RE: Болести кои ни ги носи градинката (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:27:01)

za toa nikoj ne e kriv! Priroda, pojakiot polesno pominuva i opstanuva! [image]http://www.ringeraja.mk/forum/upfiles/smiley/smiley1.gif[/image]


Aman,ovde za deca zboruvame,kako toa nekoj opstanuva a nekoj ne. Sto e so decata so poslab imnutitet,ne treba da opstanat???? Ne treba da odat vo gradinka zosto tamu ima deca so pojak imunitet pa se celicat preku nastinki????




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:36:20)

Јас ги мешам децата со болни и сум ги мешала и сеуште ги мешам. И не мислам дека под дифолт моето ќе префати. На крај краева ако нема имунитет стекнат, ќе фати од кваката на вратата дома.

А дека дома ќе го оставам детето затоа што му тече нос - мало морген. Ниту пак сум се бунела ако видам размрсулавено дете или пак да бегаме од дете со сипаници. Кој сака нека си го чува детето под стаклено ѕвоно, јас не. Јас сум од несовесните родители.


Во ред е тоа ако ТИ сакаш ТВОЕТО ДЕТЕ да го јачаш мешајки го со болни деца но не е во ред твоето а кое болно да го мешаш со здрави зошто ти мислиш дека така се јача....Значи ти сакаш да го јачаш и го мешаш а јас не сакам да го јачам и ги избегнувам болните деца..незнам дали ке ме сватиш...
Еве денес бев на преглед со Миа бидејки веке 8ми  ден пие алицеф а она се повеке и повеке кашла,нос  и тече - нема никакво подобрување..Од сите деца во чекалната само моето кашлаше,па јас гледав што понастрана да стојам за да не кашла во останатите деца ( иако и тие се дојдени со некоја мака)... Не е  хумано и многу е себично да си гледам само за моето дете и дас не ми е гајле за другите....Па јас си знам како керками ги минува тие болести..Може керкати ке  помине лесно ,но керками НЕ....Не ги оправдувам тие што носат болни деца и ГОТОВО...Не зборам за нос што тече туку за БОЛНО дете..Моево кашла постојано и и тече нос и пие антибиотици деновиве  и не ми пага ни на памет да ја пуштам во градинка и заради неа и заради другите деца...Биди ти колку сакаш "несовесен родител " ама за твоите деца а не и за останатите... Јас кога детето ми  е со Т иако има кој да ја чува си седам дома и ја лечам зошто мислам дека како јас што ке и пружам нега нема никој да и пружи а најмалку воспитувачките во градинка...




bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:42:13)

Во ред е тоа ако ТИ сакаш ТВОЕТО ДЕТЕ да го јачаш мешајки го со болни деца но не е во ред твоето а кое болно да го мешаш со здрави зошто ти мислиш дека така се јача....Значи ти сакаш да го јачаш и го мешаш а јас не сакам да го јачам и ги избегнувам болните деца..незнам дали ке ме сватиш...
Еве денес бев на преглед со Миа бидејки веке 8ми  ден пие алицеф а она се повеке и повеке кашла,нос  и тече - нема никакво подобрување..Од сите деца во чекалната само моето кашлаше,па јас гледав што понастрана да стојам за да не кашла во останатите деца ( иако и тие се дојдени со некоја мака)... Не е  хумано и многу е себично да си гледам само за моето дете и дас не ми е гајле за другите....Па јас си знам како керками ги минува тие болести..Може керкати ке  помине лесно ,но керками НЕ....Не ги оправдувам тие што носат болни деца и ГОТОВО...Не зборам за нос што тече туку за БОЛНО дете..Моево кашла постојано и и тече нос и пие антибиотици деновиве  и не ми пага ни на памет да ја пуштам во градинка и заради неа и заради другите деца...Биди ти колку сакаш "несовесен родител " ама за твоите деца а не и за останатите... Јас кога детето ми  е со Т иако има кој да ја чува си седам дома и ја лечам зошто мислам дека како јас што ке и пружам нега нема никој да и пружи а најмалку воспитувачките во градинка...

