RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 14:59:57)

Супер Pinky [sm=smiley1.gif] Oд колку мг спиронолактон ти даде? Јас го пиев од 50 ама ми го скратуваше цикјлусот па продолжив од 25, да знаеш ако ти дојде порано од него е, ми го кажа ова и докторката. Ау во пензија ли, се надевам нема да ми треба повише за хормониве, ми рече кога ќе останам бремена да земам приоритетен упат и да ми каже за терапија што понатаму.
Инаку тестостеронот и мене ми е нормален дури низок ама затоа андростендионот висок, затоа и ти реков да си го испиташ и него, гарант од него ти е влакнавоста на лицето.




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 16:51:00)

Androgenot ne go ni ispituvav ama me gledase vidlivo i i kazav od koga mi e pokaceno i preventivno mi go dade da go pijam od 25 polovinka epten preventivno togas ne gi zaokruzila da se ispitaat mm i rekol dali treba naknadno rekla ne gledala vo nekoja si tabela i nemalo potreba samo vaka preventivno i metformin od 500...

kazete mi od koja firma gi piete metforminot...dali glukofaz od 500 ili siofor???




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 17:13:27)

Сиофор како најдобри за желудник, а и си имаат рецка за кршење. Глукофажот се ептен незгодни за голтање а немаат линија за сечење. И да знаеш дека одат на рецепта да не ги купуваш приватно. [sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 19:32:50)

Глукофаж од 500 нема веќе во Македонија не го увезуваат. Јаа пиев ми беше супее зашто имаше 50 таблети во пакување. Сега се префрлив на Сиофоф и не гледам разлика. Не се ни приватно скапи да ги купиш. Мене ми е така полесно отколку да сд маткам по лекари.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 20:30:08)

приватно од 1000мг се 140 денари со рецепта не се ни 40, зимам повеќе рецепти за да имам, сепак кога се пијат долго време зашто да не се заштеди. Исто спиронолактонот приватно е 130 и нешто а на рецепт 15 денари. Капките исто на рецепта ги зимам за 28 денари. Идам еднаш кај матичната за два месеца рецепти ми пишува [sm=smiley1.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 20:42:45)

Јас купувам од 500. Глукофажот приватно беше 120 со рецепт 62. И мене матичната ми даваше за три месеци рецепти ама некако ми е мака некогаш и тоа да го мислам па комбинирам. Искрено мене не ми се гледа голема разликата за губење плус време некогаш. На пример некои лекови како дабростонот се со огромна разлика 150 со рецепт 800 и нешто приватно. Тоа и те како се исплати на рецепт. Јас штедев на лекари повеќе се правев државно.




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 23:42:10)

Za recepti ne mi e problem mm e golega so maticnata i se javuva samo odam gi zimam ili za upat ili recepta ne cekam tamu...pa ke se trudam da zastedam kolku sto mozam[sm=smiley1.gif] a za glukofaz od 500 majka mi ima 3 kutifcinja celi i tie ke gi pijam pa ke vidam kako ke mi deluvaat...citav nekoj imaat gadenje,vrtoglavici...pa se nadevam deka ke gi pominam i tie denovi a dolgo li traat tie simptomi ili ne? samo neznam dali da pocnam od sega so metforminot i spironolakton ili da se vidam prvo so Petanovski da vidi se sto mi prepisale i drugite ispituvanja pa da pocnam vie kako ste postapile? a so vit d so plivit ke si pocnam od utre




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2015 10:10:54)

Од почеток можно е да имаш гадење и дијареа од метформинот така си пишува и во упатството додека се навикне организмот. Пиј и б-комплекс континуирано мене тоа ми помагаше. Ако сега брзо имаш контрола кај Петаноски почекај ако не почни да ги пиеш.
За пливит капките би ти препорачала да внесуваш по 5-6 дневно мошне се слаби, мене витамин д ми бепе повисок од твојот па повеќе капки ми препиша не знам зашто тебе волку малку. Јас моментално по 5-6 пијам сама си ги зголемив [sm=smiley36.gif]




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2015 13:20:21)

Od slednata nedela ke zakazam kontrola kaj Petanovski pa ke vidime sto ke kaze...do togas nema da gi pijam metforminot i spironolacton...a za vit.d ke si pocnam uste denes...jas za vreme na stimulacii piev po 10 kapki i posle ET mi gi smali na 2 kapki sto e mnogu malce ama aj si vikas taka treba[sm=smiley1.gif] ke si gi pokacam mene mi e mnogu nizok nema steta i da e 2 kapki plus sepak e vitamin D[sm=smiley1.gif]...koga ke se vidam so Petanovski ke vi pisam sto kako [sm=smiley1.gif]




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2015 18:31:14)

a za sto se pie toa spironolacton??? sto ispituvavte??




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.5.2015 19:39:40)

За покачени андрогени хормони ( тестостерон,андростендион)




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.5.2015 11:32:09)


ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

a za sto se pie toa spironolacton??? sto ispituvavte??


