RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.2.2015 23:40:11)

Денеска бев на интернист за друг проблем и успат ми направи и ехо на тироидната рече дека е добра, ама некако кратко ме гледаше дали 1 минута, колку време трае ехото?
Ми даде упат уште еднаш да ги проверам тироидните хормони и тироидни антитела на Биохемија. Според него е грешка и не може т4 да е покачено а другите да се добри. Сепак ќе се консултирам со Крстевска во вторник [sm=smiley13.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.2.2015 19:09:32)

Se javiv denes na maticniot gin i mu vikam estradiolot e nizok mnogu i mi vika ne e nisto strasno ako e samo estradiolot se sreduva za ivf ne bil tolku vazen on tuku fsh i lh toa bilo problem so ovulacijata a oni vika so ivf toa go pravat i vika nie sega ke pratime ovulacija kaj tebe ako ne nastapuva ke davame terapija a ako nastaouva ne ti vika sto sakas odma po ivf site hormoni da ti se vo red treba vreme da se sredat a od moeto ivf pominaa tek 3 meseci




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.2.2015 19:11:28)

Jas pak si pomisliv klimaks ke me faka na 30 god




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.2.2015 14:16:50)

Леле Kapina те молам за твое добро доста веќе со такви црни мисли.
Тоа што ти е естрадиолот низок на 3 ден од циклус само значи дека овој месец мала е веројатноста да имаш овулација. Односно може да значи дека јајниците малку поспоро ти реагираат на ФСХ (одговорен за раст на филукулите во прбата фаза од циклусот).
МОже да се среди само од себе со тек на време, а и ако не се среди при ИВФ се стимулираат секако јајниците и „вештачки“ се вадата јајце клетките. Не се секирај премногу.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.2.2015 12:47:42)

Значи аман веќе од докториве уште толку ни го отежнуваат овој тежок пат [sm=smiley13.gif] Вчера бев на клиника кај Бранкица Крстевска и и кажувам за тироидниве хормони ми вика ништо не е тоа , од тотал т4 не може ништо да се каже, ја прашувам за ехо да да не треба да правам, да испитам уште нешто таа ќути [sm=zmeden.gif] Бог да чува. Ќе земам од општата матична да ги испитам пак сама плус тироидни антитела. Каде ги имате испитано тироидните антитела т.е во која клиника ги испитуваат?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.2.2015 14:49:00)

scared, анти-тела се испитуваат само по препорака на ендокринолог и интернист, така што ако тие не те советувале да испиташ, мислам дека не би требало, а се испитува колку што знам на Ендокринологија и на Клиничка биохемија, позз




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.2.2015 15:06:12)

Ма крстевска е тотално завеана не знае што прави, гледам и други се жалат од неа, убаво ја прашав ехо дали треба , нешто да испитам таа не ми ни одговори ! Ниту ми кажа од што може тотал т4 да е покачено..така да ќе си закажам кај онаа докторка Жанета.
А, што е разликата помеѓу тотал т4 и само т4?




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (18.2.2015 15:08:20)

Инаку имам упат за тироидни антитела ама на упатот имам пишано и крвна слика и некое други работи ( а брзо ги имам испитувано нејкам пак) и ќе ме фати накај 1000ка се да испитувам, многу ми е, па затоа мислев да земам нов упат само за антителата , ама чим не може да даде матичен доктор ништо тогаш [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.2.2015 10:16:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

devojki sakam da ve prasam nesto neznam temata dali e za tuka ako ne e slobodano prefrlrte ja. E sega vaka jas dobiv vecerva kasno, trebase da pravam hormonalen status za invitro postapkata na treti den od dobieno, a mene treti den mi se paka vo nedela e sega mislam deka vo nedela ne raboti laboratorijata vo sistina barem taka mislam dali ke mozam da napravam hormonalen status vo ponedelnik na cetvtrti den od dobieno sto mislite vie? [sm=smiley13.gif]



ИЗВОРНА ПОРАКА: tea 88

Mislam da se slusnes utre so sestrata vo sistina i da i kazes. Ako ti rekle 3 den mislam togas i treba., barem jas koga pravev vo nedela isto imav ispituvanje hormoni vo Plodnost i si rabotese labaratorijata .


ИЗВОРНА ПОРАКА: nadez vera ljubov
vazna mislam deka raboti labaratorijata vo sistina i vo nedela jas sum odela vo nedela si ima dezuren laborant.javi se utre vo sistina i kazi im sto e rabotata



ИЗВОРНА ПОРАКА: bubla
работи лабораторијата во систина во недела. Не бери гајле.



ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

Vazna а зашто не си ги испиташ хормоните на Гак со упат од матичен? Лабораторијата работи постојано , за викенди воопшто нема гужва, супер работат, резултатите се брзо, а еден хормон доаѓа околу 50 денари, чисто предлог ако сакаш да си заштедиш. [sm=smiley1.gif]



ИЗВОРНА ПОРАКА: vazna

Fala devojki na odgovorite se javiv vo sistina rabotat vo nedela.



ИЗВОРНА ПОРАКА: brm_brm

Ти благодарам Bubla , Јас прашував, бидејки стварно ми е проблем, кога имам некоја дилема, а фати викенд или после 4:30 сестрата не е достапна.,ке му побарам маил па така ке контактирам.



