RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


ana bebe -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 12:06:56)

nieden pedijatar ne odobruva spienje na stomak kaj novorodencinja - postoi rizik da se zadusi - jas ne bi rizikuvala pa makar placelo so saati

preku den koga e buden bebus i jas go stavam na stomak i kreva glavce ama ne go ostavam da spie




dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 12:49:19)

Apsolutno tocno.Ova e i preporaka od Svetskata Zdravstvena Organizacija.Ima eden kup statii da se procitaat na temata SIDS sindrom.




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 13:21:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

A da prasam, kako da i davam da cica na 3 saati, koga taa edvaj izdrzuva i na 2 saati koga saka da cica..? Znam deka ne treba so kratok interval da bidat podoite , no tie kaj mene ne se podolgi od 1.5 -2 casa.. Off aj da probam taka..da i davam da cica na tri saati, belkim ke se smirat grcevite. Sto da pravam, sve probav..Moze li nekoja majka da mi pise kako otprilika i pominuva denot, na koi intervali bebeto cica, koga zaspiva i sl..Nie imame dva meseci i seuste sum so bezredie,zaradi grcevite li e ili kaj mene e nesto problemot mozda..ili bebevo e malecko za da ima ritam seuste..



ne ti e malecko za red...ama iskreno da ti kazam mislam deka ednostavno bebeto e takvo i na takov nacin gi pominuva grcevi...bas kako kaj Anna Molly i Filip...cim si probala se..mislam deka e toa...ti ostanuva samo da izdrzis uste malku..barem dodeka napolni 3 meseci...pa da vidis...kaj nas e vaka...se banjame nakaj 23h cicame i legnuvame,..nekogas zaspiva odma nekogas posle 1 saat...nana do kaj 05h,cica i pak zapsiva do kaj 7h pak cica i se vrtka ( demek spie) do kaj 9h...i posle toa cicame i spieme na sekoi 2 do 2,5h..a ako sme izlezeni spie celo vreme i moze da ne bide jaden i do 4-5h...jas mislam deka ednas ti kazav..moe bebe e vakvo zaradi toa shto go iznesuvam nadvor sekoj den...osven na magla veter i dozd..ama bas sekoj den...pola saat makar...pozdravce


eeeeeeee andrijance blaze si na tebe sto nemas drveni advokati nad glava i jas bas sum za toa[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]da se izvede sekoj den na cist vozduh makar na polaa saat ama mojot drven advokat(sveki) zastane vo soba i pocne da zbori ladno e kade sega ke ja nosite ke se razbole a mm sinceto na mama tolku mu treba i vednas ja poslusa i aj nema izleguvanje i setanje koga odime na gosti umotana vo kebe ili skefander i direkno vo kola




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 13:53:56)

Site sto imaat vakvi svekrvi treba da si gi nosat so niv na doktor koga go nosat bebeto. [sm=smiley36.gif] Koga dr ke im kaze da se setaat sekoj den, nego nema da mu mrcat deka e ladno [sm=smiley36.gif]




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 14:25:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Site sto imaat vakvi svekrvi treba da si gi nosat so niv na doktor koga go nosat bebeto. [sm=smiley36.gif] Koga dr ke im kaze da se setaat sekoj den, nego nema da mu mrcat deka e ladno [sm=smiley36.gif]

eeeeeee mamicke i na doktor koga ja voda taa so mene kako [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/kuza.gif[/image] i na nego isto mu veli lele ladno sega ne se deca za setanje so da vi kazuvam




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 14:37:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77



eeeeeee mamicke i na doktor koga ja voda taa so mene kako [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/kuza.gif[/image] i na nego isto mu veli lele ladno sega ne se deca za setanje so da vi kazuvam


Se soglasuvam deka ne se ostava bebe da spie na stomak, ama mozete da go stavite na vas taka ke mu se namalat grcevite
Nemojte taka ne se site svekrvi isti sveki stalno mi vika da go setam ,ako ne go setam na terasa da go iznesuvam na vozduh.Ova so svekrvite da se prefrlime vo temata za svekrvi




*mika* -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 19:09:01)

