RE: Килограмите за време на бременоста (Целосна верзија)

Форум >> [Бременост] >> Бременост и породување



Порака


Mihaela 2010 -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 8:47:59)

lele deluxe zeno sto si storila.....jas 24 so M ama zdravje za vtoro povekje ke povnimavam[sm=smiley36.gif]




Felly RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 10:21:17)

Леле Делукс, алал да ти е како ги симна наеднаш. А јас мислев дека моите 20 и некој кг се многу.[sm=smiley36.gif]




Martins mom -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 15:15:30)

Пред да се породам, ме мереа и имав 70 кг[sm=smiley19.gif][sm=smiley19.gif], а со првото во истата таа ситуација имав 63[sm=zmeden.gif].
Сега 16 дена после породување немам храброст да застанам на вага, оти според ова што го јадам, можно е да имам и над 70[sm=smiley19.gif] Проблемот не се кг во бременоста, туку оние после неа.




Mihaela 2010 -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 15:17:17)

Epa jas maka si macam so 5-6 lika visok ,i ete posle 3 ipol godini jas nikako da gi simnam,ama se trudam bitno[sm=smiley36.gif]




Martins mom -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 15:20:43)

Абе така трудејќи се, трудна по 2 пат ќе останеш и то ти е[sm=smiley36.gif] Пак борба со вишок кг [sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif]




grejsi -> RE: Килограмите за време на бременоста (6.12.2013 21:52:38)

zdravo da vi se pridruzaam i jas vo temava ......na 68 ostanav bremena a na 76 se porodiv [sm=smiley1.gif]kacih samo 8 kila vo cela bremenost,,,,site mi velea deka bebceto ke se rodi mnogu malo nemase vrska se rodi 3610 kg znaci koga izleoh od bolnica imav 65 kg i pominaa 6 meseci i uste se drzam na iststs tezina vazno e samo zdravo da se hranite sto emozno poveke ovosje i zelencuk[sm=smiley17.gif][sm=smiley17.gif]




linak -> RE: Килограмите за време на бременоста (11.6.2014 10:44:35)

Јас немам качено ни едно кило а во понеделник ќе бидам 13та недела,ама ја исчитав цела тема и видов дека има и други како мене. Вероватно после 4ти месец ќе почнам да ставам и по некој килограм,има време до декември така си се тешам. Едвај чекам да се видам себе си со некои 9-10кг плус бидејќи цел живот сум слабичка па така добро ќе ми дојдат тие плус кг [sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (11.6.2014 10:49:02)

Јас сум 7+4. Започнав со 63 кг, сега имам 60 зашто постојано повраќам и не можам да јадам.
линак, не се секирај, ако бебуш си е во ред, немаш гајле. Една моја комшика во 9 месец не се ни познаваше дека е трудна, па роди бебе од 3.700 здраво, право. Уживај си во бременоста.




sandriana RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (11.6.2014 10:56:39)

Во 26+6гн сум со 9 кг плус од моментот на забременување. Не е за фалење, нели - се надевам нема да забегам до крај со качувањево килограми [sm=smiley1.gif].




nataly86 -> RE: Килограмите за време на бременоста (11.6.2014 14:39:55)

ЈАс сум 25+6 г.н. и јас имам 9 кг до сега не дека сум за фалење има време до крај ама некако многу качив последниот месец 3 кг..мене ми се чини дека исто јадам ама изгледа не е така [sm=smiley36.gif] се надевам дека нема да прдолжам со ова темпо[sm=smiley36.gif] а и овие денови сум потечена многу во нозете можеби и од тоа е[sm=zmeden.gif]




lusy -> RE: Килограмите за време на бременоста (13.6.2014 12:43:44)

Vo 15 nedela i imam 3 kg plus sega za sega ok e ne mi se poznava deka sum popravena




Melanija RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (13.6.2014 18:07:14)

Се до 15кг веднаш по породување се губат ,после најчесто се додават е тие потешко се симнуваат.Јас имав вкупно 14 плус и за 2 недели од раѓање бев на кг како пред забременување, е зимава качив и сега маки.Така да уживајте таман сте си [sm=smiley1.gif]




Twinmama -> RE: Килограмите за време на бременоста (30.6.2014 15:33:19)

Здраво мамички...јас сум нова па еве да се придружам :)
Јас сум 26 недела со близнаци и сум поправена 10кг, сега за сега мислам дека е ок и сум задоволна, ќе видиме што ме чека до крај барем до кај 36недела




Melanija RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (30.6.2014 16:56:43)

Twinmama добре дојде на Рингераја [sm=smiley1.gif]

Се читаме и низ другите теми на форумот а активно за една недела во темата Трудници во третото тромесечје IV- од 27. до 40. недела=ТУКА

Кој ти е терминот пиши ни ТУКА




Dilina -> RE: Килограмите за време на бременоста (1.7.2014 14:46:35)

Се поправив 20кг. Претходно имав 42 сега имам 62... дали е ок? А висока сум 162.... мн бев слаба и сега еве се молам бога да ми останат барем 10.... Ако нема тема за кг после бременост, кажувајте тука како останавте одпосле :D




sandriana RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (3.7.2014 8:17:28)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Dilina

Се поправив 20кг. Претходно имав 42 сега имам 62... дали е ок? А висока сум 162.... мн бев слаба и сега еве се молам бога да ми останат барем 10.... Ако нема тема за кг после бременост, кажувајте тука како останавте одпосле :D

ТУКА има тема за тежина после породување, прочитај си искуства [sm=smiley1.gif]




jasminagorjandejan -> RE: Килограмите за време на бременоста (3.7.2014 11:57:29)

Eve jas startuvam so 71 kilo a visoka sam 1.74 so prvata bremenost pocnav od 66 a stignav mislam 92 kila,pa taka sega uste na pocetokot so doktorkata pravev muabet za toa da vnimavam vo kilazata i mi kaza do 5 mesec samo 1 kilce da kacam pa ke videm kako ke bide ,.ne jadam mnogu kolicinski ,poveke gledam ovosje da jadam i sreka sega idam na rabota imam drugo dete obrvski i taka ne znam tuku ZNAM i da sakam nema da mozam da se popravam mnogu koga sam aktivna od 07:00 do 23:00 casotr se na noze ama ke se izdrze.................................




