RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


arh_diz -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 15:40:19)

Daci dokolku te boli postojano stomakot poveke odmaraj nemora da e znak deka plodot ne se razviva matkata se siri. Ili pobaraj nekoja terapija od ginekologot




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 15:49:27)

Kolku mozem si odmaram mi kaza da si piem paracetamol po potreba ama ako veruvas ni toa ne pomaga pa se nadevam vo skoro vreme ke pomine i se ke bide ok




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 15:53:57)

heba primam inekcii progesteron depo i mi kaza koga ke gi doprimam da idam na kontrola vo petokot primiv sega treba uste narednite 2 da gi primam na 25fevruari i 4mart pa da odam ama stom taka ke odam posle 2ta inekcia fala mnogu




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 16:01:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

dragi rr sakam da se konsultiram so vas okolu dimenziite na bebusot.
bremena sum 11+3, dolzinata na bebusot e 49.4mm, a tezinata nekako me buni 55,7 grama a na kalendari na bremenosta pisuva deka so 12 nedeli tezi okolu 15 grama sto e ogromna razlika??
i uste nesto sl nedela pokraj 4D treba da pravam i PRISKA pa sakav da prasam dali se pravi vo sistina posto tamu odam za 4D


Adriance i Heba mislam deka vie pravevte priska kake go praevte i za kolku vreme se gotovi rezultatite??




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 16:14:07)

daci nemoj da se sekiras stom ginekologot ti rekol deka si vo red....nedaj boze mene prethodno mi bea dve bremenosti neupesni  ama mi gi otkrija odma vo 6 i 7 nedela....nemoj da pies lekrastva za bolki premnogu.nemoj da se plasis dokolku nemas ni krvarenja ni nisto ne e strasno.mene so ultrashal me pregledvea i ne znaeja od sto...sega pijam navecer utrogest pa se e vo red [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




aneto2 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 17:28:42)

sakam nekoj da mi odgovori na edno dilemicno prasanje zs se naogam vo golema dilema dali nekoj do seda e vrsel priska na krv i dali znae dokolku postojat mali rizici za nekoj problemi so bebeto dali e mozno tie rezultati da se negativni i so plodot da e se vo red koga ke se napravi amniocinteza testot ve molam vo najskoro vreme za odgovor




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 18:39:14)

jas priska test ne sum pravela a imav preporaka od maticniot da odam i ako ne sakam da sum potpishala deka sum odbila, ama na site stranski sajtovi jasno i glasno pishuva deka se pravat dopolnitelni testovi dokolku postojat nekoi indicii za toa a kaj nas site pravat se!! vo drugi zemji ne praat ni 4D ako ne se somnevaat vo neshto i idat po tri pati na pregled kaj nas nekogash i se preteruva. ako ste nad 35 god i ste imale problemi prethodno , ili genetski problem pa da odite ama ako e se ok poishe kje si nashtetis so nervozi i iscekuvanja so kje ti kazat.
Elce nemoj da piesh paracetamoli ne ti vrshat rabota ne pij nishto lezi i pij vitamini drugo nisto jas sum primala i inekcii i utrogestan ama i aspirin koj sto pomaga za podobra cirkulacija prashaj dali toa dapiesh rechisi na site im  go preporachuvaat vo prvite nedeli. kade odish na doktor?? ako odish samo kaj matichen pobaraj i vtoro mislenje od drug doktor !!




Beatris -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 19:32:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: aneto2

sakam nekoj da mi odgovori na edno dilemicno prasanje zs se naogam vo golema dilema dali nekoj do seda e vrsel priska na krv i dali znae dokolku postojat mali rizici za nekoj problemi so bebeto dali e mozno tie rezultati da se negativni i so plodot da e se vo red koga ke se napravi amniocinteza testot ve molam vo najskoro vreme za odgovor


Ни јас не правев PRISCA. Правев само скрининг, на него се гледа нухалната бразда така што нема потреба. Над 35 години се препорачува амниоцинтеза. Со сите што зборев рекоа дека тестот е чиста глупост, ти дава процентуален ризик, ништо конкретно. И што со тоа?




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (22.2.2011 14:12:53)

Jana81, jas ne sum go pravela PRISKA testot uste, ama kako shto i prethodno ti pishav toa mi e po preporaka na mojot ginekolog. Me upati na klinika. jas se javiv, 3147-428 toa e klinickata laboratorija, na 13 nedela + 5 dena. Amniocintezata e vekje poinavizen metod,so rizik ( ne znam kolkav) i za bebe i mislam deka se pravi samo ako se pojavi neshto somnitelno. jas sum na kontrola na 01.03, togash mi e i mikrobilologija..pa kje te obavestam sto i kako sum napravila. Priskata ja imash i vo avicena ama tamu cini 3600 denari.




