RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Sarah -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 7:56:50)

Zenski da ve prasam. Na mojava kerka od vcera i pocnaa grcevite. Imam caj za doilki od humana so mi go dadoa vo bolnica koa bev. Nekoj go koristel i dobar li e? I sakav da prasam dali e normalno na moevo bebe sto tolkucesto mu krkori stomaceto. I toa li se grcevi? Ne sum imala vakvo iskustvo prethodno pa zatoa prasuvam.




sani 13 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 12:03:10)

lele luge na Zoki mu se polosi grcevive sega i po celi veceri ne spie samo kenka!! do sega ne sum mu dala kapki, ama i bidejki pedijatarot rece ne kapki, maz mi gotovo toa e definicija kapkite bile stetni!! lele a detevo dve veceri ne mi e spieno i mnogu se nerviram!! dajte nekoj drug nacin osven kapki!!




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 12:21:18)

sani 13 jas i davav surupce na kerka mi COLi b ,i pomina za 2 nedeli.a mozes da i davas caj od kim,vo zovriena voda 2 zrnca kim i da izladi i davaj i.ili so temoforce od apteka se kupuva ke ti kazat kako,se zagreva i se stava na meseto,ili trici vo nesto ke gi stavis ili nekoe krpce ke go napolnis i zasies ubavo i ke go stopluvas i na meseto ama ne direktno na kozata na bebeto.....drugo neznam so ne e kapki,ama ete mene mi go kazaa tuka rr surupceto i navistina pomogna.....................gledaj da mu pomine ne evazno dali se kapki greota e....site sme za prirodno da si pomine ama mora da se pomogne nekako,oti stvarno e bolno toa za bebeto..... sekoj roditel si znae sto e najdobro za svoeto dete .ete probaj taka...poz




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 13:01:11)

Сани, капките и сирупчињата против грчеви се сите на природна база! Ниедни не се штетни.
А можеш и чај против грчеви да му даваш, има Плантекс, Бекутан, Хип... Само мислам дека тие се за поблаги грчеви, ако има Зоки јаки грчеви само капки или сирупче ќе ве спасат. Исто и ова со затоплувањето што ти пиша Анет е одличен совет и навистина помага.
[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] за Зоки, се надевам дека брзо ќе ви помине овој период со грчевите!




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 13:14:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sarah

Zenski da ve prasam. Na mojava kerka od vcera i pocnaa grcevite. Imam caj za doilki od humana so mi go dadoa vo bolnica koa bev. Nekoj go koristel i dobar li e? I sakav da prasam dali e normalno na moevo bebe sto tolkucesto mu krkori stomaceto. I toa li se grcevi? Ne sum imala vakvo iskustvo prethodno pa zatoa prasuvam.

sarah ne se sekiraj i na mojata kerkica i seuste krkorat crevcata a eve dva meseca koga i krkorat taa vednas gi zbira nozinjata i pocne da plaka jas i davam kapki SAB SIMPLEKS i stavrno sum prezadovolna otkako pocnav da i gi dava gi nema redovno grcevite preku 2  3  dena ali normalno si e toa sto i da im davame samo gi ubalze bolkite a da gi smiri skroz grcevite ne mora da si gi imaat za zenskite vikaat do 4 meseci za maskite do 3 kaj i da e ke gi izdrzime tie bolni meseci so deca e taka koga ke pominat grcevite pa ke pocnat zapcinjata i da ne si na raat se so problemi neka se ni zivi i zdravi za niv ziveeme i probaj koga ke plaka stavija na tvojata noga legnata so meset_o i drzi ja za glavceto taka se smiruva




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 13:17:18)

mamicki slusnav nov lek za stomaceto na nasite bebenca sto plakaat volneno nesto od staro elece volneno i da go preseces i da i go umotas okolu meseto vrz benkata za da ne ja bocka i taka ja utople i ne plaka a i pobrgu se iskaka ne znam dali sto i drze toplicko eve mojata kakase po ednska na den kako pocnav da i go stavam okolu mesto toa volnenoto i pocna poslabi grcevi ne tolku cesto a i pocna da mi kaka po 3  4  pati na den




Ljubovce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 14:22:59)

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 14:56:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...

lubovce jas vednas pocnav da i davam edno kesence se stava vo 100ml zavriena voda i go trgas vednas toj trae samo 8 casa jas na pocetokot bidejki mi se zasrknuvase i mi bese strav da i davam i samo po 20ml mi piese ama ne se plasi treba celoto da si go ispie eve sega i davam na tripati si gi ispie tie 100ml no toj samo ublazuva procitaj go pogore mojot post vednas nad toj sto si pisala stavi mu volneno nesto i ke vides ke bide poarno i zemi si nekoj kapku ili sirup jas so sirupce nemam iskustvo no so kapkite imam gi koristam SAB SIMPLEKS i sum prezadovolna no samo vo bugarija gi ima od tamu gi poracuvam a isti so ist sostav samo razlicno ime gi ima kaj nas infakol  probaj ke videis




