RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


veckasr -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2010 20:43:18)

tocno taka e jas toa go zboruvam odiskustvo za da ne se lazat i drugi kak o mene  so moze bajac ili gatac da ti kaze osven ke bide 




Pepelaska * -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2010 21:26:53)

lukas i jas imam pojdeno tamu ama onaka za drustvo na druigarka mi da i pravam nejze se i pogodi a mene ne mozese nisto da mi gleda i jas jadev mrsno a i drugarka mi ama taa imase zakazano a jas ne, manastirot se vika sv spas, neznam sto da kazam nekade citav deka ne e osveten i deka zenata ne mozela vnukot da vidi deka i e vo bitola a isceznat bil mislam od strumica deteto bilo, a imam slusano deka na mnogu im pomognala, i deka se pogoduvala mislam nikolina se vikase, kako i da e jas veruvam samo vo Gospod a mozebi si ima i takvi nekoi glasnici od Boga koj znae,




Pepelaska * -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (12.11.2010 21:30:54)

a da zenata ne zema pari tuku ako sakas ostavas na ikonite




psanje -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (13.11.2010 19:39:19)

Neznam dali na moevo prasanje mestoto e ovde no ako moze nekoj da mi kaze nesto povekje za ova ili ako ima informacija go molam da mi pise. Vekje 5 godini sakam da zabremenam so soprugot sme bile na sekakvi ispituvanja i konsultacii i se e  vo red. Pred eden mesec razgovarav so edna poznanicka isto i taa nemozela da ostane bremena. Pa vo razgovor mi kaza za nekoj decko so cija sto pomos ostanala bremena. Za deckoto doznala od nekoja prijatelka koja sto posle nekolku godini odednas ostanala bremena. Mozebi ke zvuci malku bezmisleno i vulgarno no deckoto gi dopiral testisite na soprugot dali ima nekoja bioenergija i sama nemozam da si objasnam sto i kako no sepak imalo efekt. Problemot e vo toa sto deckovo ne saka da raboti so toa, znam sam deka studiral stomatologija no go promenil telefonskiot broj poradi taa pricina za da nemozat da stapat vo kontakt so nego. Ako nekoj slusnal za ova ili go poznava deckoto ili ima bilo kakov kontakt od nego go zamoluvam da me informira... zatoa sto vo se drugo izgubiv nadez...




anebebe -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (20.11.2010 13:50:45)

edni prijaeli mi rekoa da se rasprasam za niv za nekoj covek od Probistip i toj nesto gledal , bael ama ne mikazaa kako se vikal samo deka sedel vo nekoja zgrada ta mu vo probistip ,da ne vi e vas nesto poznato toa pisete ako ste slusnale nesto pozddravce




baby_bump -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (20.11.2010 16:12:29)

Тој човек од Пробиштип е жива превара. Живее во т.н. акумулаторски згради во Пробиштип, кого и да прашате од градот ќе ви каже. се вика Милојко мислам, ако ме држи добро меморијата.
Бевме кај него со едни пријатели уште многу одамна. Кога ти гледа, тој всушност бара начин како да ти се “пушти“. На мене откако ме преиспита за се и сешто во врска со мене (наместо тој да ми каже) и откако ми даде 100 комплименти, како сум била многу убава, добра, сите сакале да ме искористат, како ниеден маж што бил со мене не ме заслужувал, како сум му ја осветлила просторијата кога сум влегла, бла, бла, ме праша дали сум сакала да му родам машко дете нему, за да го продолжел тој својот ген на слуги на господ.................... што да ви кажам, станав и си излегов.
Инаку тој кажува дека има завршено 2-3 факултети, имал неколку синови со различни жени, не се женел затоа што господ него го избрал за да му биде слуга, а тогаш невенчано живееше со една жена во тој стан.
Е сега за него викаат дека е еден од ретките во Мк што можел да исчисти црна магија. На мене не ми погоди многу работи, но ми кажа дека ќе се омажам со сегашниот сопруг, иако тоа тогаш на крај памет не ми паѓаше... А интересно беше што пријателката веднаш кога влезе ја праша зошто го изневерува сопругот, што беше вистина.
Подоцна се распрашував за него и ми кажаа дека бил голем преварант, дека должел пари на многу луѓе и други слични работи.
Мое мислење е дека секој треба да си проба, не се знае каде е лекот и што ќе помогне.
поздрав





milijana -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (20.11.2010 16:28:16)

