RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


rina13 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 12:58:59)

mene prekinaa da me bolat okolu 19 nedela.Neli prvobitno od zgolemenoto nivo na hormoni za 30% se javuva taa precuvstvitelnost napnatost vzestenost i so tek na vreme oganizmot se priviknuva i  se si se vraka vo normala eve 36 nedela sum i se e ok,nema potreba od zagrizenost se e toa normalno.




viki87 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 14:15:08)

mnogu ti blagodaram rina13 znam dega ponekogas se grizam za bez potreba ama posilno e od mene srcki da ne ste vie ne znam so ke pravam.pozz i kisoj za site




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 19:41:55)

dragi rr dali nekoja od vas bila na pregled kaj dr.Jovkovski vo sistina sto ke mi kazete za nego kako doktor
se izvinuvam mozebi ne ja pogodiv temata, no ne mozev da ja najdam temata za ginekolozi mozebi tamu ke najdev nekoja informacija




Natuska85 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 21:36:44)

Јана 81 еве тука имаме зборувано за гиниколозите,читни може ќе најдеш што ти треба




macce -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 22:39:35)

zdravo na site.po nekolku obidi konecno se pojavija [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/modricrtici.gif[/image].ova mi e vtora bremenost.bremena sum 5 nedeli.presrekna sum.seuste ne sum bila na ginekolog,planiram da odam posle 1 nedela.pozdrav do site.




mec21 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (16.2.2011 22:46:12)

macce bas mi e milo sto si bremena,ajde zdravje boze se ke bide dobro i te cekame da se pofalis kakvo ke bide [sm=rozacrtici.gif] ili [sm=modricrtici.gif],so lesno i so sreka.Da ti kazam bas si me izrauvala pred spienje za dobra nok:)))poz




sonja1987 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 11:02:24)

zdravo idni mamicki[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] bremena sum 11 nedela i sum mn srekna posle dve neuspesni bremenosti vo 6 i 7 nedela ovaa e vo red.......pa vi posakuvam na site se najubavo 




ivanas -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 13:45:42)

zdravo jas sum nova na forumov i sum vo osma nedela od bremenosta . Pa sakav da ve prasam dali nekoj znae koga moze da se napravi prvoto 4d eho.




Olivia -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 14:00:06)

Ivanas dobredojde na forumov i prijatna druzba, pogore ako procitas ima pisuvano od nasi RR-ki koga go napravile prvoto 4d,pozz




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 14:12:04)

so srekja novata bremenost da se naraduvame site ovaa godina osobeno nie shto cekame podolgo vreme :)) prvoto 4D se pravi okolu 12 i 13 nedela pozz do site




ivanas -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 14:48:24)

fala na odgovorot. se nadevam deka prijatno ke se druzime




ivanas -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 15:05:11)

sakav i da ve prasam bidejki mi e ova prva bremenost, dali imate nekoja informacija koi se cenite po privatnite kliniki za 4d eho, i dali na GAK se zakazuva i dokolku nekoj ima informacija dali mozes da odberes koj doktor da go pravi, odnosno dali Gligor Tofovski od GAK pravi 4d eho.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivanas

fala na odgovorot. se nadevam deka prijatno ke se druzime





heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 16:44:01)

vo sistina e 3000den a obicnonoeho e 2000den




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (17.2.2011 18:59:46)

devojki dali ehoto e stetno ako se primenuva cesto, jas posto odam i vo sistina i kaj mojata maticna i mi se faka nekade na 2 nedeli da me gledaat na eho
da pomine 4D ehoto sl. nedela i planiram da odam malku poretko, a ako ne e stetno nema problem [sm=smiley31.gif][sm=smiley31.gif]




Andriance -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.2.2011 0:58:33)

jana 81, sekade kje procitaj deka ehoto e sigurna i neinvazivna metoda za pregled,nema nikakov problem ako se pravi i pocesto samo se prasuvam zasto na 2 nedeli??? toa e navistina cesto, mislam deka voobicaeno e na 3 nedeli...ova kje me natera da pomislam deka e privatno pa aj na 2 nedeli :-))




