RE: Проблеми со менструација (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


gulabica -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 10:52:20)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]NAJPRVIN ZDRAVO NA SITE..ME NEMA ODDAMNA AMA EVE SEPAK SUM TUKA DA SPODELAM I JAS NESTO SO VAS...GI PRICITAV VASITE KOMENATARI,PA SE PRONAJDOV VO NEKOI OD NIV...JAS GO IMAM ISTIOT PROBLEM KAKO NEKOJA OD VAS...IMAM NEREDOVEN CIKLUS,PIEV PRIMILUT NOR,PRED DVA MESECA ZA DA DOBIJAM DOBIV I OCEKUVAV DEKA NAREDNIOT MESEC KE MI DOJDE TAKA MI RECE DOKTOROT NO ZA ZAL POVTRONO SE SLUCUVASE ISTOTO NEMAV DOBIENO DVA MESECA PO RED,DOKTORT ODLUCI POVTORNO DA PIJAM PRIMILUT,PIEV I DOBIV RESIVME DA PRAVIME HORMONALEN STATUS NA 3 TI,14TI,I 21 VI DEN OD MENSTRUACIJA SEGA SUM OPTOVARENA SO TOA KAKO KE BIDE STO KE SE SLUCUVA...E SEGA PRIBIDEJKI MENE OVA MI E PRV PAT DA ISPITUVAM HORMONI A OD NEKOI OD VAS PROCITAV DEKA NEKOJ VEKE ISPITAL I SAKAM DA ZNAM DOKOLKU IMA NEKOJ ROBLEM SO HORMONITE VI PREPISUVAAT NEKOJA SOOODVETNA TERAPIJA I KOLKU E MOZNOSTA POGOLEMA DA SE OSTANE BREMENA ...BIDEJKI SUM PREMNOGU ZAGRIZENA A NESAKM DA PRIMAM HORMONALNA TERPAIJA SE PLASAM DA NE STANAM ZAVISNA OD NEA...VE POZDRAVUVAM SITE I SAKAM NEKOJ DA MI OBAJSNI STO POMINAL PREKU OVA..VI BLADODARAM POZDRAV [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 15:23:37)

ne e tocno deka hormonskata terapija stvara zavisnost  jas ja pijam veke 4- 5 godini pa nisto sto e podobro da ne ti doaga menstruacijata da nemozes da zabremenees i da ne gi pies apcinjata i da ne ti se vo red hormonite  ili da gi pies apcinjata da ti se sredathormonite  da ti doaga redovno menstruacijata  i da si zabremenees razmisli si 




cleo -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 16:14:37)

Vecka, sto piese ti za snizuvane na testosteronot i dali ti go prepisaa pred ili posle inseminacija? 




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 16:47:25)

za snizuvanje na testosteronot po inseminacijata piev spirinolakton 




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 16:49:33)

pred da ti pravat inseminacija testosteronot treba da ti bide vo red bidejki ako e visok nema da ti uspee




cleo -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 22:27:51)

Nesto da prasam ako nekoja ima pieno CycloProgynova za reguliranje na menstr ciklus - dali dodeka gi pies mozes da ostanes bremena ili deluvaat kako kontraceptivi??? Dali ja sprecuvaat ovulacijata ili se postiga ovulacija, no se sprecuva bremenost??? Na net citam eden kup razlicni statii i iskustva, pa me interesira vaseto mislenje i iskustvo. Ve molam mnogu mi e vazno. Fala, pozdrav




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 22:34:51)

jasimam pieno cikloproginovapo abort tusot za da mi se stabilizira krvarenjeto inace da cikloproginova se kontraceptivi stitat od nesakana bremenost 




iki82 -> RE: Проблеми со менструација (16.1.2011 22:46:35)

da,kontraceptivni se, so niv ne moze da se ostane bremena. samo dobivas menstruacija momentalno. isti se kako site kontraceptivni, sodrzat estrogen ( belite apcinja) i progesteron (kafeavite). ne moze da nastane ovulacija dodeka gi pies definitivno




gulabica -> RE: Проблеми со менструација (5.2.2011 20:12:22)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]...Zdravo na site pristutni...imam neredoven ciklus i zelba za bremenost..pravev hormonalen status i se e vo red ama problem ima vo toa sto mi rece doktorot deka nemam ovulacija zatoa imam neredoven ciklus..neznam kolku ova znaci za bremenost..pa bi sakala dokolku nekoj go ima ovoj problem dame posovetuva dali dq apocnam nekoja terapija ili da ostavam na vremeto///pozdrav do site




sharlot -> RE: Проблеми со менструација (5.2.2011 20:46:59)

gulabica,jas mislam deka doktorot treba da ti dade nekoi tableti za da imas ovulacija,e sega zavisno od toa kolku vreme se obiduvate....... jas nemav ovullacija i gi mpijam dostinex za da mi se namali prollaktiot i da se javi ovulacija,gi pijam od juli minatatat godina no poslednive dva meseci imam redoven ciklus ...tocno na 30 dena....no bidejki do sega ne sum ostanala bremena doktorot mi prepisa klomifen.koj gi pijev do denesk pa kr odam vo sreda za da vidi dali imalo ovulacija i kakvi mi se folikulite.znaci mora da primas terapija za da se postigne ovulacija.ti posakuvam brzo da ostanes bremena:)