Ne deka ne sum bila na bajaci..cela Makedonija ja prosetav..ne najdov lek(da zabremenam) Letoto avgust 2009 bev na grobot na SV.Naum vo Ohrid.Legnav ..pomisliv zelba prvo za rabota..ama,taka lezejki si velam..,,aj da si zamislam zelba i za dete,dali ke rodam ili posvojam ne e vazno,samo da ima dete vo nasiot dom.Plus cel avgust se molev na eden forum..pisuvav molitvi za zabremenuvanje..ama taka so sila,so zar so volja..sekoj den citav sto drugi zeni napisale, od biblijata barav citati..i Od septemvri dobiv rabota(koja mnogu ja sakav) a na 15 dek vo nasiot dom dojde moeto since. Koj znae sto stana.Si velam ,,Dali ja pustiv svetlinata da vleze vo moeto srce,tolku pati bezgrizno se molev..dali mi uspea ona -Tropni na bozjata vrata i bog ke ti ispolni zelba,, Neznam..samo pisuvam toa sto mi se sluci.Pozz na site.




wannna baby -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (20.11.2010 17:01:28)

Анкета[/q
Covek vo maka se ke proba, pa i bajaci. Jas iskreno od minatata godina najdov odnosno mi kazaa za dve zeni od Skopje sto gledaat i sto pomagaat bas za zabremenuvanje. Ednata zivee vo Cair a drugata ziveele negde kaj Kale. Seuste nemozam da pojdam. Prvo zatoa sto nemam podrska od soprugot za takvi raboti i vtoro zatoa sto seuste neveruvam deka nekoj moze da pomogne na takov nacin. A edna moja drugarka bese vo petrovec kaj edna zena mislam deka se vika Marija koja i pomognala odnosno za kratko vreme odkako bila kaj nejze zabremenila. A kako sto i kazala zenata pricina zosto nemozela da zatrudni e nekoj prsten koj go nosela. A prstenot i bil poklon za svadbata od neki prijateli. Go frlila prstenot i za 40 dena ostanala trudna. Dali ima nesto ili pak si ostanala trudna slucajno neznam. Ne sakakm da sudam nikomu, veruvam vo bioenergija koi ja imaat nekoi luge i pomagaat ama vo bajaci ne bas. Koj znae moze ke pojdam nekogas.




psanje -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (21.11.2010 21:45:34)

Znaci dobiv kontakt od deckovo, posle polucasovno molenje go ubedivme da se sretneme...sega samo cekame poloven period... pa se nadevam deka ke bide se vo red...samo  baby_bump ako imas nekakov kontakt od toj covek da mi dades bi ti bila blagodarna pozdrav




anebebe -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (22.11.2010 9:41:59)

PSANJE ako te ineresira br od toj covek od pobistip jas najdiv ke ti dadam ako si zaintresirana a baby-bump covekot ako pomaga kolku saka ne ka e dolzen i prevarant tamu sekoj odi od maka ne go interesira dali e dolzen ili ne sto vikas i ti od maka se ke proba covek samo da najde lek pozdravce[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




elle -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (22.11.2010 13:52:14)

Не ми се верува што читам за човекот, зарем некој би отишол кај тој човек после ова напишаното горе, па колку сака нека погодува.Неможе истиот човек да прави и добри и лоши работи. Од една чешма неможе да тече и чиста и гадна вода. Како сакате сватете го ова, не го барајте решението на проблемот на погрешно место, само повеќе време ќе изгубите.




Тања РР -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (27.2.2011 20:38:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Dali nekoj znae da mi kaze kolku e dobro da se poseti babica sto masira ,mislam deka nekako proveruvale dali matkata i jajnicite se vo red , ve molam ako nekoja ima iskustvo so ova, mi rekoja deka treba da odam na posleden den na meunstracija ili na prv den od koga mi zavrsila meunstracija.Inaku medicinski problemot e vo mm namalena brzina na spermatozoidi. PLS za soveti




humana -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (27.2.2011 22:36:23)