Bravo, sekoja cest [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image] ova e pravilno razmisluvanje.




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 13:03:17)

Sosema se soglasuvam. Neka si gi celici decata so kakvi bolesti saka, no "grizata" za celicenjeto na moite neka mi ja prepusti na mene.
A za komentarot posilniot opstanuva ne zasluzuva da bide iskomentiran, zatoa sto ne ziveeme vo sreden vek. Barem jas ne.




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 13:20:08)

A be luge, ne se lutete, mozebi pogresno se izraziv, a mozebi i bese izvaden od kontekst komentarot deka "pojakiot polesno pominuva". Sakav da kazam deka deteto so pojak imunitet polesno ke pomine niz toj period na razboluvanje, a deteto so poslab imunitet ke gi fati site mozni bakterii. I toa ke se slucuva i vo gradinka, i na igraliste, i vo igroteka na rodenden, i kade i da go odnesete deteto. I ne treba da se obvinuva nikoj roditel za toa, ednostavno toa e taka... nekoj e pobolezliv, nekoj ne... priroda...




dostickage -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 13:38:17)

za stavot na Gospozata so miana ja kometira samo ke i kazam edno.

TEBE da te stavat vo Kozle so infuzija 24 saat 4 dena vrzana za krevet.i TEBE da ti go besat deteto na cengel za da mu napravat rentgen na plukja i TEBE da ti bide deteo so meseci na terapija so Pancef i trista drugi raboti.Zasto od takvi kajki kako TEBE so nosea takvi deca u gradinka moeto dete go terase navedenoto.

Ne mi se komentira, moderator si pa garant ke mi go izbrises postot.

Ama gajle mi e .I onaka vise nema da pisuvam.

PozdraF




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 13:49:30)

Socuvstvuvam so tebe, sto da ti kazam drugo, na nikoj ne mu go posakuvam toa... gresno si me sfatila.... a i te razbiram, vrz nekoj moras da go isturis gnevot...




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 13:58:04)

I kolku za tvoja informacija, eve go mojot prethoden post... ne mora da se navreduvame...

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас ги мешам децата со болни и сум ги мешала и сеуште ги мешам. И не мислам дека под дифолт моето ќе префати. На крај краева ако нема имунитет стекнат, ќе фати од кваката на вратата дома.

А дека дома ќе го оставам детето затоа што му тече нос - мало морген. Ниту пак сум се бунела ако видам размрсулавено дете или пак да бегаме од дете со сипаници. Кој сака нека си го чува детето под стаклено ѕвоно, јас не. Јас сум од несовесните родители.


Hahahahahaaa... bravo, site se pravat nesto mnogu posteni, a na site ni se slucilo barem ednas da gi odneseme decata vo gradinka so rastecen nos.
I jas sum od ovie pogorespomenative. Se slozuvam deka bolno dete ne treba da se nosi vo gradinka. Ne e humano, i zaradi samoto dete da se odmori i da ne se maltretira, a i za drugite decinja kolku sto moze da se zastitat. No, treba da se znae sto e navistina bolno dete, a sto ne. Rasteceno nose - ne znaci bolno dete. Obicno kaslanje - ne znaci bolno dete. Vie luge, ne kaslate preku den? Ne nastinuvate od promena na temperatura? I togas ne odite na rabota??? Odite i nikomu nisto.
Ako znam deka kerka mi e zarazna, normalno deka ke si ja cuvam doma, no nemam namera da ja cuvam vo stakelno dzvono zatoa sto ima sinusi i non stop e zatnata vo nosot. Sekoj treba da se iscelici.





