RE: Проблеми со менструација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


gulabica -> RE: Проблеми со менструација (15.4.2011 19:28:05)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]ne ne ne ....kolposkopija e normalen vaginalen pregled koj sto se vrsi isto kako sto se pravi papa test...kolposkopija vsusnost e so kamerce i moze da vidi se sto se slucuva vo vnatresnosta na matkata ama apsolutno nisto ne ti pravi nitu pak boli toa e eden vid pregled..prasaj go tvojot ginekolog ke ti obasni pozz




mmileni4ka -> RE: Проблеми со менструација (9.5.2011 14:59:39)

здраво на сите имам еден проблем ние во претходните мес се трудевме да направиме бебе но ништо а во април одмаравме плус и мажотми не беше тука цел мес добив на 6 април траеше неколку дена но чудно ми беше немав сипмтоми и никакви болки при добивајње слаба болка во јајниците дури и незабележителна сеа требаше да добијам на 3 но ништо немам добијано а инаку цел мес наназад го поминав со поврајќање и дијареа имам некако чудно стомаче од двете страни на јајниците ми е набабрено и тврдо полукружно наеднаш кога ќе легнам добивам напон за поврајќање значи ме интересира од вас поискусните дали може да сум забременила а да добијам поздрав




Maca25 -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 12:54:30)

Кај мене еве по втор пат ми се случува следново: имам нередовна менструација, но овој месец баш деновите кога требаше да добијам се појави кафен исцедок и слабо крварење. Ова и пред некој месец ми се случи. Не знам веќе што ми е. не знам дали да кревам паника и да одам на гинеколог?




Џесика -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:10:54)

Мене ми е секоја менструација таква, прво кафеав исцедок, трае 2-3-4 дена и после добивам класично крварење... еве и сега, од средата почна, и дури денес почна да ме боли стомакот, па очекувам крварење. Многу е одвратно, поготово фактот што 10 дена носам влошка за без потреба... сега од оваа менструација ќе почнам и со антибеби пилули, бар тогаш ќе знам до саат точно кога ќе ми дојде. А Мацо, ти и јас имаме сличен организам, мене гинекологот ми има кажано дека не е тоа никаков проблем, види си, прашај за секој случај, јас се навикнав веќе...




Maca25 -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:18:23)

мене ова ми се случува кога добивам редовно на 28-30 дена. Кога си добивам нормално како и секогаш на 45-60 дена тогаш нема ваков исцедок.
А никако не ми се пијат антибеби, за да се регулира малце циклусот, а и тек тогаш никад нема да ослабнам.




Olivia -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:26:41)

lele i mene bukvalno istovo mi se desava vo zadnive nekolku meseci a od sekogas si imav iredna menstruacija duri po spontaniot mi bese se vo red, no sega[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] neznam so se desava go pominuvam ciklusot so dnevna me maci kafeaviot iscedok epten a krvarenje minimalno, i mi se razvlece porano mi traese 3-4 dena sega icedokov me vlece cela nedela i bas ruzno se osekam, doktorot mi rece deka najverojatno estrogenite se malku nakaceni no toa vednas se regulira, za najbrzo resenie antibebi piluli a so niv nemam ama bas nikakvo iskustvo i strav mi e da pocnam a izbor mnogu nemam sakam da mi se regulira so pobrzo, so mislite vie da pijam ili? pa da ne zdebelam od niv a taman se srediv[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Maca25 -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:33:50)

Баш и затоа јас не ги пијам. Пиев пред 5 години и едвај се повратив во нормала со тежината.

Кај мене не е секој циклус, само кога ми доаѓа редовно [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] . Сега ми е чудно што ми исчезнаа сите отоци кои ми се појавуваат пред да добија, градите повеќе не ме болат, немам никакви болки во стомакот, баш како да не треба да добијам.

Следната недела одам да испитувам хормони, па ќе видиме што ќе биде.




Џесика -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:38:03)

Зависи Оливиа, јас едно време пиев Диане 35, и се здебелив 10 кила, и тоа не маса, туку баш подуена... после преминав на Јасмин, тие ми беа подобри, ама сепак останав на истата килажа. Сега гинекологот ми ги препорача Јаз, ми рече дека се најдобри до сега, па деновиве ќе почнам, иако со многу страв од дебелеење...




