RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


maki1 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.6.2011 10:55:56)

Natuska fala za sovetot ,jas ovie 2 dena neznam sto da i pravam na bebuskata non stop se grci i navecer ne spie denot so nokta i se zameneti,pijam i jas od cajot ama pak ima grcevi.I davam cajce bekutan ama nekako nesakam da ja ucam na caevi pa ke gi probam i kapkive da vidime dali ke ima efekt.Pozdarv do vas.




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.6.2011 10:59:47)

И јас сум пишала сто пати на темава и пак ќе пишам, да не беа капките Еспумисан ќе полудев. Син ми имаше ненормално јаки грчеви и редовно му давав капки. Еднаш да заборавев, одма вриштеше од грчевите.




Meglena -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.6.2011 13:13:24)

as sakam da prasam nesto od majkite sto gi koristele kapkite espumasin, od koja vozrast se davaat, posto mojata kerka ima 16 dena i nekako pocnuva da mi bide kenkava i pomalku mi se grci, i kade mozam da gi najdam tie kapki, odnapred blagodaram


Iskreno jas za tolku malo bebe ne bi posegnala odma po kapki.Obidi se so vezbicki na nodjinjata,so toplo na meseto,so pravilno drzenje vo race(ima edno specificno drzenje sto treba da ti pokazam ne mozam vaka da napisam :)))) ) ili da najdete polozba na drzenje sto kje mu olesnuva.
Ako taka ne pominuva togas obidete se so cajce.Ako ni taka ne pominuva togas sirup.Mislam deka kapkite se kraen stadium za tolku malo bebe.
Eventualno mozes da probas da gi namalis pricinite sto doveduvaat do grcevi.Ako dois togas da vnimavas na ishranata,da ne pies mleko i sl.Ako si na AD mleko,togas da ima dobra cucla vo oblik na majcina bradavica i so ventil za vozduh i sekako da mu e pogodeno mlekoto.
Ako epten nisto ne pomaga , togas probajte so kapki.

Espumisanot se davaat po pravilo 25 kapki pred sekoe jadenje.Za pocetok se probuva so 15 kapki , mene taka mi rekoa vo apteka.Iako stojam zad toa deka so 16 dena doprva ve cekaat teskite koliki taka da rano e za kapki :)

Se nadevam deka pomognav.



I na mene mi e strav da probam odma so kapkite, no da bideme spremni za sekoj slucaj za ponataka, kaj mene ne vristi, samo sobira nodzinja i se grci, pa pretpostavuvam deka e nekakov pocetok na grcevi, pazam na ishranata mnogu, pa ke vidime za ponataka kako ke bide, fala ti za odgovorot ke probame so vezbi...pozzz




dostickage -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.6.2011 14:39:44)

jas gi kupiv lani vo Zegin okolu 300 denari.Pogore negde procitav deka gi nemalo ni vo zegin ni vo eurofarm.probajte vo viola..

inace mene ne mi pomognaa Espumisan kapkite ,se obidov so niv koga imase okolu dva meseca :)))

nie bevme na AD mleko,go smeniv mlekoto i se pomina kako so raka zemeno:)




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.6.2011 11:37:13)

Јас од неполни 2 недели му ги давав.
Ништо живо не го смируваше и морав.




anedespo -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.6.2011 12:11:39)

Mamicki bidete istrajni. Znam deka e tesko, megjutoa na nekoi bebinja ednostavno nisto ne im pomaga. Pa malku trpenie, poveke lugje okolu vas da ve zamenuvaat za da odmorite i da imate energija vo noknite casovi. I pominuvaat max. do 2 meseca. Samo silno i bez grizi.




AnnaMolly RR -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.6.2011 13:56:45)

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo
pominuvaat max. do 2 meseca. Samo silno i bez grizi.


Да не ве разочарам со ова, ама на Филип му престанаа грчевите дури во петтиот месец! До тогаш како навиен на саат од 19 до 22 плачеше, се корнеше од грчеви.