Da vi kazam sekade sum bila,i po doktori i po bajaci  i po gledaci,pa ne na kvantna medicina pa eden kup pari dadovme so mm,pa i kaj oca i za mene lek ne se najde,ni doktorite ni bajacite ni na kvantna neznaea da mi kazat sto mi e.Vo drzavna mi stavija dijagnoza LUPUS,sto jas se somnevam deka imam zasto 20 dena na odmor na sonce ne ke se izdrzi,pa vo stip kaj Dule abe sekade kade slusnav otidov,se iznafrlavme pari so mm.Sve otislo u k...rac.Pred eden mesec bevme vo Stip vo edna crkva,kaj edna zena sto se vika Mirjana i najiskreno da vi kazam mislam deka ke imam dete tolku mi dade pozitivna edergija sto mislam i moze sum 100 posto sigurna deka ke zabremenam.Sakam da kazam samo Gospod kako nego nikoj ne e,koga ke saka toj togas,kako medicinava taka i bajacite i gkedacite nemaat vrska samo toj sto e nad nas:)




veckasr -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.2.2011 1:44:18)

jas veruvam samo vo gospod i vo crkva tamu sto ke mi kazat na crkvata toa go veruvam a bajaci gataci nea da tie zeni sto masiraat stvarno pomagat nekogas pa edno vreme nee imalo tolku napredna medicina nasite babi se taka si se lekuvale da bideme realni masazata pomaga da vo nekoi slucai  




anedespo -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.2.2011 8:44:49)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

ИЗВОРНА ПОРАКА: Anonimen

Dali nekoj znae da mi kaze kolku e dobro da se poseti babica sto masira ,mislam deka nekako proveruvale dali matkata i jajnicite se vo red , ve molam ako nekoja ima iskustvo so ova, mi rekoja deka treba da odam na posleden den na meunstracija ili na prv den od koga mi zavrsila meunstracija.Inaku medicinski problemot e vo mm namalena brzina na spermatozoidi. PLS za soveti


Ako sakas da vidis dali i matkata i jajnicite se vo red odi na eho, super ke se vidi se. A nekoja zena so  pipanje da ti ja kaze sostojbata mi e nekako .......




stojanoskad -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.2.2011 9:48:49)

ne veruvam vo bajaci nitu vo nesto slicno sto ne e povrzano so BOGA.
Inaku mojata prababa baese, a po nea i baba mi.Sum bila svedok slobodno ke napisam na nivnite grevovi, i veruvajte mi ama nisto ne e taka kako sto se servira pred lugeto.Vo nekoj od pogore napisani postovi procitav kao odnapred bajackite znaat zosto ste dojdeni ili nekoja vasa karaktristika?A znaete li deka megu luceto sto tamu navidum cekaat ima i luge zastanati prosto samo zastanati da cujat nekoj problem ili muabet,koj potoa so sigurnost ke bide kazan na "vidovitata "bajacka.
Mojte dva babi umre slicno.Vo strasni maki,so glasni vikotnici ili molbi barajki proska od boga.




humana -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (28.2.2011 12:51:28)

Makata sekade ke te natera da odis,nedaj Boze da padbes bolen,pomos sekade ke pobaras,ne e grev da baras pomos,ama tocno e deka tis sto lazat za takvi raboti pravat golem grev i sto zarabotuvaat na tuka nesreka




bile_r -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (30.3.2011 13:14:53)

Нјдобро е само со молба кон Бога но кога ке изгубе човек надеж секаден ке се обрати и секаден ке отиде
Најтешко е што сите различно кажуваат и не знаеш на кому да веруваш за било што во животот




lukas -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (18.10.2011 14:34:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska###

lukas i jas imam pojdeno tamu ama onaka za drustvo na druigarka mi da i pravam nejze se i pogodi a mene ne mozese nisto da mi gleda i jas jadev mrsno a i drugarka mi ama taa imase zakazano a jas ne, manastirot se vika sv spas, neznam sto da kazam nekade citav deka ne e osveten i deka zenata ne mozela vnukot da vidi deka i e vo bitola a isceznat bil mislam od strumica deteto bilo, a imam slusano deka na mnogu im pomognala, i deka se pogoduvala mislam nikolina se vikase, kako i da e jas veruvam samo vo Gospod a mozebi si ima i takvi nekoi glasnici od Boga koj znae,


pepelaska ,da ne ne zborame za istata zena? ..me zbuni ova sv.spas..ovaa zena sto jas kazuvam e od dedebalci selo kade sto si gleda doma..
a za ovaa zena ima golema istorija zad nea..majka mi e od toa selo i e kolku nea vo godini cela prikazna ja znae majka mi za nea kako ne sakala da go pravi sega ova sto go pravi no bila progonuvana na son so glasovi deka mora da go pravi ova da im pomaga na lugeto ...,sepak majka mi ete i den denes ne saka ubavo da mi ja kazi prikaznata no znam deka vo seloto e mnogu ceneta zena...zema tolku mnogu pari a zivee vo kuka od dva sprata edvaj ubava..i ranat kravi ovci svinji...se sto zemala donirala...barem kako sto slusnavv..pozzz




klum -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (23.10.2011 15:01:05)

ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

ovde ke raskazam edna prikaznaza tie basnari
e vaka jas bev kako da recam nesrekna vo ljubovta so koj da pocnev vrska ne mi odese ete,i otidov vo edno selo kaj edna poznata gledacka bajacka nezz kako da ja narecam i kaj nea e so zapisvanje mislam deka nekoi od rr-kite ja znaat, se vika olivera od dedebalci seloto.
i koga otidov tamu si vikav samata na sebesi lele kaj zaminav lugeto idat tuka so vistinki maki jas ovde za gluposti dojdov,i koga vlegov vnatre kaj nea nemate pojma kako se osekav slobodno mirno ,me oblea mir,i pocna da me prasuva,i mi vveli ne se sekiraj se ke e vo red,ete gledam ti se nablizuva nekoj,togas bse mesec septemvri i mi veli ke zapoznaes nekoj i ke se mazis vo mart,jas so prasalnici cla bev,i si vikam od kade ke se mazam a nemam na vidik nitu eden .nemav ni decko,i mi rece deka ke rodam dve deca i deka prcoto ke mi e masko,pomina vreme i aborraviv na toa ,na 4 dekemvri go sretnav mazot mi i koga ja pravevme veridbata,mi teknaa nejzinite zborovi mart a veridbata ja pravevme na 12 maj,a vo januari dogovaravmeveke krajot za svadba ne odev mnogu so mm mi.potoa koga se pomina pocnavme da probuvame za bebe,i nekako ne odese 2 i pol godini se macev za dete i resiv pak da odam zosto mi rece taa deka ke ima dete masko prvoto ama koga?i koga otidov pak kaj nea taa mi rece deka nemalo potreba da ja pravam laparoskopijata i mi kaza deka doktorot e bolen i navistina toj sto me pravese operacija me setase po tavani i navistina otkriv deka bil bolen koga ojdov za koncite da gi vadam bese isusen ,ama pominalo,i mi rece deka ke zacnam bebe vo avgust za april,(lukas bese zacnat na 2 juni,a se rodi fevruari 27)sto znaci so malku ljufki tuka negde taa pogoduvase,okolumesecite,i si zaminav od tamu ami rece deka po tri i pol godini deka ke rodam devojce.koga doznav deka sum trudna doznav poradi toa sto pocnav zabite da gi pravam i mi dadoja edni apcinja na zabar ama aj si rekov da odam da napravam test na ginekolog da me vidi ginekologot da ne sum trudna da ne si napravam belja,koga odev za da gi zemam rezultatite od ured preku mokraca pravev me pusti ginekologot posto na eho videl kako bremenost no ne bil siguren,koga trgnav da gi zemam rezulattite veruvale ili ne taa pomina pokraj mene a dotogas ne sum ja videla na javno mesto posto retko izlegva,vervajte me oblea istoto nesto kako koga vleguvav kaj nea,i ostanav mozi 2 min se gledav vo nea kako zaminuva se gledav vo nejziniot grb i si velev,lele ova e cudo!!koga gi zedov rezulatite bev trudna 2 i pol nedeli,koga se mislevme so ke bidi masko ili zensko jas mu velev na mm mi deka ke e masko so 100% sigurnost,i izleze deka e taka na nepoln 3 meseci vidovme deka e masko,a sega za tri i pol god znam deka ke imam zensko,koga mi kaza za mm mi deka ke se mazam togas i togas mislev deka e slucajnost no posle se sluci lukas da se rodi i pogodi,i sega ako rodam i zensko po 3 god.taa zena ke ja blagoslovuvam cel zivot,zosto taa mi dade nadez..isti slucka so svekor mi svekrvami bese deka svekor mi go mana infarkt i ojde da prasa dali ke ima oporavuvanje i taa ni rece deka covekot ke se potkreni no nema da stani posto si go znaete vie vo karakterot kakov e,a nema da se potkreni samo zaradi nego i taka bese,ne sakase da gi pie apcinjata i navistina se potkrena tro ama da gi piese apcinjata se ke bese vo red,i taka e vistina svekor mi bese i e uste inaetcija i svoevolen...pozz,se nadevam ne ve izgnaviv mnogu da citate no sevo ova e moja vistina...

