RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 16:33:55)

Mojot prolaktin sega bese 5,19 so pienje na bromergon pola apce 4 god bez prekin bev isplasena pak da ne se e pokacil no ne fala mu na gospod ne pokraj tolkav stres i tie hormoni pri ivf super e rece endokrinologot i si prodolzuvam so ista terapija




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 17:34:18)

Мене Крстевска на неколку наврата ми рече на 3ти ден пролактинот треба да биде 13, е сега како ќе се постигне баш точно таа бројка мене ми е чудно. Квиско не верувам дека од тоа би се покачило, јас искрено што се не сум поминала па пак при зимање на крв се стресувам, а прошли пат и трчав до Гак за да стигнам на време, а нели викаат и да си одморен треба за пролактинот, па ете пак ми беше низок, може влијае не викам не, ама не верувам до толку. И највеќе ме нервира што до 3 месец бременост се пие бромергон [sm=zmeden.gif]
Друго што исто не ми е јасно како на секое проверување се добиваат различни вредности на хормониве, толку ли варираат од месец на месец [sm=zmeden.gif]

Капина на колку дена го пиеш Бромергонот?




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 17:36:54)

LoveableMe не се Т3 и Т4 тироидни антитела? Има и други? Дај посочи ме точно што да испитам и каде, пошто знаеш лекариве многу не ни се замараат [sm=zmeden.gif]




bubla -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 17:59:26)

Мене Лазаревски ми кажа идеално е да е 15,16 пролактинот. Мене ми е 19.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 18:24:51)

T3 i t4 se tiroidnite hormoni a anttpo i antitg se tiroidnite antitela se ispituvat i na patofiza i na endokrinologija




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 19:08:54)

Е па како сака нека биде. Ако треба да останам бремена ќе биде и вака и така. Ако не си има посвојување. Од читање и знаење за повеќе нешта се повеќе проблеми се јавуваат а жени остануваат бремени и во понеоптимални услови.
Тоа е тоа. Одбивам да се нервирам. Ако биде биде. Ако не ќе му ја мислам накнадно.
Првиот пат кога останав бремена знаев дека имам сам ополицитични јајници, не знаев кога ми е точно циклусот и бидна (тоа што сум несреќа невидена па сум имала септум кој го убил бебето е друга приказна). Сега после 4 години се знам и со милион интервенции и повеќе знаење и милион витамини и хормони пак не бива.
Ќе се опуштам и ќе се препуштам на лекарите па што биде нека биде.




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 19:30:08)

Така е Квиско, ова испитај она испитај и пак не бива, веќе се ми е смачено, ако сака да биде ќе биде. Вака испаѓа болести ко баба имам, убаво ми вика тетка ми, од одење по лекари само ваму таму уште толку болести ќе ти најдат [sm=zmeden.gif]

Капина, а за патофиза упат дава општ матичен? И он да ми ги пише овие за проверка или треба прво таму на консултација да отидам? Не знам што да правам нели ако имав проблем со тироидната овие тсх, т4 и т3 ќе покажеа? [sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 19:49:38)

Na mene maticniot opst lekar mi dava za endokrinologija jas tamu odam na taa patofiza nema sansi esenta bev za istorijata moja da ja zemam toa e neka mi oprostat ama da ne dade gospod nikoj da ne ode tamu nikakov red nema




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 22:11:23)

Butterfly1 не сум многу упатена ама мислам дека ако нешто не е ок со тироидната први показатели на тоа ќе се тсх,т3 и т4. Потоа ако тие се покачени или близу граница се прави ехо и останати испитувања, јас бар така мислам не знам. Не мора да значи дека ако е покачен пролактинот и тироидната не е во ред , не сум чула за ова до сега освен ЛовеаблеМе што кажа.




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (21.1.2015 16:45:13)

so imase nesto za pienje,nekoj vitamin ili hrana za namaluvanje na tsh?????




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (22.1.2015 12:20:33)

Весник јас не сум сигурно дека има храна за намалување на ТСХ. Има лек за намалување на ФСХ. За тироиддата сепак треба консултација со лекар. Може некој друг ќе пише за совет.
Се надевам ќе се реши брзо проблемот.




Bea -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.1.2015 10:33:06)

Здраво RR-ки!
Ги земав вчера резулатите од хормони на 3-ти ден.
Се плашев за пролактинот бидејќи сум на терапија со Бромергон, но тој беше релативно ок - 9.
Тоа што не очеував е TSH 3.6! Никогаш не ми бил над 2.
Докторката ме советуваше да повторам на 12 ден од циклус, па ако е повторно покачен да консултирам ендокринолог. Инаку немам прамено МР на хипофиза.