Maca25 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (29.6.2011 14:16:47)

И Нина имаше грчеви до 5 месеци. Посебно навечер плачеше урлаше и со ништо не можавме да ја смириме. Јас цело време пазев што јадам, ама ете таа си имаше јаки грчеви. После 5 месец бевме само на АД, и пак имаше грчеви и запек, па додека го погодивме млекото се изнамачивме.
И давав Бекутан чајче, јас пиев чај за доилки, и чај од ким. 




mamapi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 19:56:54)

Mamicki kazuvajte sovet!Moeto bebe ima 4 nedeli i poslednive 2-3 dena non-stop go maci nesto!Preta so racete,so nozete,se zacrvenuva vo liceto,kenka,place,tamam ke mu go dadam mlekoto da jade(na formula sme) ke pocica malku i prestanuva ne saka da pie i place!Ili pak ke ja ispie cela doza i vrti so glavata i si go cica raceto kako da saka uste mleko,ama ne smeam da mu davam poveke zasto adaptiranoto mleko neli e po jako od majcinoto!Mu zemav Espumisan l kapki i mu stavam vo mlekoto,ama nemaat nikakov efekt,mu stavam pernice so trici,ama i od toa mnogu fajde nema,neznam sto da pravam,dali ova se koliki kaj bebeto ili e nesto drugo!Koga ke go vidam kako se grci,se maci mnogu mi e zal,toa place i jas po nego,a sto e naj tragicno,svekrva mi me ispreplasi mi vika lele bebevo se vitka celo kako decana so se bolni od cerebralna paraliza ili epilepsija!Abe lele prosta raja pa kako mozese da mi go kaze ova sega od pamet ne mi ispaga!Bevme na vakcina minatata nedela doktorot ja merese rece deka e od i deka napreduva!Sto da pravam dajte mi sovet!




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 20:00:08)

Mamapi dokolku kapkite ne vi pomagaat konsultirajte se so pedijatarot.Mozebi ke vi go smeni AD mlekoto ili ke vi dade nesto drugo protiv grcevi
Probaj da mu go masiras stomaceto so kruzni dvizenja i okolu papaceto




heba -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 20:47:14)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamapi

Mamicki kazuvajte sovet!Moeto bebe ima 4 nedeli i poslednive 2-3 dena non-stop go maci nesto!Preta so racete,so nozete,se zacrvenuva vo liceto,kenka,place,tamam ke mu go dadam mlekoto da jade(na formula sme) ke pocica malku i prestanuva ne saka da pie i place!Ili pak ke ja ispie cela doza i vrti so glavata i si go cica raceto kako da saka uste mleko,ama ne smeam da mu davam poveke zasto adaptiranoto mleko neli e po jako od majcinoto!Mu zemav Espumisan l kapki i mu stavam vo mlekoto,ama nemaat nikakov efekt,mu stavam pernice so trici,ama i od toa mnogu fajde nema,neznam sto da pravam,dali ova se koliki kaj bebeto ili e nesto drugo!Koga ke go vidam kako se grci,se maci mnogu mi e zal,toa place i jas po nego,a sto e naj tragicno,svekrva mi me ispreplasi mi vika lele bebevo se vitka celo kako decana so se bolni od cerebralna paraliza ili epilepsija!Abe lele prosta raja pa kako mozese da mi go kaze ova sega od pamet ne mi ispaga!Bevme na vakcina minatata nedela doktorot ja merese rece deka e od i deka napreduva!Sto da pravam dajte mi sovet!



eee mamapi ko jas da sum go pishuvala postov samo sto nie sme na kombinirano i doenjei i AD mlekce ama navecer pocnuva taka histericno da vrishti i da se treska od grada em saka da cica em preta mn nervozno i plache i se vitka so glavata mislam deka moze peticite da si gi dopre i stenka celo vreeme mn mi e strav i ja pomisliv da ne nesto ne e ok pa utrekje prasham na pregled pravi mesec dena i me plashi vitkanjeto kako zmiiche :( ne mi dale ushte kapki ama kje pobaram greota e detevo




Anushka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 20:55:12)

koga se dava formula (a toa nikade ne go pisuva) slobodno davajte duri i po edna mericka pomalku od propisanoto. Grcevite ke se namalat, bebeto ke ima samo pocesta stolica (duri kako prolivce), sto vo sustina ke mu olesnuva.
Provereno!




