RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Biba818 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.11.2015 17:06:22)

znam deka imaat zeni vo menopauza , vo septemvri mi bese 11.4, no pred edna nedela go izgubiv tatko mi, pa se prasuvav dali e mozno da e od stres i taga, Lazarevski ne bese vo petokot na rabota, kje vidam vo ponedelnik za sto se raboti, fala Vi devojki




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.11.2015 21:13:35)

Јас сум уверена дека е грешка, ако не ти е тешко кажи ни каде испитуваше чисто да знаеме, многу почнаа да грешат лабораторииве.[sm=zmeden.gif]




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (14.11.2015 22:07:38)

Aj ispitaj go pak vo druga lab do peti den e ok da se ispituvaat tie hormoni




Biba818 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.11.2015 18:06:46)

vo bukuresht ispitav ( rumunska ) , i toa cekaa od bit pazar da im pratat reagens , vo zdravstvo sum i jas , kao so poznati, provereno verojatno dva pati, imam 40 godini, no nikogash vaka ne bilo, posledniot pregled so rezultati kaj Lazarevski mi bese se super, duri jas mu velam tri pati neuspesno, mora nesto da se doispita a on insistirase na toa deka se e vo red kaj dvajcata i koga kje treba kje bide, dva pati na spontan ciklus sme pravele bas poradi toa deka demek se e vo red




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.11.2015 20:10:38)

Biba818, испитaј следен циклус вo другa клиникa. Нa еднa мoјa пoзнaничкa истo oд стрес и се пoкaчи хoрмoнoт, земa oд тoј oд Србијa Рaдoст рaџaњa или тaкa нештo беше сaјтoт, пa сo билки гo дoнесе вo нoрмaлa. Испитaј убaвo и пoтoa пиши. Не е лoшo дa испитaш и АМХ.




Biba818 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.11.2015 20:27:35)

AMH 1.3 , i toa ispitano, nizok e no sum cula za uspesni ivf duri i so poniski vrednosti, ajde zdravje , kaj site nas da bide naskoro




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (15.11.2015 20:51:56)

i da pocnes da si jades smokvi vo maslinovo maslo qoenzimq 10 omega 3 i vit d




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.11.2015 0:41:38)

prasaj go i za dhea doktorot dali da zemas mnogu pomagal kaj visok fsh taka barem citav jas niz stranskite forumi i mojot fsh bese pred 1i pol god 9,5sega ne sum go ispitala iako tek vo nedela ke polnam 31god




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (16.11.2015 12:04:32)

Јас бев правев ехо на тироидна, и добро е ехото. Денес бев ми зедоа крв уште еднаш да испитам ТСХ воедно и антителата, резултатите утре. Молам бога се да е ок. [sm=smiley13.gif]




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (17.11.2015 11:23:58)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Biba818

AMH 1.3 , i toa ispitano, nizok e no sum cula za uspesni ivf duri i so poniski vrednosti, ajde zdravje , kaj site nas da bide naskoro


Biba818, тука имаме податоци за АМХ и искуства, таа вредност е од ниска кон нормална, не е секогаш тоа битно, битно е да се фати. Пиши кога ќе имаш нови резултати од хормони.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 1:41:47)

Na mene odlucija pak da ja snimaat hipofizata na magnetna rezonansa oti prolaktinot pak se pokaci dvojno i tsh isto bese pokacen i vidnoto pole ne e vo red mnogu ja mrazam i nema ivf mi rekoa duri ne ja snimam pak hipofizata




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 21:13:33)

Капина и под терапија кога си ти се качува пролактинот?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 21:32:46)

da i koga sum pod terapija i toa duplo




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 22:01:42)

Letoto bese visok prolaktinot do 25e normalno mojot bese 50,1 iako piev bromergon i nemav namera da ja snimam pak hipofizata oti na poslednoto snimanje bese uredna prethodno se sirese no ne se gledase adenom na nea se mislese oti e pomal od 3milimetri no funkcionalen




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 22:07:40)

No vcera slucajno se zapoznav so eden covek sto ja ima operirano hipofizata i on mi kaza kako hipofizata vikas e uredna a prolaktinot e duplo povisok od normala nema sansi sigurno pak ne ti e vo red i me sovetuva pak da ja snimam posle barav sovet od doktorite dali da ja snimam pak i mi rekoa da stom prolaktinot pak se e pokacil znaci pak e vlosena sostojbata na hipofizata iako prethodno bese vo red mozela pak da se siri i tsh sekogas so eutirox bese okolu 2sega se kaci na tri i ke mora pak nekade po nova god da odam na mr




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (23.11.2015 22:18:34)

Можеби дозата на бромергон не ти е добра, или пак да пробаш со достинекс?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (24.11.2015 0:04:14)

Mojot endokrinolog ne dava dostinex a i dzabe e pak istoto mi se slucuva piev i dostinex dzabe letoto bese toa sega e na nula dojden pak nikade go nema ama sto se mora se mi rekoa so hipofizata igracka nema




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.11.2015 13:54:55)

Мене после 2.5 години ми го укинаа Достинекс и ми дадоа Бромергон.
1\4 два пати дневно. Раат си бев со достинекс пиев 1\4 на две недели и пролактинот беше идеален, а сега ова секој ден треба ама тоа е, не се пие во бременост достинекс.
Што да очекувам од бромергонот, мачнини, болки во желудник?




LoveableMe RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.11.2015 18:10:49)

сксред јaс мнoгу лoшo реaгирaв нa брoмергoнoт, вртoглaвици лoшење и сл. Види кaкo ќе изреaгирaш пa aкo не, пoбaрaј дa се врaтиш нa дoстинекс.




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (26.11.2015 23:45:40)

jas go pijam nonstop 4 i pol god bromergonot i osven prviot den koga povrakav drugo nisto a odvreme na vreme blag pad na pritisokot




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (28.11.2015 18:22:19)

LoveableМе морам да пијам бромергон дали сега дали понатаму не ми бега, се пие и во бременост до 12 недела, затоа ми го исфрлија достинекс, од утре почнувам со него се надевам добро ке го поднесам.




scared RR -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.11.2015 12:30:36)

Женски да ве прашам во бромергонов има ко едно пластично нешто, пишува на него не е за јадење знаете на кое мислам, да го извадам ли?




kapina -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.11.2015 13:58:12)

nemoras da go vadis




Kvisko -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (29.11.2015 14:45:02)

Scared во многу лекови има такви особено ако се во поголеми пакувања те не се секоај таблетка поединечно во блистерче туку се во една заедничка пластична кутија. Додатокот е всушност да ја впива влагата за да не се расипта таблетките и не го вади зашто ќе ги чува (истата функција ја има как о на пример силиконски гел во кондури или патики што се става при пакување).




Biba818 -> RE: Хормонална рамнотежа-услов за бременост (30.11.2015 23:54:03)

Девојки, јас бев таа со фсх 40, не проверив до петти ден пак, докторот беше сигурен да оставам за следен медец и упорен во тоа да не пијам ништо освен прегназон, е сега јас земав од црна гора златна мака во капсули, имаме тема за тоа
поздрав, пијам три пати на ден по две




Страница: <<   < Претходна страница  47 48 [49] 50 51   Следна страница >   >>