RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


Viktori -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.1.2011 20:23:22)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

Не сретнав нешто сличнјо, па решив да ја стартувам темата тука.
Дамјан има 2 месеца и во последно време има многу гасови, и нон стоп си прди. Понекогаш толку се вцрвенува, и се расплакува и од сон се буди, што ми е жал.
Инаку, столицата му е уредна, еднас во едне или на два дена, нормална боја...
Пиеме Аптамил 1 имунофортис адаптирано млеко.
Дали е ова фаза која ке мине
?
Имате вие искуство со гасови?


ИЗВОРНА ПОРАКА: antonie

isto i nie sme dva meseci i imame mnogu gazovi...

ИЗВОРНА ПОРАКА: pavcule

lele,i nie imame gasovi,i mnogu place,i navecer se budi a imame samo 7.5 nedeli.Primetiv deka pomagaat vezbi so nozinjata nagore,i ispravi-svitkaj, i pomaga do negde ama ne go resava celosno problemot.
ako nekoj znae nekoi pozitivni resenija neka pisi.jas pocnav da zapisuvam sto jadam pa da primetam razlika ili pak dodeka cica mnogu e lakomo i golta vozduh.dali e toa ili ne koj znae
ИЗВОРНА ПОРАКА: Nadezna

dodeka cica mnogu e lakomo i golta vozduh.dali e toa ili ne koj znaeuser posted image

Mozno e da e toa, ovoj mojov koga pie mleko golta i vozduh od strv







mila mama -> RE: Грчеви кај бебето- колики (26.1.2011 21:42:03)

Gasovite se rezultat na vozduh koj navleguva so pienje na mlekoto. Tri se nacinite za eliminacija na gasovite od organizmot. Preku zdriganje, ikanje i normalno ispustanje na gasovi [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Taka sto toa e sosema normalna rabota i ne se sekirajte [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




bebushkaa -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.2.2011 12:11:09)

Od pred nekoj den gi zedov Sab Simpleks od Bugarija i samo toa pomogna za grcevite. No, bidejki ne pisuva vo upatstvoto, dali nekoj sto gi koristel znae kolku pati vo denot smeam da gi davam zatoa sto kerka mi ima grcevi dva do tri pati vo den. Pozdrav




Maci3 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.2.2011 12:13:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebushkaa

Od pred nekoj den gi zedov Sab Simpleks od Bugarija i samo toa pomogna za grcevite. No, bidejki ne pisuva vo upatstvoto, dali nekoj sto gi koristel znae kolku pati vo denot smeam da gi davam zatoa sto kerka mi ima grcevi dva do tri pati vo den. Pozdrav

Mozes da davas 2-3 pati po 25 kapki vo tekot na denot




riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.2.2011 9:00:23)

Sab simplex jas gi davav po 7 kapki 4 pati na den pred cicanje zasto max..treba na den 28 kapki..taka mi kaza mojot pedijatar..inaku koja cena e vo bugarija?pozdrav




baby_bump -> RE: Грчеви кај бебето- колики (2.2.2011 14:16:12)

Имам искористено неколку шишенца Саб Симплекс и на сите пишуваше дека треба да се даваат 15 капки со секој оброк на бебето.




oblace -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.2.2011 8:42:51)

Sega ke vi kazam prirodno kako da gi smirite grcevite na bebinjata .....
Mojata vnuka ima tocno dva meseci i izminatiov period mnogu loso pomina so grcevite non stop gi imase, sto ne proba da i dadat caj, kapki, voda so kim......No edna prijatelka na moite sto raboti kako doktor na infektivno im preporaca da i  stavaat topla obloga na meseto goga ke ja spoteraat grcevi...znaci edna tetra pelena zagreana so pegla na meseto , veruvajte stvarno pomaga.....koj ima problem so bebceto moze da proba, veruvam deka ke pomogne.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




bebushkaa -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.2.2011 22:35:27)

vo bugarija se okolu 200 denari sab simpleks i navistina pomagaat....nie davame dva do tri pati vo den po desetina kapki i toa za vreme na cicanje ednas ja prekinuvam i davam kapki i potoa pak prodolzuva da cica za da moze ubavo da gi goltne zasto gi pluka ne gi saka bas:) a za toa so topla tetra istovremeno posle cicanje i toa go pravime i veruvam deka pomaga....a isto taka i od iskustvo zakluciv deka posle cicanje dve tri lazicki voda pomagaat...provereno:)




