RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


lena7 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (24.10.2014 0:11:06)

zdravo na site jas sum nova na forumov,ova mi e prva poraka i sakam da raskazam nesto za mene.Vo brak sum 5 godini.pravev laparaskopija,histeroskopija,4 neuspesni ineminacii i 1 in vitro ne uspesno.Sum bila kaj mnogu gatacki,bajacki,manastiri,crkvi,maserki..eden ne rece nema da imas deca...site rekoa ke imas i toa mnogu skoro a minuvaa meseci i godini...sum bila kaj zena vo radisani,vo zelenikovo,kaj dule vo veles,kaj gazdata na btr,vo kumanovo,kaj zenata sto podvruva na kale,kaj mare vo petrovec...kade ne...rezultat nema od nikade...ne se otkazuvam prodolzuvam da odam kade i da slusnam..denes bev kaj slobodanka od madzari mi rece da odnesam darovi vo nekolku crkvi i da odam vo ognjanci kaj sipkite da vidam koja sipka ke se mrdne...ne znam dali nekoj bil kaj nea kakvo iskustvo imate a sakam da odam i kaj zenava od dedebalci...pozz do site ubavo da spiete




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (24.10.2014 5:53:23)

Abe ako ima medicinski problem nI bajaci ni Barack nisto nema da pomogna. jas ne frlam park po takvi raboti. oti takvite a nasetat oti imas pari ke te oderat.




lena7 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (24.10.2014 11:05:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Abe ako ima medicinski problem nI bajaci ni Barack nisto nema da pomogna. jas ne frlam park po takvi raboti. oti takvite a nasetat oti imas pari ke te oderat.




Medicinski problem nema a 5 godini nemam deca...
na in vitroto mi se oplodija 3 jajce kletki i istite mi bea vrateni vo matkata isto taka imav hiperstimulacija (koja navodno sekogas bila prosledena so bremenost)no po 11 sum gi isfrlila :( Veke ne znam ni samata sto da pravam i kade da se obratam...




LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (24.10.2014 11:22:44)

Лена, имаме тема Вештачко оплодување, пиши ни таму, па ќе размениме искуства.

А за бајачи не верувам, освен некој што има развиена моќ на предвидување, тоа се многу ретки луѓе, или евентуално со биоенергија, кои помагаат за прочистување на енергијата. Се друго е лук и вода.....и фрлање пари секако




jagotka@ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (24.10.2014 12:06:47)

Tokmu od ovaa strana procitav za mestoto vo s.Ognjaci deka nekoj maz koj nemal voopsto spermatozoidi po cetiri meseci dobil rezultat so zivi spermatozoidi i dobil dete mi dade nadez i odeme i nie. Ama za razocaruvanje ne ni pomogna nisto tuku za 5 meseci potrosivme okolu 2 000 evra, zboruvam i za patot od doma do tamu. Pred 2 meseci maz mi zede edna terapija od eden covek od Gostivar Dabevski ( maski caj i mesavina od med i medni proizvodi), pa ke vidime dali ke ima podobruvanje.




Hopeful RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (25.10.2014 15:56:33)

2000Е???
jagotka, може ли да ни кажеш во соодветните теми за вештачко оплодување што се сте презеле во однос на испитувања па да одите по вакви сомнителни луѓе и да дадете толку многу пари? Па со тие пари досега сте можеле ивф да си направите... Мој совет, без оглед на дијагнозата, најдете второ, трето мислење и баталете бајачки. Ви посакувам среќа! [sm=smiley1.gif]




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (25.10.2014 19:11:36)

Abe ajde ne si gI trosete parite po takvi raboti za prirodnI lekovi sum da no za gataci bajaci nema sansi da odam kaj takvi




jagotka@ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (25.10.2014 19:26:59)

I slucajno na forumot procivat za covekot sto bil na toa mesto i od 0 spermatozoidi po 4 meseci odenje mu se podobrilo i dobil dete, resivme so maz mi pred da odime na inv da otideme i na mestoto s.Ognjaci. Ama zaneseni od problemot , poveke zaglavivme i nisto . Inaku planirame da odime ama prvo da mu pomine terapijata so caevite i mesavina od med, maticen mlac, propic, perga i polenov prav . Pa potoa ke pocneme so podgovotki za Invitro




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (26.10.2014 15:29:30)

jagotka@ ne si trosete vreme godini i pari po takvi raboti od moe iskustvo ti kazuvam i nie sme so azoospermija sto pari imame dadeno ama se za gjabe i kaj toj dabeski i kaj Tesic i kade se ne.... odi pravi ivf nikoj da ne te laze kaj azoospermija nema lek mozebi e grubo kazano ama vistinata e taa od se srce ti posakuvam uspeh




jagotka@ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (26.10.2014 18:47:44)

