RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (17.6.2014 9:27:05)

Јас мислам дека тие бајачи ако не работат со билки, дека не можат да помогнат и повеќето ги лажат луѓето и дебело заработуваат на нивните проблеми. Не ми е јасно како може бајач да помогне во забременување, освен ако некои од нив немаат навистина биоенергија, е тогаш можеби би поверувала или ако дава тревки за пиење, друго не ми оди.

А ако е за со икони, има цркви, џамии и други верски објекти, секој може да отиде да се помоли и тоа ми е поверодостојно и пореално да се оствари од бајач/чка.




AneLav RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (17.6.2014 10:23:29)

Јас не верувам ниту во бајачи ниту во магии, нииту пак во било какви нереални работи. А за биоенергија сите ние зрачиме со биоенергија и затоа и тоа ми е жива глупост. Според мене се работи за чиста сугестија, луѓето кога имаат мака за сламка се фаќаат и во што не ќе поверуваат за да стигнат до бебе, нив до некаде и ги разбирам, ама луѓето што заработуваат на таквата мака ми се одвратни. Доколку веруваш во нешто што и да е ќе го постигнеш. Затоа мислам дека на тие што им го имаат „решено“ проблемот на ваков начин се работи само за јака верба и сугестија. Верувајќи дека ќе им помогне наводниот бајач си ја ослободуваат психата која им е оптеретена со соодветниот проблем и нормално организмот поинаку реагира кога не е под толкав стрес. Така и забременуваат. Не ги осудувам тие што имаат мака и што посетуваат такви работи ,но јас никогаш не би ги посетила. Тоа е мој став.




macika4 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (9.7.2014 15:12:53)

Aj malku od mene pomos 3 godini nemame deca i pred tri godini bev kaj edna zena vo kumanovo se vika Silvana se naoga vo naselba Rajkova kuka na nikuljski pat .Prvo ke vi kazam sto mene mi kaza taa mi rece deka bremena odma nema da ostanam mi kaza na sv.vraci ke sum bremena i sto se sluci znaci nema kade ne otidovme i bujanovac i radovis site bajacki gi pominav ...Sega pred 9 dena pravev invitro i treba na 14 da proveram beta i zamislite koj den e na 14 juli sv.vraci ,ja na toa vise zaboraviv da ne vidov na forumot deka edna devojka pisala deka sv.vraci e sega na 14 sega dali e vistina ili ne neznam vazno zenata pogodi epten...Imam znaci na bremenost miljon ama nekam da se baksuziram ke cekam do 14 i togas ke si proveram [sm=smiley1.gif] Inaku kaj nea se odi okolu 6 prikvecer i se ceka red ne zboruva mnogu ama toa sto ke ti go kaze toa ti e




LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (9.7.2014 15:16:40)

macika4, дај Боже да бидне така и да частиш, да 14 е Св.Кузман и Дајман, свети врачи[sm=smiley1.gif]




kate.. -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (10.7.2014 22:24:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

не верувам во бајачки и слични работи, но кога човек не знае каде повеќе да се обрати и што да направи не штети и тоа да се проба. Во очај човек се би направил. Тетка ми и тетин ми немаа деца 9 години, а немаа никаков проблем со стерилитет и слично. Отидоа во Радовиш кај некоја жена и им рекла да донесат 40 свеќи таа да им ги пали секој ден и не знам таму уште што друго. И направиле така. Си се вратиле во Скопје. По 2 месеци женава се сретнала со роднина на тетин ми, тој е од Радовиш, и и рекла А, снаата ви е бремена, нели? Женава и рекла дека ништо не им кажале. А тетка ми навистина била бремена ама на никого не кажа до 3 месец зашто веќе имаше еден спонтан и сакаше да биде посигурно па да кажат.
Значи по 9 години лекари и што се не, остана бремена и сега има ќерка од 6 години. Дали е чиста случајност или, пак, ете тоа нешто помогнало...
Вакви некои работи кои гледам дека се случуваат ме тераат кога нема што друго да се проба, да се свртам кон бајачки како последна шанса.
Ништо нема да наштети да се проба.


