RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


honey bunny -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.3.2015 18:21:01)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: honey bunny

zdravo devojki. ajde za sovet. posleden ciklus imav na 3 ovoj mesec i od denes pak pocnuvam da krvaram. mesecov pravaev ispituvanja na hormoni i prolaktinot i estradiolot mi bea pokaceni. Ova dosega ne mi se slucilo. Neznam dali ima prostor za panika ama se ispaniciv maksimalno. [sm=zmeden.gif]


Дали имаш редовен циклус? Дали си правела испитувања и на другите хормони, каква е состојбата? Дали си под стрес, промена на клима? Пиши ни, па да дадеме некој совет ако знаеме, да помогнеме, но во секој случај, мора доктор да те види штом се појавило крварење на краток период. Позз


Da redoven ciklus sekoj mesec na 28-29 dena. gi ispituvav tsh, lh, flh, progesteron i esttradiol. poslednite 2 mi bea pokaceni. dosega ne mi se slucilo ova. bev denes kaj maticniot i me prasa dali sum pod stres (sum da pod sekojdneven stres, nisto poznacitelno) i dali primam nekoja terapija-Ne. me prati na povtorno ispituvanje na hormonite i za ponatamu rece da odam na 12-14 den od ciklusot da ja vidi goleminata na folikulite i posle ke vidime sto ke bide. toa bese odgovorot od koj ne sum nesto fascinirana. i mi kaza deka e normalno ciklusot da se sluci vo interval megu 21 i 40 denovi. No jas si znam deka ne e normalno bibejki nikogas dosega vo zivot ne mi se slucilo nesto slicno. A se custvuvam tolku izmoreno, iscrpeno, bez sila za nisto, imam povremeni vrtoglavici i gadenje. vi blagodaram na sekoj sovet i spodeluvanja na iskusktva za sekoja slicna situacija so mojata. nezamenlivi ste devojki.




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.3.2015 21:55:22)

Само да напишам бидејќи видов се зборувало за испитување на хормони на ГАК. јас бев минатата недела со упат од матичен гинеколог.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.3.2015 10:47:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: honey bunny

Da redoven ciklus sekoj mesec na 28-29 dena..... maticniot i me prasa dali sum pod stres (sum da pod sekojdneven stres, nisto poznacitelno) .......... i mi kaza deka e normalno ciklusot da se sluci vo interval megu 21 i 40 denovi. No jas si znam deka ne e normalno bibejki nikogas dosega vo zivot ne mi se slucilo nesto slicno. A se custvuvam tolku izmoreno, iscrpeno, bez sila za nisto, imam povremeni vrtoglavici i gadenje. vi blagodaram na sekoj sovet i spodeluvanja na iskusktva za sekoja slicna situacija so mojata. nezamenlivi ste devojki.


Пап тест си правела, се е ок? Дали матичниот те гледал на 3Д/4Д ехо? Побарај совет од постручен гинеколог, со современа ординација.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.3.2015 13:46:59)

honey bunny јас овој месец добив циклус на 21 ден, ми се случувало и друг пат, не само на мене, една другарка добиваше два пати месечно па остана бремена без проблем. Не велам дека е ок ама еднаш ако се десило не се притресувај толку, сигурно е од некој хормон, провери ги пак да видиш.
И да гинеколозите го сметаат за нормален циклус од 21 до 45 ден. [sm=zmeden.gif]




honey bunny -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.3.2015 20:15:02)

ke vidam sto ke pokazat rezultatite utre. Inaku site prethodni ispituvanja, PAP, mikro analizi, site redovni pregledi..eho...kolposkopija itn se e vo red a rezultati nema. dali ovie prokleti nervi se vinovni za se, ke vidime. vi blagodaram devojki :*




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.4.2015 11:33:24)


ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

A uste nesto da ve prasm, znae li nekoj dali raboti laboratorijata na GAK kaj sto se ispituvaat hormoni za vreme na vikend ili drzaven praznik, bidejki sega sakam da ispitam a treba da dobijam krajot na mesecot okolu 28mi april pa znaci ke se fati treti den od ciklus em vikend em prvomajski praznici [sm=zmeden.gif]



ИЗВОРНА ПОРАКА: scared RR

Работи нон стоп, и за викенди и за празници без гајле [sm=smiley1.gif] Дури и поубаво ни гужва има, ни чекање одма ќе завршиш работа,


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bea

И јас потврдувам дека работи.
Лично два пати сум била, еднаш во сабота на 3 ден од циклус, еднаш мислам дека Водици беше. Работат 100%.



ИЗВОРНА ПОРАКА: SOLE

епа супер барем и за тоа да не се грижам сега, [sm=smiley36.gif] поздравче





scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.5.2015 21:03:42)


ИЗВОРНА ПОРАКА: alex.1

Tsh 1,68
Fsh 4,65
Lh 3,17
Prolaktin 9,07
Estradiol 45,8
Ispitani na 3 den od ciklus
Sega uste ovarijalna rezerva rezultatot da go dobijam pa na 21 imam zakazano pregled.Sto mislite dali se strasni rezultative ili ima nadez?






Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.5.2015 8:58:54)

Вака ми изгледаат добри, ама мора да се видат референтните вредности на лабараторијата. Обично ги пишува на самиот извештај. Имаш ли испитано тестостерон..?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.5.2015 12:26:22)

Alex.1, со вакви референтни вредности воопшто не треба да се испитува оваријална резерва, одлични ти се резултатите, така што не знам зошто те пратиле да го испиташ тоа, но ете испитај да не остане тоа што рекол докторот неиспитано. Среќно!




alex.1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.5.2015 22:14:12)

Nemam ciklus posle golem stres i imam 34 godini.Mislam bidejki veke 8 godini so apcinja dobivam doktorot mi rece da ispitam ovarijalna rezerva.
Eve gi i ostanatite rezultati koi iskreno me razocaraa
AMH 0,90 ng/ml(0,70-10,60) ovarijalna rezerva na dolna granica.
Insulin-like growth factor 1(igf-1)
86,61 CLIA40-258

vo ponedelnik ke vidime sto ke kaze Petanovski




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.5.2015 12:18:44)

Alex.1 пробај да се изрелаксираш малку. Стресот ако е јак може да предизвика одредени пореметувања и ако не е секогаш се од стрес. Инаку и низок АМХ не мора да значи ништо страшно ако другите хормони се средат. Можеш за АМХ да пробаш и со онаа мешавина од суви смокви и маслиново масло.
Со среќа.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.5.2015 12:42:13)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Jas bev vcera na Endokrinologija kaj Dr.Brankica Krstevska mnogu dobro ne prifati,gi razgleda site dosegasni dokumenti..mi dade da ispitam TSH,FT4,TRO AB,LH,E2,PRI,TESTOSTERON,DHEAS,SHBG i OGTT SO INSULINOZA...vo petok ke mi ispituvaat ogtt i insulinoza so tri pati bockanje....pa vo vtornik so rezultatite treba da odime da gi vidi Doktorkata i terapija ako e potrebna da mi dade ke vi pisam sto i kako...





Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.5.2015 16:21:47)


ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Pinky30

Jas bev vcera na Endokrinologija kaj Dr.Brankica Krstevska mnogu dobro ne prifati,gi razgleda site dosegasni dokumenti..mi dade da ispitam TSH,FT4,TRO AB,LH,E2,PRI,TESTOSTERON,DHEAS,SHBG i OGTT SO INSULINOZA...vo petok ke mi ispituvaat ogtt i insulinoza so tri pati bockanje....pa vo vtornik so rezultatite treba da odime da gi vidi Doktorkata i terapija ako e potrebna da mi dade ke vi pisam sto i kako...



Vo vtornik ke imam rezultati i edvaj cekam da gi vidam kako se i sto terapija ke mi dade [sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.5.2015 17:03:22)

I mene mi e plan da odam kaj nea kaj dr brankica ova mojata dr nemozam veke da ja trpam t 4 na dolna granica mi e i trebase da mi ja koregira dozata so eutirox ne mi ja koregira loso se osekam veke od toa sto e nizok kazi reci i pisav oti treba da mi ja koregira dozata ne mi vraka mnogu e suetna stanata ne bese takva mnogu e drska stanata pred nekojden mi kaza oti nie sto nemame deca trebalo da svateme oti ne sekoja zena ke stane majka o va ja preli casata sto se vika




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.5.2015 23:40:37)

Jas denes ispituvav na Endokrinologija na klinika OGTT I INSULIN vo vtornik rezultati ke ima i da se vidime povtorno so Dr.Brankica da mi gi vidi rezultatite od hormonite koj denes gi zemav ( ke gi pisam podole ) i da vidime sto ke kaze za ponatamu...

Vase mislenje ili iskustvo vo koja faza se gledaaat ovie hormoni I dali mi se OK ?[sm=zmeden.gif]

Vakvi mi se hormonive:

referentni vrednosti
TSH 1.06 0.27-4.20
T4 18.6 10.30-24.45
ATR-O <5.00 <34
FSH 6.73 Z.FOLIK.FAZA 3-12
LH 8.04 Z.FOLIK.FAZA 1.6-10.02
ESTRADIOL 108.2 Z.FOLIK.FAZA 7-177
PROLACTIN 15.85 ZENI: 3.9-29
TESTOSTERON 1.60 ZENI: <2.10
DHEA-S 7.90 ZENI OD 25-34 GODINI KAKO STO SUM 2.68-9.23
SHBG 54.11 15-100

TEMNITE BROJKI SE MOITE VREDNOSTI




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.5.2015 23:49:09)

Neli ti gi vide dr branka rez lh ti e povisok od fsh toa e znak za pcos




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 10:22:26)

Za da se kaze PCOS treb da se zemat eden kup drugi indikatori. Dopolnitelno odnosot LH:FSH treba da 2:1.
Punky, imame sl rezultati, a na tie rezultati, Lazarevski mi kaza samo deka bazicniot estradiol trebalo dabide 50-60. Ne deka e nesto strasno, ama za stimulacija da se prima treba pogolema doza za supresija. Za iui pobrzo reagirav na stimulacijta zaradi poglemo kolocestvo na estrogeni.