Vo vrska so spienjeto na stomace, moram taka inaku mi se budi 5 min otkako ke jja stavam da spie. Vake edinstveno mi zaspiva. Posle saat vreme ja vrtam na grpce. Inaku prilicno e zilava, glavata si ja vrti uste od 4-5 den, si se kreva so racinjata i si ja vrti na drugata strana. Zatoa se osmeluvam da ja ostavam da spie na stomace.
Eve ja denes e bukvalno cel den budna, cica na 3h, presoblecena, se i e podmireno, i oko nekje da sklopi. Place ako ne ja niskame, setame po doma. Neznam dali se ova grcevi ili ne?? Posto se smiruva ako ja nisame, ama do tolku neznam od kaj ima sila, cel den budna[sm=zmeden.gif]




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 21:21:15)

RED,sto e toa?????? nie nemame nikakov red,i jas cesto si razmisluiam da ne e do mene,ama nie imame edinstveno red na placenje od grcevi [sm=smiley13.gif] pocnuva od kaj 00/30 pa do koga zavisi...cel den si spie zasto navecer dezurame,i vsusnost denot ni e nok i obratno...
A denes mi e posebno kenkav primivme vakcina HiB onaa so polni 2 meseca,se plasam koga ke dojdat i grcevite vo kombinacija vecer kako ke pomineme. Malku zabegav od temava ama samo da prasam dali ima reakcii so temp od ovaa vakcina???




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.12.2011 22:51:11)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

RED,sto e toa?????? nie nemame nikakov red,i jas cesto si razmisluiam da ne e do mene,ama nie imame edinstveno red na placenje od grcevi [sm=smiley13.gif] pocnuva od kaj 00/30 pa do koga zavisi...cel den si spie zasto navecer dezurame,i vsusnost denot ni e nok i obratno...
A denes mi e posebno kenkav primivme vakcina HiB onaa so polni 2 meseca,se plasam koga ke dojdat i grcevite vo kombinacija vecer kako ke pomineme. Malku zabegav od temava ama samo da prasam dali ima reakcii so temp od ovaa vakcina???


Ljubovce...nema nikakva reakcija od HIB..ne se sekiraj...edinstveno moze pospan da bide...nie ja primivme i DiTePer...taa sto znae da bide prosledena so temperatura..ama dobro pominavme...samo bese mnogu voznemiren 3 dena




sladjana ms -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2011 10:24:21)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Kikicka bas toa i go pravam,bevme pred nekoj den na pregled i (veke imame 2 meseca i super si napreduva) i bas dr mi rece da zemam da mu dadam caj od nane ili mirudija zaedno so 5 zrnca kim i eve veke dva dena mu davam,nokeska da ne se podrecam pu pu spievme,mnogu malku se vitkase.se nadevam deka odime na podobro.
Andrijance bas mislev da ti pisam kako ste vie?Andrej napreduva li?backi do dvajcata :***


Ljubovce dali mozes da mi kazes kako se podgotvuva cajot od nane so zrnata od kim zatoa sto moevo bebe koe veke ima 2meseca i 20 dena veke mu se potsmirija grcevite neplace histericno tuku samo si kenka i se grci i ima dosta gasovi.Sakam postepeno da gi namaluvam espumisan kapkite i da prodolzam so ovoj caj.Pozz




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2011 15:26:08)

Slagana jas stavam vodicka nesto poveke od 100 ml za koga ke izvrie da ostane 100.koga ke zovrie vodata stavam 4-5 zrnca kim i gi ostavam da povrijat 2-3 min,gi trgas na strana otposle zemam 2-3 lista od nane gi ostavam vo zovrienata voda i taka zaedno so kimot poklopeni gi ostavam da postojat 5 min .posle toa cedam i najcesto poveke od 60 ml ne mu davam. probaj se nadevam ke vi pomogne. Kaj nas mnogu ne deluva ama vo momentov sme bas vo ekot na grcevite,koga malku ke mu podpominat i jas ke gi trgnam kapkite ke pocnam samo so cajce.
bas pisi mi dali ke ima efekt.
Pozdrace




miana -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2011 15:42:54)

eve me i mene...Nokta ja proteravme nekako na saat dva ama nautro od 07 h koga se razbudivme pa se do 14h postojano so placenje i so grcevi..Ni caj ne pomaga ni nisto..Patronaznata mi kaza da ne i stavam toplo seuste na stomaceto dodeka ubavo ne i se zasusi papoceto za da ne i prokrvari... Jas seuste neznam sto da prevzemam za grcevive ama mnogu mi e zal koga vaka mi pravi ..I sega ke se uspie,ke spie 3-4 h pa ke stane pa pak taka i posle tesko mene nokeska ...Sto predlagate vie da se izbegnuva od ishranata za da ne i tesko na stomaceto?/?




