RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Baka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.9.2011 0:43:09)

Ние пиевме чајче Бекутан за грчевите, Еспумисан капки и стававме малечко термофорче кое беше наменето за бебиња и полнето со некаков си гел. Оваа комбинација некогаш му помагаше, ама некогаш и не, ама битно поминаа и ние заборавивме на тоа [sm=bravo.gif] Грчевите траеа додека не наполни 3,5 месеци.




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.9.2011 9:09:33)

Annet mio mi e so vi e podobroo barem pomalku nervozi ke imash :Di ako ja doesh i ti da piesh kako sto veli sweery girl caj od anason preku tebe deluva,i ako ima zapekce jadi ti suvi slivi za i nea da i deluvaat preku tebe




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.9.2011 9:51:12)

ne ne ja dojam jas,imam mastit i go prekinav mlekoto.samo na ad sme.no i davam surup nesto ke ispie nesto ke plukne vazno ,fala bogu ne e kako so bese.i nie stavvme trici i masazi ,nisto nepomogna kako surupcevo.
ima grcevi no se kratkotrajni i so lulanje i guskanje ke pominat i od surupceto;-)))) samo so zapekov so ke pravam????? ne zemav last baby sto mi kaza surup,aptekarkata rece so ovoj ke se podobri,ama eve nisto......




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.9.2011 19:46:47)

i jas pocnav da i davam od tie bugarskite kapki SAB SIMPLEKS i nekako se podsmiri malku veke 5 den gi koristime i nekako e poarno ne deka nema ic ama po retki se osobeno navecer okolu 19casot ja fakaat, a za kakanje i MILA  ne kaka po 4 ili 5 dena ama koga se iskaka e kako poretko ne e gusto i e zolto,maticniot mi rece ako do 5 dena ne se iskaka da i stavam cepce ama ne sakam uste sega da ja ucam na cepcinja pa ja ostavam sama da se iskaka






Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.9.2011 20:44:09)

eve tret den kako e smeneto melkoto i ,jas samata so toplomerce malku samo ke i stavam i odma kaka,i ja nekam da ja ucam taka ama nekam ni da se maci deteto.a i davam od Coli baby surupot i podsmirena e,isto ja fakaat grceni navecer ,ke poplace i posle zaspiva se nadevam deka ke pominat veke tie grcevi.




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 9:49:36)

mamicka 77 nema vrska toa so ucenjeto jas sto i dopikav toplomer i blaga sardelka po starinski soveti i mi vikaa ke sum ja naucela taka pa smeniv taktika so sirupot za kakanje i i ne se vitkashe taka,ne ja boleshe mesheto.




dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 11:11:53)

bez toplometi i sardeli please.

samo blaga masaza na stomaceto so srcevidni dvizenja okolu papokot.
nodzinjata dvete spoeni i da se dvizat vo nasoka nakaj stomaceto i nadole pa posle i malku levo desno.onaka neobavezno na presoblekuvanje  i bebuskite obicno mnogu  sakaat taka. blaga masaza i ne presilno so nodzinjata ,samo poleka i se ke bide ok.normalno e da e toa taka kaj bebe od 40 dena.ke pomine za brzo




dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 11:12:23)

isto i so toplo na stomaceto da se drzi.




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 11:20:23)

dostickage jas i pravam taka kako sto kazuvas,pomaga navistina,si igrame taka i vesela si e i si prdka.ama nikako nemoze sama da se olesni,se maci????? i ja nesakam da ja ucam na toplomer,ajde ke probam sega bez toplomer samo so masaza pa ke vidam;-))
ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

bez toplometi i sardeli please.

samo blaga masaza na stomaceto so srcevidni dvizenja okolu papokot.
nodzinjata dvete spoeni i da se dvizat vo nasoka nakaj stomaceto i nadole pa posle i malku levo desno.onaka neobavezno na presoblekuvanje  i bebuskite obicno mnogu  sakaat taka. blaga masaza i ne presilno so nodzinjata ,samo poleka i se ke bide ok.normalno e da e toa taka kaj bebe od 40 dena.ke pomine za brzo





dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 11:39:30)

nemas od ova instant reakcija ama ke uspees.
malku podolgo banjanje,posle banjanje masaza i ke se olesni.mnogu e malecko zatoa taka pravi ama uste malku posle ke nemate problemi.dusice




dushice -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 15:27:47)

moeto beb kaka mnogu posle sekoe cicnje ona kaka ama kako penja i plus e pomesano so nesto ligavo i zolto nakaj zelenkasto nekni kaj pedijatarkata se pokaka i ona ne mi kaza nisto za toa
a plus i moevo ima mnogu gasovi i se grci so teloto i togas znam deka ili ke kaka ke ima gasovi ili ke povraka ova duri i vo sonot nekogas go pravi neznam sto da pravam se nerviram koga ke mi kaze nekoj nisto ne i e si kaka redovno
ama ona pa posle sekoe cicanje i kako prolivce i lici




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 16:22:45)

dushice dokolku kaka kako pena i ligavo najdobro ti e da si napravis ispituvanje.Spored mojot pedijatar taa stolica ne e normalna mozebi se raboti za nekoja bakterija.Napravi si analizi moze i od toa ima grcevi




dushice -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.9.2011 16:36:16)

kakvi ispitivanja da i napravam mozes li da mi kazes posto neznam kaj maticnata li da ja nosam pak




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.9.2011 10:33:30)

dushice kakata treba da i ja ispitas i toa nautro koga ke se iskaka .Verojatno kaj maticnata neznam




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.10.2011 21:33:26)

Moze li nekoj da mi kaze kako se podgotvuvashe termoforceto za upotreba...???




ma magi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.10.2011 18:14:10)

Моето мало до вчера немаше никакви проблеми со грчеви од синока пак и денес цел ден се грчи и не спие жалничко цело време сака да цица, му ставам термофор но само ги ублажува болките, можно е од зелката вчера јадев за ручек треба на се да се внимава.

