RE: Грчеви кај бебето- колики (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.8.2011 13:27:28)

Kapkite i sirupite protiv grcevi se davaat od prviot den.Probaj so Infakol,nie od prviot den sme so ovie kapki,ima grcevi ama ne e strasno,so nniv bolkata se ublazuva.Davaj i i cajce,jas i Humana caj mu davam i samo taka mi se iskakuva nasabajle,inace mnogu se maci.




mamapi -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.8.2011 17:50:05)

sum slusnala sirupot nurse se dava na bebinја od vtoriot mesec pa natamu!Prasav eden prijatel od grcija ako moze da go najde tamu,pa ke mi go donese,ako ne ke si puknam od maka i od grizi za bebevo! [sm=smiley19.gif]




MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (27.8.2011 22:55:07)

Точно! На упатството за употреба,пишува дека не се препорачува за бебиња под еден месец!!!




Тања РР -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.8.2011 0:54:03)

Иако на упатството пишува дека не се препорачуваат за деца помали од еден месец капките на база на симетикон (еспумисан, инфакол) се сосем безбедни затоа што остануваат во цревцата (не поминуваат во крвта) и тука по физички пат ги „пукаат“ меурчињата воздух кои се причинители на грчевите.




MERUSHKA -> RE: Грчеви кај бебето- колики (28.8.2011 15:15:51)

Тања РР,не зборувавме за капките што содржат симетикон(тие точно е се употребуваат од првиот ден),за Nurse сирупот,на тој пишува дека се употребува по првиот месец!




Elce -> RE: Грчеви кај бебето- колики (9.9.2011 16:36:52)

Кај Сара грчевите еден период стивнаа,за сега еве цела недела посебно од вторникот(примивме Ди-Те-Пер)повторно да се интезивираат и тоа многу силно,плаче не можам да ја смирам од плачење,си мислев дека е реакција од вакцината сигурно ја болело и рачето но  и другите денови пак истата ситуација ни се повторува да плаче мноогу,во таквите моменти незнам да реагирам соодветно.И давам Еспумисан капки  и пак исто.Има 2 месеци и 20 дена.Дали да и ги сменам капките,ми рекоа да земам Инфакол дали некоја од вас има искуство со овие капки и дали помогнале?




bombica -> RE: Грчеви кај бебето- колики (9.9.2011 23:55:08)

I na infacolot kako i na espumisanot glavna sostojka mu e simetikon.Jas gi probav i nemase nikakvo podobruvanje kaj[sm=duda.gif]Ustvari se isprobavme (osven kolief kapkite) i nisto ne mu pomogna taka da probaj mozebi ke vi pomogne vas sepak infacolot sodrzi malku poveke simetikon




mamicka77 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 14:15:15)

mojata princeza ima 10dena i pocna da ima grcevi i ne bese kakala 3 dena sinoke se iskaka ali dodeka se iskaka mnogu plaka eve deneska pak ne e kakala i ima grcevi pedijatarot mi rece samo caj od bekutan da i davam ali izgleda i od toa ne pominuva a imame bugarski kapki kupivme SAB SIMPLEKS prethodni mamicki sto gi koristele im stvarno pomognale no se davaat posle tri nedeli t.e  posle 21 den sega ni e seuste rano




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 14:34:14)

mamicka77 nie imame eden mesec,jas toj problem go resavam vaka: so toplomerce od tie sto se digitalni so gimeno vrvce i stavam vazelince malku vo gazeto,go zadrzuvam nekolku sekundi,i ako ima zapek odma se olesnuva.
zasega taka pravam,toa mi go kaza doktorkata i pomaga. neznam drugo,probaj taka;-)
ИЗВОРНА ПОРАКА: mamicka77

mojata princeza ima 10dena i pocna da ima grcevi i ne bese kakala 3 dena sinoke se iskaka ali dodeka se iskaka mnogu plaka eve deneska pak ne e kakala i ima grcevi pedijatarot mi rece samo caj od bekutan da i davam ali izgleda i od toa ne pominuva a imame bugarski kapki kupivme SAB SIMPLEKS prethodni mamicki sto gi koristele im stvarno pomognale no se davaat posle tri nedeli t.e  posle 21 den sega ni e seuste rano





kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 14:37:47)

Probaj so kolik baby sirup go ima vo zegin aptekite,nas samo so toa ni pominaa!




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 14:40:10)

isto i za zapekot i davav lass baby od istata firma i rshivme problemot so zapekot,isto i jas i stavav toplomerce,blaga sardelka vo dupeto toa od babite porano sho pravele,nekogas se kakashe nekogas ne,Znam deka ima klizma za bebinja jas i imav ednas staveno ne cela do pola placeshe dodeka da se iskaka ama za 5 min ispadnaa kakite i si zaspa!