rina13 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:16:47)

mislam deka sepak diskusijava treba da zadrzi edno nivo i zborovi kako TI i Gospozata ne im e mesto tuka,nikoj veruvam nikoj ne bi go pratil deteto svoe vo gradinka ako e bolno,kako sto primetiv povekjeto majki zborat demek ej i kasla deteto mu tece nos bolno e zasto go nosi,pa majko mu stara sekoe tecenje na nos ne e bolest ne e zaraza...pak ke povtoram ne postoi majka sto bi go odnela deteto vo gradinka ako tvarno e bolno,a deka nemozeme da gi zastitime decata od se toa e fakt,sekoj ovde dava mislenje svoe koe treba da se pocituva a ne da se nafrlate zaradi tugi stavovi




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:25:52)


ИЗВОРНА ПОРАКА: rina13

mislam deka sepak diskusijava treba da zadrzi edno nivo i zborovi kako TI i Gospozata ne im e mesto tuka,nikoj veruvam nikoj ne bi go pratil deteto svoe vo gradinka ako e bolno,kako sto primetiv povekjeto majki zborat demek ej i kasla deteto mu tece nos bolno e zasto go nosi,pa majko mu stara sekoe tecenje na nos ne e bolest ne e zaraza...pak ke povtoram ne postoi majka sto bi go odnela deteto vo gradinka ako tvarno e bolno,a deka nemozeme da gi zastitime decata od se toa e fakt,sekoj ovde dava mislenje svoe koe treba da se pocituva a ne da se nafrlate zaradi tugi stavovi


Tokmu taka! [sm=bravo.gif]




vesna1 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:30:56)

Dobro bre luge site znaeme deka ne vo red da se nosi dete koe ima temperatura,ama tuka se krivi ucitelkite.Ne primame i gotovo. A deka nekoe ke kasla, ke kiva, ke ima bakterija vo nos koja nego ne mu dava nikakvi simptomi a gi zarazuva drugite sekogas ima. Prvite dve god. non stop se bolni, nemozes da go cuvas vo stakleno zvono, pa vo lift da vlezes neznaes dali nekoj kaslal ili kival pred tebe.
Decata mora da doagaat vo kontakti so virusi i bakterii i taka steknuvaat imunitet.
A mozam da kazam deka nekoi roditeli gresat sto odma trcaat vo Kozle. Mene golemata kerka 2 pati mi lezese vo kozle, ja besea da i snimaat pluka, 10 dena priklucena infuzija, 40 temeratura, najaki antibiotici i na kraj vo otpusnata lista pisuvase adenovirus. Tetka mie doktorka i mi rece na virus ne se davaat antibiotici bidejkine deluvaat, dodeka ne pomine sam od sebe.
Eve sega so vtorovo dete Kozle nejku da go vidam, bronhit, bronhit, pravime inhalacii kaj nasata doktorka, ako treba inekcija vo gaz, tapkanje doma ama da mi go pikaat so najaki antibiotici za virus nema sansi.
A samo da iskomentiram za mojata golema kerka problemot bese do nas, do krajnicite koi ni bea izvor na bakterii i koga gi izvadime se kurtulivme. Idese po celi meseci vo gradinka bez niednas da se razboli.
Inace i jas sum od nesovesnite roditeli, dodeka ima temeratura e doma a bidejki doktorkata mi dava samo 5 dena boleduvanje, ke podozdravime i si go dopivame sirupot odejki vo gradinka.
Lesno e da zborat tie sto imaat babi i dedovci. Nekoj kako mene sto sefot mu se javuva i vika pak li ti e bolno deteto i mrci deka nemalo koj da raboti i ke otpustel, nemam niedna baba a ni finansii da plakam zeni sto da pravis,sakas nejkes ke nosis. A rabotata mi e bitna bidejki moite deca leb jadat od taa plata.




