RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


leona7 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.2.2011 12:48:21)

Decki, ve citam za bolkite levo kaj jajnikot i da vi kazam me uteshivt ei mene ....ama eve i od mene edna uteha...i mene me boli levo ko pred menstruacija nekogas..p ai jas se plasam zosto p ai i mav edno hematomce sto se namaluva...vo 5-ta nedela prokrvarev malce kafeavo i mi go vidoa, ama se namali brzo..inace sega sum 7 nedela i 5 dena... pozravce




mimi* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.2.2011 13:53:33)

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond


ИЗВОРНА ПОРАКА: jana81

samo sto vlegov vo 11ta nedela,edvaj cekam da odam na lekar i da si go vidam bebusot
slenata nedela odam na 4D kaj dr. Dimcev i me faka malku panika, molam Boga da bide se vo red kako i do sega.
nekako me plasi ovaa bolka sto ja osekam na levata strana mislam deka e jajnikot, neznam dali da odam na lekar posto sl nedela ke odam na eho pa neznam da ne e stetno tolku cesto da se odi na eho ???

Нека не те плаши болката на левата страна. И мене така ме болеше и се испостави дека бебушот е таму сместен и ме претискал на јајникот и затоа сум имала повеќе болка таму отколку на десната страна.
За 4Д не секирај се, Димчев е многу фин и муабетчија. А за [sm=duda.gif] не се оптеретувај многу, и јас бев иста се додека не ми кажаа вчера дека се е во ред сега за сега со [sm=duda.gif] . Затоа не си го оптеретувај мозокот без причина, не се секирај, ќе биде во ред. само со позитивни мисли.



Здраво Blond и  Jana81

Читам дека и двете сте биле или планирате да одите на 4д во 12 недела. Мене докторката ми рече дека на 4д ќе одам во 20 недела. Сега, во 12 недела правев ехо преглед за нухална бразда и PRISCA тест за определување на ризик за даунов сондром.
Зашто толку рано на 4д преглед?  И мојата колешка која се породи пред еден месец таа беше на 4д во 20 недела.
позз




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (11.2.2011 20:58:40)

zavisi od doktorot i istorijata shto ja imash i se razbira ako si privatno kje si idesh sekade pocesto :)) ama da ti kzam ni  denar ne zalam edvaj  cekam pak 4D da vidam dali lici  na mene :))




kostta -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.2.2011 15:25:35)

zdeavo
jas sum nova,veke sum 7 nedela .na posledniot pregled dr mi kaza deka imam vnatresno krvarenje vo matkata pijam dabroston i primam progesteron na 3 dena i da odmaram ,momentalno i ne odam na rabota dali nekoj imal vakvo iskustvo?
a tegobi i nagoni za povrakenje strasnooo stomakot mi e poduen a poslednava nedela nemozan ni da jadam ni da pijam.pomognete??[sm=smiley13.gif]




viki87 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.2.2011 16:15:34)

zdravo zdravo na site,sakam da ve zamolam da mi razjasnite ako znaete zosto cuvstvuvam zategnatost vo dolniot del na stomakot, a ponekogas cuvstvuvam kako da imam suplina vo stomakot ne znam dali e toa voobicaeno i dali toa vi se slucuva i na vas sega sum vo 15ta nedela na redoven pregled treba da se javam narednata nedela samo ne znam dali treba da pocekam ili da pojdam pobrzo.ve molam za sovet.




arh_diz -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.2.2011 17:54:35)

Kostta dobredojde na RR
Hematomot bara miruvanje i primenuvanje na terapija , stanuvanje samo koga e najneophodno




Pepelaska * -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (12.2.2011 18:00:15)

ИЗВОРНА ПОРАКА: viki87

zdravo zdravo na site,sakam da ve zamolam da mi razjasnite ako znaete zosto cuvstvuvam zategnatost vo dolniot del na stomakot, a ponekogas cuvstvuvam kako da imam suplina vo stomakot ne znam dali e toa voobicaeno i dali toa vi se slucuva i na vas sega sum vo 15ta nedela na redoven pregled treba da se javam narednata nedela samo ne znam dali treba da pocekam ili da pojdam pobrzo.ve molam za sovet.