Mihaela 2010 -> RE: Килограмите за време на бременоста (13.9.2014 19:09:36)

So vtorava bremenost startuvam so 65 kg, sega sum 8+3 pa mislam deka pola kg do edno kg imam staeno ama variram posto nekogas znam i da se ispovratam.i jas sum resena da vnimavam .nekade procitav deka do 17 nedela treba da se stai na kilaza od 2.5 do 5 kg.




lolla RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (22.9.2014 13:34:28)

Јас терам 17 недела, имам околу 2-3 кг плус од нормалната тежина (мада после ивф-то имав плус 5кг кои беа веројатно вода и ги снема кај 10-11 недела).

Сакам да ве прашам нешто оние кои минале низ една бременост веќе:

Денес бев да пробам да си купам фармерки, и тие што ги пробав ми беа таман да речеме во колковите и задникот, со ептен малку луфта. Ја прашав продавачката да земам еден број поголеми, таа вика дека веќе нема да сепоправам во колковите, задникот туку само во стомакот. Мене не ми е баш верно ова и сега не знам што да правам. Уште да терам со старите панталони со ластиче кај копчето или да и верувам на продавачкава? Нејкам да купам нешто за некоја недела само, а она вика дека гарантира дека до 9 ке сум си ги носела, здравје. Сакав да кажам таа тврдеше дека поправањето до петти месец било насекаде а после само во стомакот.




Mihaela 2010 -> RE: Килограмите за време на бременоста (22.9.2014 13:39:59)

Jas sum 10 nedela skoro imam 1 kg staveno
Lolla se e individualno.nikoj ne moze unapred da znae kolku ke se popravis i kade..jas od prvata bremenost imam dva para pantaloni epten prijatni na nosenje gi kupiv nekade 4 mesec ne pamtam sega tocno i isterav cela bremenost




Melanija RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (22.9.2014 13:59:32)

Зависи дали е машко или женско,наводно ако е женско се поправа околу цело тело.Сепак мислам дека е до конструкцијата на телото.Јас со машко имав голем стомак но бидејки покрупна бев изгледаше дека го носам ниско а небеше така па затоа комотно ми беше само во хеланки .Сочекај уште 2=3 недели [sm=smiley1.gif]




Felly RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (22.9.2014 14:12:41)

Lola,јас некаде во 4 месец купив едни панталони и можев да ги носам до крајот, а бев многу поправена во текот на целата бременост - повеќе од 20 кг. Ама и моделот им беше таков - пошироки беа, и тие обично се нели пониски, а нагоре со растеглив материјал, па комотни ми беа до крајот. ПА затоа ќе речам - може и била во право продавачката, ама сепак зависи и од моделот на панталоните и од материјалот.




lolla RR -> RE: Килограмите за време на бременоста (22.9.2014 15:38:50)

Фала ви на одговорите женски, ке одложувам додека можам, ама здравје се нека е во ред, следната недела ке ги купам. Инаку овие напред не беа рамно исечени, туку ластикот доаѓа и накај срамната коска, како овална форма плус има засек. Оние обичните ме притискаа и таа ми вика епа ниско го носиш бебето, па си викам матката уште не е ни до папокот, каде да го носам :)

Како и да е, синче на мама ке е, срце најмило, само нека расте, фала ви на одговорите.




Slonceo1 -> RE: Килограмите за време на бременоста (30.9.2014 13:33:25)

Blaze ste vie a jas :D. Koga ostanav bremena imav 58 namaliv na 57 a sega sum 60 :D a sum 6 mesec [sm=smiley36.gif]. Jadam a nikako da se zdebelam [sm=jezicek.gif]. Ja prasav doktorkata za bebeto kolku e mi rece 647gr vika taman si e nema sto da se plasis :D a kako da se zdebelam ni jas ne znam [sm=jezicek.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Килограмите за време на бременоста (30.9.2014 13:36:55)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Slonceo1

Blaze ste vie a jas :D. Koga ostanav bremena imav 58 namaliv na 57 a sega sum 60 :D a sum 6 mesec [sm=smiley36.gif]. Jadam a nikako da se zdebelam [sm=jezicek.gif]. Ja prasav doktorkata za bebeto kolku e mi rece 647gr vika taman si e nema sto da se plasis :D a kako da se zdebelam ni jas ne znam [sm=jezicek.gif]

Ti si prva sto slusam sto saka da se zdebeli.cim so bebush e se ok uzivkaj si , tesko e da se namalat kg taka da bidi srekjna
jas 11 nedela mozam da kazam deka vekje pocnuva da mi se osekja,i se osekjam i malku poteska,kilo ipol sigurno,kako i so prvata bremenost taka i sega garant ke si stavam povekje kg ama sega toa e da sme zdravi i zivi posle ke pravime sto ke pravime,ke slabeeme[sm=smiley36.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  31 32 [33] 34 35   Следна страница >   >>