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (6.2.2011 0:46:43)

sharlot zemi si bromergon za prolaktinot ne pij dostinex pij bromergon bidejki dokolku gi pies dostinex a ostanes bremena mozat da mu nastetat na plodot za visok prolaktin treba da odes na endokrinolog ne na ginekolog zatoa ginekolozite se predupredeni da ne gi lekuvat tie slucaevi so visok prolaktin tuku da gi pustat na endokrinologija  od ministerstvoto za zdrastvo ginekolozite da ne izigravat endokrinolozi oti ke bidat kazneti zatoa




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (6.2.2011 0:52:41)

sharlot ispitan li ti e prolaktinot prvo pa da ti dava on klomifen imas li sega napraveno kontrola na nego oti ako e nizok prolaktinot moze da ostanes bremena i da se ispustes i moj sovet ti e da odes na endokrinolog za nego i pred da probuvas da ostanes bremena  da odes da napraves kontrola na nego i da ispitas sto e pricinata zosto ti e visok prolaktinot 




sharlot -> RE: Проблеми со менструација (6.2.2011 17:36:50)

sega prolactinot mi e dobar,vo granicite na ref.vrednosti.so samotot negovo reguliranje mi se sredi i ciklusot.sega ostanuva na toa da vidam dali ke mi deluvaat klomifenot




veckasr -> RE: Проблеми со менструација (6.2.2011 20:23:29)

sharlot gi pies li uste dostinex znaes li oti oni se stetni za plodot ako ostanes bremena a gi p;ies niv znaes li oti oni uste ne se dovolno ispitani vrz bremeni zeni moj sovet ti e ako ostanes bremena  pocni da si pies bromergon oni ne se stetni za plodot i se ispitani vrz bremeni zeni 




galeva -> RE: Проблеми со менструација (24.2.2011 20:44:54)

eve i jas da vi kazam nesto za site koi sto se so neredovna menstruacija da ne se grizat deka ke ostanat bez deca.posto jas sum cel zivot so 2 meseca imam 3 go nemam ili mi se slucilo i po dva do tri meseci da nemam ali toa e bozja rabota taka da pri cela nervoza deka ke nemam deca pa ta duri i deka nema da se omazam,ostanav bremena i si ja rodiv mojata mila kerkicka i toa na mojot rodenden.[sm=smajl.gif]SEGA ZAEDNO KE SI GO CEKAME[sm=sloncek.gif][sm=sloncek.gif]




gulabica -> RE: Проблеми со менструација (25.3.2011 22:18:56)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]GALEVA ti blagodaram sto ednostavno mi dade volja da se nadevam deka eden den i jas ke stanam majka..se trudam veke edna i pol godina no ete seuste nema nisto.so neredoven ciklus sum,a drugoto se e e ok pravev sekakvi ispituvanja i mi rekoa deka e ok ...samo koga gi ipsitav hormonite mi rekoa deka imam mnogu mala ovulacija 36...ako nekoj se sretnal so ova bi sakala da mi kaze dali i kolku e strasno...znaci kaj nas ostanuva da cekame ...e sega otkako ti mi dade uteha jas ke cekam :))) te pozdravuvam tebe i site  onie koi sto se na ovoj forum pozzz i se citkame....




galeva -> RE: Проблеми со менструација (10.4.2011 2:02:08)

gulabice milo mi ako ti dadov barem malku nadez,znam mnogu dobro kako se custvuvas moj sovet ti e da ostavis vo bozji race da ne se opteretuvas mnogu ni so citanje po internet poveke ke si napravis zbrka vo glavata ke dojde toj posakuvan den samo trpenie koga najmalku se nadevas gospot ke ti prati edno angelce [sm=angel.gif] pozdrav i srekno[sm=smiley1.gif]




mimo -> RE: Проблеми со менструација (13.4.2011 16:50:07)