prekrasno e da bides majka ali jas seuste ne sum eve 6 god ne mozam da ostanam bremena ostanav ednas ama bev na eden manastir vo konopiste i slicko kako tetka ti i ja odnesov sveki cela pakovka i plus maicki od mene i mas mi i covekot sto rabotese vo crkva ne vrtese tri pati okolu kamen i potoa ni kaza deka koga nema da veruvam ke ostanam bremena a na mas mi mu rece da jade poveke lubenici za da ima ubav spermogram i zamisleni odma sum ostanala bremena ama za zal imav sppontan.

pisi mi kako se vika zenata od radovis i ako moze brojde od nejze da mi dades makata vo se ke te natera da veruvas jas da veruvam vo bajaci gataci sekako i vo gospod nkoga togas ke bidam i jas mamaicka




marchi -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (11.7.2014 1:25:46)

ИЗВОРНА ПОРАКА: suzeto

jas sum bila da, ama toa vo crkva bese covekot se vikase boge vo kicevo,tri cesmi ima....


ve molam da mi kazite koj e ovoj i kako da go najdam kade tocno se naogja zasto seriozno planiram da go poset_am[sm=smiley9.gif]




Anonimen -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (31.8.2014 18:26:09)

sakam da kazam nesto za svetoto mesto vo s.Ognjancib Skopsko.tMU ODEV 5 MESECI.BIDEJKI KOGA OTIDOV PRVIOT PAT COVEKOT STO E TAMU NI KAZA DEKA SE ODI DI 5 MESECI I DEKA OD TUKA NIKOJ NE SI ZAMINAL BEZ BEBE.TOA SEKAKO TI VLEVA MNOGU NADEZ.ODEVME SEKOJA SREDA I NEDELA .Imase i parovi koi bea dva meseci dojdeni pred nas.taka da koga nie napolnivme 5 meseci tie skoro 8.Sakam da kazam deka se e tocno toa so sipkite.jas veruvam mnogu vo gospod i vo samiot svILIJA.megutoa za tie 5 meseci sto bevme nitu edna ne ostana bremena.mislam deka covekot si pravi biznis.dali znaete kolku pari ser frlaat.samo nie imame dadeno 400 evra.a za drugite i da ne spomnuvam.Site se otkazaa razocarani ne od mestoto tuku od ncovekot sto sluzi.smetavmne deka ako naseti deka imas finansii tesko tebe




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (31.8.2014 20:50:19)

Jas pak ic ne odam na takvi mesta majka mi skoro mi kazuvase za nekoja sto triela I nekoja sto ostanala bremena od kaj nea odam samo na edna crkvicka na zimen sveti nikola ovde vo strumica vo gradsko baldovci si nosam posno jadenje si davam tamu I tolku za takvi rab oti go poslusav eden kolega koj mi rece I na mesecinata da se kaces ako ne e pisano da bide dzabe e I ne planiram da si gi frlam parite po takvi raboti




deluxe -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (3.9.2014 23:28:33)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

macika4, дај Боже да бидне така и да частиш, да 14 е Св.Кузман и Дајман, свети врачи[sm=smiley1.gif]



14 Ноември е Св.Кузман и Дамјан.Дај Боже до тогаш или порано да ни соопштиш убави вести[sm=bravo.gif]




LoveableMe RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.9.2014 14:51:29)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

14 Ноември е Св.Кузман и Дамјан.Дај Боже до тогаш или порано да ни соопштиш убави вести[sm=bravo.gif]


"Меѓу поголемите есенски празници што се празнуваат со домашни служби спаѓа и празникот на Светите врачи Кузман и Дамјан. Овој празник меѓу народот е познат како Свети Врачи или едноставно како Световрача. Зборот врач и денес во некои словенски јазици (на пр. во рускиот јазик) значо лекар. Овие господови лекари наречени и Свети бесребреници имаат два празника на 14 јули (Свети врачи - летни) и на 14 ноември."[sm=smiley1.gif]




scared RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.9.2014 15:17:04)