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2011 15:52:06)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve me i mene...Nokta ja proteravme nekako na saat dva ama nautro od 07 h koga se razbudivme pa se do 14h postojano so placenje i so grcevi..Ni caj ne pomaga ni nisto..Patronaznata mi kaza da ne i stavam toplo seuste na stomaceto dodeka ubavo ne i se zasusi papoceto za da ne i prokrvari... Jas seuste neznam sto da prevzemam za grcevive ama mnogu mi e zal koga vaka mi pravi ..I sega ke se uspie,ke spie 3-4 h pa ke stane pa pak taka i posle tesko mene nokeska ...Sto predlagate vie da se izbegnuva od ishranata za da ne i tesko na stomaceto?/?

grav zelka suvomesnati raboti leka jajca na mene mi imaa kazano toa




sladjana ms -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.12.2011 16:03:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Slagana jas stavam vodicka nesto poveke od 100 ml za koga ke izvrie da ostane 100.koga ke zovrie vodata stavam 4-5 zrnca kim i gi ostavam da povrijat 2-3 min,gi trgas na strana otposle zemam 2-3 lista od nane gi ostavam vo zovrienata voda i taka zaedno so kimot poklopeni gi ostavam da postojat 5 min .posle toa cedam i najcesto poveke od 60 ml ne mu davam. probaj se nadevam ke vi pomogne. Kaj nas mnogu ne deluva ama vo momentov sme bas vo ekot na grcevite,koga malku ke mu podpominat i jas ke gi trgnam kapkite ke pocnam samo so cajce.
bas pisi mi dali ke ima efekt.
Pozdrace


Ti blagodaram za brziot odgovor, a za rezultatite sekako ke ve izvestam.Pozz




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.12.2011 10:28:49)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

eve me i mene...Nokta ja proteravme nekako na saat dva ama nautro od 07 h koga se razbudivme pa se do 14h postojano so placenje i so grcevi..Ni caj ne pomaga ni nisto..Patronaznata mi kaza da ne i stavam toplo seuste na stomaceto dodeka ubavo ne i se zasusi papoceto za da ne i prokrvari... Jas seuste neznam sto da prevzemam za grcevive ama mnogu mi e zal koga vaka mi pravi ..I sega ke se uspie,ke spie 3-4 h pa ke stane pa pak taka i posle tesko mene nokeska ...Sto predlagate vie da se izbegnuva od ishranata za da ne i tesko na stomaceto?/?


Mila proba li so cajot od bilna apteka? ti pisav pogore. moive skoro i da nemaat grcevi, mene mnogu mi pomogna. cajot e za tebe, ne za bebeto.




miana -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.12.2011 14:56:10)

kako da go baram vo bilna apteka??? Sto da recam /??? Kakov caj???




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.12.2011 23:45:19)

Samo pobaraj od "cajot za doilki" za ublazuvanje na grcevi kaj bebinjata, znaat oni, ke ti dadat pet vrsti na trevki, spakuvani se posebno, i ke ti dadat upatstvo za prigotvuvannje. Mnogu e golema dozata, ke ti trae dosta vreme. odma prati go mt da ti kupi i donese, jas mislam deka e mnogu delotvorno, baska prirodno si e prirodno.




Fiao -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.12.2011 11:57:18)

Jas probav i so toj caj i so onoj na hipp. Iskreno kaj i onaka imam mnogu mleko so caevite samo uste povekje mi nadojde, a nekoj poseben efekt okolu grcevite ne primetuvam... a jas bozem za toa go zemav... kupivme vcera takvo gelno termoforce, ama bidejki uste ne i e dosredeno papoceto ke pocekame do slednata nedela za upotreba. mene patronaznata mi rece nisto da ne i davam (cajcinja, vodicki) tuku samo na majcino mleko... eve sega taka ke pravime pa ke vidime so ke iskoci od seto ova [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.12.2011 15:22:29)

jas site caevi gi isprobav..Toj od bilna apteka stvarno dolgo trae, go dopiv pred nekoj den..I kaj mene isto..Samo poveke mlekce mi nadoaga, za grcevite nemase mnogu rezultat.Sega pijam na Humana instant caj ,pa ke vidime.Na bebeto nisto ne mu davam ,samo odvreme navreme kapki.Sekoj den mi e lotarija,neznam sto ke bide. Red? Nikakov. Mozda i do mene e.




