarem ne treba obratno da bide,ima li kraj ova [sm=smiley19.gif] vo momentov sme so sirup coli b,neznam dali da mu gi vratam pak sab simlex,i toa ne pomagase ama ova vcera sto ni se sluci se mislam pa mozebi i blagodarenie na niv ne sme imale vakvi strasni epizodi do sega,,,
Si se iztaziv jas ovde,znam deka nikoj nema da razbere podobro od vas :)




Страница: <<   < Претходна страница  19 20 [21] 22 23   Следна страница >   >>