RE: Болести кои ни ги носи градинката (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 10:23:12)

Fala Maco na odgovorot...Neznam zosto nema nikakva deklaracija proizvodot ..Kupen e vo Zegin - izgleda ne znaat kolkavi se kaznite za proizvod bez deklaracija...




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 11:11:03)

Баш сега се враќам од аптека и го читав упатството на Киндер Имун. Пишува дека за деца од 2 и 3 години се дава по 1 мерица дневно (лажичето што е внатре), а за 3 и 4 години по 2 дневно. Да не се меша со врели пијалоци и храна. Исто пишуваше и на преводот и на германски на самото шишенце. И јас сакав да земам, ама немаме уште 2 години.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 11:13:38)

Јас изгледа дека зборувам германски, па не ми затребало декларација на мак. Мислам дека на моево кутиче имаше и на македонски една лепенка со упатство, ама мене не ми требаше.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
И да, ако што напиша Слаѓана погоре, за деца над 4 години по 2 мерици дневно.





miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 12:30:01)

Kerkami vo dekemvri ke polni 4 godini...Znaci deka od togas ke treba da i davam po dve merilici dnevno???? I go davam vo sokce na dnevna Temperatura....




topce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 12:55:49)

можеби е за во друга тема ама гледам тука многу бактерии има по градинките.
нас матичната ни рече кога има бактерија да не и давам вештачки витамини, мислам на киндер имуно, пиковит и слично посебно не препарати кои се збогатени со железо бидејќи колку помалку се храни бактеријата толку побргу ќе ја победиме.





Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 13:06:42)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Kerkami vo dekemvri ke polni 4 godini...Znaci deka od togas ke treba da i davam po dve merilici dnevno????

Не. Уште сега по 2. Вака пишуваше: 1-2 години по 1 мерица, 3-4 години по 2 мерици.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 15:23:59)

Sega se javiv vo ZEGIN da prasam ( tamu go kupiv ) mi rekoa od 2-3 godini po 1 merilica a od 4-6 godini po dve...Takada....




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 16:17:03)

Sorry Miana, моја грешка. Точно ти кажале Во Зегин. 




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (5.11.2011 8:21:56)

Нас од градинка не фати некој стомачен вирус. Па од Матеа вчера и мене, а денес и мм. Прво во средата повраќаше, ама ај реков може нешто што јадела, дека само во градинка, а дома беше добра. Потоа четвртокот во градинка била добра, па дома имаше пролив. Вчера беше подобра.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (5.11.2011 10:51:10)

Нина вчера ја носевме на лекар, имаше треска и температура 39,6. Никогаш претходно не се тресела вака. Дури почна и да блада од висока Т. Воспаление на крајници, плус брис на нос и грло, ама ќе видиме дали ќе биде позитивен или не во вторник. И дадоа Цефалексин, 3мг - 6 дена, па на контрола.
Ама синоќа поврати еднаш, а еве ја денес цел ден и се кака. На секои 10 мин ме тера да ја носам во купатило. Може е од антибиотикот, а може и не.
Почна сезоната на разболување кај нас значи. Сега цела недела треба да седи дома, а баш имав планови за викендов да се шеткаме по сонцето. Ама ништо.  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (6.11.2011 8:06:35)

Maca, и Матеа еве како што пишав во четвртокот имаше пролив, попладнето кога почна, на секои 10 минути во WC одевме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] За среќа брзо и престана. Ајде и кај вас нека помине побрзо,[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] Брзо да се опоравите, па да си шеткате!




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (6.11.2011 22:07:21)

Mia seuste e zanikade...Veke so denovi pie antibiotik...ALICEF ( nikoj ne pisa dali ste imale iskustvo so ovoj antibiotik) nema podobruvanje osven sto nemame T poveke...detevo se korne od kaslanje,nosot i e zatnat,pocnaa i afti vo ustata ( od opadnat imunitet) i daman i kinder imunn i nikakvo podobruvanje..I vitamini i sirup za iskasluvanje  i se e dzabe..Ako i utre nema podobruvanje zadutre pak ke ja nosam na preglad - ne ja biva vaka veke




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 12:37:08)

Миана, Матеа пред некоја недела калшлаше скоро 2 недели, никако не и се смируваше кашлицата. ДОбро е што барем Т нема повеќе, ќе и помине. А од киндеримунот не може наеднаш да има резултати, треба извесно време да го зема, па дури потоа да се видат резултати.
За лекот Алицеф, еве овде има тема, може да прашаш што те интересира..




topce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 12:42:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mia seuste e zanikade...Veke so denovi pie antibiotik...ALICEF ( nikoj ne pisa dali ste imale iskustvo so ovoj antibiotik) nema podobruvanje osven sto nemame T poveke...detevo se korne od kaslanje,nosot i e zatnat,pocnaa i afti vo ustata ( od opadnat imunitet) i daman i kinder imunn i nikakvo podobruvanje..I vitamini i sirup za iskasluvanje  i se e dzabe..Ako i utre nema podobruvanje zadutre pak ke ja nosam na preglad - ne ja biva vaka veke