Андрианче термофорот се подготвува така што ке зовриеш вода во некој сад и јас обавезно ставам крпа одоздола за да не го оштетам термофорот и потоа го ставаш термофорот да отстои во топлата вода 5 мин, потоа внатре има една паричка која треба да ја превиткаш, треба да се стопли наеднаш гелот, тогаш е спремно за користење.




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.10.2011 19:23:30)

Znachi ne go stavam termofort da vrie?? tuku vo zovriena voda go stavam 5 min?? jas vekje go upotrebiv vcera..ja puknav parickata i se stopli odma, go turiv na mese i malku se podsmiri..inace nemoj da jades zelka i grav..toa navistina im stvara grcvi..barem ne nekoe vreme dodeka ne im se zacvrsti organizam i crevca...




Lidina -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.10.2011 1:02:44)

Ma magi i toa kako mu e od zelkata i opsto od ishranata. Moeto bebe nemase grcevi i jas vnimavav na ishranata, posle se opustiv i edna vecer resiv da rizikuvam, bebeto imase mesec i pol si rekov ma nema veze ako dosega nemal nema ni da ima. Se najadov zelka i negde vecerta na polnok bebeto pisna i samo barase da cica, ne mozev da go smiram nikako. Mislam deka omodre kutroto od placenje. Eve sega ima 3 i pol meseci jas uste vnimavam sto jadam  od strav da ne se povtori takva epizoda.




ma magi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.10.2011 22:58:34)

Да не го оставаш да врие, го ставаш одкога ке зоврие водата во топла вода, јас го користам уште од првото дете но, сега малку гелот е како оштетен но, ми користи сеуште.И внимавај премногу качува температура кога му го ставаш на бебчето нека има барем два слоја облека на себе.




ma magi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.10.2011 23:00:33)

И јас како тебе премногу внимавам и ете пробав зелка и се случи што се случи,ама сега еве и денес сме со грчеви а не сум јадела нешто барем како што знам за да му предизвика грчеви.




heba -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.10.2011 9:58:40)

so da vi kazam ja jadam eve 3 meseci samo margarin kashkaval leb belo meso jufki i makaroni dushava mi se zazele za saglam rucek kaj neam vreme da jadam ushte i toa so go jadam e mizerija aj samo da ne i napravam belja a eve 3 meseci i 10 dena e ushte ne i pominuvaat grcevite navecer se budi na eden saat i napnuva napnuva pa kje i dadam da cicne i kje zaspie ja legnuvam vo 21h so nea i do sabajle na saat dva se budam od so ja remetat grcevite....se nadevav deka do 3 meseci kje i pomminat ama nisto, isto taka nonstop ja vrakja hranata i si prezivara...a poslednive denovi dzapam po edna chaska pivce osobeno od crnoto pivo ide mleko povekje :)))




Andriance -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.10.2011 16:33:58)

Nie zavrshivme rabota so termoforceto..uspesno,...ama pa sega na podarok dobiv pernice polneto so kamencinja koi isto taka samo edna minuta se zagrevaat vo mikro i drzat toplo...odlicna rabota




ma magi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.10.2011 18:25:50)

Андрианче а каде може да се набави перничето? ако знаеш кажи многу по практично ми изгледа.
Денес ми беа во посета патронажните и бас за грчевите им се жалев и ми рекоа дека не мора да е само од храната која јја внесуваме дека може да биде и од тоа кога цица да вшмукува и воздух и ете ти грчеви така да колку и да внимаваме што јадеме не значи дека ке нема грчеви.




Maca25 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (4.10.2011 18:55:34)

Во Зегин има едни преничиња полни со течност која се загрева во топла вода и се става на мешето на бебето. Искрено јас немам користено перниче, но брат ми го има за внук ми купено, ама ретко му го ставаат. 




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (17.10.2011 13:16:55)

mamicki aj malku pomos od vas dali vie jadete konzervirana hrana kako na pr. suvomesnato pasteta riba majonez  juvka bidejki toa jadam i mojata kerkicka mi se isfrli crveni sitni brumcinja i samo koga cica od mene i se pojavat dali e mozno da e od toa sto se hranam bidejki zabelezav koga jadev posebna i odma sabajleto koa cicase i po nekoe vreme i se isfrlija vie koja hrana ja kopristete ve molam kazete mi pa grav ne treba zelka ne treba leka ne treba konzervirano ne treba majonez ne treba juvka ne treba jajca ne treba epa sto da jademe ovie tri cetiri meseci tie kompiri i oriz supi veke mi omrznaa




Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>