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.12.2011 11:11:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

jas site caevi gi isprobav..Toj od bilna apteka stvarno dolgo trae, go dopiv pred nekoj den..I kaj mene isto..Samo poveke mlekce mi nadoaga, za grcevite nemase mnogu rezultat.Sega pijam na Humana instant caj ,pa ke vidime.Na bebeto nisto ne mu davam ,samo odvreme navreme kapki.Sekoj den mi e lotarija,neznam sto ke bide. Red? Nikakov. Mozda i do mene e.


Natasa981...ne e do tebe..sigurna sum...ednostavno bebe si e takvo..ti kazav..citaj go slucajot so Anna Molly...tvoe e da dades se od sebe..sega samo cekaj da pomine vreme i kje uzivate povekje...ako nishto drugo barem veruvam si simnala kilaza...lugjeee ja tapkam u mesto so toa..lkelelelle




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.12.2011 11:34:43)

Uste edna od mnogute neprespani noki,kako se blizime na kaj 3 meseci od den na den se poveke go fakaat grcevite,sega najnovo osven sto grcevite si postojat, koga kaka i prdka vristi isto kako da ima grcevi a kako na den minimum 2 pati,ama nekako ima mnogu tecna stolica e sega me zagrizuva da ne si ima nekoja druga maka detevo.Ic ne mi e jasno dali e normalno da kaka tolku tecno bukvalno kako da ima proliv.
Prima i ferum lek pa da ne ima nekoja reakcija od nego,ako ima nekoja mamicka slicno iskustvo neka me utesi malku,se mislam da ne treba da go nosam na lekar.




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.12.2011 11:37:35)

Andrijance barem si uzivas vistinski vo majcinstvoto,ne znaes sto znaci po celi noki da treba da tomkas i da ne spies,jas i taka ne se popravv mnogu vo bremenost ama sega za dva meseca se napraviv sucka slaba od sto ne spijam kako sto treba i voopsto ne mi se ni jade,nemam zelba za jadenje,se cudam kako voopsto imam tolku mleko ,pu pu da ne se podrecam.




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.12.2011 13:13:45)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Andrijance barem si uzivas vistinski vo majcinstvoto,ne znaes sto znaci po celi noki da treba da tomkas i da ne spies,jas i taka ne se popravv mnogu vo bremenost ama sega za dva meseca se napraviv sucka slaba od sto ne spijam kako sto treba i voopsto ne mi se ni jade,nemam zelba za jadenje,se cudam kako voopsto imam tolku mleko ,pu pu da ne se podrecam.



Љубовче и тоа е дел од мајчинството уште колку не преспиени ноќи ќе имаме плачење зошто не секој може да биде мајка,тешко е стварно али се исплати,намоменти ни е преку глави и сакаме да избегаме некаде али ни поминува брзо мајки сме ќе издржиме,брзо ќе ви помине периодот сега така ти изгледа али занекој месец ќе се среди [sm=duda.gif],инаку види дане му полошо од сирупот што го прима за крвта најди некој др лек.Може од тоа плус да се мачи ,ако имаш термофорче ставај му па и фен уклучи на крајкраева за да се смири.незнам што и да кажам го имам поминато сето и сега дури се чудам како брзо поминало и се сум заборавила. Ајде само нерви требаат појакике помине се.




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.1.2012 0:13:58)

Mami srekna vi nova godina...mnogu ubavi momenti pominati so najbliskite i najmilite...i uste poveke guski so srcencata nasi :-)))





Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.1.2012 0:21:07)

Kikicka se mi e probano,fen ne pomaga,termofor isto nisto,cekam samo vremeto da si mine i da dojde veke 3 mesec...vcera za prv pat stanuvase samo za jadenje i ne mi se vitkase od grcevi,se nadevam deka poleka se gubat ama da ne podrecam da vidam vecer kako ke bideme,ferum lek definitivno ke go prekinam,zasto pocna i da mi povraka od nego,utre ke se konsultiram so dr pa ke vidam sto ke pravime ponata za krvta.
Od koga stanav majka go nauciv vistinskoto znacenje na dva zbora,ljubov i griza...vo ovie godini svativ deka do sega ne sum znaela :-)))toa sigurno ke go spodelat site mamicki so mene...
Backi... :**




Страница: <<   < Претходна страница  21 22 [23] 24 25   Следна страница >   >>