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 17:41:22)

љубовче ние се лечевме со колик бејби сирупчето и само од тоа ни поминаа.на почетокот и давав еспулмисан капки али ништо мислам дека уште толку имаше,посе нрсе хави сирупот и тој ништо за на крај сама на своја рака си земав колки бејби и и кажав на матичната и таа ми рече ок пробајте [sm=smiley13.gif],и фала богу престанааааа.после си пиеше чај бекутан онака оти и беше сладок ама сепак си прдкаше убаво и не врештешееее[sm=hudicek1.gif]




jana81 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 21:31:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...

lubovce jas vednas pocnav da i davam edno kesence se stava vo 100ml zavriena voda i go trgas vednas toj trae samo 8 casa jas na pocetokot bidejki mi se zasrknuvase i mi bese strav da i davam i samo po 20ml mi piese ama ne se plasi treba celoto da si go ispie eve sega i davam na tripati si gi ispie tie 100ml no toj samo ublazuva procitaj go pogore mojot post vednas nad toj sto si pisala stavi mu volneno nesto i ke vides ke bide poarno i zemi si nekoj kapku ili sirup jas so sirupce nemam iskustvo no so kapkite imam gi koristam SAB SIMPLEKS i sum prezadovolna no samo vo bugarija gi ima od tamu gi poracuvam a isti so ist sostav samo razlicno ime gi ima kaj nas infakol  probaj ke videis



mamicka77 a zosto 8 saata za bekutanceto mene mi kazaa deka tie 100 ml treba da gi ispie vo 24 casa i taka mu davam ili pak gresam, a gledam deka posle nekolku saati pocnuva da mi se zamatuva.
Inaku mu davam i sirupce Coli B i mislam deka mu pomaga, potsmireni mu se grcevite, tuku ovie dva dena mi e nekako ponervozen celo vreme i den i nok nonstop crvenee i se naprega da prdne ili da kaka neznam i toa li se grcevi ili ne?




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 21:47:19)

масирај му го мешето со прстите полека да не се стиска многу,со кружни движења како сто вртат стрелките,ке си се испрдка,ако етоа.а за цајот и ја знам дека повеке од 8 часа не се дава ако е стоен,гледајте да си подготвувате и по пола доза ама да си го пие.јас по 50мл правев и така си пиеше.сега сите чаеви ги повраќа,не ги сака и давам само вода....




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.10.2011 22:19:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...

lubovce jas vednas pocnav da i davam edno kesence se stava vo 100ml zavriena voda i go trgas vednas toj trae samo 8 casa jas na pocetokot bidejki mi se zasrknuvase i mi bese strav da i davam i samo po 20ml mi piese ama ne se plasi treba celoto da si go ispie eve sega i davam na tripati si gi ispie tie 100ml no toj samo ublazuva procitaj go pogore mojot post vednas nad toj sto si pisala stavi mu volneno nesto i ke vides ke bide poarno i zemi si nekoj kapku ili sirup jas so sirupce nemam iskustvo no so kapkite imam gi koristam SAB SIMPLEKS i sum prezadovolna no samo vo bugarija gi ima od tamu gi poracuvam a isti so ist sostav samo razlicno ime gi ima kaj nas infakol  probaj ke videis



mamicka77 a zosto 8 saata za bekutanceto mene mi kazaa deka tie 100 ml treba da gi ispie vo 24 casa i taka mu davam ili pak gresam, a gledam deka posle nekolku saati pocnuva da mi se zamatuva.
Inaku mu davam i sirupce Coli B i mislam deka mu pomaga, potsmireni mu se grcevite, tuku ovie dva dena mi e nekako ponervozen celo vreme i den i nok nonstop crvenee i se naprega da prdne ili da kaka neznam i toa li se grcevi ili ne?


