RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


SkCura77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (13.8.2011 15:48:57)

Dimitar moj sega e dve nedeli i mislam deka pocnuvaat grcevite leka-poleka. Citam kako se odnesuvaat vasite bebinja i deka popustate nervno, sto znaci i mene istoto me ceka. Ne mi e gajle za moite nervi, tuku zasto bebuvkive zlatni da se macat [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]
I mene mi kazaa za infacol kapki i pocnav da mu gi davam, pa kje vidam rezultat, dali kje ima efekt.
Mi gi pofalija i tie Nurse harvey ama ne znam kade da gi najdam vo Sk. Gi ima po aptekive?




Pepelaska * -> RE: Грчеви кај бебето- колики (13.8.2011 16:19:20)

skcura77 тоа е период кој апсолутно сите мајки го поминуваат ама некој повеќе некој помалку, ставај го бебенцето на меше, ставај му топла пелена или па термофорче со трици ( има по аптеките) масирај го на стомачето. Мене матичната ме советуваше капки и слично само ако не се поднесува и ако плаче ептен многу, за среќа ние поминавме само со овие методи и чајче бекутан,друго ништо.




lilicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (13.8.2011 17:20:17)

Mojata bebuska ima 4nedeli i veke imame grcevi i zemav cajce Bekutan i davam eve 2 dena dali e mozno od cajot da povraka ili mozebi e slucajnost?Ima li nekoj vakvo iskustvo [sm=zmeden.gif]




mamicki -> RE: Грчеви кај бебето- колики (13.8.2011 17:30:10)

Aman lugje! Moevo bebe kaka ednas nedelno! Nema mnogu grcevi, ama jas nervno popustam dodeka da se pokaka! Na kraj kje napisam komicna prikazna na taa tema! Ima normalna, kasasta zlatno-zolta stolica, ama kaka sekoj 7 den! Ima li nekoj vakvo iskustvo?




Tanjicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.8.2011 10:39:03)

i moeto bebe od 1.5 mesec kaka ednas nedelno, taka da nemaj gajle, bebinjata sto se samo na doenje moze da kakaat i endas vo 10 dena




heba -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.8.2011 14:19:21)

i kaj nas ista prikazna ;(( aj so se vitka kako zmija cela nokj i napinja cel den samo po nekoja prdeshka i tolku prvo kakashe na dva dena eve sega 4den nishto a vo ponedelnik pravi 2 meseci. kapkite spumisan ic ne i pomognaa navecer nemozam da ja smiram od vrishtenje ukocena e cela nemozam ni nodzinjata da i gi svitkam....mn mi e zal neznam so da i pravam pocnav pak da go pijam cajot za doilki od bilna apteka a mene mi pravi problemi mnogu ama kje trpam samo neka se odmori malce detevo od napnuvanje ...pomodruva od so napnuva i posle place e bash ne namachija grcevive koj si gi nemal kujznae kolku uziva :)))inaku jas niso ne jadam od tie gravoi mavoi pa pak ima grcevi mislam deka od prv den,
mi gi preporachaa colief kapkite pa imate li iskustvo so niv??? i mozno e li da se najdat kaj nas tie sab simplex ili sl so gi zimale od Bg so demek epten pomagale??




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.8.2011 14:34:16)

Heba ti treba sama da ocenis koja hrana mu preci na tvoeto bebe.Taka da nemesaj hrana i vidi sto preci.Isto vidi da ne e od AD kapkite
Ne se fakaj vednas za lekarstva




mamapi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.8.2011 20:40:26)