Olivia -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:38:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Баш и затоа јас не ги пијам. Пиев пред 5 години и едвај се повратив во нормала со тежината.

Кај мене не е секој циклус, само кога ми доаѓа редовно . Сега ми е чудно што ми исчезнаа сите отоци кои ми се појавуваат пред да добија, градите повеќе не ме болат, немам никакви болки во стомакот, баш како да не треба да добијам.

Следната недела одам да испитувам хормони, па ќе видиме што ќе биде.



A be bukvalno istoto ccc... jas taa so bev so strasni bolki ketonali , otoci ,preoset_livi gradi ,bolki vo kicmata ni toa go nemam sega , prvo se raduvav deka nema vise nikad da me boli stomak a sega vise me plasi, moze pametna ideja i ja da gi proveram hormonite iako do sega mi bile uredni i cesto gi proveruvam




Olivia -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 13:42:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Џесика

Зависи Оливиа, јас едно време пиев Диане 35, и се здебелив 10 кила, и тоа не маса, туку баш подуена... после преминав на Јасмин, тие ми беа подобри, ама сепак останав на истата килажа. Сега гинекологот ми ги препорача Јаз, ми рече дека се најдобри до сега, па деновиве ќе почнам, иако со многу страв од дебелеење...

Pa toa duvanjeto epten me plasi site koi gi znam so bile na antibebi piluli istoto go vikaat duvaat kako baloni , aj da mi kazes obavezno kako ke bide so "Јаз"  pa da gi pocnam i jas ako se ok




fioona -> RE: Проблеми со менструација (28.5.2011 21:32:07)

zdr na site, i jas go imam istiot problem so neredovna men, a isto taka imam i policisticni jajnici pa mozebi zatoa imam neredoven ciklus mi docnese 2 meseci pa koga dobiv 16 dena imav mens , ama ne tolku golemo krvarenje i za zal 2 godini sum u brak i nikako da zabremenam bev kaj 5 gin. i site mi velat kao demek mozelo da s eostane bremena so policisticni jajnici, ama sega ke idam kaj d-r- lozankovki, go poznava li nekoj  kako doktor ??? zs drugarkata  go pofali mn i eve ona posle 1 ipol i dade nekoi tableti i si ostana bremena..




sladjana ms -> RE: Проблеми со менструација (29.5.2011 14:50:50)

Fioona da dr.Lozankovski i mene mi go preporacaa i toa dr.Kocovski od GAK, mi kaza deka e ekstra doktor.Kolku sto imam citano na r-raja od drugite r-rajki ima mnogu pofalni zborovi  za dr.Lozankovski i jas sakav da odam kaj nego ama od drugi pricini ne otidov!Pozdrav fioona i se nadevam deka brzo ke si go resis tvojot problem!




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 16:46:32)

vaka mi dojde sabajle koga odam vo vc me pece vaginata dosega ne mie bilo vaka i osekam deka mi se moca ali koga idam samo malku i tolku i mnogu cesto mi se odi vo vc imal li nekoj vakvo iskustvo dali da se obratam na lekar????




Olivia -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 16:50:12)

Skorpijana dobi ciklus ili imase krvava mokraca, da ne e nekoe kamce ili pesok pa napravilo krvarenje ili pak da ne si nastinata nesto nedaj boze infekcija na urinarnite patista, kako i da e vednas na lekar !!!!




rina13 -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 16:58:01)

skorpijana najverojatno se raboti za eserihia,jas go imam toj problem i toa standard me faka 3 pati godisno,se mackam so kanesten mast 3 dena,a cuvstvoto e deka nonstop ti se moca ides po 100 pati u wc uzasno pece a mockata ja nema i se taka dur ne se pojavat nekolku kapki krv..cuvstvoto e neprijatno..a ako trae podolgo togas mora antibiotik jas piev hikoncil  2 po 2 kapsuli 10 dena..