blond -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 21:27:55)

На Јован грчевите му почнаа пред една недела (кога имаше 2 недели полни). Кутрото цело се витка, ниту вежби му помагаат, ни масажа. Додека да го заспијам мака мачам со него. Па знае понекогаш и да заспие и во сонот да почне да се вие и да пишти на сет глас и се буди, па ајде од почеток се за да заспие.
Сега за сега сме само на Плантекс па колку толку му ги смирува грчевите (подобар е од што беше). Јас пијам чај од анасон, па се надевам дека и тоа влијае нешто. И секако внимавам на исхраната. Ама освен зрнеста храна што друго не смеам да јадам за да нема малиот грчеви ?




rina13 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 21:32:24)

grav ne,zelka, sok od pomarandza,pomalce cokolado edna casa max jogurt ili mleko, ne nes,2 turski mac moze,toa mene mi go rekoa 3 pedijatri..i piev caj od anason..moeto[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]nemase grcevi a sto se odnesuva na jadenjeto si jadev se od gorenavedenoto ama bez peteruvanje vo minimalni kolichini...




blond -> RE: Грчеви кај бебето- колики (21.7.2011 21:50:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

grav ne,zelka, sok od pomarandza,pomalce cokolado edna casa max jogurt ili mleko, ne nes,2 turski mac moze,toa mene mi go rekoa 3 pedijatri..i piev caj od anason..moeto[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]nemase grcevi a sto se odnesuva na jadenjeto si jadev se od gorenavedenoto ama bez peteruvanje vo minimalni kolichini...

Од сето ова тешко ми паѓа за млекото и за нес кафето. :(((
Ај од млекото се откажувам ама од нес уф уф...




mamapi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.7.2011 11:29:49)

heba kazi mi bese na lekar i sto bidna,sto ti kazaa?




maki1 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.7.2011 11:58:19)

Во врска со исхраната мене дури ми рекоа никако зеленчук со долги листови,како марула и сл,никако овошје од типот кајсии,цреши,јагоди,сливи ,диња ,благо газирано,па од она што го јадам останува само компир во сите варијанти,ориз и лубеница.Решила [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] манекенка да ме прави [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image],ама па има ефект грцевите се намалија ,а капките пак и ги давам и сега е се ок.




prettygirl -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.7.2011 12:55:45)

moeto [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] ima grcevi posebno navecer , eve snosti se ubi od pistenje duri zal mi e da ja slusam dusata me boli...ne pomaga ni bekutan cajceto pa pocnav da i davam Espumisan ama nekako ne gi saka ke goltni malku pa nesto vraka nazad izgleda ne i se privlecni[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]ama nema drug izbor mora da i gi davam.Nekoj drug sovet?




mama26 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.7.2011 20:40:43)

samo caj od nane za grcevi..nisto drugo [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i masiranje na stomaceto kruzno




Elce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (22.7.2011 21:50:21)

и ние имавме неколку епизоди на силни грчеви,купив чај за доилки на Хипп,и мислам дека му помогна околу грчевите,пробајте слободно,оти кога му давате него чај за грчевите тоа повеќе воздух ќе внесе со секоја голтка на чај,а грчевите се нели меурчиња воздух во цревцата,така ми пече педијатарот,вака преку вас ке внесувате содржи анасон,ким,мајчина душица и уште две состојки,читав на форумов на почеток на темава и дека според некоја теорија на некој др.дека колку повеќе информации внесува,колку повеке гласови слуша,ликови гледа повеке има грчеви,забележав дека ние ја расетувавме по доктор за неа,за мене,до парк малку и тие денови ми беше повеке раздразлива незнам дали е до тоа,ама забележете го и тоа,секако ке мора да се запознава со многу работи,само полека.А за вакцина нас ни рекоа на 42 ден од денот на раѓање.И ние сме на мајчино млеко и кога гледам дека не е најадена,кога цица прст силно и кенка и давам АД млеко на Хипп,еднаш дневно обично.




