RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (25.1.2013 3:55:14)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna


ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

јас сум од Велес и има село Оризари,ама незнам за таква баба,досега не сум имала потреба да одам.ама има такво село


Jas bev kaj taa babata, gorno orizari se vika mestoto, dava amajliii koi se nosat, ama dali vlijaat ne sum sigurna, eve vekje treti mesec kako ja nosam, ama nisto nema, a demek se ostanuvalo bremena otkako kje ti zabae. Mislam deka bajacite pomagaat samo da ni se olesni psihata, nesto kako psihijatri od staro vreme[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image], iskreno ne bi odela kaj druga bajacka, edan bev i dosta mi e.


i ti tolku veruvas vo tie gluposti?? ncncn gospode boze, zeno bre ne praj kilometraza ne frlaj pari po takvi fluposti lele koga ke se setam kolku sum odela porano po vakvi gavolski raboti kolku pari sum dala samo ovaa glava da znae da zbori tolku kosa nemam vo glava, tuku eve ti eden sovet od mene. zemi nahrani decinja sto nemaat sto da jadat Zemi obleci gi siromasnite nahrani gi moli se na gospod sekogas vo usta da ti bide
zborot gospode nagradi me samo ti nagraduvas i nikoj drug, zeni razberete gospod ne stvoril od edna kapka seme pa od zasirena krv pa potoa be ne obvil vo koski meso ni dal dusa, nemojte da bidete prosti da frlate pari i kilometraza da prajte, razberete samo eden i edinstven gospod dava deca bilo od koja nacija da sme bilo od koja
vera da sme, bilo od koja rasa da sme. samo eden Gospod svemokjen moze da dade i da napravi sto saka. frlete tie amajli ne si pravetw steta na samite sebe od tie amajli familija mi se rasturi mislev na dobro ne odi sve na loso mi otide od tie gavolski raboti naslonete se na boga i pobarajte proska zasto navistina e tezok grev da ideme po takvi raboti, ve molam zemete go ova kako sestrinski sovet ne kako kritika. vi kazuvam za vase dobro i za tie okolu vas.


Ummu е во право за тие бајачи и гатачи! Ни јас не верувам во такви глупости. Верувам во бајачи да ама само во оние кои баат за од уроци, и јас сум одела кај такви, а и на мм бабаму бае од уроци [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]
А не верувам во оние гатачине кои демек ти ја "предвидуваат иднината" и на крај ќе ти речат е ај сеа да ми платиш! Оние кои сакаат и кои имаат дарба од господ да помагаат на народот не зимаат пари, колку имаш толку ќе остаиш а ако немаш здравје боже!




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (25.1.2013 13:20:16)

Ummu_Ajna potpolno si vo pravo i mene me faka strav namesto arno moze loso da ti napravat ama od pusta zelba za [sm=duda.gif] se lazame i pak istoto go pravime

anne fala mnogu no sega zasega nemozeme posto sme od drug grad a za petrovec sum slusnala me interesirase kade se naogja a ti koga ce pojdes pisi kako e




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (27.1.2013 17:56:39)

Јас денес бев на местото и немам коментари, а и што и да кажам ќе испадне дека нема врска или дека лажам. Затоа извинете ама не сакам да коментирам бидејќи додека не осетите на ваша кожа јас ќе испаднам лажга. Ако бил некој на ова место слободно нека пише:) толку од мене, поздрав до сите што чекаат 2 цртки и им посакувам што побрзо да си ги видат.




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (27.1.2013 18:56:36)

Anne kako pomina sto treba da pravis sto ti rece covekot bas sum ljubopitna mozez i vo pp da mi pises daj boze da ti pomogne odenjeto na ova mesto i sto pobrzo da se izraduvas[sm=duda.gif]




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.1.2013 2:03:11)

Гина ништо посебно.. човекот не ми кажа ништо посебно.. само ми рече Св.Атанас нека ви е на помош...
еве ви линкче на сите за да видите од кога е старо местото (сега не изгледа баш вака, реновирано е али шипките си се истите) и што се дешава на него... да не испадне дека јас само јадам г...а еве..