за афтите тие се прават од антибиотиците и секогасх кога давате антибиотик пожелно е да се даваат АД капки или чист А витамин и тоа ако сте давале по 1 капка сега давајте од 3-5 на ден, ама ако веќе има многу афти тогаш нистатин капки. и да знаете дека ќе одбива да ви јаде заради тие афти.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 12:44:29)

Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 12:49:57)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 
Aftite se pojavuvaat od opadnat imunitet koj e razultat na antibioticite...Moze i od aftite da ktene pak visoka temperatura ( i tie predizvikuvaat T ) Mali se beli kako bubulicki i mnogu pecat,nemoze ni da jade...Vo takvi situacii kupite propolis na ESI  ( blag e,prijaten ke im se dopadne ) i davate nesto polesno za jadenje ,ne soleno i ne kiselo..Puding i slicno...Eve na nas herpes ni izleguva kako rezultat na opadnat imunitet - srce mi se kine pie preja antibiotik i nikako nema podobruvanje [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 13:21:48)

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 13:27:56)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  
Epa samo toa ni ostanuva da gi lecime i pazime....Minatiot pat koga imase visoka T ( znaci ne pred dve ned tuku pred ovoj pat da se razboli) imase herpes na ustata pa i se prosiruvase i na liceto..I ni dadoa kalium permanganat da ja mackam i so hloranfenikol mastce ( ne za oci tuku drugo nekoe ) i tak ani pomina...Sega herpesot i e na sred usta i plus ima afti i samo se zali siroto...




AnnaMolly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 13:38:31)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  


Овој спреј е на база на прополис, со пумпица за да прска директно во грлото? Може ли за дете од 1,5 година да се користи?
И Филип имаше афти во устата, ама ништо не му дадов. ЕСИ е производителот?




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 13:41:50)

Od esi e i ne e opasen...Mozes slobodno da mu davas...Ima bebeski so pumpica na ESI ..Bas prasaj ...Nesto so baby se vikase...Extra e ...Site proizvodi od esi se na prirodna baza..Jas i za kiselini zvakam od esi tabletki- ne mi stetat vo bremenosta 




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:12:09)

Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:13:04)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Нина ми се жали дека ја боли устата, ама не знам како изгледаат афтите. Јас ја прснав со прополис. 
Aftite se pojavuvaat od opadnat imunitet koj e razultat na antibioticite...Moze i od aftite da ktene pak visoka temperatura ( i tie predizvikuvaat T ) Mali se beli kako bubulicki i mnogu pecat,nemoze ni da jade...Vo takvi situacii kupite propolis na ESI  ( blag e,prijaten ke im se dopadne ) i davate nesto polesno za jadenje ,ne soleno i ne kiselo..Puding i slicno...Eve na nas herpes ni izleguva kako rezultat na opadnat imunitet - srce mi se kine pie preja antibiotik i nikako nema podobruvanje [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]



Da, da, i na Sofi redovno i se pojavuvaat afti od opadnat imunitet, a antibiotici nikogas ne piela. Vikendov bas krena temperatura, brzo ja simnavme so corapcinja so ocet i kompir na glava i utredenta bese ko nova. Ama nisto ne sakase da jade i koga mi otvori usta sto da vidam, raniod afti. Nemav propolis, pa i dadov med na lazicka.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:16:34)

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Ја прснав јас со спреј пропол гола на ЕСИ. Од двете внатрешни страни во устата и во грло.  


Овој спреј е на база на прополис, со пумпица за да прска директно во грлото? Може ли за дете од 1,5 година да се користи?
И Филип имаше афти во устата, ама ништо не му дадов. ЕСИ е производителот?



Propol gola - спреј за деца, на ESI. Ми го дадоа во аптека лани, кога Нина ја болеше грло. Сега и јас си го користам.







miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:19:23)

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.

A imunitetot opaga od ANTIBIOTICI.....TAKADA ISTO TI E .....Ako pie antibiotici odma se namaluva imunitet i se pojavuvaat afti..takada...Eve i kaj vas primetete..neli vaginalniot sekret e posledica na opadnat imunitet.ste primetile li dokolku piete antibiotici kolku ke vi se pojaca???




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:43:24)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: anedespo

Topce, aftite ne se dobivaat od antibiotici, tuku se posledica na padnat imunitet. Sekogas koga ke mu zabelezite afta na deteto vo ustata, znajte deka naskoro ke vi se razboli.

A imunitetot opaga od ANTIBIOTICI.....TAKADA ISTO TI E .....Ako pie antibiotici odma se namaluva imunitet i se pojavuvaat afti..takada...Eve i kaj vas primetete..neli vaginalniot sekret e posledica na opadnat imunitet.ste primetile li dokolku piete antibiotici kolku ke vi se pojaca???


Imunitetot ne pagja od antibiotici, toj veke ti e padnat kga te napagjaat bakterii i virusi t.e. koga si bolen. Antibioticite MU POMAGAAT na imunitetot da se izbori so infekcijata.
A za vtoriot tvoj stav i tuka ke te demantiram. Pojacan ti e vaginalniot sekret zasto so primanje na antibiotici ti se menuva PH vo vaginata i togas si najpodlozna na gabicni infekcii. Zatoa kandidata najcesto napagja posle antibiotik.
Ne tvrdi nesto vo koe ne si sigurna.




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>