Jas ja znam ovaa zena ,bev kaj nea i zenata e navistina cudo,bez da me vidi koga pocna da mi kazuva so maka imam ja pocnav da se tresam od so bev iznenandena ,nekoi raboti sto mi gi kaza se ispolnija a za dr treba vreme da pomine ako se ostvarat i tie ne znam ,bi sakala pak da odam ZENATA E NEVEROJATNA ,GOSPOD DA JA POZIVEE DA IM POMAGA NA LUGETO




busavka -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (23.10.2011 21:26:22)

Se naeziv od prikaznava, neverojatno 




trust -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.12.2011 12:18:44)

Baby_bump: vo pravo si za covekot od Probistip , Milojce taka se vika, jas pred mnogu godini bev kaj nego, itogas kolku sto se sekavam kazuvase deka imal zeni deca na site strani, mene licno nemi kaza mnogu ali se sekavam deka rece"ti ke se omazis i ke zivees mnogu daleku od svoeto gnezno" sto e tocno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i rece ke imas dve deca sto e ne tocno barem sega za sega maka macime so zabremenuvanje[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image] e sega ako se vodime po negovoto kazuvanje i moeto IVF ke bide uspesno[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
I samo ova da dodadam, decava ke mi bile masko i zensko taka mi rece, e sega go zaboraviv redosled, toa bese pred 10 i povise godini ali nabrgu ke doznaeme dali stvarno imal mok ili ne[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




fila -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (4.12.2011 16:04:41)

lukas te molam kazi mi kade se naoga toa selo dedebalci i kako da dojdam do taa zena pisi mi telefon ili kako se zakazuva




jagodica -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (5.12.2011 1:01:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

lukas каде точно се наоѓа тоа село и кој е бројот за закажување?


zenata nema broj odat luge od cela makedonija aimav videno i grci i bugari tamu i se ceka mnogu taa pocnuva vo 7 sabajle so luge,i zavrsva vo 17 h.gleda samo vo ponedelnik sreda i petok,ako odis vo petok ne treba da jadis mrsno toj den i da si cista!se odi primer cetvrokot kaj 2-3-4 h na polnok i se pisis na edno livce sto stoi na stupce na nejzinata vrata,toa e bitolsko selo pred dobrusevo seloto,posle novaci nezz kako da ti kazam,luge odat i cekaat v koli aj koke e toplo nekako se izdrzva ama koga studi tesko e cekanjeto,jas imav prijateli vo seloto posto baba imam tamu i me piseja prijateli,osven da odis noke da se pisis i ke si go zapamtis brojot i ke cekas!mnogu cekanje ima po 80 luge se pisat so sekoj covek se zadrzva od prilika po 15 -20 min.i taka ke si racunas primer ako si pisana 54 ta ke vlezis nekade kaj 15 hod prilika,ama ima i mnogu pokvareni luge se kazvaat deka se tie i tie i lazat a be so nema site se ojdeni za maka a se karaat kako da ke im smenat nesto 15 min,toa e toa pozz,

fila eve ovde ima lukas objasneto kako da ja najdis zenata [sm=smiley1.gif]pozdrav




lindicka -> RE: Бајачи-надеж во решавање на проблемот со забременување (14.1.2012 15:04:03)

Неколку дена мислам дали да го споделам ова со вас, или општо со кој било. Се видов со една пријателка одамна. Последен пат се видов со неа летово. И кога ја се сретнавме сега ја гледам бремена[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]. Инаку и и сопругот и се трудеа за деца неколку години по ред. Имаше спонтани и вонматерични бремености итн. Ми кажа дека се случило по природен пат. И веднаш ме праша - А ти со одела ли по бајачки? Ич да не се срамиш што си интелекуалка и одиш на бајачки! Сите одат, а не кажуваат! - Ете тоа беа нејзините зборови.
Ми кажа дека таа била кај неколку, дали психички се ослободила од тоа или пак стварно имало нешто, ама ете за 3 месеци треба да се породи.
Јас воопшто не сум била на бајачка никогаш, за ништо. Ниту пак знам за некоја бајачка. И сега неколку дена за замислив за ова. Што ако помагаат?
ОД друга страна, не сакам да потпаднам под нечие влијание - прави ова, прави она! Се виделе ли вие аир од бајачки општо?




Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>