Devojki, mi kazaa za zena od Kumanovo Violeta se vika, ne e preneseno od drugi tuku licno zenata sto i pomognala mi kaza. Imeno 6 godini ne mozea da imaat deca, pravese i inseminacii i se lecese neuspesno, poradi finansii prekinaa so se. Odi kaj zenava vo Ku toa bilo lani maj mesec i zenata i kazuva ke ostanes bremena do kraj na godinava (toa 2013), plus i kazala i mnogu drugi raboti. I rekla sto da jadat oni i maz i.
Slucajnost (sto ne veruvam) ili ne zenickava ostanuva bremena vo noemvri, a pred nekoe vreme si rodi i prekrasno detence.
Jas bev dva pati do sega, vo interval od nekolku meseci, veruvajte se istoto mi go kaza kako prviot taka i vtoriot pat. A, zenava pojma nemase koi sme
( da reces se sekava sto ni zborela) .Pari ne zima kolku ostavis tolku, a se gleda deka saka da pomogne , dosta soveti dava.
Sega ostanuva samo da se molam na gospoda deka i mene ke mi se ostvari toa kako na zenickava.

Koj saka broj-adresa neka mi pise lp.




miana -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.9.2014 15:21:03)

Девојки, јас не сум имала мака да останам бремена, но затоа децата редовно си ги носам на бајачка. Инаку познавам парови кои мака мачеле да дојдат до бебе и имам слушнато за манастирот св.Јоаким Осоговски во Крива Паланка дека таму одат парови, преспиваат во конаците горе ( таму прават бебе ) и остануваат бремени... Познавам таков пар, со години немаа деца, отидоа таму, остана бремена, се роди синче, го крстија Јоаким [sm=smiley1.gif] и после Јоаким имаат уште две дечиња, без одење никаде... Незнаев дека таму треба бебе да се прави па се јавивме да ги прашаме - рекоа дека тоа е работата, во конаците треба да преспиете и таму да работите на случјот. Незнам колку се плаќа нокевање, ама не е скапо. Видете распрашајте се, и таму ке ви објаснат поповоте како е редот.
Значи за ова знам дека успеало, а за друга работа незнам..
Знам и дека на времето кога била баба Ванѓа од Бугарија жива, бабами и дедоми биле со некој братучед на дедоми што немал деца, и им рекла да облечат некое сираче од глава до пети ( машко или женско - какво дете сакаат ) и дека ке имаат деца.. И така биднало!!! Бабами одела кај баба Ванѓа неколку пати барајки лек за моите две тетки ( болни од церебррална парализа), и се ама баш се од а до ш како што и кажала, така испаднало..
Девојки најискрено ви велам, да си појдете во св. Јоаким во Паланка и ем да си се прошетате на чист воздух, ем да исполните друга мисија!!




deluxe -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.9.2014 23:30:06)

рекоа дека тоа е работата, во конаците треба да преспиете и таму да работите на случјот.


[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Конаците се наоѓаат на свето место.Мене ова ми изгледа на сквернавење на светилиштето.Мислам дека тука поголем удел има вербата и молитвата,отколку самиот чин на правење бебе.Најдобро за оваа работа да си прашате свештеник. Таков чин во Божјиот дом ...,мислам дека не е дозволен.[sm=zmeden.gif]




miana -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (5.9.2014 11:08:16)


ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR

рекоа дека тоа е работата, во конаците треба да преспиете и таму да работите на случјот.