zdravo edno prasajne do site vas rr, ima 9 meseci sto ne se pazime vo odnosi so mm znaci sakame [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] inaku imam rodeno edno since 4 godisen e, pa ke vi kazam od goga ne se pazime jas nemam redoven ciklus na mnstruaci mi kasnit 15 dena maxsimum znaci od mesec na mesec razlicna data na dobivanje nekoj mesec 2 dena kasnenje anekoj mesec 7 dena pa sega posldniot mesec 15 dea mi kasnse, sega prasanjeto e posledniot mesec koga dobif prvite 2 dena imaf rozef krf ne bese crveno pa tretiot den veke imaf normalno pa taka nekoj 3 dena bese normalna menstruacia a posle 2 dena imaf crna krf nemaf vdno takfo nesto crna bas crna pa mnogu mi e cudno ma li nekoja od vas nsto da mi kaze vo vrska so ova sto mi se sluci ovoj mesec




cece81 -> RE: Проблеми со менструација (13.4.2011 17:21:04)

Mimo moj sovet da si zbornis so maticniot gin e najdobro. I za da ostanis bremena koga veke nemas redoven ciklus kaj maticniot doktor da se dogovoris da te prati na eho -folikulometrija ke ti kaze najtocno koi denovi ti se plodni ,  i [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]. Pozdrav i naredniov mesec da ne raduvas




mimo -> RE: Проблеми со менструација (13.4.2011 23:59:58)

fala cece81 toa eho-folikulometria ne moze da se napravi kaj maticen ginekolog? i sto e toa kako se pravi




gulabica -> RE: Проблеми со менструација (14.4.2011 11:31:32)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]Mimo zdravo.go procitav tvojot post i nekako se pronajdov vo nego.ova istotot sto ti go napisa za tvojot mesecen ciklus mi se slucuva i mene i jas ja imam taa crna krv .kaj mene se pojavi skoro,znaci nemam redoven xciklus nemam rodeno ako nesto znaci ama sepak bev kaj maticen ginekolog i se posovetuvav so nego sto bi moze da bide toa...mi rece deka ne e nisto strasno ednostavno toa e menstruacija koja sto protekuva vo takva cudna tecnost .otkako napraviv kolposkopija na istiot toj pregled se pojavi mala ranicka na grloto od matkata koja sto mi kazaa ne e starsna sum ja imala oddamna i veke e vo faza na zazdravuvanje i mozno e i od taa ranicka da laci i da imam takov iscedok.zatoa ke ti kazam.na ovoj sajt kolku e kkoriswn tolku i ne e..sekoj si ima svoja prikazNA ,sekoj organizam ne e ist,sekoj razlicno gi dozivuva nestata zatoa...ne sme doktori toa treba da go znaeme i na svoja raka lekarstva da ne primame,zatoa ti go pisuvam ova samo da ti kazam kakov e mojot slucaj i bi ti kazala najpametno e da si odis na ginekolog da si napravis eden detalen pregled i on ke ti kaze za sto se raboti...te pozdravuvam i ti posakuvam se najubavo i sto poskoro da se pofalis deka e se ok i deka ke ima [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]..SREKNOOOO[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




mimo -> RE: Проблеми со менструација (14.4.2011 13:58:19)

gulabica fala ti mnogu za sovetite, jas odam redovno vo ginekolog ali kaj maticnata i taaa e eedna glupava sto samo so eho pregleduva i toa od eho vo stomak ne vaginalno , a inaku na sekoj 2 mesec odam kaj privaten kaj Mitanovski
no i nego ne mi go falaat mnogu posledno vreme ne slusam dobri zborovi za nego pa sega mnogu se macam si vikam sebesi aj da go smenam doktorot no so toj noviot treba ad pocetok novi zapoznavana novi kontroli pa znaes kako e so privatnite za pari kako se dojdi ke te pregleda i ke ti vika dojdi pak drugit mesec




gulabica -> RE: Проблеми со менструација (14.4.2011 17:12:55)

[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]zravo MIMO...vo pravo si za se sto si napisala ...jas go smeniv mojot maticen doktor i otidov na privetan,no ete povtorno se vrativ lkaj istiot zatoa sto nekako mu veruvam ..privatnive doktori samo za pari mislat taka da baraj od tvojot maticen doktor da napravis kolposkopija licno za tebe ...i neka ti napravat mikrobiologija da ne slucajno imas infekcija..zaboraviv da ti kazam deka od takov sekret crn ne ssmo ranickata tuku i mi najdoa infekcija koja seuste ja leacam i jas i soprugot sto porano toa podobro odi i ispitaj se ..pozdrav i se najubavo...




mimo -> RE: Проблеми со менструација (14.4.2011 17:20:43)

a mozes da mi objasne sto e toa kolposkopija i kako se pravi




bebuskicka -> RE: Проблеми со менструација (14.4.2011 21:43:52)

mislam deka kolposkopijata e ti zimaat tkivo od matkata i go ispituvaat ili grloto na matkata taka nesto bese ako ne gresam[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>