Heba jas gi imam colief kapkite,gi upotrebuvav samo 2 dena i taka mi stojat vo frizider!Kaj nas ne pomognaa ama ako sakas ke ti gi pratam nekako probajte gi,skapicki se okolu 700 denari,zemi gi od kaj mene pa ako ti pomognat posle kupi si drugi!Kazi mi kako da ti gi pratam daj boze da vi pomognat!Pozdravce




blond -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.8.2011 2:36:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

i kaj nas ista prikazna ;(( aj so se vitka kako zmija cela nokj i napinja cel den samo po nekoja prdeshka i tolku prvo kakashe na dva dena eve sega 4den nishto a vo ponedelnik pravi 2 meseci. kapkite spumisan ic ne i pomognaa navecer nemozam da ja smiram od vrishtenje ukocena e cela nemozam ni nodzinjata da i gi svitkam....mn mi e zal neznam so da i pravam pocnav pak da go pijam cajot za doilki od bilna apteka a mene mi pravi problemi mnogu ama kje trpam samo neka se odmori malce detevo od napnuvanje ...pomodruva od so napnuva i posle place e bash ne namachija grcevive koj si gi nemal kujznae kolku uziva :)))inaku jas niso ne jadam od tie gravoi mavoi pa pak ima grcevi mislam deka od prv den,
mi gi preporachaa colief kapkite pa imate li iskustvo so niv??? i mozno e li da se najdat kaj nas tie sab simplex ili sl so gi zimale od Bg so demek epten pomagale??

Хеба те жалам.. Знам низ што поминуваш. А да се испита малата да не има бактерија ов цревата? Баш преска си пишав со една школска и ми кажа нејзината ќерка имала бактерија во цревата која ја откриле дури на 3-4 месеца кога имала. Претходно е била исто како твојата лепотица што е, со плачења, вриштења, носење на дежурен и слично.
Потерај си работа по лекари, не чекај само од себе да се среди. Ете гледаш дека со капки не поминува,со внимавање на исхраната не поминува,со чај не поминува. Направете и испитувања.
Со среќа и се надевам ќе се среди малата наскоро.




lukace -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.8.2011 16:09:42)

zdravo jas sum nov clen i imam malecko 20 dena imame grcevi pa pedijatarkata ni dade infacol kapki dali nekoj gi ima koriteno i dali mu pomognale a kupiv i bekutan cajce ama sakam jas da go pijam mesto nego da mu go davam od anason poz




MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.8.2011 16:19:24)

Moeto bebce e 1 mesec.Od prviot den mu davam Infacol,ne stalno no zadovolna sum,mu gi ublazuva grcevite.A i nema lek so koj bi  isceznale grcevite.Davaj mu i cajce,otprilika po 20 ml dnevno,znaci na nekolku pati so lazice.Se ke pomine,samo da izdrzime uste malku[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.8.2011 20:47:37)

Mamicki dali nekoj go ima koristeno sirupceto Colic baby na Erba vita???Denes go kupivme no vo upatstvoto ne pisuva dali se dava pred ili posle doenje.




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.8.2011 18:25:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: heba
mi gi preporachaa colief kapkite pa imate li iskustvo so niv??? i mozno e li da se najdat kaj nas tie sab simplex ili sl so gi zimale od Bg so demek epten pomagale??

Colief gi imam doma ama ne sum pocnala da mu gi davam mnogu se komplicirani za davanje.Sega mu davam Colic baby pa ako ne pomogne i toa mi ostanuva uste coliefot....Ovie Sab simplex sega gi gledav na net sodrzat simetikon isto kako espumisanot i infacolot taka da.....




eleonorastrumica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.8.2011 10:28:44)

I mojto bebce ima grcevi<e sega ne znam dali od niv kako da mu ripka stomaceto posle toa pak mu se smiruva ima li nekoj takvo iskustvo




mamana25 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.8.2011 0:41:32)

Zdravo mamicki,kazete mi kade da go najdam sirupot nurse Harvey!jas sum od veles,tuka go nema nikade!




MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.8.2011 7:17:31)

Odi vo ZIVA Aptekite(do PEKO i kaj spomenikot Bauman) i da go nema ke ti go donesat!
Pozdrav,




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.8.2011 20:12:51)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mamana25

Zdravo mamicki,kazete mi kade da go najdam sirupot nurse Harvey!jas sum od veles,tuka go nema nikade!

