RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Bethany -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 12:37:44)

Можеби звучи чудно, ама на нас ни престана грчевите оној ден кога поминавме само на адаптирано млеко. Јас и кога доев ептен пазев што јадам, значи ептен, го доев за да има размак најмалце 2 сата и пак имавме грчеви. После почнавме со дохрана, му давав од моето млеко, па вештачко, ама кога ми снема млекото, преминавме само на вештачко и од тогаш нема грчеви.
А приметив и зошто. Кога беше на мајчино млеко, не можеше или не знаеше да испушта гасови, а од ова млекото нон-стоп испушта гасови и мислам, всушност сигурна сум дека тоа многу му помага да не го боли мешето.

Е сега ова не е реклама за вештачко млеко, напротив, мајчино е најдобро, ама ете кај нас беше таков случај.




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 12:45:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: sladjana ms

ИЗВОРНА ПОРАКА: vitalis

Da Vi kazam za grcevite : posle doenje drzete go ispraveno da zdrigne, dojte go bebto na intervali t.e. da se nacica ubava pa do drugoto doenje da mu se svari mlekoto. I koga ima grcevi svrti go na meseto, taka sto bebeto ke ti lezi na raka ova se odnesuva za deca pogolemki vo rast sto moze taka da se drzat, procenete sami, dali moze taka da go drzite i so lesno.


Da vitalis i kaj nas seto ova pomagase, pedijatarot ni kaza da se drzi pomegu stomaceto i racinjata potpreno na mojata noga i slabo tapkanje po gazeto navodno tuka bile nekoi nervni zavrsetoci i pomagalo da se smirat grcevite. Isto kaj nas pomagase koga silno placese da go rasoblecam od pelenite i taka lezejki si mrdkase i barem pola cas bese miren cudno no pomagase.Eve veke imame 50 dena i poleka mu se smiruvaat, a koristime samo espumisan kapki.Pozdrav[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/rozica.gif[/image]


i mojata kerka koga plaka i pomaga samo rasoblekuvanje  i se smiri no ne go praktikuvam sekogas toa bidejki ke i stane navika i ke bara sekogas i nie seuste plakame i toa na periodi eden period ke poplaka kako edna nedela pa ke prestane pa pak ke p[osne i sme na periodi no ne nozinjata ne gi zbira kako porano koga plakase i gi zbirase samo prde koga plaka i se iskaka isprde i prestane




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:16:03)

Uf i nie maka mcime so tie grcevi,probav so espumesan i so colief i ne ni pomagaat,ima li nekoi drugi kapki ili sirupce nekoj da mi preporaca,pa makar i da gi nema ovde ke gi nabavam samo da znam deka ke mu pomogne...utre pravime 40 dena i mesto da ni se ubalzuvaat kaj nas se posilni,nokeska se vitkase kako nikogas do sega,i eve pocna i preku dena da mi se vitka... mnogu e zalen za gledanje :(




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:24:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Uf i nie maka mcime so tie grcevi,probav so espumesan i so colief i ne ni pomagaat,ima li nekoi drugi kapki ili sirupce nekoj da mi preporaca,pa makar i da gi nema ovde ke gi nabavam samo da znam deka ke mu pomogne...utre pravime 40 dena i mesto da ni se ubalzuvaat kaj nas se posilni,nokeska se vitkase kako nikogas do sega,i eve pocna i preku dena da mi se vitka... mnogu e zalen za gledanje :(



Љубовче КОЛИК БЕЈБИ побарај во Зегин нас само од тоа ни поминаа сите ги пробавме овој сируп не спаси на билна база е




Andrej i Marko -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:25:43)

Ima vo bilnata apteka eden caj za leunki koj mozes da go pies i preku mlekoto da mu se smiruvaat grcevite,nemoj da jades teska hrana(grav,zelka,grasok leka) i ovosjeto lupi go zosto vikaat deka i luspite pravat grcevi.Moeto bebe ima nepolni 3 mes i toj navecer i nasabajle imase grcevi,jas go krevam na sekoe cicanje da pozdrigne,no i koga ke zaspie go budat ,place i nema miren son.