Ааа иии даа... затоа што ова од дневник е многу од дамна напишано пишува дека се само 3 шипки ама сега се 11.. само 5 од нив се тресат кога ќе застане и кога ќе ги фати човек со раце. Додека се држат тие те полнат со енергија, и нема човек што не го осетил тоа! Некој дури и светецот го имаат видено еве како на пример мм.




Модератор:Надворешни линкови се забранети.




nadezda -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.1.2013 14:42:45)

ako sakas pisi mi podetalni informacii vo vrska so mjestoto oti sakam da odam vo sreda ako moze...




kapina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.1.2013 23:09:20)

ima molitva za bezdetni koja ja kazuva svestenik vo pravoslavieto i ima molitva za rasturanje na magii ne se lazete po takvi bajaci gataci mene taka edna mi go ukrade zlatoto dojde pred vrata da mi gledala mi kaza i vikam ajde i bev sama doma i mi vika daj go zlatoto da ti gledam na nego i mi go ukrade od rakata mi go zede i ne ja najdovme koja e sto e zatoa vi vikam molete se na boga koja saka od vas moze da i ja napisam molitvata za rasturanje na magii da se zastitat lugeto od zlite duhovi bajacite magepsnicite i taka natamu




gina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (29.1.2013 1:13:44)

kapina moze mene da mi gi pises vo pp dvete molitvi




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (29.1.2013 15:47:43)

Не се работи ниту за бајач ниту за гарач... 1 000 000 пати го пишав тоа [sm=smiley29.gif][sm=smiley3.gif][sm=smiley5.gif][sm=smiley5.gif]




Melanija RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (29.1.2013 20:37:56)

Има луѓе кои и чарето го наоѓаат вп бајачи и гатачи и не гледам лошо во тоа ,и ако православието вели поинаку.
Веќе сме дискутирале во оваа борба нема правила и секој по својот пат.

Anne^ не спомна бајач ,но може сте коментирале во однос на темата.Така да Anne^ се надевам нема спротивно да ги сфатиш дискутиите бидејќи се во однос на темата.[sm=smiley1.gif]





Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (29.1.2013 21:54:26)

Да да, но не сакам никој погрешно да ме сфати, бидејќи искрено и од се срце сакам да им помогнам на сите кои очајно си чекаат две црти. Ова за местото го пишав од се срце бидејќи навистина има резултати, иначе и на премиерот Никола Груевски женаму останала бремена со божја помош и со помошта на тоа место. Извинете што сум упорна ама навистина сакам да им помогнам на сите! Поздрав..




skopjance -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (30.1.2013 19:05:19)

Anne jas sakam da odime so mm vo nedela vo s.Ognjanci vo Sv. Ilija pa me interesira dali nesto se nosi, sto se pravi koga se odi tamu?




Мецана -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (30.1.2013 20:59:59)