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:32:53)

Rina daj boze da e taka kako sto velis. Mislam deka nikoj ne reagira za tecenje na nos zaradi alergija ili promena toplo ladno. Ili kaslanje kako posledica na stara infekcija pa decata kaslaat i po mesec dva.
Jas licno u familija imam takvi sebicni za mene lugje. Majka mi, brat mi i snaa mi. Tie krijat koga im se bolni decata, demek nivnite bile najzdravi. Krijat sirupi po plakari i gi pustaat decata vednas vo gradinka. Ako denes ima temperatura i mu pomine temperaturata a ne bolesta, utre obavezno ide vo gradinka iako pie antibiotik.
Kolku samo sum zborela, ama dzabe. Mi odgovaraa a koj ke go cuva doma?
Zatoa moeto bese redovno bolno, jas bev redovno otsutna od rabota.
A toa stakleno zvono sto poveketo go zborat e cista izmislica. Pa nikoj doma ne zivee vo sterilna sredina. Demek normalno cistiot dom e pricina za cestite bolesti na decata, demek ne go jacale imunitetot. Pa aj u kocina da gi stavame da se ojacaat malku. Gluposti.




topce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:50:27)

еве незнам колкави се вашите дечиња ама мојата одеше за прв пат во градинка есен/ зима кога беше актуелен свинскиот грип. и тогаш можеше да има строги проверки, сестра наутро ги земаше децата и ги проверуваше и тогаш можеше да се враќаат деца кои се болни и пијат антибиотици и тогаш можеше да се прават микробиологија недај боже ако не им однесеш кога ќе ти речат не го примаат детето и тогаш имаше родители кои пробуваа болни деца да носат ама немаше расправање вака така туку налог на директор, министер кој и да е и стрикно по правила беше и да не заборавам ги дезинфицираа просториите иста постапка како кога ќе се појави бактерија во групата. епа ајде еве пак истите правила нека важат или треба нешто да е сериозно или закана за да се спроведе во пракса.




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 14:51:55)

Тука треба да ги пишуваме нашите ставови и нашите искуства, а не се навредуваме едни со дуги. АКо некој го носи детето болно во градинка, сигурно не го носи за да ги разболи другите деца, туку смета дека не претставува опасност за другите деца.





miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 15:23:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тука треба да ги пишуваме нашите ставови и нашите искуства, а не се навредуваме едни со дуги. АКо некој го носи детето болно во градинка, сигурно не го носи за да ги разболи другите деца, туку смета дека не претставува опасност за другите деца.



Epe ne smetaat srcka site taka....Ete ti kazuva deka nema koj da i go cuva deteto a ne razmisluva deka nejzinotodete  ke gi razboli moeto i tvoeto pa i jas ke moram da otsustvuvam od rabota....Toa mi e poentata..Nikoj nikogo ne navredi - samo se revoltirame od takvite sebicni stavovi na nekoi "neosvesni"roditeli sto se falat deka se nesovesni...I ako bas sakate da znaete BOLNi deca nosat vo gradinka....Eve videte go moeno i kazete deka e dobro za vo gradinka...Kasla na sekoi 15 sekundi..Pa ne e dolzen nekoj drug da go trpi -taka? A kako pocna da kasla? Do lani koga bese doma ne sme videle nesto vakvo..Znaci- sega od gradinka pocna.

By the way koga sum se obratila so TI ne sum mislela nisto navredlivo tuku sakam da potenciram poedinec..TI i JAS...znaci sakam da potenciram nesto a ne da navredam..Se izvinuvam ako taka me razbravte.....Sakav da kazam MOE dete JAS odlucuvam ,TVOE dete TI odlucuvas..Nemoj TI da odlucuvas za MOE dete...Sega verojatno ke razberet sto sakam da kazam ..I sega normalno site imame razlicni stavovi pa ne e ni strasno da se r'cneme malce...No ne sum za navreduvanje ..Pozdrav




Viktori -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 19:25:57)

ЛОЛ бре жени ЛОЛ!
Не спомнав никаде болно дете. Спомнав со растечен нос. И дека јас си ги мешам моите со болни, а не дека ќе излажам за да разболам туѓо.

Читате што ви се допаѓа, сфаќате како ви се допаѓа. Алал да ви е. Подготви се, за позор, СТАРТ!
А госпоѓата дали ќе пишува или не - нејзино право. Толку чита другите што пишале на други теми. Кис4е од мене има и за муабетото и за желбите [sm=smiley36.gif] :***




Viktori -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 19:43:41)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Јас ги мешам децата со болни и сум ги мешала и сеуште ги мешам. И не мислам дека под дифолт моето ќе префати. На крај краева ако нема имунитет стекнат, ќе фати од кваката на вратата дома.