Inaku kakashe na 2 dena ali kakane kako jaze i beshe edvaj ,posto ke ja soblecev gole iso nozinjata taka stisnata i koga kakashe izlevashe nesto kako crvenko od dupeto kako hemoroidi duri strav me fati si vikam zar e mozno bebe da dobie hemoroidi?[sm=smiley13.gif][sm=zmeden.gif] i po doktorive niso ne i normalno e za bebe a jas veke zivcinemav od 24H ona 26 placeshe ali posle so sirupite se smiri ovie za grcevi i za kakanje LASS BABY i COLIC BABY za grcevi pocna da se normalizira i AD mleko i go razreduvav taka da na namesto na 4lazicki da stavam 120ml voda jas stavav 130ml.probajte se nadevam deka ke vi pomogne




psiholog -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 18:12:37)

zdravo na site, i na onie koi se zagrizeni za grcevite kaj nivnite bebinja. jas probav so Nurce Harveys, koe veke go nema vo Makedonija, a go nema i vo Srbija, no najdov neshto poefikasno. Toa e sirupceto Coli B na erba vita, italijanska firma, koe e navistina efektivno, a probav i so espumisan, i so infacol, nishto ne deluvashe

pozdrav




psiholog -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 18:16:59)

Zdravo Bombica, kako shto pishav prethodno, probajte so Coli B na erba vita, italijanska firma e, sirupce na baza na trevi. kaj nas se pokaza mnogu efikasno, nishto drugo ne pomogna.
Pozdrav




psiholog -> RE: Грчеви кај бебето- колики (14.9.2011 18:49:30)

kompletno se soglasuvam za colic baby, i nas ni pomogna samo toj nishto drugo 




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (16.9.2011 8:25:30)

како се дава овој сируп?? и кога?
јас пишав со топломерче дека го решавам проблемот,ама еве кај нас се зачестија грчевите,и напоручек ја факаат и плаче,купивме трици и ставаме во крпче затоплено и мине малку ама побавно.и чај од ким вариме од вчера да пие.
да земам и ја ваков сируп ако мине брзо........................на 2 дена кака еднас одвај бас како што кажуваш кикичка,кај вас како што било.[sm=zmeden.gif].

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Probaj so kolik baby sirup go ima vo zegin aptekite,nas samo so toa ni pominaa!





kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (16.9.2011 9:04:57)

Annet за грчевите го зимав сирупот колик бејби а за запекот Ласс бејби од иста фирма се со сирупот оди и мерка писува внатре колку што се сеќавам 5мл се даваше од колик бејби насабајле мислам дека по еднаш на ден додека ласс 2пати на ден .пишува на самото пакување.од истата фирма има и калма бејби ,енерџи бејби ,имуно бејби.секој е за разлицна намена прашај ја аптекарката ке ти објасни!




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (16.9.2011 15:48:32)

fala ti kikicka.
do koga traat ovie grcevi,so denovi ili meseci???
[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (16.9.2011 18:42:35)

hahah neznam zavisi od bebushot
nas ni prestaa da recam posle nedela od koga pocnavme so sirupot inaku pred toa ufff ne sakam da se sekavam[sm=smiley36.gif]sega mi e smesno ama togas rikav ko magarica[sm=jezicek.gif]




Natuska85 -> RE: Грчеви кај бебето- колики (16.9.2011 23:34:49)

Кај нас грчевите траеа до негде 3,5 месеци.




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (17.9.2011 16:13:02)

eve zemavv COLI B,i dadov 5ml so spric pa cekam da vidam reakcija,zasega spie...mirna e ama vecer pak ke i dadam .pisuva po 2 pati na den po 5ml.daj boze da pomogne oti stvarno mnogu e greota volku mali decinja da imaat takvi bolki,ama i trebaat zivci ortomi..................




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.9.2011 8:54:15)

i kako pominavte vcera? pofalbi ,zalbi :D




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.9.2011 9:01:14)

dobra bese,porucekta ja fatija grcevite i dadov odma surupce i za pola saat se smiri..... a i davam 2 pati na den ,ama grcevite na porucek ja fakaat sekoj den isto vreme.....se nadevam deka ke ja upravime..




kikicka -> RE: Грчеви кај бебето- колики (18.9.2011 9:20:04)

epa dobro e ke bide be treba vreme!




sweety girl -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.9.2011 16:25:35)

E nie vcera maka vidovme so obvie grcevi ceel den , ne zapsa asalno detevo,ama jas do den pred toa si piev po 2 litra caj od anason arno ama mi zavrsi taka da nemav pieno i koga rece se grci detevo cel den, place , pretpostavuvam od toa e bidejki koga go piev cajov si go praznase redovno meseto




Annet -> RE: Грчеви кај бебето- колики (19.9.2011 16:38:05)

vazno da mine.nie eve 3 den i davame surup,na momenti ja fakaat ama fala bogu ne e kako minatata nedela.nekako poublazeni se i kratko traat.
Gospod zdravje da vi dade za surupov,mislam deka deteto mi e poveselo i poveke spie[sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>