RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.9.2014 19:08:47)

Нинчеееееееее, па каде си ти, само прашува за тебе по форумиве, конечно се врати кај нас, добредојде назад. Хормониве ти се ок, не знам дали низок ЛХ е некаков проблем, мислам дека не е, обично кога се високи вредностите тогаш докториве реагираат...ајде може некоја од рингерајките ќе пише.

Супер што си почнала да вежбаш и што почнавте со документи за ИВФ. Те чекаме наскоро на форумот за вештачко оплодување. Позз




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.9.2014 12:04:39)

Ova mi se na 3 den vo avgust:
TSH 2.6
T4 11.3
FSH 13.8
LH 12.0
Prolaction 34
Estradiol 51.9

Povtorno pravev ispituvanje na hormoni na 3 den, rezultati:

TSH 4.3
T4 9.0
FSH 13.9
LH 11.0
Prolactin 7.9
Estradiol 65.7

Planiram da pocnam da vezbam na orbitrek. Ama i da se javam vo Sistina da zakazam.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.9.2014 12:09:40)

Либра88, биди упорна и дефинитвно почни да вежбаш, а билките немаат штета, позз




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.10.2014 20:44:34)

Zdravo zenski, jas so novi rezultati od hormoni, pa ve molam za vasa pomos.
Vo Juni koga ispituvav na GAK 3ti den rezultatite se:
FSH: 10,6
LH: 8,4
PROLAKTIN: 26,9
ESTRADIOL: 29,4
TSH:2,9
Prolaktinot go proveriv uste ednas togas i mi bese simnat.
A eve gi rezultatite od sea na GAK samo od 2ri den, patuvav na 3ti i nikako ne mozev da otidam, pa maticnata se soglasi da odam na 2ri.

FSH: 11,6
LH: 4,4
PROLAKTIN: 12,1
ESTRADIOL: 20
TSH: 1,95
FT4: 14,5
INSULIN: 6,16
Mnogu se razocarav od estradiolot, ocekuvav deka ke bide pokacen, a toj padnal. Dr. mi vika ne sum za terapija, ako nema bremenost da odam povtorno vo Januari. Dali nekoj pie nesto za pokacuvanje na estradiolot?




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.10.2014 18:15:19)

Dusanka sto ti kazaa za FSH-to?




Dusanka -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.10.2014 19:07:42)

Nisto ne mi kaza za FSH, opsto mi kaza deka nema potreba od nikakva terapija, a koga prasav za estradiolot deka e tolku nizok, mi rece deka e na 2ri den zatoa e nizok, da sum ispitala na 3ti ke bil povisok. Da ne znae covek dali e dr vo pravo ili jas krevam panika.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (4.10.2014 20:19:45)

Душанка, пробај со протеинска исхрана, исфрли шеќери од исхраната, да видиш дали така ќе го зголеми естрадиолот, а за ФСХ пробај го рецептот суви смокви во маслиново масло, позз




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (5.10.2014 15:59:10)

Dusanka, konsultiraj se i so drug, pa i so tret ginekolog ako treba. Jas mislam deka sekogas e dobro da se bara i drugo mislenje. Vidov deka FSH - to ti e nad 10, zatoa i te prasav.




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.10.2014 14:06:05)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Ova mi se na 3 den vo avgust:
TSH 2.6
T4 11.3
FSH 13.8
LH 12.0
Prolaction 34
Estradiol 51.9

Povtorno pravev ispituvanje na hormoni na 3 den, rezultati:

TSH 4.3
T4 9.0
FSH 13.9
LH 11.0
Prolactin 7.9
Estradiol 65.7

Planiram da pocnam da vezbam na orbitrek. Ama i da se javam vo Sistina da zakazam.



Eh luge.. od nasive bolnici od zdrav ke te napravat bolen... Tolku meseci se mavtav vo bolnicata vo mojot grad, ispituvav hormoni 5 pati, za da odam kaj Ivanovski da mi gi otvori ocite deka rezultatite nemozat da bidat tocni... I vo pravo bil covekot... Mi kaza samo TSH i Prolactin da ispitam na 3 den, jas ispitav i FSH vo Avicena.