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (24.2.2011 14:13:15)

Dragi RR, sakav da ve prasham neshto [sm=smiley1.gif]...vcera se javiv vo sveti lazar da prasham za bespaltna programa dali voopshto ja ima uste...mi rekoa da redovno sekoj cetvrtok vo 11 casot se odrzuva skolata za trudnici i mladi majki na razni temi..me intersirashe ide li nekoj, ja sakam pa da si pobaram drushtvo, pozdavce




light -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 9:51:07)

Dragi RR jas veke sum na 9 nedela bevme na pregled i sve bese vo red malku sum zagrizena posto ovie 2 dena ne custvuvam nisto samo sto me bolad gradite i taka jas ne sum imala mnogu simptomi ama sum zagrizena ve molam za sovet




arh_diz -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 9:54:08)

Light uzivaj si vo bremenosta ne se zamaraj so simptomi.




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 11:19:42)

LIGHT uzivaj jas so prvoto nisto ne osekav nema nikakvi simptomi ednostavno kako da ne bev bremena samo popravena [sm=smiley36.gif] a sega sum 6 nedeli i ova ke naplati i za prvoto pozzz i lesna [sm=nosecka.gif]




teduccio -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 13:13:21)

Dragi trudnici i idni majki, pisuvam za prvpat na forumot iako dosega redovno sum go konsultirala. Pred se bi sakala da vi ja raskazam mojata prikazna i  da prasam dali nekoj od vas se nasol vo ista ili slicna situacija. Imam kercicka od 4 godini, so prvata bremenost nemav afala mu na Boga nikakvi problemi, se porodiv sponatno i navreme.Minatato leto ostanav bremena po vtor pat, planirano, bev presrekna. Imase srceva reakcija i plodot dobro si napreduvase, koga ve 9 nedela pocnav da krvaram, prvo po malku.Bev na kpontrola i mi rekoa deka sum imala hematom eden, deka plodot se razviva i e ok, da odmaram i deka e ocekuvano i slednite nekolku dena da krvaram, dodeka ne se iscisti hematomot.ne znaea da mi kazat hematomot na sto e polsedica.Za zal sledniot den, prenav temperatura i popladneto imav sponan, ne bese kompleten, pa me cistea. Na redovnite kontroli posle mi rekoa deka e se vo red i deka sum podgotvena za povtorno da se obidam.Za zal nikoj nemase objasnuvanje koja e pricinata za spontaniot, ne tesea deka e se majka priroda ili hromozomska neramnoteza.Primerok bese praten na izpituvanje ama sostoese samo ostatoci od placenta i mi rekoa deka ednostavno matkata e mnogu ameten organ i deka ako zabelezi deka nesto ne e vo red so plodot, ne go prifaka, go otfrla.Bev premnogu taza, mnogu toa me povrdi i den denes ne mozam da se oporavam.za sledno zabremenuvanje cekav, ne tri tuku sest meseci.sega povtorno sum bremena, no sega e duri poloso.Na prvoto eho za potvrduvanje na bremenosta bese se vo red so plodot, 4 nedeli i 5 dena i 1mm, doktorot mi prepisa utrogestan 200(tri pati na den-zosto sepak veke sum rizicna zaradi prethodniot spontan), tifol, evitol i aspirin 100.redovno gi zemav, no vednas sledniot den po pregledot utroto zabelezav kafeavkast iscedok, vednas otidov na kontrola, me pregleda i rece deka e se ok.No denovive prezivuvam kosmar.Vo vtronikot navecer, koga se vrativ od rabota zabelezav 1-2 kapki bldeunjava krv.POsle cela vecer i slednoto utro nisto.SAbajleto otidov pak na kontrola da s konsultiram, mi rece da prodolzam so terapijata i da gledam da odmaram poveke.Utredenta pocna kafeavkast iscedok, kako na kraj na ciklus.Povtorno otidov na kontrola, me gledase na eho, mi rece deka sega plodot e 3 mm, za edna nedela od 1mm na 3 mm, no deka ne e bas dobro postaven, podolu e kon grloto na matkata.Da bide se pointeresno mi se javi i slabo krvarenje i  po laboratorija na mokracata se vide deka imam krv vo mokracata, deka imam ketoni i acetoni vo mokracata i mi rekoa deka krvarenjeto najverojatno e zaradi besikata.Mi dadoa plus hikoncilin,b-kompleks i vitamin c, i mnogu tecnosti i vo ponedelnik sabajle na kontrola. IZbezumena sum, stravuvam i ovaa bremenost da ne zavrsi kako prethodnata i samo de prasuvam koja moze dae pricinata, koga veke sum imala edna bremenost bez nikakov problem.Najbolno od se e sto posle spontaniot site me tesea, ajde ne se sekiraj, ke vidis deka so slednata bremnost ke bide se vo red, nema da imas nikakov proble demek posle spontaniot organiznot e procisten i ke tece bez problem.
Imate li nekakov sovet ili dali nekoja od vas go doziveala istoto?




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 13:49:42)

Teduccio, mozeme samo da peetpostavime kako se cuvstvuvas..jas za zal nemozam da ti dadam strucen sovet, ama mozam kako nekoj koj ocekuva dete da ti kazam deka moras samo pozitivni misli, malku povedro raspolozeni, i ako e potrebno spored mene, sekogash vtoro mislenje..ne s epotpiraj na edemn. Pozdrav




blond -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 17:47:54)

Teduccio можам само да ти дадам совет постојано да лежиш и одмараш и ништо да не работиш по дома, потешко од чаша да не подигнеш!
И јас имав проблеми во до 5ти месец, но сега пу пу се е во ред. И јас често крварев и примав утрогестан 200 (3Х1) потоа пиев и дабростон.
Единствен совет е да се опуштиш, да одмараш, на работа никако одење, и да не се нервираш!




