RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.7.2015 14:17:57)

Dali barem nekoj ja koristel nejzinata terapija cisto da imam info dali imalo nekakov efekt, dali se postignalo barem ovulacija, bidejki otkako ja koristam povremeno cuvstuvam bolki vo dolniot del od stomakot i povremeni bolki vo jajnicite i kicmata




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.7.2015 0:34:22)

se duri ne padne prolaktinot pod 15 dr lazarevski rece nema da mi prave ivf zbesnav poradi kariotipot na mm i ete sto mi se sluci




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.7.2015 0:36:01)

i glikozata ke treba da ja drzam pod 5 redovni kontrol ke treba da pravam na nea




Bea -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.7.2015 8:14:32)

Kapina, тебе многу ти се собра акање по доктори, испитувања, терапии... Нон стоп си под стрес и хормоните си реагираат - најмногу на стрес, телото си трпи.
Јас ти препорачувам да направите со мт малку пауза, месец-два, од лекари, болници, испитувања, резултати...
Ако сте во можност отидете некаде на одмор или барем на неколку дена, олабавете се малку, да се смири организмот. Вака само во круг се вртиш - едно ќе се среди, друго ќе излезе.
Соберете сила, па здравје на есен, со нови сили.






kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.7.2015 9:17:00)

Sega da ke napravam odmor ke renoviram nekoi raboti po doma i posle ke videme kako ke e rabotev na mnogu visoki temp na rabotata ne pustaa klimi nisto mozda i od toa sega sum na odmor odmaram i od doktori megutoa sakam nejkam za eden mesecmoram pak na kontroli da odam




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.8.2015 14:22:23)

Bev denes kaj maticniot gin i mi rece oti sum imala ovulacija a covekot neznaese oti prolaktinot mi e duplo pokacen ostanaa site ocudeni kako jas so tolku prolaktin imam ovulacija na 7 den od ciklus pocnav so metformin i ete denes na 22 den prema endometriumot rece nastapila e ovulacija slucajno otidov da si prepisam lekovi i aj vikam da me vide i na ehoto pravo kakva mi e sostojbata so jajnicite




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.8.2015 14:25:47)

капина, овој муабет сме го правеле повеќе пати, кај некои доктори покачен пролактин не е во ред, за други тоа е само мит... имаме многу примери, познанички кои забремениле со висок пролактин така што ако ти рекле докторите така, верувај им и терај си понатаму. Човекот не е до крај медицински испитан, секгоаш има понекое "но или сепак"[sm=smiley1.gif][sm=smiley36.gif]




Hopeful RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.8.2015 14:30:37)

Пролактинот е стварно чудо, кај некои влијае, кај некои не - мислам имам пишано овде за една моја другарка која со ептен висок пролактин и аденом на хипофиза остана бремена на први обиди. Капина, само терај напред [sm=smiley36.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.8.2015 14:56:04)

Da taka e mojot endokrinolog i mojot maticen gin ostanaa ocudeni




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.8.2015 16:25:14)

sega se slusnav i so lazarevski ke ostane odmor veke on i mi rece oti mi ja kacile dozata na bromergon na 11 den od ciklus i nastapilo e ovulacija i metformin plus pijam od 500 mg blago mi rekoa nikako po malku epten taka i pravam moze da se kaze leb po malku i toa da aerobik vezbav do sredina na juli sega odmaram posto se odmori i sega naredniot ciklus pak ke me prate maticniot gin dali ke nastape ovulacija




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.8.2015 14:26:53)

Капина супер што овулираш. Сега немој како претходно да го прекинуваш метформинот. Пиј го континуирано зашто најдобар ефект има после три месеци континуирано пиење.
Со среќа.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.8.2015 12:10:04)

Da do bremenost ke go pijam do narednoto ivf nego od nego mi se namali glad ne osekam tolku mnogu nesto citav denes oti nedostatokot na magnezium mozelo da bide pricina za IR notreba celosno da go prevedam tekstot




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.8.2015 11:28:11)

Пробав да најдам нешто низ интернетов ама не успеав, па да прашам да не случајно некој знае дали хормоналниот дисбаланс може да е причина за неуспешна бременост, поточно мислам на андрогените хормони и хирутизмот што ми се јави од нив, пролактинот и инсулинот ги држам под нормала со терапија, но андростендионот не се намалува од ништо. [sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.8.2015 11:44:51)