А дека дома ќе го оставам детето затоа што му тече нос - мало морген. Ниту пак сум се бунела ако видам размрсулавено дете или пак да бегаме од дете со сипаници. Кој сака нека си го чува детето под стаклено ѕвоно, јас не. Јас сум од несовесните родители.


Во ред е тоа ако ТИ сакаш ТВОЕТО ДЕТЕ да го јачаш мешајки го со болни деца но не е во ред твоето а кое болно да го мешаш со здрави зошто ти мислиш дека така се јача....Значи ти сакаш да го јачаш и го мешаш а јас не сакам да го јачам и ги избегнувам болните деца..незнам дали ке ме сватиш...
Еве денес бев на преглед со Миа бидејки веке 8ми  ден пие алицеф а она се повеке и повеке кашла,нос  и тече - нема никакво подобрување..Од сите деца во чекалната само моето кашлаше,па јас гледав што понастрана да стојам за да не кашла во останатите деца ( иако и тие се дојдени со некоја мака)... Не е  хумано и многу е себично да си гледам само за моето дете и дас не ми е гајле за другите....Па јас си знам како керками ги минува тие болести..Може керкати ке  помине лесно ,но керками НЕ....Не ги оправдувам тие што носат болни деца и ГОТОВО...Не зборам за нос што тече туку за БОЛНО дете..Моево кашла постојано и и тече нос и пие антибиотици деновиве  и не ми пага ни на памет да ја пуштам во градинка и заради неа и заради другите деца...Биди ти колку сакаш "несовесен родител " ама за твоите деца а не и за останатите... Јас кога детето ми  е со Т иако има кој да ја чува си седам дома и ја лечам зошто мислам дека како јас што ке и пружам нега нема никој да и пружи а најмалку воспитувачките во градинка...



Единствено што можам да сфатам од постов е дека си толкуваш како ти одговара. Јас ги мешам моите деза со болни, значи баш тоа. Значи ако твоето е болно, има мрсули, кашла или има вошки јас нема да им забранам на моите да си играат. Точка. Не знам што беше толку нејасно и попросто не знам да објаснам...




bebe82 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 22:56:40)

Приметувам дека на форумов постојат личности, кои своите мислења ги искажуваат толку бурно, да си помислам дека дома сум им влегла и нешто лошо сум им направила.
Особено ако твоето мислење и искуство се разликуваат од нивното.
Ова е слободен форум и секој си кажува што си мисли и не мора да биде нападнат со дрва и камења поради тоа. И на темата за породување во држвана или приватна болница од истата особа бев нападната поради тоа што не се солжував со нејзинито мислење [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley21.gif[/image].

И јас сметам дека од седење дома и чување под сткалено звоно ни „и“ од имунитет нема да имаме. После 5 дена во градинка и ние сме дома со кашлање, температури и мрсули. Кога ја однесов во градинка цела група беа со мрсули и кашлаа. И јас што требаше да направам? Да им речам сите да си одат дома само мојата да остане. НЕ. Само да се надевам дека лесно ќе го пребродиме овој вирус, како и сите наредни и дека ќе го ојачаме имунитетот. Тоа е тоа.

А за идеално ќе си платите жена и ќе биде само, без деца околу него кои кашлаат и имаат мрсули. Јас за жена ни верба имам, ни желба имам да седи како старо-мало.




Viktori -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 0:42:50)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bebe82

Приметувам дека на форумов постојат личности, кои своите мислења ги искажуваат толку бурно, да си помислам дека дома сум им влегла и нешто лошо сум им направила.
Особено ако твоето мислење и искуство се разликуваат од нивното.