Матката се шири и му прави место на бебето затоа така се чувствуваш според мене нема место за паника ако не е тоа неиздржливо а ако дотолку си исплашена јас да сум на твое место би отишла порано да си јасмирам душата поздрав




viki87 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (13.2.2011 17:30:57)

fala ti mnogu Pepelaska### malku se potsmiriv denes primetiv deka na pritisok mi reagira taka stomakot definitivno treba da se isfrlat lasticite od upotreba, sepak sum vo plan nedelava da potpojdam porano na pregled da bidam posigurna deka se e vo red a baska i ginekologot poubavo ke mi oblasni so mi se slucuva so stomaceto, cuvstvuvam kako da imam nekoe strano telo vnatre kako meur poln so vozduh i na mal pritisok go cuvstvuvam ustvari toa i ne me zagrizuva tolku mnogu poveke me zagrizuva zosto e tolku nisko dolu.pozz do site, dobredojde  Kostta.




ma magi -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 11:26:25)

Jas sum 10 nedela i se custvuvam odlicno malku poveke sum stanala spanka,nekoe kilce poveke i gradite mnogu me cesat [sm=smiley13.gif] , gadenje imam ama ne sum isturila creva dosega pozdrav do site trudnici [sm=bravo.gif]




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 12:33:46)

Ние бевме на преглед во понеделникот, се е во ред ја тераме 11 - та недела. за нареден пат се спремаме за микробиологија и ПРИСКА тест. само стомакот ми е како на трудница во 5 месец [sm=smiley1.gif] и ништо веќе долу не ме собира...ве поздравувам сите




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 12:45:50)

andriance da te prasam ti sama li resi da go pravis toj PRISKA test ili te praka ginekologot




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 15:41:58)

sl nedela odnosno vo 12ta nedela sum kaj dr.Dimcev na 4D eho pa sakam da ve prasam dali moze toj da mi gi zeme i potrebnite brisevi.
kolku sto razbrav tie se zemaat nekade okolu 12ta nedela.
dr. popovic mi ja vodi bremenosta no toj mi rece da odam kjaj nego vo 16ta nedela a togas neli e kasno za brisevite
a i nisto ne mi kaza za terapijata, utrogestan i tifol ke treba da gi zemam do 16ta nedela. help, help




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 19:25:37)

Janice i jas istot go poominav kako tebe i mene mi e dr Poopovic i isto vo 12 ne iprati kaj Dimchev no mi reche deka ako se e ok na 4D da prestanam so utrogestanot ama koga go prashav Dimcev on mi rece pa kako ste se dogovorile so dr ama mozesh i do 16 nedela da gi primash pa ja si prodolziv no samo so 200mg navecer a prethodno 3x200 pa koga otidov vo 16 nedela na pregled me iskara dr so sum preterala bidejki od utrogestanot mi se javi infekcija ich ne gi podnesuvav od prviot den mn me svrbeshe. najubavo posle pregledot so Dimchev kachi se do gore daj im na sestrite da mu go pokazat rezultatot i da go prashaat. I Dimchev ne zima brisevi i nemora da se pravat vo tocno opredelen period jas stavav kanasten vaginalni pa mi prestana iscedokot i ne pravev brisevi bidejki bash se plasham da mi cepkaat sea.koa kje vlezam u 9ti mesec togash:)) ako nemash nikakvi problemi ich ne se sekiraj pozz




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 19:54:06)

heba fala mn na detalniot odgovor, inaku taka i planiram posle 4D da se kacam do gore i da vidam sto ke mi kaze dr.Popovic za terapijata i brisevite, a fala bogu nemam nikakvi problemi pa ako nemora neka ne mi zema brisevi. pozdrav




kostta -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (14.2.2011 20:05:38)

fala
pa lezam celo vreme ama ke vidime kako ke odi rabotava. sega vo petok sum pak na kontrola ke vidam so ke mi kaze dr
so povrakanje vo i so gadenjeto so ke se pravi?? kazite do koga ova ke trae? [sm=smiley19.gif]




