RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


pepapa -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.11.2014 17:40:55)

Da, ama kaj koj doktor, dajte preporaka kaj kogo da,se obratime?




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.11.2014 18:57:08)

имам слушано за чедо димитриевски дека е добар ама мислам дека повеќе не работи на ендокринологија систина е отиден ама не сум сигурна да проверите треба..




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.12.2014 23:05:35)

ИЗВОРНА ПОРАКА: весник

си ги зедов резултатите од ендокринологија и на 27 ноември ми беше ft4 2.56 а сега 3,4...се покацило а иста терапија пијам...аман веке....а тироидни антитела во увис...треба да бидат помалку од 35 а мене ми се 156....леллел незнам кој пат да го фатам жими се.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina
Toa znaci oti imas hashimoto sindrom vesnik ke ti ja pokacat mozda terapijata so eutirox no ne sum sigurna


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared
мој совет да си провериш на друго место, на ендокринологија често пати грешат и мешаат, прошли пат кога бев девојка проверувала пролактин а нејзе и пишале на листата tsh дека проверувала, па ај како демек се јавувале таму во лабораторија и лупнале бројка некоја , девојкава фала богу чудна и дошла таа бројка и повторно ја боцнале за пролактинот па маж и ја носел крвта до лабораторијата па чекал таму резултати и точен резултат добиле дури тогаш. Ова ми го кажуваше она додека чекавме за кај докторката. Така да провери си на друго место. На Гак по мое се најточни .А можеш и на биохемија.


ИЗВОРНА ПОРАКА: весник
SO SINDROM E TOJ PA SEGA ...STRASNO NESTO E???
A BE DO VCERA NEMAV NI PROBLEM SO TIROIDNA,POCNAV DA SETAM PO BOLNICIVE ZA NEPLODNOST I TOA IZLEZE A PRED DVE GODINI DVA NAODI SO RED BEA VO NORMALA PA POSLE MALKU POKACENI PA ZA DA ME LUPNAT SO TERAPIJA.....





LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.12.2014 23:07:47)

Весник, една моја другарка има антитела, но не и дадоа терапија, затоа добро консултирај се со добар специјалист за тироидна пред да почнеш да пиеш било што. Но во секој случај не е нешто што е нерешливо, само треба соодветно да те следат, позз




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.12.2014 17:10:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: scared

имам слушано за чедо димитриевски дека е добар ама мислам дека повеќе не работи на ендокринологија систина е отиден ама не сум сигурна да проверите треба..



да да чедо е во систина 100 посто,а инаку е стварно добар...сум била кај него...работеше и со спермограмите кај мажите и хормоните кај нив




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.12.2014 17:11:48)

ке одам кај бранкица вторник и ќе ви пишам што сум направила во врска со тироидните антитела што ги имам...позз




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.1.2015 14:15:32)

бранкица само ми зголеми терапија и ми рече дека овие тироидни антитела се резултат на стрес,како што е и моето зголемување на холестерол (а ептен внимавам што јадам) и како што е мојот позитивен лупус коагулант....тие ти биле автоимуни болести кои се резултат на нашите стресови...препорака и беше да го минимилизирам стресот најбрзо што можам....




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.1.2015 14:30:39)

holesterolot e rezultat na namalena funkcija na tiroidnata i kaj mene bese granicna vrednost i ne vnimavav sto jadam najiskreno i pak se sredi sam od sebe holesterolot e kako pritisokot varira




5678m -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.1.2015 15:07:33)

Vesnik i jas imam hashimoto sindrom i zemam eutirox 5 dena po 25 mg eutiroks, od pricina sto ne sum ragala, pa ako sakam da zabremenam treba TSH - to da bide so vrednost okolu 2,5 (ne sum bas sigurna). Za tiroidata odam na Klinika za patofiziologija. E sega za hasimototo nikoj od doktorive ne mi kazal deka moze da deluva na reproduktivnive hormoni, osven eden ginekolog, a i samata procitav na internet deka deluva na neplodnost, a mene FSH - to mi e pokacen odnosno los, posleden pat mi bese najvisok 16,4, meren na GAK. Zemam i suvi smokvi, Q10 i neznam vise kolku vitamini i gledam da vnimavam na ishranata za da go namalam. Bev i na Klinika za endokrinologija, Centar za dijabeis, da vidam sto ke mi kazat tie, mi zemaa krv i toa na dva pati i pogresija, ne mi proverija toa sto trebase da proverat, pa vtor pat izleze rezultat nadvor od referentni vrednosi, odnosno nevozmozen rezultat, so eden zbor NE SUM ZADOVLNA OD NIVNIOT ODNOS I RABOTA TAMU. Ako znaes dobar endokrinolog te molam pisi mi. Od juni 2014 godina, non stop sum na ginekolozi, te sovet od eden, te od drug i site mi vikaat da ne cekam da rabotam na slucajot za bebe, posto nemam vreme, a jas ne sum vo moznost vo momentov da rabotam na bebusot, iako mnogu bi sakala. Po vrednostite sto gi imam i za in vitro ne bi mi dale vaucer, pa ako se resam sama i so donirana sperma ke me fati 5000 evra na privatno.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (6.1.2015 15:17:58)