Fala na sovet, a vie pravevte li invito, kakvo e vaseto iskustvo. pozz




LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (26.10.2014 20:01:14)

jaготка@, имаме тема Вештачко оплодување, тука ќе ги најдеш сите информации за ИВФ.




lukas -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 22:09:26)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lena7

a sakam da odam i kaj zenava od dedebalci...


da ti kazam da si odis kaj olivera vo dedebalci...toj so ne verva vo vakvi raboti ,negova rabota,no ima mnogu na koi vakvi raboti mu pomognale..ete posebno jas na, Olivera od dedebalci Gospod zdravje i dooolg zivot da i dava....i nezz na sekoe zosto spomnuvate deka derat pari..koga ,koke odis na bajac-basnar frlas kolku so imas nikoj ne bara pari (e veke toj so sam bara pari togas duvaj begaj )...e pa za 100 den.ke odam i ke si se baram.. pozz




Anonimen -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 22:13:26)

vo demihisar ima zenicka koja mie na cesma za da ostanis trudna...e sega ke ja doispitam rabotata i ke vi kazam se kako potocno[sm=smiley1.gif]
pocnala da mie pred 1 mesec,rezultati nema,no edinstveno samo patot kosta.moe e da soopstam za tie sto veruvaat
neka odat.




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 22:37:14)

Jas kazav odam samo na crkva. I po bolnici nedaj boze da ima medicinski problem I kaj300 bajaci gataci da otides dzabe sum bila I jas kaj 2,3 I znam samo oti takvite samo pari vlecat onI da imat I 5 dusi mesecno da im ostavat po 100 den mesecno eve im500 den. ke veruvam samo ako dade mozda nekoj caj nekoj lek mozda no taka poveketo ne site se trci lazi




lukas -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 23:09:44)

kapina sum videla ne arno prearno,ne se trudam da ti go smenam mislenjeto,no sakam da ti kazam deka imam ojdeno samo kaj edna vo dedebalci ..ne arno prearno sum videla..i drugi moi poznanici ne vervaa no posle inaku rekoa..sepak toa e tvoe mislenje..coek da ne go napdani makata na sekoja vrata ke cukni..pozzz




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 23:13:15)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas


ИЗВОРНА ПОРАКА: lena7

a sakam da odam i kaj zenava od dedebalci...


da ti kazam da si odis kaj olivera vo dedebalci...toj so ne verva vo vakvi raboti ,negova rabota,no ima mnogu na koi vakvi raboti mu pomognale..ete posebno jas na, Olivera od dedebalci Gospod zdravje i dooolg zivot da i dava....i nezz na sekoe zosto spomnuvate deka derat pari..koga ,koke odis na bajac-basnar frlas kolku so imas nikoj ne bara pari (e veke toj so sam bara pari togas duvaj begaj )...e pa za 100 den.ke odam i ke si se baram.. pozz



jas sum veruvala u sum odela kade ne cela makedonija e imam prosetano og gostivar skopje kavadarci bitola brod stip prilep manastirec ohrid i ne ni pamtam kade se ne sum bila i svetici i trijacki od i trevki gledacki bajacki znam deka makata covek sekade ce go natera mozemi na nekoi pomagaat sto nemaat medicinski problem ama deka ce pomognat kaj Azoospermija nikoj poveke nemoze da me izlaze nesakam da e imenuvam edna zena mi rece nikogas nema da ostanes trudna duri ni so ivf no blagodarenie na Gospod i Bogorodica jas konecno sum trudna so IVF i daj boze se da bide dobro do kraj




lukas -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 23:16:36)

ama sepak
sekoj segde ke tropni ,i sekoj so svoeto iskustvo..pozz do tebe i gospod da e so tebe.. [sm=smiley1.gif]




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2014 23:35:05)

da Lukas tocno e taka deka na sekoja vrata ce tropnes i ce baras pomos no mene ova mi bese za Azoospermija da i kazam na Jagotka moeto iskustvo toa si e nejzino pravo i deka covek ce tropne na sekoja vrata






LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 9:18:42)

Постовите се префрлени во Стерилитет кај мажот.




vazna -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 14:00:58)