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:49:04)

Se toa veke primenuvam,epten biram sto da jadam,go pijam cajot na hipp za doilki,posle hranenje go drzam po pola saat ispraven da zdriga,cajce na plantex,espumesan probavme i so colief,ama nisto ne pomaga,i koga spie celo vreme kenka,nema miren son...pa zatoa sakam nekoj ako ima da preporaca nekoi drugi kapki ili sirupce pa da probam i so nesto drugo.




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:50:23)

Fala Kikicka vednas ke odam da gi zemam...
pozdrav




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 15:58:29)

Ништо повели и др.пат белки ке му се смират од сирупчето,па пиши ни како ќе е овие денови!




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.11.2011 16:21:22)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Se toa veke primenuvam,epten biram sto da jadam,go pijam cajot na hipp za doilki,posle hranenje go drzam po pola saat ispraven da zdriga,cajce na plantex,espumesan probavme i so colief,ama nisto ne pomaga,i koga spie celo vreme kenka,nema miren son...pa zatoa sakam nekoj ako ima da preporaca nekoi drugi kapki ili sirupce pa da probam i so nesto drugo.


Probaj da mu go izfrlish cajot shto mu go davas....preku shisheto golta dopolnitelen vozduh koj mu stvara grcevi...ova nema ne znam kolku da ti pomogne ama kje ublazi...a grcevite vikaat deka traat odprilika do 3 meseci..neli...trite trojki...3 pati nedelno po tri casa do tri meseci taka barem sum citala




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.12.2011 17:09:24)

Eve me i mene na ista tema.. Nema sto ne i dadovme na kerka mi,luge moi nisto ne pomaga. Pocnavme koga imase dve ili tri nedeli so sirup Coli b, pa potoa becutan cajce, pa potoa Colief kapki, pa Hipp cajce, pa eve sega Infakol kapki i na kraj ke mi ostanat samo Espumisanot sto ne sme i go dale.Mi e zal sto i davam vaka probuvam se,ama zal mi e da se maci i zatoa probuvame so sve sto ke ni preporacaat.. So seto ova jas pijam od cajot za doilki, toj so pet bilki..Vnimavam sto jadam; nikako mlecni prozvodi, mesunkasti plodovi, kiselo luto ne, grav ,zelka nikako, citrusno ovosje nikako..i pak detevo ima grcevi. Kako pominuva vreme stanuvaat pointenzivni a ke pravime skoro 2 meseci. Se budi navecer ,nemoze da prdne da kaka na raat, nema miren son ic. Eve primetuvam veke ne mi bara da cica cesto, koga ima bolki po 3, 4 saati ne bara da cica. Neznam veke sto da napravam. Ja vrtam na stomak, masiram, zagrevame so termoforce, ja guskam cela nok i ja drzam taka do mene,malku pomaga ova i toa e toa..




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.12.2011 17:14:50)

Of Natasa kako jas da sum go pisela ova,potpolno isto se odnesuva i moeto zlato,e sega naracav od Bugarija nekoi sto mi gi preporacaa,ke gi proabam i ako e navistina taka ke ti pisam...
pozdrav




taisa -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.12.2011 18:58:59)

i nie koristime termofor,a pedijatarot ni rece domasen caj nane, anason, kim a jas i stavam na vrv na nozot melen gumbir




lete -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.12.2011 23:51:29)

zdravo mamicki dali kolik bejbi e isto stoi coli b sirup? i jas isto taka gi probuvam site mozni sirupi site mozni caevi i dvete sme gladni za son ama pustive koliki nene ostavija na mira se nadevam deka naskoro ke zavrsi ovoj los son ni sve probavme i od site raboti samo eden den se smiruvavme i sledniot den pak istat pesna i taka do sega ne probav samo infakol ne znam kakov e posto vo apteka mi garantiraa deka espumisanot e 100 pati podobar i deka najvise se trosi pozdravce




lete -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 0:05:42)

vo sledniot link mozevo da najdite sisinja so vakum za ispustanje na vozduh jas od germanija si poracav pred dva meseci najdov i tuka se nadevam deka kevie od pomos.




lete -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 0:06:18)

vlezite preku face book canpol mam sisina vo bebe supermarket




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 8:27:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lete

zdravo mamicki dali kolik bejbi e isto stoi coli b sirup? i jas isto taka gi probuvam site mozni sirupi site mozni caevi i dvete sme gladni za son ama pustive koliki nene ostavija na mira se nadevam deka naskoro ke zavrsi ovoj los son ni sve probavme i od site raboti samo eden den se smiruvavme i sledniot den pak istat pesna i taka do sega ne probav samo infakol ne znam kakov e posto vo apteka mi garantiraa deka espumisanot e 100 pati podobar i deka najvise se trosi pozdravce