[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]Конаците се наоѓаат на свето место.Мене ова ми изгледа на сквернавење на светилиштето.Мислам дека тука поголем удел има вербата и молитвата,отколку самиот чин на правење бебе.Најдобро за оваа работа да си прашате свештеник. Таков чин во Божјиот дом ...,мислам дека не е дозволен.[sm=zmeden.gif]



И мене ми беше тоа несватливо , а седевме цело друштво и ме убедуваа дека таму треба да се прави бебето и затоа се јавивме кај парот што имаат бебе направено таму, и ни потврдија дека детето е таму правено и дека таму се фатило и затоа се вика Јоаким..( муабетот беше - па што мислите вие, од воздух е детето - нормално дека таму е правено, затоа и се оди таму )
Кумовите наши се од Крива Паланка и редовноодиме во тој манастир, три пати годишно сигурно а и на 28 ми август за Богородица сме таму..И кумовите ни имаат кажано дека таму одат парови што немаат деца, пресипваат таму и добиваат бебиња. Има таму луѓ, сигурно има и некој контакт телефон за резервирање, видете и распрашај те се. Јас ви кажувам од луѓе што имаат добиено бебе, баш таму фатено, значи од искуство!!! И логички е, ако одат таму за да добијат бебе, таму и да го прават, а башка што тоа се луѓе во брак, а според Божјите заповеди тој чин во брак е дозволен, така се продолжува човештвото, такада не мислам дека тоа е таму забрането, особено што не се води љубов во манастирот, туку во одаите кои се за гости наменети.. Слушнав дека во тој регион има нов владика кој донесува нови закони, и дека овој манастир од другата година ке го прават машки манастир, односно тука ке доаѓаат монаси да живеат и ке има одредени денови за посета. Нема да биде слободно како и до сега, па граѓаните од Паланка имаат намера со петиција да се обидат да спречат да го прават од затворен тип.. Видете луѓе распрашајте се, вреди да се проба, барем јас знам за овој пар, со години немаа деца со се се обидоа, со ова им успеа, си имаат сега три дечиња!




macika4 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (5.9.2014 21:29:21)

Da vi pisam za zenata od Kumanovo i sto napraviv bas togas neli trebase da proveram na 14 juli dali sum bremena ama mene mi dojde i si mislam deka ne napraviv se do kraj kako sto mi rece zenata,trebase da odam da mi odvraka voda ama mnogu cekanje ima kaj nea cela nok se ceka a i maz mi trebase da odi a maz ko maz ni da cue ne saka takvi raboti i mislam deka zatoa i ne se desi toa sto trebase ....I da vi kazam pravo vise ni po bajacki ni po gledaci ne sakam da cujam vise pa toa da zbudales ako mi bilo pisano taka ke bide vaka samo pogolemi nervozi i ete mi kazuva sveti vraci i iskreno se razocarav samo nisto drugo




scared RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (5.9.2014 21:37:29)

macika4 zboris za istava zena za koja jas pisav? Pojdi kaj ovaa ne treba ni cekanje ni nisto, si zakazuvas si odis, i samo ti pominuva so edno stapce po stomak i molitvi kazuva, eve vi kazuvam zenava posle 6 godini zabremeni od kaj nea. I taa i maz i go tvrdat istovo. Ne moras da ides so maz ti mozes i sama.
Gledam deka si od kumanovo taka da nisto nema da te kosta, mozes samo da dobies [sm=smiley1.gif]




macika4 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 20:56:16)

scared ako e taa violeta na vlezot od kumanovo taa poima nema gi znaeme koi se i sto se tuka znaci u kumanovo za bolesti e samo Borce samo vise star e covekot te upatuva duri i kaj koj doktor da odis ama nakaj 90 god ima i mnogu se ceka kaj nego i od sto e tolku guzva 500 den se naplaka ....vazno na majka mi i ima pomognato na sestra mi isto ....Jas da vi kazam sekade bev duri i kaj toj odzata od cerkeze sto vadi ziva od vratot cudo nevideno duri i majka mi stoese da vidi i stvarno mi izvadi ziva od vratot i od stomak da se mrdne covek od pamet i od togas mi e strav da odam po vakvi raboti




scared RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 21:20:41)