Читав нешто за природно намалување, но не успеав да најдам ништо конкретно освен:
1) Да се избегнуваат зеленчуци од типот на зелка, кељ, брокула или да се ограничува внесот на овие зеленчуци
2) Да се користи хималајска сол, природно збогатена со јод, бидејќи TSH се покачува кога Т3 и Т4 не се лачат доволно, а тие пак не се лачат доволно доколку нема доволни количини на јод во организмот.
3) Да се зголеми внес на Б12 витамин и генерално витамини од групата B
4) И секако, намалување на стрес

Ќе пробам да променам ова, но сепак кај мене можно е да е и од хипофизата. Не знам, ич не ми се пијат апчиња, ама тоа е што е...




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.1.2015 10:37:55)

Bea, имам пишувано за ова за доктор кој зборуваше на ТВ и кажа дека сите што имаат проблем со пролактинот имаат скриен проблем со штитната жлезда, која не мора да има висока вредност. Сепак, до 4.0 се толерира ТСХ и ако забременуваш природно, не би ти препорачала да пиеш апчиња, туку да јадеш мед со млади ореви или ракија со млади ореви да отстои имаше некаде на сајтов рецепта, тоа е добро за средување на тироидната.

Во секој случај, сега си ок терај вака и работи на бебче...а стресот....се е од стресот......




Bea -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.1.2015 12:53:23)

LoveableMe фала ти на советите, ќе побарам по темиве рецпета. Мислам сретнав и со цвекло некоја. Јас сега сум во фаза на прибирање на документација за IVF, така да природно... ако даде Господ после 5 години :) Доктроката ми рече дека со оваа вредност на TSH нема да ми прават проблем за ваучер, ама како што читам по темиве, за IVF ќе морам терапија.





butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.1.2015 21:04:38)

BEA prolaktinot ti e malce nizok treba da ti se koregira dozata na bromergon.
LoveableMe moze li da mi kazes koj e toj doktor?
Jas povttorno proveriv TSH mi e 1,58 T3 i T4 isto taka niski. Taka da moram da go pobijam negovovo tvrdenje :)




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.1.2015 19:05:31)

Butterfly1 јас бсш пред некој ден читав дека кај жени со пцос се покачува пролактинот па кај тебе може од тоа да е сепак можеш крстевска да ја прашаш кога ќе идеш кај неа :)




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.1.2015 20:55:57)

Bea najdobro e da si primas terapija tsh za ivf najdobro e da bide pod dva oti moze da se kacuva od terapijata od ivf




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2015 17:10:22)

Оф и јас со проблем. Испитував витамин Д кој ми е недоволен патем [sm=smiley13.gif] но и Т4 ми е покачено малце, а Т3 и ТСХ се добри, како е можно ова кога никогаш до сега не ми биле покачени, а многу пати ги имам испитано, може ли грешка да е [sm=smiley13.gif] Утре ќе одам кај матичната да ми даде приоритетен упат за патофиза да ми направат ехо и уште еднаш да испитам. Ми рекоа кај доктор Маја Здравковска да идам, како најдобра била. Више не можам едно средам друго се расипе [sm=smiley19.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2015 17:13:20)

Scared ako zemas vit d zemaj vitamin d 3 on e najdobar




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2015 17:16:14)

T 4 moze da bide pokacen i ako si piela skoro kontraceptivi na mene bese pokacen koga piev mikroginon no sepak prasaj si ja doktorkata sto ke ti kaze jas od payofiza najzadovolna bev od ana ugrinska




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2015 17:21:22)

Jas vo petok ke ispituvam hormoni na treti den fsh lh i estradiol zaradi toa sto vtor ciklus po ivf dobiv so primalut nor toa do sega mi se nemase sluceno lazarevski mi rece da ispitam




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.2.2015 17:28:45)

Не капина не примам уште ништо за витамин д, во вторник сум на ендокрнолог па да видам што ќе ми препишат. Иначе не знам од што можело да се покачи не сум примала контрацптиви, а кажи ми упат за патофиза кој дава? Матичнава ми вика не можела она морало интернит, ту бре само комплицираат [sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.2.2015 18:00:00)

Kaj mene estradiolot izleze nizok na treti den od ciklus dali se sreduva toa




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.2.2015 19:33:38)

Кaпинa, ти пиеше хoрмoнски тaблети зa дoбивaње, јaс би те сoветувaлa дa нaпрaвиш кoнтрoлa зa еден дo двa месеци, пa пoтoa aкo требa терaпијa, пoзз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (13.2.2015 19:45:22)

sega mi rekoa da vidat dali ke raste ako ne raste vikam ima li terapija i mi rekoa da ima a sto e kako e neznam




Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>