Scared хормоналниот дисбаланс може да е причина за спонтани абортуси ама ти имаше blighted ovum колку што знам. Во тој случај можеби е причина лошо оплодување и квалитет на јајце клетки отколки нешто друго. Сепак со лекар најдобро ќе завршиш работа. Ова е чисто нагаѓање.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.8.2015 11:58:09)

Искрено појма немам што имав, ништо не ми беше кажано, ништо и не се гледаше на ехо, едвај после долго гледање докторот виде мал сакус.
Чекам да се врати од одмор па да одам. Како и да е деновиве ќе одам кај Крстевска гледам вратена е мислев во пензија отишла да видам што ќе ми каже. Аман, зар нема ништо за смалување на андростендионов. Никакви податоци не наоѓам ни на интернет, како јас да сум единствена со овој хормон [sm=zmeden.gif] [sm=smiley19.gif]




pepapa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.8.2015 22:51:49)

devojki a kade ispituvate hormoni i na koj den e najdobro, osven na GAK>




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2015 10:11:30)

На 3 ден. Освен на Гак имам испитувано и на Клиничка Биохемија.




SOLE -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2015 22:14:29)

девојки дали знаете Dostinex колку коштаат во Грција? слушнав дека таму сите лекови се поефтини.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.8.2015 23:03:41)

da poevtini se vo grcija dostinex samo neznam tocno kolku




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.9.2015 15:10:06)

Драги девојки
Пред 3 години имав хистеректомија на ГАК па после следеа низа терапии...сега по 3 години решив да испитам дали јајниците ми се функцционални.резултатите се никакви разочарувачки па би ве замолила ако некој знае или има слично искуство како моето што да направам
ФСХ -89,61
ЛХ-53,79
ПРОЛАКТИН-17,32
ЕСТРАДИОЛ-15,99
ТСХ-6,28
АМХ-0,01

ми треба совет како да ги нормализирам по природен вештачи или било кој друг начин

поздрав однапред ОЧАЈНА




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.9.2015 15:15:29)

Анонимен, уште еднаш погледни ги резултатите од ЛХ и ФСХ, ова што ги го напиша, не соодветсвува на реалноста или е за жени во менопауза...




Kostadinov -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.9.2015 15:25:45)

LoveableMe RR
како што реков имав хистеректомија незнам колку си запознаена со терминот тоа е вадење на матката ( имав карцином на матка) е сега работата е во тоа што сеуште сум млада имам 32 години па сакавме со сопругот да одиме со сурогат мајка и ни требаше хормонски статус за мене да видиме дали и после сите терапии што ги имав како хемо и радио моите јајници сеуште можат да произведат јајце клетки за да добиеме ембрион кој што ке го замрзнеме...за тоа ми треба некој совет како некако гии доведам во некоја нормала овие бројки
поздрав




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.9.2015 15:34:30)

Да, знам, јасно ми е. Само вредностите се многу високи што ги напиша, би требало да се консултираш со гинеколог. Мислам дека после терапиите низ кои си поминала, јајниците се уништуваат, а дали можат да се вратат во нормала за произведување на јајце клетки, не можам 100% да кажам.

Матичен млеч секогаш помага за регенерирање на организмот и за хормонална рамнотежа, како и суви смокви во маслиново масло, но бидејќи е твојот случај специфичен, најдобро консултација со доктор и нутриционист. Како и да е, навистина ви посакувам да успеете како родители. [sm=smiley31.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.9.2015 1:34:51)

Jas denes bev kaj maticniot gin i me gledase na eho i mi rece na lev jajnik nemam folikuli na desen jajnik na 11 den od ciklus imam eden mnogu ubav folikul od 15 mm endometriumotbese 7 mm seto ova go prav zaradi toa sto minatiot mesec nemav folikuli na desen jajnik i da vidam dali so metforminot pak ke imam cisti no ne se bese vo red endometriumot mi rece oti ke dostigne do kaj 9 mm do ovulacija na 13,14 den sega ke ispitam fsh lh i estradiol na 3 den da vidam kakva e situacijata so niv oti gi nemam ispitano od januari




MademoiselleNina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.9.2015 11:11:28)

Jas kolku sto znam sekoj mesec na razlicen jajnik ima dominanten folikul, ednas lev ednas desen, :)
Kapina, vaka izgleda deka sega si vo red.




Страница: <<   < Претходна страница  45 46 [47] 48 49   Следна страница >   >>