Здраво девојки еве и јас да се придружам на темава бајчки и гатачки, да ви кажам дека тоа се лажги со опашки, јас лично за мене си кажувам нема бајачка каде сто не сум била цела македонија ја имам свртено и незнам колку пари имам потрошено, за мене лек не се најде, освен да слушам дека ке биде не се секирај. Сакам да казам и за зената од дедебалци Оливера и кај неа бев пред 2 год. тогас ми каза дека ке останам бремена за месец два најкасно , а од тогаш поминаа 2 год. и еве се уште ништо. Така да не фрлајте пари по овие работи само господ и мајка богородица може да ни помогнат на сите, извинете на долгиот пост.




scared RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 14:04:03)

Vazna да не случајно имаш идено кај Вики од Чаир или Виолета од Куманово?




vazna -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 14:18:47)

Да Скаред имам одено кај Вики од Чаир 2ипол год ме мавтосуваше со носене на води, и секој месец ми викше сега ке останеш трудна, де помеѓу свадби ке останес трудна, а јас од пуста надеш и желба си ги изгубив 2ипол години кај неа. И сто е уште полошо јас поради неа не отидов 4год на лекар што цело време ми викасе нема потреба да одиш еве ега ке останеш бремена.Тоа е моето искуство за кај Вики, а кај другава не сум била.




scared RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 14:37:29)

:( баш ми е жал за лошото искуство, Вики на моја другарка и кажа ќе има две деца прво машко па женско па мислев да не погодува ама ете не било така, ех маката на се не тера :(




Bethany -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 15:14:26)

Прво сакам да направам поделба помеѓу бајачите гледареци и оние што прават чаеви од разноразни тревки.
Вторите не би ги ставила во категорија бајачи, пре би го нарекла алтернативна медицина. Така старите се лечеа порано со билки, кога немаше волку напредна медицина, ин витра и триста чуда.

Мада, сепак не сум за пиење чаеви без консултација со лекар. Можеби демек наивно да изгледат, природно е демек, ама како што еден чај не е препорачлив во бременоста да се пие, бидејќи може да донесе компликации, што станало со разноразни тревки кои едно ќе лечат, друго ќе нарушат.
Не дека сум против чаеви, ама сепак во консултација со медицинско лице, па и зошто побогу да се враќаме назад, кога може да идеме напред?

Друго, во врска со бајачите. Само би ви поставила едно прашање на оние кои одат по овакви работи? Дали се исповедате како христијански верник?
Ако да, вие треба да знаете дека овакви работи се строго против христијанската вера, не само против вера како вера, туку Библијата (Бог) јасно пишува дека овакви работи и луѓето кои одат по гледареци, магии и астролози му се гнасни и дека не доаѓаат од Него. Може да се молат во Божјо име колку сакаат ама не се од него.
Знам ќе речете маката на се натера, ама добро нели е Господ над сето тоа, нели е Исус Христос Господ и Застапник? Па упативте ли молитва директно кон Бога? Ако да, и ништо не се случува, па не се случува преку ноќ. Бог ги слуша молитви и одговара на нив - во Свое време!
Сите хероји на верата, познати и во христијанската (и исламска вера), многу долго чекале дете (ова само за охрабрување):
пример Авраам и Сара, не можеле да имаат деца. После ветувањето што им го дадел Бог дека ќе им даде дете, тие чекале уште 25 години!
друг пример: Јаков и Рахила (неговата најголема љубов). Таа не можела да има долго години деца, сега не знам точно, најмалку едно десетина години, па Бог и го дадел близанци.
Па после тоа Ана, жена на пророкот Елкан, со години го чекала детето и дојдело на крај Самоил.
Па потоа во Новиот Завет, мајката на Јован Крстител, Елисавета, долго години не можела да остане бремена, па на крај го добила Јован.

Тоа што ми текнува во моментот. Сите тие се молеле и чекале и му верувале на Бог. И Тој никогаш не ги заборавил. Бог имаше специјално време, обично велам ако нешто се чека значи дека е специјално благословено од Бога.

Ако посегнувате и се свртувате кон овие демонски работи, можеби ќе останете бремени, ама не со благослов од Бог, а ѓаволот доаѓа по свое - кога тогаш. Затоа подобро покајте се (сега звучам ко Јован Крстител хехе) и верувајте Му на Бог.

Ова се ви пишувам вам кои денес-утре ќе се спремате за христијански празници и се декларирате како верници. Не може да бидете на двете страни.
Тоа е моето мислење, всушност не е моето мислење туку Божјо мислење, па сега кој како одлучи во срцето.




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2014 15:46:31)

jas sega koga mi se sluci ova se obrativ do crkvata i. znaete sto mi rekoa se e so bozja promisla nisto ne se slucuva slucajno




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>