Espumisanot i inafakolot se edno te isto po sosatav se simetikon samo sto espumisanot ima 40ml simetikon a infakolot 50ml.Ako ne vi pomognal espumisan nema ni infakolot.
Mamicki da ne ve plasam no ima deca na koi ne im pomaga nisto.Mojot [sm=duda.gif] imase grcevi do 4 meseci po celi noki se trakase. Gi probavme site mozni kapki , sirupi, cajcinja, termoforce ama se djabe koga dojde denot mu prestanaa




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 10:36:10)

Ова е за Натушка и за сите мамички со прематурчиња. Братучетка ми се породи во 35 недела и бебушката почна да покажува знаци за грчеви (има 20 дена). Може ли да почне со Бекутан чајче и по колку количински? 




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 12:34:40)

mamicki na mene mi pomognaa kapkite SAP SIMPLEKS od bugarija eve mm samo sto otide da gi zeme 4 sise veke ke donese i fala na boga pomagaat ako ne se tie ne znam sto ke pravam 




sladjana ms -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 13:29:35)

Znaci ova grcevite se celosno istostuvanje i za bebinjata  i za majkite. Eve na moevo mu se smirija nekolku dena no sega pocna i preku den da se grci i mu se poremeti  sve i jadenje i spienje.E sega sakam da prasam kako i lete dali stanuva zbor za istiot sirup Kolik bejbi i Koli bejbi.Go zemavme ovoj vtoriot i dali smeam naporedno da gi davam i sirupot i Espumisan kapkite bidejki dosega gi koristevme kapkite ili da se koristi samo eden preparat. Go molam GOSPOD BOG da dojde denot koga ke zavrsat ova kolikive.Pozz




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 14:09:17)

слаѓана, јас му давав и сируп Nurse Harvey и капки еспумисан паралелно. На пример, преку ден капки, а навечер сируп. Или сеедно, еднаш капки, еднаш сируп. Нема никаков проблем, сите се на природна база.




sladjana ms -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 14:31:29)

Ti blagodaram Anna Molly jas si vikam dopolnitelno da ne napravam problem.Pozz




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 15:22:46)

Mene mi rekoa deka sirupite Colic baby i Coli B se edno isto, samo imeto se smenilo,stanuva zbor za eden ist sirup na Erba vita mislam deka bese firmata. Sab simpleks go nema vo nasite apteki? Uste toa ne sme go probale.Inace jas na malava pocnav da i davam cajce Becutan uste od tri nedeli koga imase.(Ova za AnnaMolly sto prasuvase)I jas taka kombinirav so sirupce i kapki paralelno, nekoi vikaat deka ne cini taka ama sto da ravam ,makata ke te natera baska na prirodna baza se sirupite,mislam ne stetat. Sto ke se pravi ponatamu stvarno neznam, moevo bebe nema fateno nikakov ritam se zaradi kolikite. Mi e zal sto ja boli nea ,ne za drugo, za son ako treba neka ne spijam so denovi,ama da i pomine na nea..Nie imame skoro dva meseci i seuste ista pesna.




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 15:38:20)

Наташке, не сакам да те плашам, ама на моево ѕверче до 5 месеци му траеја грчевите. Тука нема правило, само точно е дека преку ноќ се се менува. Малечки сте, има време за фаќање ред. Сега само галете се и гушкајте се [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 15:40:30)

Slagana na moe prasanje do pedijatar dali pokraj espumisan mozam da davam i cajce mi rece nikako ili cajce ili kapki(sirup).Ke go citiram.... " ke mu napravis buckurus vo meseto i beter grcevi ke ima" ... moj sovet konsultiraj se so pedijatar ne na svoja raka da davas.




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.12.2011 18:02:40)

Jas ne bi mu davala cajde vekje i imam kazano zasto...od shisheto pak kje se nagolta vozduh...bi probauvala prvo se drugo pa na kraj neshto shto treba da se pie od shishe..




Страница: <<   < Претходна страница  18 19 [20] 21 22   Следна страница >   >>