Da za nea mislam me zacudi sega. Prijatelkava 6 god ne ostanuvase bremena, zenava i rece ke ostanes bremena do nova godina i stvarno ostana bremena vo noemvri, bas lani ova vreme si sedevme zaedno i mi kazuvase iskreno i jas bev skeptik ama vikam aj da ne i rusam nadez na zenava. Koga pocetok na dekemvri taa mi se javuva srekna veli scared jas sum bremena[sm=smiley1.gif] Sega stvarno ne znam , i jas bev prviot pat mi kaza sto mi kaza posle 3 meseci idam pak i istoto mi go kazuvase a ne veruvam deka se sekavala na nas [sm=zmeden.gif]
Se rastaziv sega pocnav da se nadevam deka vistina e toa sto mi go kaza [sm=smiley19.gif]

Go znam toj od cerkeze imam ideno i jas mnogu odamna mi ima i mene vadeno zivi, a lani mi rece deka imam mnogu zivi vo matkata i ne moze da gi vadi bez zastita ( a za nejze barase 6000 den posto od turcija mu ja nosele) i mu dadov , ja poracav zastitata eve ja doma mi sedi. Ama se mislam si se ofajdi covekov za 100 evra [sm=smiley36.gif]

A , kaj koja druga zena od kumanovo imas ideno?




Libra88 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 22:18:30)

Anonimen, на што сте потрошиле толу многу пари, 400 евра се многу пари?????
Јас и мм бевме еднаш, пред скоро еден месец, пред Преображдение, човекот не праша што ке даруваме за манастирот дека е празник, и сам си одговори да купиме сокови еден пакет.
Верувам во светото место, во Бога и во св. Илија, но човекот не ми остави добар впечаток.
Ние бевме на ден недела, ни рече да одиме и во среда и следната недела но ние не отидовме.




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 22:34:42)

jas pred nekojden koga bev na endokrinologija sproti gak stoese edna i mi vika ti devojce imas magija nisto ne ti odi vo zivotot bogorodica veke ti podava raka i jas i vikam jas veruvam samo vo gospod a za magii imam molitva si citam na sveti justina i kiprijan i molitvata rastura sekakvi magii i mi vika daj 200 den da ti kazam koj ti prave magii i vikam ne me interesira koj si prave za nego si prave on ke si odgovara za storenoto pred gospod ne jas i ne davam pari oti nemam i mi vika imas ti pari i i vikam za takvi raboti jas pari ne davam




Felly RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 22:44:29)

Блу - Блу, прашањето за миана го префрлив во темата Уроци, видовитост, маѓии, бидејќи оваа тема се однесува само на забременување, па да не ги мешаме муабетите, ако сака миана, нека пише во посочената тема.




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.9.2014 23:14:06)

a ima molitva i za tie kako mene sto se borat so sterilitet treba samo da se pojde na crkva oti ovaa molitva ja citam svesteno lice ima molitva i za bremeni zeni koj saka ke mu ja napisam vo pp




Anonimen -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (17.10.2014 21:18:07)

Дали некој слушнал за некоја жена Каролина во Ѓорче? Помагала за забременување со гатање, баење, така нешто. И мислење за неа, ве молам.




file -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (23.10.2014 22:34:23)

Za vo s.ognjanci mozam da kazam deka covekot sto sluzi tamu samo gleda da ti zeme pari poveke i nie odevme kaj nego moze okolu 8 meseci i ni zema 600 evra za vodi sto ni gi dava a ne nosese i nie si zimavme voda od razlicni mesta i seto toa go naplajka.Tocno e toa za sipkite no mislam deka ne pomaga veke bidejki covekot gleda samo profit.Sakam da prasam dali nekoj bil vo selo konopiste kavadarci imalo nekoj covek sto rabotel vo manastirot sv,atanas mislam deka se vika.pozdrav i vi posakuvam site da uspeeme za [sm=duda.gif]




jagotka@ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (23.10.2014 23:59:34)

I jas se soglasuvam so tebe File , covekot od mestoto S. Ognjacni profitira od mestoto i se zaborava koga bara pari, a nie zaneseni od problemot sto go imame davame, a koga ke se osvastime deka ne laze veke sme potrosile pari kako za edno invitro. Ova go kazuvam od licno iskusto zatoa sto odevme so maz mi 5 meseci .




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>