Lidina -> RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до 40 недела (22.7.2011 22:57:17)

Nie sme samo na doenje i jas pijam po litar caj od kim i go pijam od hipp za doilki, Andrej sega za sega nema grcevi napravivme mesec dena. A kafe se otepuvam od pienje mislam kafeto nema vrska inaku bebevo ke premirase od placenje.




heba -> RE: Трудници во третото тромесечје - од 27 до 40 недела (23.7.2011 20:18:14)

i  jas  pijam caj i toa celo shishe od onoj od bilna apteka i bebe pie sega bekutan caj po preporaka  na dr i gleam  kako malce da i e podobro se trudam maksimum shto moze povekje da podrignuva toami go predochi doktorot kako najvazno i gledam deka ima malku podobruvanje....neshto dr shto me sekira e plachenjevo sto i pocnuva od nikade i e mn nekako intenzivno i so solzi a najadena naspana i se po red ne se grchi kako koga ja boli stomakot samo vrishti na cel glas ...kujznae  so i teknue simislamdeka pocesto ja vadamnadvor ipovekje vreme sedi vodvor deka  ima draznenja sekakvi pa odposle gi dozivuva poinaku....neznam..amamene vekje se me boli od stoenje i od klatenje ..a ushte kolku ima eheeee teshko mene




mamapi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (23.7.2011 21:31:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: heba

ИЗВОРНА ПОРАКА: mamapi

Mamicki kazuvajte sovet!Moeto bebe ima 4 nedeli i poslednive 2-3 dena non-stop go maci nesto!Preta so racete,so nozete,se zacrvenuva vo liceto,kenka,place,tamam ke mu go dadam mlekoto da jade(na formula sme) ke pocica malku i prestanuva ne saka da pie i place!Ili pak ke ja ispie cela doza i vrti so glavata i si go cica raceto kako da saka uste mleko,ama ne smeam da mu davam poveke zasto adaptiranoto mleko neli e po jako od majcinoto!Mu zemav Espumisan l kapki i mu stavam vo mlekoto,ama nemaat nikakov efekt,mu stavam pernice so trici,ama i od toa mnogu fajde nema,neznam sto da pravam,dali ova se koliki kaj bebeto ili e nesto drugo!Koga ke go vidam kako se grci,se maci mnogu mi e zal,toa place i jas po nego,a sto e naj tragicno,svekrva mi me ispreplasi mi vika lele bebevo se vitka celo kako decana so se bolni od cerebralna paraliza ili epilepsija!Abe lele prosta raja pa kako mozese da mi go kaze ova sega od pamet ne mi ispaga!Bevme na vakcina minatata nedela doktorot ja merese rece deka e od i deka napreduva!Sto da pravam dajte mi sovet!



eee mamapi ko jas da sum go pishuvala postov samo sto nie sme na kombinirano i doenjei i AD mlekce ama navecer pocnuva taka histericno da vrishti i da se treska od grada em saka da cica em preta mn nervozno i plache i se vitka so glavata mislam deka moze peticite da si gi dopre i stenka celo vreeme mn mi e strav i ja pomisliv da ne nesto ne e ok pa utrekje prasham na pregled pravi mesec dena i me plashi vitkanjeto kako zmiiche :( ne mi dale ushte kapki ama kje pobaram greota e detevo


heba sto vi kaza doktorot me interesira za ona vrtenje,pretanje kako zmija zasto vikas isto kako ti da si go pisuvala postot,gledam tvojata griza pominala,ama jas seuste se grizam si vikam da ne ne mi e vo red nesto bebusov?




heba -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.7.2011 17:23:52)

ti pishav na pp ama ne se sekiraj nisho ne mu e od grchevite mu e !




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (24.7.2011 22:49:20)

I mojot [sm=duda.gif] ima grcevi.Mu davam espumisan kapki,mu stavam termofor na mesecto i se smiruva .Pred nekoj den mu dadov caj bekutan i caj od nane so kim i grcevite mesto da mu se smirat uste pojaki mu bea taka da ne mi paga na pamet povtorno da mu dadam caj.




Страница: <<   < Претходна страница  10 11 [12] 13 14   Следна страница >   >>