Dragi ringerajki eve go i moeto mislenje za ovaa tema. Mislam deka malku se mesaat terminite gataci, bajaci , “covekot” i sl. Konkretno za “covekot” sto “raboti” vo manastirot Sv.Ilija vo selo Ognanci verojatno ne spaga vo grupata na bajaci i gataci, no sigurno spaga vo grupata na okultisti. Za da bide pojasno ke go citiram zborot okultizam od Vikipedija- Окултизам (од лат. occultus; таен, скриен) всушност претставува окултна наука (т.е. „таинствена наука“) за натсетилните појави како на пример: спиритизам, хиромантија, астрологија и теозофија. Окултизмот се вклучува во верување во натприродни и таинствени сили во природата и во човекот.
Okultistite nemaat nikakva vrska so Boga. Nivnata “nadmokna” sila ne doaga od Boga, tuku od lukaviot. Istoto vazi i za gatacite, bajacite, bioenergeticarite, koi se sluzat i so ikoni vo nivnata rabota, na koi e naslikan nekoj svetitel. Eve primer na svetitel, Sv. Atanas, koj bil, kako ziveel i zosto stanal svetitel? Sigurno ne poradi baenje ili nekoja druga okultisticka vestina. Svetitelot ziveel sveto, se proslavil so svojata blagocestivost, postel, se pricestuval, se molel na Boga.
Sto se odnesuva do zemanjeto pari, i ne treba da zemaat, dovolno e sto lukaviot uspeal covekot da go odvoi od vistinskata vera vo Boga.
Nie lugeto toklu mnogu se imame oddaleceno od Boga sto naseto dragoceno vreme podobro ke go iskoristime vo gledanje na nekoja serija otkolku vo molitva ili citawje na biblijata. Koga covek se naoga vo maka prvo posegnuva po najlesniot nacin da mu se zabae ili izgata ili nesto slicno, bidejki za ovaa rabota ne e potreben golem podvig, dovolno e da se poseti ‘covekot” da se napravat nekoi raboti koi ke gi prepise kako recept(da se nosi amajlija, da se otvori nekoja crkva, da se drzime za nekoi sipki, da se napravi ova, da se napravi toa..) i taka e najlesno ke se veruva deka nekoj predmet ni pomognal, a ke ostaneme prazni vo dusata. Sprotivno na ova sto go nudat gatacite i slicnite na nim, e pokajanieto, postot, molitvata, pricestvuvanjeto, pravenjeto dobrini i uste mnogu drugi raboti. No, za ova e potreben podvig, na primer za da se pokae covek, toj treba celiot zivot da si go preraskaze, da se proveri kade i na komu zgresil, dali pravel grevovi itn, da se ispoveda, a toa pak ke povlece promena da napravi kaj sebe i da prestane loso da pravi i misli. Veruvajte mi deka ova e mnogu potesko da se napravi otkolku da se pojde kaj okultistite. Ova go pisuvam bidejki i jas go proagav patot po koj nekoj od vas sega go pominuvaat. Nikogas nemav mir vo dusata koga odev kaj okultistite, naprotiv prividniot mir me upropastuvase. I ne postoi bela ili crna magija, magijata si e magija, kakva boja i da e.
Veruvam deka Bog ni praka bolesti i maki, za da se pokaeme i da si gi uvidime greskite, i da se podobrime, bidejki koga sme vo maka togas imame vreme da se zaprasame za mnogu nesta. Zatoa barem na nasite najgolemi hristijanski praznici Veligden i Bozik, dobro e da se potsetime zosto Gospod Isus Hristos se vocoveci, postrada, se raspna, umre na krstot i voskresna. Da, toa go napravi za da ne spasi nas nevernite.
Se slozuvam so edna od forumkite koja rece da mu se pomogne na nekoe siromasno ili bolno dete , ednostavno da se dava milostina, bidejki premnogu se odvoivme nie lugeto edni od drugi i mnogu malku si pomagame vistinski eden na drug.
Za sreka denes na internet covek za se moze da se informira, zatoa bi ve posovetuvala pred da se resite da odite kaj nekoi od pogorespomnatite licnosti, napravete sporedba kako moze nasata ziva vera vo Gospod Isus Hristos da vi pomogne za konkretniot problem. A za najsigurno vo najsvetata kniga biblijata pokonkretno vo Noviot zavet se e napisano. No za ova treba podvig.. I da prestaneme da barame instant resenie kaj okultistite. Namesto vo nedela da se pojde kaj nekoj covek, podobro bi bilo na liturgija vo nekoja od crkvite ili vo prevod na zaednicka molitva.




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (31.1.2013 1:09:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skopjance

Anne jas sakam da odime so mm vo nedela vo s.Ognjanci vo Sv. Ilija pa me interesira dali nesto se nosi, sto se pravi koga se odi tamu?


Не, не се носи ништо. Едноставно си одиш како и во секоја црква и манастир. [sm=smiley1.gif]
Не се прави ништо посебно, има манастир а подолу од манастирот има темели врз кои требало да се изгради сега изградениот манастир. Но бидејќи некоја виша сила дејствувала врз темелите не можело да се изгради манастирот па затоа е поставен на друго место. Еее а на тоа место каде што се темелите има шипки високи околу 4 метри кои треба да ги држиш и преку кои Св.Илија ти помага преку нив. Додека се држиш за шипките тие се тресат, дури можеш и светецот да го видиш. Ако има нешто во тебе што всушност не треба да го има самата ќе осетиш дека исчезнува, а одкако ќе излезеш од местото немаш претстава колку ќе ти биде убаво и лесно!