Razultati:
TSH 2.083
FSH 6.19
Prolactin 11.9




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.10.2014 14:12:39)

Libra88, сакаш да кажеш дека државниве лаборатории не знаат што прават и дека резултатите се грешни, а во Авицена точни? Или имаше ефект орбитрекот? Пиеше ли нешто друго, мака/маца...?




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.10.2014 14:41:29)

Zboruvam za ovaa vo mojot grad. Inaku vo Skopje na klinika sigurno se najtocni...
Bas zborev so edna koleska sto ima problem so tiroidna, odi na klinika kaj Brankica Krstevska i taa i ima kazano deka ne saka da i nosi rezultati od nasata bolnica, bidejki ne veruva vo tie rezultati. I sega koleskata odi za Skopje eden den samo za krv da i zemat, posle edna nedela odi da si gi zeme rezultatite pa kaj doktorkata.

Na orbitrek planirav da vezbam ama ne pocnav i ne piev nitu maka.




ninula123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.10.2014 15:14:21)

Zdravo devojki, jas sum nova na forumov, imam eden problem, za prv pat vo avgust mesec ispituvav hormoni i sto ke vidam fsh 14,3, estradiol 31,8, doktorkata maticna ne mi prepisa terapija nikakva, a od taa pricina pocnav da se somnevam pa pojdov kaj drug ginekolog na konsulktacija, doktorot mi rece deka se raboti za poremeten hormonalen status i za istoto e potrebno povtorno ispituvanje bidejki so ovoj momentalen ke bide tesko da zabremenam (inaku do sega ne sum ni probala so deckoto) ovoj mesec za prv pat probavme pa ke vidime do sledniot bidejki doktorot me upati na toa dokolku ne zabremenam najdovna do april od maj mesec da se otpocne so postpka za podgotovka na in vitro, mislam deka svetot mi e srusen, a deckoto e tolku pozitiven i optimist deka toa ke se sluci od prv pat, nesakam voopsto da mu go srusam sonot, dali nekoj ima iskustvo so ova da mi pomogne dali estradiolot navistina e tolku visok, i istiot sto vsusnost pretstavuva inaku doktorot me upatuva i na ispituvanje na AMO (neznam sto znaci) i ova so FSH dali navistina istive hormoni pretstavuvaat uslov za zabremenuvanje :-*




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.10.2014 15:27:08)

Здраво нинула123, добредојде и се надеваме на дружба со тебе на форумов![sm=bravo.gif] Мислам докториве се стварно за никаде. Зошто ти го велам ова?

Прво, со висок ФСХ не значи дека не можеш да забремениш, туку дека можеби имаш намалена резерва на јајце клетки (пак велам можеби). Во тој случај не препорачуваат ИВФ и јака стимулација, туку напротив се пробува забременување со други методи (инсеминација, природно, блага стимулација и сл.)

Второ, естрадиолов ти е низок или некаде под просек, што не е страшно и добро, зошто висок естрадиол заедно со висок ФСХ е проблем, што не е случај кај тебе.

Докторот те пратил да испиташ АМХ, за да види колку јајце клетки имаш кај тебе вкупно за цел живот. Но и тој тест не е показател за забременување.

Ќе ти пишам рецепт за намалување на ФСХ, кој помага:

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

40 суви смокви во маслиново масло се потопуваат во тегла и се оставаат да стојат 40 дена, потоа се зема три пати на ден пред јадење, рецептот е добар за намалување на FSH и за зголемување на плодноста.


Направи го рецептот, земај го и потоа направи пак испитување, почни да бидеш активна пешачи спортувај, исфрли шеќери од исхраната, повеќе овошје зеленчук, земи витамини пренатални од аптека и потоа пак пиши го резултатот. А во меѓувреме работи активно на случајот[sm=nosecka.gif]




ninula123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.10.2014 9:12:31)

Mnogu ti blagodaram za sovetot LoveableMe, sakam i najprvo da ti se izvinam sto vednas ne ti zablagodariv, receptot vednas go napraviv, ke pocekam na rezulat posle dva meseci, se nadevam deka ke bide pozitiven, inaku dali mozes da mi pomognes nesto drugo, koga najrano mozam da zemam da napravam test za bremenost, inaku mozno e ovulacijata da ima nastapeno porano, odnosno vcera i zavcera ili 6-7 den od ciklus imav bolka vo jajnicite, i po zavrsuvanje na seksualniot odnos prestana boilkata a urinata ovoj pat mi e tolku jaka i ima golema promena na bojata [sm=jezicek.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (31.10.2014 9:18:11)

Ако сакаш да мериш овулација, имаш тестови во аптека за тоа КЛИК ОВДЕ.