Natasa981 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (25.2.2011 18:13:18)

Teduccio mila jas te guskam i se nadevam deka na sledniot pregled se ke bide vo red..Za zal nemozam da ti dadam strucen sovet samo da te ohrabram da gi izdrzis ovie predizvici, se nadevam iskreno deka ke si go iznosis bebceto do kraj.Otprilika sme isto i jas sum nekade pri kraj na 5ta nedela, vo ocekuvanje na srceva akcija..Kaj tebe ima li srceva akcija na plodot ili toa vo ponedelnik ke ti go kazat? Pozdravce do tebe
[sm=smiley31.gif]




viki87 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.2.2011 21:21:38)

teduccio mnogu dobro razbiram niz sto pominuvas zivees vi strav vo sekoja sekunda od denot jas dosega nemav problemi nikakvi, vo 17ta nedela sum, koga sega ne poslednot pregled vo  cetvrtokot na ehoto mi vidoa nesto kako miom koj e prilicno porasnat. Ginekologot ne bese  sigurna dali e kontrakcijana matkata ili miom mi dade da pijam utrogestan i da se javam za dve nedeli povtorno na pregled da vidime dali ke se povleci. Premnogu sum zagrizena znamsto  pretstavuvaat miomite i zatoa se mi se pretvori vo kosmar samo go molam Gospod da ne postedi mene i moeto bebe. A ima i uste nesto krvta pokazuva deka nesto ne e vo red so mojot dziger doktorkata ne mi kaza amavo upatstvoto pisuva deka utrogestanot e prilicno opasen za luge so problemi so dzigerot vo sekoj slucaj vo cetvrtok imam zakazano na internist da go vidi dzigerot ako i toj ne e vo red e togas navistina ne zanm kaj ke fakam. Ve molamsite spodelete nesto so mene iskustvo, sovet  ili slicno za mojava maka.

A tebe tedoccio te sovetuvam da bides hrabra i da se potrudis da mislis na poubavi nesta koi te ispolnuvaat, a vo istoto ke se potrudam i jas




teduccio -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.2.2011 21:42:54)

Dragi moi, neizmerno vi blagodaram na vasata podrska i na ubavite zborovi.Ne mozev da izdrzam i denes otidov na klinika na pregled. Me gledaa i na eho i povtorno analiza na krv i mokraca.Se vospostavi deka sakusot e dobor postaven, sum ostanala bremena podocna(zatoa dimenziite na plodot se pomali i ne odgovaat sprema datata na posledniot ciklus) i dobro e postaven plodot na zadniot zid na matkata.Samo uste da prestane krvarenjeto, mi ekoa deka najverojatno e od nedostatok na nekoj hormon.Treba samo povtorno da pravama analiza na mokraca zosto mi pokaza deka imam bakterii sto na analizata pred dva dena gi nemase.Za sreka ovoj pat nemav ketoni.I mi rekoa da miruvam ovie dve nedeli.Se nadevam deka se dobor ke zavrsi!Uste ednas vi blagodaram na podrskata i vi osakuvam se najdobro!




teduccio -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (26.2.2011 21:45:02)

A tebe Viki 87 najiskreno ti posakuvam se da se odviva kako sto treba.Denes mene mi ripredija i dopolnitelen stres, ne mozea da vidat ubavo, pa se somnevaa vo vonmatericna!Samo uste toa mi falese!Ajde glavata gore, milsi na bebceto i ka vidis se ke se zavrsi dobro![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.2.2011 12:57:19)

 dragi rr sega sum sredina na 12 nedela a nekolku dena mi se vodenat gakite so prozirna tecnost dali e strasno toa ve molam kazetem




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.2.2011 15:43:21)

mene mi se vodenat od sekogash i sekoj den ama ako se zgusne ili dobie miris kje treba da vidish na dr dali mozesh da korisstis vaginaletki ne se sekiraj pojachan sekret e normalna pojava :)))




blond -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.2.2011 15:48:05)

Се додека течноста е проѕирна или бела (без посебен јак мирис и без чешање) не е страшно. Јас сум 24 недела, па тоа го имам во последните два месеци, сите брисеви ми се негативни, а и матичната ми рече нормално било.
Знам како е, но јас ете во денот два пати обавезно се замивам со млака вода и менувам долна облека.




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.2.2011 16:18:33)

fala vi devojki na odgovorot jas od strav se javiv kaj maticnata i istoto mi go rece dokolku e prozirno i beluzlavo ne e strasno bev uplasena zasto prethodnite bremenosti ne mi bea uspesni pa panicam [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] inace sve e vo red [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (27.2.2011 16:19:36)

a inace  za higiena  da ne prajme muabet heheh i jas sum istata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>