ne stom se napnuva i crvenee saka da se iskaka a sigurno ne moze nie se sredivme so kakanjeto sega kaka po 3  4 pati na den i plaka pred da se iskaka  grcevi se koga gi diga nozinjata i ti samata ke osetis crevcata kako i krkorat ili kako nesto da i mrdka se oseka ako ja drzes vo toj moment a za cajceto si pisuva na samata paketka so e cajceto





jana81 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 8:48:38)

maliot skoro i da gi nema onie klasicni grcevi koga se vitka i gi kreva nozinjata sega samo mnogu krkorat crevcata se napnuva crvenee i nekako e mn voznemiren duri koga cica mnogu stiska veke bradavicite me bolat, fati pusti a i nemoze da spie kako sto treba se budi kinka i od toa sto go boli a i toa sto ne e naspan.ama pa od druga strana si kaka redovno obavezno po 3 pati na den. neznam veke so da napravam aj ke probam mamicki77 so volneno da mu stavam za crevcata pa ke vidime




Elce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 10:16:22)

Ние синока пак заглавиве со грчеви и тоа после капење скоро секогаш ни се јавуваат,незнам каде грешам?Од 21 часот до полнок плачеше и тоа беа престан,ја масирав и пеев ништо не помогна.




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 12:25:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...


Ljubovce mene vo bolnica mi kazaa deka kolikite se javuvaat posle 2-3nedeli minimum, a najcesto izmegu 1 i 6 mesec. Toa sto na pocetokot go osekaat, krkorenjeto na crevata, toa ne se grcevi tuku ednostavno priviknuvanje na organizmot, ucenje kako da se ispraznat crevata i slicno. Bidejki bebinjata ne znaat kako da kakaat se nerviraat i zatoa se stegaat i crveneat (so najizmenicno pretanje so nodzinjnata). Otkoga ke se iskaka, bebeto se smiruva. Kolikite ke gi poznaes po toa sto bebeto ke se vitka kako gevrece, bas kako sto kaza nekoj so nodzinjjata nagore. I togas najmnogu pomaga termoforce ili druga topla obloga na meseto, drzenje na mese, namesto na grb, kruzno masiranje na meseto...
I najbiten sovet sto mi go dadoa so prvoto dete - da ne se dohranuva sekogas koga ke zaplace. Bebeto treba da jade na sekoi 2-3 casa za da ima vreme da mu se svari prethodniot obrok. Dokolku mu davate na bebeto da cica na pola saat, novoto mleko se mesa so staroto i predizvikuva grcevi.




sani 13 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 12:26:32)

annet i annamoly jas bi mu davala i sirup i kapki ama deka pedijatarot rece nema potreba od hemikalii ke mu pomine-maz mi za ziva glava ne mi dava da mu dadam kapki ili sirup,cajce bekutance samo mu davam i tolku!
elce se dodeka e po dva saati ne e strasno, koga ke pocne da ne spie....e togas e zeznato




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 13:03:14)

Сани 13 па сирупцето колик бејби е на билна база НЕМА НИКАКВИ ХЕМИКАЛИИ а мм што не дава,па немора пред негови очи да даваш,башка ти се справуваш со бебето знаеш колку се мачи а не мм,па да забранува.а педијатрите сите така викаат ќе му помини ама нека одат они да слушат 24 часи рикање,па ќе се мрднеш.ако не му дадеш нешто




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 19:49:15)

lelel sani ne go maci deteto,malku rascrkaj se ako treba,vo pravo e kikicka,ti so bebeto si cel den,skratete mu gi makite na bebenceto,zalosno e da go ostavis taka,eve site nie tuka sme davale nekoj sirup ili kapki,baska i pedijatrire preporacivaat kaj nas tuka...
jas ne slusam nikoj osven doktor i RR prijatelkite,jas sum majka i nemozma da gledam da se maci,jas se probav i ti kazav deka kikicka mi kaza da i zemam sirup coli B,zemi mu davaj mu da mu pomine,moze da trae i 3 meseci zosto da se maci?????ne e stetno voopsto, na prirodna baza e,ti si znaes...........




maki1 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (30.10.2011 22:35:03)

i jas se soglasuvam so Anet i Kikicka,Sani daj mu na deteto ne go maci ,ako e za nekoja uteha moeto[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] utre ke pravi 5 meseci pa seuste maki macime so grcevite.Neznam koj pedijatar ti rekol deka e hemikalija koga i sama mozes da procitas na sekoj proizvod koj sostav go ima.za maz ti daj bidi malku lukava zena[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (31.10.2011 11:59:15)

да беше штетно немаше да потрошам 3 шишенца и да и давам нејзе.Плус тоа пиеше и од Лас бејби за запек истовремено и двата,а и двата се на природна база,и затоа ги препорачувам на сите.Не сум Луда да давам хемикалии на бебе кога ни јас не пијам избегнувам[sm=smiley1.gif].