jas odam kaj iskra bitoska no kaj mene ne e problem hasimoto tuku sekundarna hipotireoza potocno hipotireoza predizvikana od hipofizata




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.1.2015 12:39:44)

neznam dosega mene ne mi pogresile na endokrinologija...odam kaj brankica krsteska...taa raboti eden den vo nedelata i so trudnici...normalno deka deluva na reproduktivnosta,toa i ne mora da ni go kazat...logicno e.pa zatoa go baraat vo dokumentacija koga aplicirame za in vitro....velis donirana sperma????? imate slab spermogram ili ???? i kaj nas e mnogu slab spermogramot no veruvaj mi so edna programa isci se narekuva vozmozno e da najdat sperma....inaku dokolku imate mnogu slab spermogram i seta druga dokumentacija da vi e vo red ke ti odobrat in vitro vaucer odma i bez da pravis 4 inseminacii koi gi baraat...pozdrav i srekno!!!!




весник -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.1.2015 12:40:19)


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

jas odam kaj iskra bitoska no kaj mene ne e problem hasimoto tuku sekundarna hipotireoza potocno hipotireoza predizvikana od hipofizata



kaj se najduva ovaa doktorka iskra ????




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.1.2015 12:49:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: весник
kaj se najduva ovaa doktorka iskra ????


Исто на ендокринологија, но штом одиш кај Бранкица, немој да ја менуваш, позз




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (8.1.2015 22:54:15)

na endokrinologija se naoga dr iskra bitoska vo ist den rabotat so brankica vo vtornik




orhidea242 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (11.1.2015 21:25:13)

После 2 години обид за забременување скоро сите испитуања направени пропуштиле да ми ја испитаат Тироидната. Искоци дека ми е покацен хормонот .
ДАли Тсх хормонот мозе да прави толку голем проблем во забременувањето.




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 10:45:52)

ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Ма како немам и за тоа пијам терапија достинекс [sm=smiley36.gif] сега сум на четвртинка таблетка месечно. Пред тоа пиев пола таблетка на 2 недели и пролактинот под 1 се симнуваше, па после пиев четвртинка на 2 недели ми беше 3.9 што е исто така малце. И да ти кажам од Крстевска не сум задоволна како изгубена е најозбилно мене пролактинот под 1 од пола таблетка на 2 недели, она ми препишува пола таблетка на 7-10 дена [sm=zmeden.gif] и сам свој доктор си биднав [sm=zmeden.gif] Веќе го научив достинексот што како ми делува и вака го пијам сега, за 2-3 недели ќе идам на контрола да видам каков е [sm=smiley1.gif]


butterfly1, јас пиев достинекс заради покачен пролактин, кога др. Димитров кога бев кај него вика ма зашто си пиела тоа, што ти дале тоа се дава само кај нередовен циклус, а ти имаш редовен, тоа било одреден период на стрес....

кај тебе веројатно со метформинот, добро ти одат заедно, само важна е дозата.. викаат пролактинот треба да биде под 15.0, така што на неколку месеци треба да правиш контрола, па според вредноста да знаеш, а ако ти е многу ниска вредноста пробај зборувај со неа да не пиеш, затоа што тоа дополнителен стрес и прави на хипофизата....можеш викаат за замена да пиеш Б6 3х2 таблетки секој ден, помага за намалување на пролактинот....мој совет, ако полека се нормализира пролактинот, откачи ги достинексот....