Тања РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (3.2.2011 22:46:13)

Не мора да порачувате Саб Симплекс од Бугарија, ги има и кај нас само под друго име. Барајте во аптека Еспумисан Л. Се даваат по 25 капки пред секој подој. Воопшто не се штетни затоа што остануваат во цревата и механички вршат прскање на меурчињата гас преку намалување на површинскиот притисок на меурчето. Може да ги користат и бремени жени за елиминирање на гасовите. 100% се безбедни.




simona09 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.2.2011 16:48:28)

moeto malo e staro 13 dena pred dve veceri pocnaa grcevite....na internet procitav majkata da pie caj od kim (2 paketki svareni vo 1.5l voda) a inaku za nego zimav caj na becutan i veruvajte ne pomogna





riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.2.2011 16:55:50)

simona09,moeto bebe ima 18 dena i imase grcevi pred 5 dena...pocnav damu davam caj becutan ama vnatre stavam i nekolku zrna kim..bebeto se smiri zatoa sto od kimot prdi i nema gasovi..i mnogu vazno e otkako ke jade da zdrigne...pozdrav




simona09 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.2.2011 17:01:10)

sekogas go drzam ispraveno posle cicanje da zdrigne no e tezok na uzriganje......a mi e zal mnogu vcera cela nok oko ne zatvori samo placese i pocrvenuvase a sega gledam i kako beli pluski (plesen) fatil na jaziceto.....




riba79 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.2.2011 17:55:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: simona09

sekogas go drzam ispraveno posle cicanje da zdrigne no e tezok na uzriganje......a mi e zal mnogu vcera cela nok oko ne zatvori samo placese i pocrvenuvase a sega gledam i kako beli pluski (plesen) fatil na jaziceto.....

tie beli tocki se kandida t.e se vikaat mislam sor za toa treba da odis na lekar da mu dadat nistatin zatoa ti place bebusot.




mamamoni -> RE: Грчеви кај бебето- колики (1.3.2011 17:28:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79


ИЗВОРНА ПОРАКА: simona09

sekogas go drzam ispraveno posle cicanje da zdrigne no e tezok na uzriganje......a mi e zal mnogu vcera cela nok oko ne zatvori samo placese i pocrvenuvase a sega gledam i kako beli pluski (plesen) fatil na jaziceto.....

tie beli tocki se kandida t.e se vikaat mislam sor za toa treba da odis na lekar da mu dadat nistatin zatoa ti place bebusot.



за јазичето пробај со дактарин гел,поскап е од нистатинот но многу ефикасен и Софија имаше исто




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.3.2011 23:00:24)

zdravo na site sakam da rzgovaram na temava za grcevite imam 2 ipol mesecno bebe odlicno si napreduva ama mislam deka ima grcevi koga ke se najade place mnogu silno ,se dere neznam do so e rabotata probav so caevi kapki i nisto ne mu pomaga duri i kaj babi go nosev i nisto se otepuva od placenje ve molam pomognete mi odnapred vi blagodaram[sm=smiley13.gif]




mamicki -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 15:33:04)

Dali detenceto, dodeka place, crvenee vo liceto i gi sobira nozencata kon meseto? Ako pravi taka, ima problemi so varenjeto, t.e grcevi. Dali kakuskite mu se so zlatno-zolta boja i malku kiselkast miris? Ako se zelenikavi, proladeno e, treba da mu stavis topla obloga na meseto i da mu davas caj.
Ako go hranis deteto so adaptirano mleko mozebi treba da mu go promenis. A ako cica, mozebi golta mnogu vozduh, potrudi se zadolzitelno po jadenjeto da zdrigne taka sto kje go podignes so lice svrteno kon tebe, kje mu go potpres glavceto na ramo i kje go tupkas nezno po grpceto, ama stavi si na ramenoto pelena oti moze i da povrati malku.
Legni go vrz tvoite race na stomace, potpiraj mu go glavceto, a ednata dlanka neka ti bide vrz negovoto mese, pa setkaj go i niskaj go nezno, toa kje mu gi olesni bolkite i kje go smiri. Pomaga i cajce Plantex.