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.2.2011 11:33:30)

ne, vo sistina sum bila dvapati (znaci na 1 mesec) a i dvapati bev kaj maticnata me gledase na eho i zatoa velam na dve nedeli




rina13 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (18.2.2011 12:12:42)

jas eve 36 nedela sum i sum bila 9 pati na eho,sto odprilika mu doagja 1 mesecno.znam deka minimum treba 3 pati,a za max odreduva ginekologot sepak ne e stetno.




jana81 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (19.2.2011 11:55:08)

dragi rr sakam da se konsultiram so vas okolu dimenziite na bebusot.
bremena sum 11+3, dolzinata na bebusot e 49.4mm, a tezinata nekako me buni 55,7 grama a na kalendari na bremenosta pisuva deka so 12 nedeli tezi okolu 15 grama sto e ogromna razlika??
i uste nesto sl nedela pokraj 4D treba da pravam i PRISKA pa sakav da prasam dali se pravi vo sistina posto tamu odam za 4D




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.2.2011 15:52:49)

ZDRAVO NA SITE JAS SUM NOVA TUKA MI TREBA POMOSSSSSS....BREMENA SUM PETA NEDELA I IMAM MNOGU BOLKI VO JAJNICITE PRED NEKOJ DEN BEV NA GINEKOOG I MI KAZA DEKA SEGA ZA SEGA SE E VO RED I MI DADE PROGESTERON DEPO INEKCII NO DA ODAM ZA 3 NEDELI MOZNO E DA NE SE RAZVIVA PLODOT PA ZA TOA IMAM BOLKI I SEGA MNOGU DA ODMARAM JAS NAJISKRENO MNOGU SE PLSAM [sm=smiley19.gif] IMAM I USTE EDNO DETE KOE IMA 5 GOD SO NEGO KOGA BEV BREMENA NEMAV NIKAKVA MAKA SE DO DENOT ZA PORODILNI BOLKI ZATOA SEGA SE PLASAM VE MOLAM AKO NEKOJ PROSOL NIZ TOA STO POMINUVAM JAS NEKA KAZE DALI E NORMALNO POZZZ...I BLAGODARAM NA SITE




Maca25 -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.2.2011 16:05:07)

Даци не се плаши. Чим на преглед гин. ти рекол дека се е во ред, нема потреба од паника. Секоја бременост е различна и не значи дека ако со првата не си имала никакви болки дека ни со оваа нема да имаш.
Јас искрено имав болки во јајниците и половината и чувство дека ќе добијам секој момент, а јас да сум ти била бремена. Имав исти симптоми како за добивање и баш затоа не одев на лекар. Дознав тек во 7 недела.
Одмарај повеќе и немој да му ја мислиш многу. За 3 недели кога ќе одиш на преглед се ќе биде ок со [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image].




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.2.2011 19:54:13)

fala mnogu MACA [sm=smiley1.gif] bas mi olesni pozzz ke ve izvestam za 3 nedeli so rezultatot [sm=duda.gif]




mamamoni -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.2.2011 22:02:22)

даци и јас ги имав истите симптоми како пред добивање, болки во јајници, половина и градите ме болеа и во секој момент очекував дека ќе добијам, мислам не е ништо страшно не се плаши ако си направила преглед




Beatris -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (20.2.2011 22:17:15)

Daci и јас имав болки во јајниците, дури еднаш на гости со бели панталони бев толку ме болеа што цела вечер на трња седев мислејќи дека ќе добијам, траеја 10тина дена додека укапирав дека нема да добијам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] Не се секирај, се ќе биде во ред [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]




Daci* -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 9:17:54)

Jas se plasam zatoa sto cel mesec me boli stomakot non stop i koga bev na pregled doktorkata me uplasi uste poveke koga rece moze da ne se razviva so netrepenie cekam da pominat ovie 3 nedeli.Sepak vi blagodaram na site mi olesnavte malku pozzz [sm=smiley10.gif]




heba -> RE: Трудници во првото тромесечје - до 12 недела (21.2.2011 14:51:47)

daci ic da ne sekirash jas eve u 5 mesc me boli se i non stop me bolelo, a ti i nemoj da cekash 3 nedeli tuku do 10 nedela idisi na  2 nedeli na pregled , kje si  bidesh pomirna i kje znaesh  pocesto do kaj e so razvojot bebeto




Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>