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 16:59:52)

imam ciklus ne sum nastinata mojata maticna e prva smena ako trae vaka do utre ke moram da odam na lekar ti blagodaram olivia




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 17:03:00)

da rina13 uzasno mi e mislam deka ke mocam i taka osekam ama nisto ke vidam do utre ako ne na lekar ke odam




Палешка РР -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 17:08:29)

ИЗВОРНА ПОРАКА: skorpijana

vaka mi dojde sabajle koga odam vo vc me pece vaginata dosega ne mie bilo vaka i osekam deka mi se moca ali koga idam samo malku i tolku i mnogu cesto mi se odi vo vc imal li nekoj vakvo iskustvo dali da se obratam na lekar????


Сега да не изиграваме доктори овде, најдобро е да посетиш гинеколог.
Инаку мене тоа ми беше дијагностицирано како инфекција на уринарните патишта, или циститис. Пиев многу Увин чај и антибиотик и помина.




Maca25 -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 18:34:51)

И мене ми личи на инфекција на уринарни патишта, но навистина ние не треба да изиграваме доктори тука. Скорпијана познато ми е чувството, ми се има случено неколку пати, пиев по 2 литри увин чај на ден и јадев брусница. Од тоа ми помина. 




sladjana ms -> RE: Проблеми со менструација (30.5.2011 18:52:13)

Da,da i mene mi se ima sluceno ova mnogu neprijatno cuvstvo e.Skorpijana obavezno da si odis na lekar ke napravis urinokultura i ako ima nekoja infekcija ke se napravi antibiogram i ke ti prepisat antibiotici, nema da pomine samo od sebe vo meguvreme pij si uvin caj ili caj od brusnica.Pozdrav!




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (1.6.2011 8:27:57)

bev vcera na lekar imam infekcija na urinalnite patista cela nedela ke pijam apcinja i dva dena inekcii ke primam za pobrzu da se iscisti a ako prodolzi taka ke odam na snimanje na bubrezite vi slucaj da ne e pesok ili kamenja denes mi e malku dodobro fala vi devojki











Olivia -> RE: Проблеми со менструација (1.6.2011 14:30:06)

Skorpijana po tvoite simptomi bas kako so i si mislev, bravo sto pojde odma na lekar i da ozdravis pobrzo i ne zaboravaj cajce od brusnica pa i dehidrirana grickaj si , se nadevam i so ciklusot se e vo red.




pinokio2010 -> RE: Проблеми со менструација (1.6.2011 19:16:31)

Mene me maci drug problem, na desettiot den od ciklusot bev na kontrola i mi se vide folkul pred prskanje, drugiot den imav ovulacija sigurna sum bidejki me bolese bas toj  jajnik kade sto bese folikulot, taka sekojpat znam koga imam ovulacija i denes 8 dena od ovulacijata mi se pojavi bled kafen iscedok, a treba da dobijam duri po edna nedela. Sto moze da bide toa? Obicno imam takov iscedok 1 najmnogu 2 dena pred dobivanje proprateno so bolki vo stomakot..




fioona -> RE: Проблеми со менструација (1.6.2011 22:29:54)

heloo[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] i jas veke so toj problem na mens. se nadevam deka ke go nadminam bev denes nkaj gin lozankovski i da vi kazam pravo od site doktori kaj sto bev i u sisitina i kaj drugi specijalisti d-r lozaankovski  najdobar mi se pricini zasto me pregleda mi dade primolut nor i uste edni na klopifon li neznam bs kako bea, mi rece hormoni da ispitam i da vidi so apcinja da moze da zaabremenam.  drugite lekari me vrteja de ova de ona de nisto ne tie policisticni jajinici se normalno da gi ima edna zena bla blaaa gluposti e kako normalno ko nemozam da zabremenam mi pravat problem. ehhh posle 2 godini da stekna doverba barem vo eden gin. i daj boze da mi trgnena arno da si go resam problemot, i da zabremenam.




skorpijana -> RE: Проблеми со менструација (2.6.2011 8:45:25)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Olivia

Skorpijana po tvoite simptomi bas kako so i si mislev, bravo sto pojde odma na lekar i da ozdravis pobrzo i ne zaboravaj cajce od brusnica pa i dehidrirana grickaj si , se nadevam i so ciklusot se e vo red.


ti blagodaram olivia mnogu sum podobra i piam caj vi blagodaram za sovetite so ciklusot e se
vo red pozdrav














































Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>