Natasa981 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.11.2011 12:36:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Ljubovce mene vo bolnica mi kazaa deka kolikite se javuvaat posle 2-3nedeli minimum, a najcesto izmegu 1 i 6 mesec. Toa sto na pocetokot go osekaat, krkorenjeto na crevata, toa ne se grcevi tuku ednostavno priviknuvanje na organizmot, ucenje kako da se ispraznat crevata i slicno. Bidejki bebinjata ne znaat kako da kakaat se nerviraat i zatoa se stegaat i crveneat (so najizmenicno pretanje so nodzinjnata). Otkoga ke se iskaka, bebeto se smiruva. Kolikite ke gi poznaes po toa sto bebeto ke se vitka kako gevrece, bas kako sto kaza nekoj so nodzinjjata nagore. I togas najmnogu pomaga termoforce ili druga topla obloga na meseto, drzenje na mese, namesto na grb, kruzno masiranje na meseto...
I najbiten sovet sto mi go dadoa so prvoto dete - da ne se dohranuva sekogas koga ke zaplace. Bebeto treba da jade na sekoi 2-3 casa za da ima vreme da mu se svari prethodniot obrok. Dokolku mu davate na bebeto da cica na pola saat, novoto mleko se mesa so staroto i predizvikuva grcevi.



Da, Yummy Mummy e vo pravo. Za pocetok toa ne se vistinski grcevi, tuku prorabotuvaat crevcata na bebeto..I mojata pocna da se grci,ama otkako zabelezav deka i krkorat crevcata, se polnat so mleko posle doenje i vednas potoa pocnuva da place za na kraj da se iskaka..Macno mi e ova mnogu zasto place i se vitka, se crvenee i napnuva. Ke pominat , rece pedijatarov deka ova prorabotuvanje na crevcata trae prvite 15 dena od zivotot na bebeto. Jas ke zemam termofor i ke i go zatopluvam stomakot,valjda ke pomogne kolku-tolku.




jana81 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.11.2011 10:08:37)

i jas mu stavam nonstop toplo na meseto kolku tolku go potsmiruva ama neznam zost tolku mu krkorat crevata \, na pocetokot tolku ne mu krkorea a sega epten mnogu , maloto ima dva meseci i edna nedela dali nekoja mamicka iskustvo so ova da mi kaze od sto bi mozelo da bide




Yummy Mammy -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.11.2011 10:16:03)

Jana, procitaj go postot pogore.

Lele zeni, jas vcera jadev gravce tavce, totalno izumiv deka na doilki ne im se preporacuva da jadat grav, grasak, boranija, leka i slicno... i detevo se ubi od placenje, lele, a be bez prestan vristese so saati. Za greota... I vecerta mi tekna deka jas polesno spijam ako se napijam crveno vino, i si vikam, ako mene me uspiva, ke ja uspie i nea, i zemav edna golema casa, i stvarno se potsmiri vecerta, dobro spiese, se ispijanilo malovo [sm=jezicek.gif]




dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.11.2011 10:29:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

i jas mu stavam nonstop toplo na meseto kolku tolku go potsmiruva ama neznam zost tolku mu krkorat crevata \, na pocetokot tolku ne mu krkorea a sega epten mnogu , maloto ima dva meseci i edna nedela dali nekoja mamicka iskustvo so ova da mi kaze od sto bi mozelo da bide


normalno e da krkorat crevcata.i kaj sin mi se pravese taka.zree digestivniot sistem.zatoa se i grcevite jbg ke pomine uste malku




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.11.2011 11:55:59)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ljubovce

Mami dobroutro..jas na 23 oktovri stanav majka,se rodi mojot sin Andrej,vcera se vrativme od bolnica i kako za prva vecer doma pominavme losoo :(
miloto moe cela vecer mu se brkaa crevcata imase grcevi vo meseto ,i jas navistina neznma sto da pravam,kupivme caj Bekutan no ne mi e jasno dali moze na bebce od 6 dena da mu davam takov caj, i kolku kolicinski moze da pie??? po kolku goltki??i kolku pati na den???se nadevam deka vie kako poiskusni mamicki ke mi pomognete za ova prasanje...
pozdravce...


Ljubovce mene vo bolnica mi kazaa deka kolikite se javuvaat posle 2-3nedeli minimum, a najcesto izmegu 1 i 6 mesec.

Kolikite ke gi poznaes po toa sto bebeto ke se vitka kako gevrece



На Филип уште во болница 24 часа по раѓањето му се појавија грчеви! Хистерично плачеше, се грчеше, ги викташе ноџињата накај стомакот. Не му престанаа додека не наполни 5 месеци. Чај му давав уште од дома кога дојдовме, значи пред да наполни една недела.




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>