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 10:49:41)

Па имам правено така да ти кажам и се покачува нагло, се сеќавам прошли пат не го пиев месец дена може и више и отиде на 17 и она рече требало да биде 13 а не 17 и ајде пак почнав. А имаше случаеви кога не го пиев подолго време и одеше до 50-60 , така да морам да го пијам, ама гледам вака да намалувам најмала доза пијам. Крстевска спомна нешто да ми го смени со Бромергон ама ми вика го немаш пиено до сега гарант ќе ти се гади, така да не знам што да правам. Ќе идам за 2 недели ќе го проверам пак па после ќе видиме . [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 10:52:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly1

Па имам правено така да ти кажам и се покачува нагло, се сеќавам прошли пат не го пиев месец дена може и више и отиде на 17 и она рече требало да биде 13 а не 17 и ајде пак почнав. А имаше случаеви кога не го пиев подолго време и одеше до 50-60 , така да морам да го пијам, ама гледам вака да намалувам најмала доза пијам. Крстевска спомна нешто да ми го смени со Бромергон ама ми вика го немаш пиено до сега гарант ќе ти се гади, така да не знам што да правам. Ќе идам за 2 недели ќе го проверам пак па после ќе видиме . [sm=smiley13.gif]


А да, уште еден совет, викаат тој што има проблем со пролактинот, има проблем со тироидната, така што направи тестирања на сите тироидни хормони и антитела, направи ехо, па да си начисто дали да пиеш еутирокс, а да со исфрлиш достинексот....јас имав ептен мака со бромергонот, а и со достинексот депресии вртоглавици, ич не ми пријаше, но што е тука е, заморчиња сме.....




butterfly1 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 11:12:55)

не добро ми е ТСХ последен пат ми беше под 2. Т3 и Т4 исто секогаш биле ок. И порано многу пати имам испитувано заради тахикардија секогаш било се ок, не се сеќавам ама сигурно и ехо ми имаат правено кога имав проблеми со тахикардијата зашто мислеа од тироидната да не е. Друго нешто да не има за испитување?




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 11:22:44)

женски а Т4 поважно ли е од Т3? Бидејќи гледам на листата за хормони од Гак само т4 го има [sm=zmeden.gif]
И да ве прашам за една вредност докторката ми рече ок дека е ама мене нешто ме буни.

вредноста ми е 6.27 а реф. вредност е 6.8 . Покачено е ова или? [sm=zmeden.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 11:29:40)

butterfly1, направи ехо па после ќе знаеш то и како и анти-тироидни тела. Скаред, тоа што напиша е во нормала, но најдобро да се консултираш со ендокринолог заедно со другите испитувања.




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 11:41:17)

Јас сега првпат слушам дека пролактинот треба да биде до 17. Нели нормалн ите вредности се до 24,4 (барем на ГАК им се такви вредностите).
Мене сега на последното мерење ми бепе 27 ама матичната ми рече тоа може да и е од моментален стрес ако до сега ти бил во граници на нормала тогаш не е проблем. Димитров потоа го виде и исто рече. На ГАК кога одев никој ништо не ми рекол за пролактинот а еднаш ми беше 20 потоа ми се спушти кога го почнав метформинот на 13.
Сите други хормони сега ми се во граници на нормала и односот ФСХ/ЛХ ми е подобрен.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 12:06:20)

Prolaktinot e najdobro za zabremenuvanje najdobro e da bide pod 15




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 13:42:27)

Kvisko, најдобро е пролактинот да биде под 15, тоа повеќето доктори го викаат, секако дека може и со повисок од 15 да се забремени, во велат шансите се поголеми кога е под 15. Еве мене за двете ИВФ ми кажаа да го проверам пролактинот и да биде најмногу до 20, зошто имало шанси да скокне и со стимулациите......тоа е она што знам, но секако дека има исклучоци и забременувања со повисок пролактин....




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (12.1.2015 15:35:24)

Е ај сега и тоа да го мислам. Мене моќеби никој не ми го спомнал тоа заради сите други проблеми со јајниците.
Додуше и секогап ми викале дека пролактинот може да скока и до стрес при боцкање, а јас имам многу тенки вени кои пукаат па земањето крв ми е малку мачење.
Во Србија знам дека за покачен пролактин прават дневен профил напролактин каде што се влече крв неколку пати од канила што се става насабајле за да се види дали е покачен од боцкање или е навистина покачен.
Како и да е сега за сега ништо не превземам. Ќе видам што ќе каже Димитров при постапката за ИВФ.
Инаку да јас лично знам жена што остана бремена со покачен пролактин при ИВФ. Имаше три неуспешни обиди и како резулатт на нив покачен пролактин. Сакаше прво да го намали пролактинот па да почне со ИВФ, но Петаноски инсистирал дека нема да биде проблем покачениот пролактин. Четвртиот обид со поакчен пролактин и беше успешен. Девојчето сега има скоро две години.
Веројатно за ИВФ не е толку проблем зашто пролактинот во принцип спречува овулација, кај ИВФ тој проблем се избегнува.




Страница: <<   < Претходна страница  39 40 [41] 42 43   Следна страница >   >>