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 10:53:51)

jana 81, sto se odnesuva do mikrobiologija i brisevi, barem tolku kolku sto sum citala, se pravat vo 12-13 nedela, ako nishto drugo od preventivni pricini zaradi bakterii,infekcii i slicno (klamidija, ureoplazma i sl.) za PRISKA testot, mojot ginekolog ( dr.Partaloski) mi objasni ubavo sto e i kako, deka e toa sepak eden sovremen metod za otkrivanje na eventulani genetski promeni kaj plod. me upati slobodno na klinika, tamu go pravat, mi kaza po so vreme za da si se javam jas ili da si fatam vrski [sm=smiley1.gif]. toa e so polni 12 i 13 nedeli. Jas sum sepak za da se napravi se sto kje ti preporaca ginekolog ( pogotovo sto me upatuva na klinika a ne privatno). pozdravce




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 12:12:03)

epa mene za istiot test istiot doktor me upati na privatno  Avicena i jas ne sum za praenje na sekoj postoechki test samo ako ima indicii (gen vo semejstvoto, vozrast na roditelite nad 40tata) bashka sega vo vreme na griopvi da visish na klinika ne bi preporachala ich. 




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 16:22:25)

se javiv vo sistina da zakazam 4D kaj dr. Dimcev a kaj nego bile zafateni site termini do 6ti mart a mene mi e togas kasno.
sestrata mi zakaza kaj nekoj dr.Jovcevski mislam rece, sega neznam sto da pravam ve molam ako znae nekoja rr dali e dobar dr. da kaze svoe iskustvo kaj nego




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 16:25:35)

janci zoshto ti e kasno? drugarkami se zaborai pa praeshe 4d vo 24 nedela i toj i reche deka nema veze za dve nedeli niso nemenja! pochekaj si go Dimchev




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 16:26:53)

javi se prashajza utrogestanot do kogakje gi primash drugoto ne se sekiraj




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 16:52:55)

pa stoznam heba ne deka e kasno, posto dr.Popovic me prati vo 12ta nedela i neli vo 12ta nedela se pravi toj skrining za toa pomisliv da ne e kasno vo 14ta nedela, a mozebi i ke cekam ke vidime




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 17:54:12)

jas bev vo 13ta nedela i 4 dena nekade ne e strashno i voobicnoto eho se gleda ako imanesho nedaj boze ajde demek nashine majkiidele na 4d ...pa eve ne sme porasnale...postarive se chudatkolku cesto odime na pregledi i kolku testovi pravime ja umrev od stravoi pod stres sum po cel den dali mrda dali raste dali dishe....daa ne mu e srceto neso ...abe sho ne...ako ima prosechna golemina i tezina ne se sekiraj se seodviva vo najdobar red pozz




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (15.2.2011 17:58:08)

potpis




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 10:34:21)

heba, a ti kaza li zasto te prakja privatno koga istiot go ima na klinika? zasto jas koga rekov da idam privatno on mi rece kje te kosta tamu, probaj si prvo na klinika. ( posekako ne si na infektivno kaj sto se site). Jas vo sekoj slucaj sum za da se napravi, a mozes li da mi kazes dali screening i 4D e isto? [sm=smiley1.gif] jas do sega pravev samo obicno vaginalno eho, ama mislam deka sega na 01.03. koga kje idam na pregled ( togash kje bidam poslni 12 nedeli kje teram 13-ta) kje bide i toa. pozdrav




viki87 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 12:52:00)

luge aj kazete mi dali e normalno toa so vcera i denes ne me bolat gradite vo 16ta nedela sum dali se slucuva toa ponekogas ili ima nekoj problem. pozz




Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>