/игнор бебе, игнор му е мајката [sm=jezicek.gif]

Туку ај да не одам офтопик, ќе ме избрише модераторот [sm=smiley36.gif]







Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 9:05:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тука треба да ги пишуваме нашите ставови и нашите искуства, а не се навредуваме едни со дуги. АКо некој го носи детето болно во градинка, сигурно не го носи за да ги разболи другите деца, туку смета дека не претставува опасност за другите деца.



Epe ne smetaat srcka site taka....Ete ti kazuva deka nema koj da i go cuva deteto a ne razmisluva deka nejzinotodete  ke gi razboli moeto i tvoeto pa i jas ke moram da otsustvuvam od rabota....Toa mi e poentata..Nikoj nikogo ne navredi - samo se revoltirame od takvite sebicni stavovi na nekoi "neosvesni"roditeli sto se falat deka se nesovesni...I ako bas sakate da znaete BOLNi deca nosat vo gradinka....Eve videte go moeno i kazete deka e dobro za vo gradinka...Kasla na sekoi 15 sekundi..Pa ne e dolzen nekoj drug da go trpi -taka? A kako pocna da kasla? Do lani koga bese doma ne sme videle nesto vakvo..Znaci- sega od gradinka pocna.

By the way koga sum se obratila so TI ne sum mislela nisto navredlivo tuku sakam da potenciram poedinec..TI i JAS...znaci sakam da potenciram nesto a ne da navredam..Se izvinuvam ako taka me razbravte.....Sakav da kazam MOE dete JAS odlucuvam ,TVOE dete TI odlucuvas..Nemoj TI da odlucuvas za MOE dete...Sega verojatno ke razberet sto sakam da kazam ..I sega normalno site imame razlicni stavovi pa ne e ni strasno da se r'cneme malce...No ne sum za navreduvanje ..Pozdrav



Миана, јас не посочив име, не знам зошто си се пронашла тука ти.


А за носење болни деца во градинка, јас сепак мислам дека ако детето е стварно болно, прво заради негово лично добро нема да го носиш во градинка. А за тоа дека во градинка секогаш ќе се најде некое дете што поткалшува или што му тече носето, секогаш ќе има такви. Ама и да не го носиш во градинка, ќе го однесеш во продавница (на пример) таму ќе начекаш некое настинато дете, ќе му кивне на твоево, и пак твоето ќе настине.
Појаснување: Ова „твоето“ не се однесува на никој конкретно, мислев на било кое дете.




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 9:10:13)

Chill, zeni, chill... [sm=smiley36.gif]

Aj da se vratime na konstruktivni razgovori za gradinkive, moze?
Eve na primer dali ima nekoj sto go nosi deteto vo privatna gradinka, da ni kaze dali tamu pocesto se razboluvaat, kakva e grizata tamu, dali imaat doktor sto gi pregleduva, dali im baraat brisevi, dali primaat bolni deca, itn...




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 9:16:44)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Тука треба да ги пишуваме нашите ставови и нашите искуства, а не се навредуваме едни со дуги. АКо некој го носи детето болно во градинка, сигурно не го носи за да ги разболи другите деца, туку смета дека не претставува опасност за другите деца.



Epe ne smetaat srcka site taka....Ete ti kazuva deka nema koj da i go cuva deteto a ne razmisluva deka nejzinotodete  ke gi razboli moeto i tvoeto pa i jas ke moram da otsustvuvam od rabota....Toa mi e poentata..Nikoj nikogo ne navredi - samo se revoltirame od takvite sebicni stavovi na nekoi "neosvesni"roditeli sto se falat deka se nesovesni...I ako bas sakate da znaete BOLNi deca nosat vo gradinka....Eve videte go moeno i kazete deka e dobro za vo gradinka...Kasla na sekoi 15 sekundi..Pa ne e dolzen nekoj drug da go trpi -taka? A kako pocna da kasla? Do lani koga bese doma ne sme videle nesto vakvo..Znaci- sega od gradinka pocna.