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 10:58:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Neli ti gi vide dr branka rez lh ti e povisok od fsh toa e znak za pcos


Vo vtornik ke gi zemam rezultatite od insulin i ogtt i hormonive i vit.d sto gi imam vekje i ke vidam sto ke mi kaze...



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla

Za da se kaze PCOS treb da se zemat eden kup drugi indikatori. Dopolnitelno odnosot LH:FSH treba da 2:1.
Punky, imame sl rezultati, a na tie rezultati, Lazarevski mi kaza samo deka bazicniot estradiol trebalo dabide 50-60. Ne deka e nesto strasno, ama za stimulacija da se prima treba pogolema doza za supresija. Za iui pobrzo reagirav na stimulacijta zaradi poglemo kolocestvo na estrogeni.



Uf lele da se nadevam deka se ok bas ke vidam sega Dr.Brankica sto ke mi kaze i posle Dr.Petanovski zosto tamu ke pravam ivf sledno...i Insulinot i ogtt ke gi zemam vo vtornik i ke vidam sto i kako ke kaze...Daj Boze da ne e nesto strasno[sm=zmeden.gif]





scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 11:43:24)

За да се каже дека има пцос треба LH дупло повисок од FSH да е, пример FSh 8, LH 16.




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 12:35:59)

Scared ne mora ni togas odma da se kaze deka se raboti za PCOS.
Mene prvite hormoni koi gi pravev mi bea bulvalno 2:1 na smetka na LH. posle eho pregled, doktorot mi kaza deka definitivno ne se raboti zz PCOS. Mi objasni (moze i na net da se procita) deka za konstatacija na PCOS treba da se zemat nekollu parametri, telm tezina, vlakna po teloto, ovoj hormonski soodnos, cisti i sl.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 13:03:01)

Најлесно од ехо се дијагностицира, моиве јајници се ко швајварско сирење. Ама и LH ми е дупло поголем од FSH , инсулинот покачен, андростендионот кој го лачат самите јајници. Среќа што со тежина немам проблем, од друго се по малце имам [sm=zmeden.gif]




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 15:39:55)

Мене ми е таков некако односот на ЛХ и ФСХ па имам ПЦОС и тоа прилично безвезна форма. Имам гранична инсулинска резистенција и јајници како за жена од 200 кила (зборови не лекарката што ги виде при лапароскопија) а јас имам нормална килажа. Според вредностите и на АМХ кај Pinky веројатно е некој облик на ПЦОС. Како и да е не треба паника и да пцос не е ништо страшно.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 15:48:43)

Jas pak cisti imam na jajnicite no nemam pcos samo ednas se sluci da lh e povisok od fsh i testosteronot ednas bese pokacen sega samo problem e ft4 sto e na dolna granica 11,90 i treba da se korigira dozata na eutirox da se namali no ovaa mojana dr ne sakase daja namali sakav da ja smenam da odam kaj dr branka no mm ne dava mi vika odnovo treba se da pocnes




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.5.2015 17:50:02)

Kapina podobro ako treba se od novo ke napravis ako treba bar da si imas soodvetna terapija zasto da si go gubis vremeto koga mozes cisto konsultacija da napravis so Dr.Brankica...Mislam ambulanta ima vtornik i sreda no pak prasaj si za sekoja sigurnost nie odiem po sluzbena linija bidejki mm e doktor...

a kaj mene AMH to e mnogu visok i toa e pokazatel na pcos a i na exo i plus na 4 d Petanovski mi napravi na jajnicite i bas se celi so jajce kletki zatoa i na prvo ivf imav hiperstimulacija...i strasni bolki...

Vo vtornik ke znaeme sto kako




Pinky30 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (19.5.2015 14:37:46)

RR-ki da ve informiram deka Dr.Brankica na Endokrinologija bila do Septemvri na rabota posle odela vo penzija...na koja i e vo plan sto saka da se konsultira neka si planira...Denes maz mi bese da mi gi vidi site rezultatite sto mi gi dade da gi ispitam i nemam pokacen insulin,nemam skrien sekjer,hormonite se normalni...mi dala da pijam Metformin od 500 do ivf i nekoj si Spironolacton za Androgenite hormoni vo preventiva zaradi vlaknetosta zosto testosteronot pa mi e normalen a jas imam pokacena vlaknetost na brada i zadusite...sega ne ko muz no sepak imam promeni i gi dala vo prevencija... i na kraj mu rekla se sto treba do septemvri sum tuka posle odam vo penzija zatoa i da ve informiram i jas :)
I plus Plivit za Vitamin D sto mi e nisto po 3 kapki mislam bese




Страница: <<   < Претходна страница  43 44 [45] 46 47   Следна страница >   >>