Џесика -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 15:49:42)

Немам пишано на темава, од моето лично искуство најмногу ми помогна масажата. Кога ќе почнеа грчевите, го расоблекував и со беби масло го масирав на мешето, и тоа кружно околу папочето во правец на стрелките на часовникот (така ми кажаа, така и правев)  После неколку минути му ги виткав нозете (свиткани)  накај мешето... едно чудо гасови вадеше...




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 20:03:33)

koga place crvenee a koga ima jaki bolki se dere a koga ne se tolku jaki samo kenka i nozinjata gi sobira a kakite mu se zolti svetlo zolta mu davav bekutan cajce kapki cirup i nisto ne pomaga a koga ke mu ja stavam cuclata mirno e i taka se uspiva ama moram celo vreme da visam nad nego celo vreme ako mu padne cuclata odma place i se uspiva taka so susla i ne znae da cica cucla misle deka e sise neznam moze i da e gladno mu dava 120 grama mleko od hip 1 a so takov caj plantex go nemam probano a za zdriganje taka go ispravam na ramoto i zdriga eve sega jadese i od kaa ke se najade nekogas place silno nekogas samo kenka i neznam vise so da pravam




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 20:18:36)

imame i drug problem papceto mu e ispadnato poduenko koga e mirno ne mu ispaga a koga place i se sere mu se due nalekar ni rekoa deka ima papocna kila i deka ako ne mu se povlecelo dodeka ne naprave 1 godinka operacija ke ni go pravele mu kupiv i pojas go nose ama nema nikakvi rezultati i za toa ne treba da mu davam da place zaradi papceto




arh_diz -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 20:56:04)

Stavaj go pocesto da lezi na stomace ,i pravi mu masaza na stomaceto.Konsultiraj se so pedijatar okolu grcevite i okolu kilata imam citano deka postojat nekoi flasteri i tie pomagale




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 22:10:23)

neznam so da pravam panika me faka pediatarot mi kaza samo za operacijata a za flasteri ne mi kaza a pojasot jas onaka mi tekna i otidov go kupiv tia e specialno za stomacni kila ama drugo e so flaster so pojasot e stegnat bebusot a mora da bide stegnato za da ne mu izleva papceto posto e stvarno nemirno bebe celo vrme samo preta kenka place ne se drze u racite mislis deka ke ti padne i nogu se naprega ako moze nekoj neka mi pomogne ako znae so da pravam so papceto ve molam nemozam da go gledam so takvo papce zal mi e [sm=smiley19.gif]




Tanjat7880 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 22:29:45)

Koga mojot sin beshe bebe jas mu davav eden sirup protiv grcevi,ne se sekjavam kako se vikashe,beshe angliski i nekako imeto mu beshe so "SESTRA",ni pomogna a i zatoa shto beshe na adaptirano mleko sekoj den mi davav na vrv na lazice malku kiselo mleko i toa pomagashe...ke pomine,minlivi raboti se toa marija tose no teshko e dur nepomine.




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.3.2011 22:42:38)

znam deka ke pomine ama znajs kako e malo a se mace sega via 2 dena mu davam edni kapki infakol pred jadenje i ne e kako so bese samo se grce i po malku place inace se zajduvase od placenje kako bebe mora da zaplace ni ne sakame ic da ni placat [sm=smiley36.gif]




baby_bump -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.3.2011 18:48:01)

Прочитај погоре во постовите има многу капки и сирупи за смирување на грчевите: Еспумисан или Саб симплекс капки или Пролајф, од сите сме пробале и барем моментално грчевите се смируваа, сега сме скоро 5 месеци и грчевите целосно ги снема.
Пробај и со масажи, топол термофор на мешето.....
Не се секирај ќе помине и на нас докторите велеа дека има кила над папочето, но како растеше бебето тој проблем го снема и немаше потреба од операција.
поздрав




marija tose -> RE: Грчеви кај бебето- колики (20.3.2011 23:15:31)

fala za informacijata kapki gi imam probano espumisam l a sega mu davam edni drugi kapki infakol i ima efekti od nego ne place tolku pozdrav i do tebe




Страница: <<   < Претходна страница  8 9 [10] 11 12   Следна страница >   >>