Kaj mene testosteronon mi e ok no bidejki toj moze na periodi da mi se pokacuva zosto sepak imam vlaknetost pokacena na bradata,zad usite...i preventivno mi gi dade spironolakton od 25 mg da pijam polovinka da gi drzam vo kontrola...a cudoo nekoe testosteronot i androgenite mi se ok ama ke pijam sto se mora se [sm=smiley1.gif] vo sreda i ke vidam Petanovski sto ke kaze i od togas pocnuvam so se....




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.6.2015 9:16:40)


ИЗВОРНА ПОРАКА: crnokosa111

malku pomos dragi moi..dens na 3 den ciklus ispituvav hormoni prv pat posle dokumentite za preku fondot i zamislete fsh mi e namalen od 13,6 na 4,0 lh-6,1 prolaktin-14,6 a za estradiolot 313,0 neli e visok i znaete li sto znaci,nestrpliva sum treba duri ponedelnik da odam na kontrola od 5 den pak so klomifen pa da vidime so ke bidi ovoj pat


crnokosa111, имаме тема за АМХ, си испитала ли досега не се сеќавам дали пиша? Можно е полека да се намалува оваријалната резерва, но сепак кога ќе испиташ ќе знаеш. Јас би ти препорачала матичен млеч да земаш два -три месеци и потоа пак да видиш како со естрадиолот.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (10.6.2015 10:53:54)

Crnokosa треба да видиш што се случува. Од она што јас го знам не е добро да се има висок естрадиол исто како што не е добро да се има висок ФСХ. Тие два се поврзани и некогаш високиот естрадиол вештачки го намалува нивото на ФСХ. Како и да е било кој од тие два ако е покачен не е добар индикатор за стимулација.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.6.2015 14:03:40)

Pinky30, постот е соодветен во темата Полицистични јајници, таму го префрлив.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.6.2015 22:01:29)

Јас во понеделник ќе идам да направам проверка на проблематичниве хормони, витамин Д и успат да испитам и тироидни антитела никогаш ги немам испитано па да не ги мислам.

Вие што испитувавте хормони на Гак сега брзо да ми кажете точно ли е тоа дека прво се плаќа па потоа се боцка по ново?




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.6.2015 13:35:06)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Јас во понеделник ќе идам да направам проверка на проблематичниве хормони, витамин Д и успат да испитам и тироидни антитела никогаш ги немам испитано па да не ги мислам.

Вие што испитувавте хормони на Гак сега брзо да ми кажете точно ли е тоа дека прво се плаќа па потоа се боцка по ново?



Јас кога бев (април) прво бев горе право на еден шалтер каде проверуваат здравствено осигурување. После доле во лабораторија ти одбележуваат што ќе испитуваш и со тоа ливче одиш горе на шалтер да платиш. Откако ќе платиш се враќаш да те боцкаат.
Катастрофа постапка.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.6.2015 18:06:09)

Да тоа во call-centarot секогаш се проверуваше, ама што им требаше бе ова, ќе чекам ред за да ми одбележат, па ќе чекам ред за боцкање глупости [sm=zmeden.gif]




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.6.2015 18:09:31)

Е тоа е.. плус ако додадеш луѓе кои трчаат по скалите нагоре за да те преткаат ако случајно доле си бил пред нив.
мене ова одењево по шалтери (вкупно 3) дур дојдеш до боцкање ми се виде многу лошо.




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (7.7.2015 14:45:02)

Neznam dali vo pravilna tema pisuvam no ispituvav hormoni na 3 ti den i vaka mi se:
FSH 6,2
LH 3,7
PROLACTIN 18,2
ESTRADIOL 48,2
TSH 1,9

Malce ovoj pat mi se pokaceni vo sporedba od oktomvri 2014 godina...Dali vas vaka vi se slucilo sto ste vo postapka za ivf?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.7.2015 11:30:53)

Pinky30, добри ти се хормоните, ајде со лесно понатаму[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.7.2015 12:35:04)

Pinky хормоните ти се супер. Дури и односот ФСХ ЛХ ти е добар.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.7.2015 14:00:32)

Kaj mene prolaktinot e visok mnogu 50,1 mi ja kacija dozata so bromergon




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.7.2015 16:59:24)

Esenta trebase ivf da pravam no nisto nema ivf so tolku prl




Anonimen -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.7.2015 14:15:17)

Jas zbesnav, neznam veke koj pat da go fatam uspeav nekako da go namalam tsh od 3.16 na 1.96, ama pak nema nisto......i zgora na se mi se poremeti menstrualniot ciklus....a mi bese tocen kako casovnik, najverojatno od eutiroksot mi e..........sega probuvam na prirodna baza da gi reguliram hormonite bidejki i fsh mi e povisok......zemam bilki od bilkarkata Lile od Veles pa ke vidime sto kako ke bide




Страница: <<   < Претходна страница  44 45 [46] 47 48   Следна страница >   >>