Тест се прави обично барем 3-5 дена да ти доцни менструацијата, не порано зошто не се сто процентно сигурни, колку подоцна го направиш толку посигурно. Обидувајте се, ако не бидне во следниве месеци, тогаш направете брисеви, ПАП, спермограм, па ќе знаете на што сте, но дотогаш нека проработи среќата.[sm=bravo.gif][sm=bravo.gif]




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (1.11.2014 19:19:51)

NInula 123 i jas go imam istiot problem. Pisi mi privatna poraka, pa da spodelime iskustva. pozdrav




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.11.2014 9:00:03)

Девојки да прашам нешто... Мене одсекогаш ме болеле градите 2 недели пред да ми дојде, од мај месец па навака воопшто немам болни гради, понекогаш само брадавиците малку. Дали има некоја поврзаност со хормоните или????




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.11.2014 9:48:35)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Девојки да прашам нешто... Мене одсекогаш ме болеле градите 2 недели пред да ми дојде, од мај месец па навака воопшто немам болни гради, понекогаш само брадавиците малку. Дали има некоја поврзаност со хормоните или????


Има врска, не се секирај, позз




ninula123 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.11.2014 11:13:44)

Devojki mene denes mi e 12 den od ciklusot tolku mnogu mi e loso jajnici od sto me bolat mislat deka ke povratam edvaj izdrzuvam na rabota, mozno li e da mi se plodni denovi isto vaka mi bese i vcera, inaku i 6-7 den od menstruacijata mi bese vaka, mislev deka mi e ovulacija i izdrzav nekako tie dva dena, ama vcera i denes mislam ke mi eksplodiraat vnatre, sto bi mozelo ova da bide........aman veke




Libra88 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (3.11.2014 11:46:30)

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Libra88

Девојки да прашам нешто... Мене одсекогаш ме болеле градите 2 недели пред да ми дојде, од мај месец па навака воопшто немам болни гради, понекогаш само брадавиците малку. Дали има некоја поврзаност со хормоните или????


Има врска, не се секирај, позз


На добро или лошо, незнам што веќе да мислам, така кога ке почнеа да ме болат барем си знаев дека за 2 недели ке добијам. Сега ништo, во неизвесност. :(




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.11.2014 19:57:05)

ме интересира на која страна се наоѓа хипофизата?




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (25.11.2014 20:23:34)

Scared хипофизата е прикачена за хипоталамусот. Баш е некако централно поставена не на страна ама некако во основата на мозокот (под големито мозок). Не знам дали добро објаснив ама не знам како подобро да објаснам. Битно не е ниту на лево ниту на десно.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.11.2014 12:55:22)

fala kvisko jas pa se si mislev od desna strana e [sm=smiley1.gif]




pepapa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (27.11.2014 14:21:16)

Devojki mi treba vasa pomos, pravevme hormonalen status za decko mi testosteronot mu e 265 a vrednostitre se od 262-1593, dali mozebi e nizok i mu pravi problem na spermogramot bidejki ima oligozoospermija i lesnohipokinetiicen ejakulat




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.11.2014 12:03:07)


ИЗВОРНА ПОРАКА: pepapa

Devojki mi treba vasa pomos, pravevme hormonalen status za decko mi testosteronot mu e 265 a vrednostitre se od 262-1593, dali mozebi e nizok i mu pravi problem na spermogramot bidejki ima oligozoospermija i lesnohipokinetiicen ejakulat


Pepapa, вредноста е гранична не е лошо консултација со лекар и да се види што понатаму, позз




Страница: <<   < Претходна страница  38 39 [40] 41 42   Следна страница >   >>