Jas sum od Veles go nema nikade i mi kazaa deka voopsto nema uvoz za sirupceto.Mene mi go donesoa od Tetovo ,go imalo vo nekoja apteka, ama ne mu pomaga na [sm=duda.gif]




mamana25 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.8.2011 20:32:41)

Pa mnogu mi go pofalija sirupov ama sto da pravam koga nemozam da go najdam!Mi ponudija denes vo apteka zamena za nego Coli-b se vika ama neznaev dali da go zemam?




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (25.8.2011 21:59:22)

Nas ne ni pomaga ni Coli-B eve mu davam 3 dena djabe.Probaj moze na tvojot bebus ke mu pomogne,na bebeusot na moja prijatelka mnogu mu pomogna




crvce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.8.2011 1:22:19)

DA VI POMOGNAM,,,,Jas sum majka na 5 mesecno bebe prviot mesec bese se ok no posle 4o dena ,,,,ufffff,grcevi,strasno placenje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image] ,panika,probav so espumisan,colic sirup,cajce becutan cajce hip,potoa kapki poracavme od bugarija sab simpleks,,,nisto,samo 5 posto ponekogas espumisanot pomagase,na forumot citav za INFAKOL kapki angliski gi nemalo vo mak,vidov na internet deka gi ima vo bugarija i istovremeno gi poracav i od anglija i od bugarija isti kapki se samo sto vo bugarija e holandsko proizvodstvo ,,,I NAJDOV SPAS,,,grcevite isceznaa posle nekolku dena zasekogas,,NO sega razbrav deka gi imalo i vo sk vo nekoja apteka kaj drzavna bolnica,kupetegi epten mi pomognaa ,veruvajte ne znam sto e toa placenje veke detenceto mi e epten srekno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image] i veselo...




cece333 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.8.2011 9:37:58)

infacol gi ima i kaj nas vo aptekite,jas sum prezadovolna od colic baby na erba vita i ne se grcevite 40 dena kako sto ne tesat tuku traat i podolgo do 3 mesec




cece333 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.8.2011 9:39:24)

colic b e novoto ime za colic baby firmata ti e erba vita




MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.8.2011 15:09:41)

Мајки,
Пред 3 дена , една моја пријателка(мајка на две девојчиња) ми рече да пробам да јадам повеќе јаболка или да пијам сок од јаболко,оти нејзе многу и помогнало за ублажување на болката од грчевите кај нејзината ќерка.Можеби сугестивно,не тврдам за сигурно но навистина моето бебе е многу посмирено!! Ништо не  кошта,а може да помогне!Пробајте и вие,па ќе кажете.




heba -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.8.2011 11:02:35)

taman dodeka probame od site lekovi kje pominat 3 meseci i kje i pominat posekako grchevive :))) ne jadev tri dena samo kifli i jufki pa pak ja iskina stomakot  hranava vishe nema vrska treba da pomine najverojatno odreden period da se sredi organizmot , mojava prdi kako starec ama od kako kje prdne mn plache neznam dali se plashi ili ja boli prdeshkata :S !! i sega kaka ednash nedelno a samo na majchino mleko e




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.8.2011 12:14:22)

vistina e ova,Ziva aptekite se najdobri;-)kolku cini toj surup??? o lele i nas vcera ne ni kakase bebeto i se maci eve ja uste se napinja ,na mese lezi ja masiram i uste nisto,a si jade redovno,pa da si znma sto da si prevzemam odma a da ne cekam///ama dali se dava na 2 nedelno bebe?????
ИЗВОРНА ПОРАКА: MERUSHKA

Odi vo ZIVA Aptekite(do PEKO i kaj spomenikot Bauman) i da go nema ke ti go donesat!
Pozdrav,






Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>