By the way koga sum se obratila so TI ne sum mislela nisto navredlivo tuku sakam da potenciram poedinec..TI i JAS...znaci sakam da potenciram nesto a ne da navredam..Se izvinuvam ako taka me razbravte.....Sakav da kazam MOE dete JAS odlucuvam ,TVOE dete TI odlucuvas..Nemoj TI da odlucuvas za MOE dete...Sega verojatno ke razberet sto sakam da kazam ..I sega normalno site imame razlicni stavovi pa ne e ni strasno da se r'cneme malce...No ne sum za navreduvanje ..Pozdrav



Миана, јас не посочив име, не знам зошто си се пронашла тука ти.


А за носење болни деца во градинка, јас сепак мислам дека ако детето е стварно болно, прво заради негово лично добро нема да го носиш во градинка. А за тоа дека во градинка секогаш ќе се најде некое дете што поткалшува или што му тече носето, секогаш ќе има такви. Ама и да не го носиш во градинка, ќе го однесеш во продавница (на пример) таму ќе начекаш некое настинато дете, ќе му кивне на твоево, и пак твоето ќе настине.
Појаснување: Ова „твоето“ не се однесува на никој конкретно, мислев на било кое дете.



Nemozam jas bez replika [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Samo na kratko- verojatnosta vo prodavnica da se razboli e MNOGU pomala od kolku sekojdnevno odenje vo gradinka vo grupa od 30 deca od koi 5 se bolni bidejki nema koj da gi cuva...Takada.....




Tanjat7880 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 9:25:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

Chill, zeni, chill... [sm=smiley36.gif]

Aj da se vratime na konstruktivni razgovori za gradinkive, moze?
Eve na primer dali ima nekoj sto go nosi deteto vo privatna gradinka, da ni kaze dali tamu pocesto se razboluvaat, kakva e grizata tamu, dali imaat doktor sto gi pregleduva, dali im baraat brisevi, dali primaat bolni deca, itn...

Dobro utro devojcinja,ve gledam vo polna forma ste i toa bash me raduva!!!
Eve i jas da kazam neshto okolu gradinkive,pocnavme vo drzavna gradinka,beshe losho,stomacni,respiratorni i kakvi se ne virusi,pa jas dojdov na idea da go zapisham vo privatna od pricina shto bea 8 do 10decinja i navistina beshe barem po moe mislenje "pobezbedno"i za taa godina dena shto mojot sin odeshe tamu gi fativme site ama bash site mozni poznati a i nekoj podzaboraveni virusi baktreii a i GRIP...taka da ne beshe vinovna gradinkata nie sme si takvi i tuka nema pomosh!Vo privatnata gradinka nema medicinski personal i ne ni baraa bris od nishto i del od decata nitu eden den ne izostanuvaa a eve 3decfinja(megju koi i moeto)postojano si imaa problemce.Pa sega zalkucete vie  Pozdrav i bidete mi dobri




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 9:54:02)

Moeto pomalo dete za koe i poretko pisuvam ima pojak imunitet uste od bebe i retko mi se ima razboluvano, duri i koga brat i bil mnogu bolen, pa ne prefakala. Odi vo gradinka 1-2 godini. Do septemvri bese super, megjutoa od septemvri koga dojdoa i novi decinja vo grupata nonstop mi e bolna. A sega ima i gnojna angina(bakteriska) so leukociti 24. Znaci ne e do deteto, do drugite nepismeni roditeli e sto si gi nosat decata so bakterii u gradinka.
Znaci od septemvri navaka detevo mi e nonstop na antibiotik i sirupi ili za iskasluvanje ili za smiruvanje na kaslica vo zavisnost dali kasla suvo ili so sekret. Znaci moeto super jako dete mi go unistija id[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley35.gif[/image]ioti.
Pa kako nema da se nerviram.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.11.2011 10:23:55)

Истото и кај нас се случува. Првата година беше тешка, со често разболување, за среќа без компликации, после една година во градинка си беше супер, 5 месеци не се разболе, но еве од септември, со новите дечиња, пак почна со вируси и бактерии. 




Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>