П.С. Ако те интересира нешто повеќе слободно прати ми ПП. Поздрав




cancro -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (31.1.2013 11:18:21)

zrd.bi sakala da znam kade tocno se naoga mestoto i kolku pati ke treba da odes tamu i vo kolku saatot i dali sekoj den ili ima odredeni denovi




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (31.1.2013 14:28:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cancro

zrd.bi sakala da znam kade tocno se naoga mestoto i kolku pati ke treba da odes tamu i vo kolku saatot i dali sekoj den ili ima odredeni denovi


Местото се наоѓа во Скопското село Огњанци и се оди секоја среда и секоја недела околу 8 ипол 9 треба да си таму затоа што има многу гужва а иначе најкасно до 14 часот затвараат. А за колку пати треба да одиш зависи од вас каков проблем имате, јас имам пријателка која неможеше да остане бремена скоро 3 години беше една среда и една недела и си остана бремена, а едни познаници кои ги запознав таму тие иделе околу 4 месеци секоја недела.




file -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (3.2.2013 22:31:12)

Zdravo anne^ sakame i ni so mm da odime vo nedela dali se zakazuva ili tamu treba da se pisis.Fala[sm=smiley1.gif]




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.2.2013 22:06:31)

file, ти пишав приватна порака [sm=smiley1.gif]




Soyleyemedim. -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.2.2013 21:22:54)

Anne^ и јас имам слушнато за ова место дека е многу лековито, а колку е вистина незнам.




Anne^ -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.2.2013 21:36:41)

[sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif][sm=smiley1.gif]




andrijance90 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (15.6.2013 17:37:50)

Ако може некој да ми каже за Оливера од Деделбаци сакаме да идеме неделава кое време да отидеме , да не стигнеме касно па да не врати назад а не е баш блиску [sm=smiley13.gif]и да ми каже каде е точно селото со оглед на тоа што навечер ке идеме дали ке се снајдеме [sm=smiley13.gif]




Monika 84 -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (23.6.2013 23:16:22)

Zdravo
Dali nekoj moze da mi kaze dali bil na nekakvo opashuvane na matkata. mene mi kazaa deka toa pomagalo ama sto i kako neznam. dali nekoj znae nekoja baba taka sto opasuvala so pojas?




blondi -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (8.10.2013 10:48:53)

Здраво до сите членови на овој форум.
Ве молам дали да споделите со нас,дали имате слушнато за некој човек што помагал за забременување во село Кучково Скопско.Лечел со енегрија...немам многу информации ве молам ако имате искуства споделете ги со сите нас.

Имајте убав ден




Melanija RR -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (27.2.2014 20:52:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: simon4e

Драги пријателки дали сте слушнале за некоја жена што помага за забременување , на жени што не можат да забременат од селото Стење , Преспа од таму била пишете ве молам




niki@lina -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (17.6.2014 9:18:30)

gledam deka posledniot post e postar medzutoa sakav da pisam za mestoto vo selo ognjanci,ne se sekavam koj go imase objaveno no neznam zosto ima napisano deka ne baraat tpari,ne e ttocno,covekot bara pari i toa mnoguuu pari zboram od ptrami i zetmi od prijateli slusnato i otidoa za eden mesec potrosija 5000-6000 ,i tamu treba da odis so meseci i da prais sve i svasta sto ne se raboti koi asociraat na pravoslavni ili pobozni tuku za magii i sl,zatoa ako nekoj saka da pomogne neka ja kaze vistinata a ne da laze bidejki toj covek odma baral 1500 den i daval vodi i taka non stop potoa gledal ili neznam sto,jas sakam da vi kazam da bidete mnoguuu vnimatelni i edno da znaete koj bara pari ne ti pomaga ednostavno ima najdeno nacin da zarabotuva na vasata maka,tolku!rva raka ses




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>