Vazna, тоа се хормони што испитуваш пред да почнеш со стимулација? За тоа прашуваш? Бидејќи не е исто хормонален статус и овие кои се при ИВФ. Тоа ти е покриено преку ФЗО така што во Систина ќе ти завршат работа, супер што работат и во недела, позз




vazna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.2.2015 11:06:30)

Loveable mene mi falat uste hormonalen status, krva slika i markerite za hepatit c mislam deka bea, od dokumentite za vaucer za tie hormoni prasuvav[sm=smiley1.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (20.2.2015 11:46:35)

Ако ти е за ваучер, можеш хормони од 3-ти до 5-ти ден да испиташ, значи можеш и понеделник тоа да го направиш, исто и крвна слика и маркери, се тоа на државно.

Хормони на ГАК можеш да испиташ со упат од матичен гинеколог, а крвна слика и маркери во Институт за јавно здравје за двајцата со упат од општ лекар, многу поевтино ќе поминете со сопругот, вака ќе те чини многу во Систина. Позз




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.2.2015 13:38:28)

девојки препишам ми е декстаметазон навечер во 23 часот по 1/4 таблетка , ендокринологот ми рече дека заедно со метформинот ќе индицира овулација. Некој искуство со него?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.2.2015 20:43:25)

Kaj mene se postigna ovulacija po priroden pat so metaformin i jas stavav kapki za oci deksametazon i vo sabotata primav inekcija deksametazon zaradi virozata i denes sok za ginekolozite so ciklus dobien so primalut nor se postigna ovulacija po priroden pat sega drzete mi srekicka oti kaj nas nema nikakov problem veke za zabremenuvanje




vazna -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2015 12:55:41)

Devojki jas gi zemav rezultatite od hormonite i prolakatinot mi izleze povisok, 102-496 ova se referentni vrednosti, a mene mi e 500.4 i sega sto mislite vie dali ke mi odobri fondot vaucer so ovaa vrednost [sm=smiley13.gif] inace doktorkata mi dade terapija za prolakatinot ednas nedelno po pola apce dostineks mislam deka se vikaa.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.2.2015 14:16:30)

Уф ама Чудни референтни вредноси ама во секој случај не е многу покачен достинексот е ептен јак лек одма ќе ти го спушти мене од пола таблетка на 2 недели ми одеше под нормалата ми беше под 1, така да ќе треба да ти го намали иначе ептен ќе се спушти.




honey bunny -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 16:15:37)

Devojki ve molam za sovet. denes gi zedov rezultatite od hormonite i ne se bas naj naj odnosno kolku sto gledam voopsto ne se kako treba.

FSH 1,1 (2,0-14,0)
LH 1,0 (1,5-8,0)
prolaktin 30,7 (2,0-22,0)
estradiol 110,5 (30-100)
TSH 1,5 (0,25-4,0)




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 16:18:43)

honey bunny, пролактинот малку покачен, лх и фсх под нормала, тоа не знам точно треба доктор да ти каже, но она што не ми се допаѓа е естрадиолот, кој е премногу висок. Ова е на трети ден? Висок естроген обично оди накај предвремена менопауза....

Мораш под итно да промениш исхрана, поздрава храна, почни повеќе да се движиш, земи матичен млеч со мед, брокули, можеби и мака во прав, но најпрво види што ќе ти каже специјалист гинеколог или ендокринолог...




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 18:14:09)

Na ovaa strana moze da se najdat caevi i nacin na ishrana za hormonalni problemi i voopsto za neplodnost, a moze i da se konsultirate so bilkarot da vi preporaca sto da napravite




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 18:14:48)

http://www.rozakanina.bizland.com/, ova e stranata




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 19:21:44)

Honey bunny каде ги испитуваше? Чудни се резултативе да не има некоја грешка [sm=zmeden.gif]




honey bunny -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 20:42:43)

analizite si gi pravev da na 3 den. I mene mi se malku cudni relultatite. inaku gi pravev vo Bitola vo medicina na trudot a voopsto ne mi se veruva na toa sto go vidov koga gi zedov rezultatite. nikogas vo zivot sum nemala problemi so izostanuvanje na ciklus, tocen si e kako svajcarski casovnik, nemam problemi so vlaknetost, nitu so akni znaci nikakov problem. I patem imama samo 30 godini. navistina me faka panika :( i uste mi fali prerana menopauza kako sto rece loveableMe.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 21:12:00)

ах кој знае како провериле и дали имаат асални реагенси, ако можеш да земеш упат за гинекологија за Скопје, убедена сум дека има грешка, мислам фсх 1 глупост [sm=zmeden.gif] Или испитај ги на приватно во Битола, во Плодност на пример.




honey bunny -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 21:20:52)

во плодност е исто бидејки на исто место ја носат крвта за анализа, во медицина на трудот. Во секој случај ќе инсистирам на повторување на испитувањата [sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.3.2015 22:18:22)

mojot e pak nizok estradiol na treti den i koga go prasav lazarevski sto treba da napravam da se pokace oti nelii pak ke treba da spremam dokumenti za vaucer za ivf mi rece samo oti podobro da e nizok otkolku visok drugite hormoni se ok fsh 8lh 3 prl.5 tsh1,16




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (9.3.2015 13:26:34)

Женски, дали знаете кога отвора лабораторијата на поликлиниката Идадија, треба да тестирам хормони, па да знам да се оерганизирам ради работото време?[sm=smiley1.gif] Фала ви.




Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>