RE: Болести кои ни ги носи градинката (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 14:49:23)

Pa neznam ako mislis deka si ti poiskusna od doktorive OK....Mene ova doktor mi go ima kazano i pedijatar i ginekolog zatoa tvdram..I zatoa i ne gi prepooracuvaat antibioticite za decata..Inaku zosto bi gi izbegnuvale???Nemoj da se navredis samo ke te zamolam da prasas doktor kako vlijaat antibioticite na organizmot i zosto se pojavuvaat aftite..Kerkami koga prv pat pojavi afti i povtorno kaci visoka T -nejzinata doktorka ubavo i detalno  mi go objasni ovaoj moment...Od antibioticite se namaluva imunitet -toa razultira so aftite a aftote mozat povtorno da predizvikaat Visoka temperatura...Ako mene me izlazale togas i jas ve lazam vas...Ova ne go izmisliv a i nisto sto pisuvam ne go pisuvam dokolku ne mi go kazal doktor..Uste ednas te zamoluvam da ne me svatis pogresno tuku eve i ti da se rasprasas ubavo na ovaa tema za da ne se prepirame koga ne sme kompetentni...





Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 15:18:11)

Сега само што ги добив резулатите од Авицена - има бактерија во нос Streptococcus pneumoniae. Сега освен Цефалексинот за крајниците, треба и 3 дена Цитерал капки да и ставам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 15:23:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Сега само што ги добив резулатите од Авицена - има бактерија во нос Streptococcus pneumoniae. Сега освен Цефалексинот за крајниците, треба и 3 дена Цитерал капки да и ставам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

dusicka.....[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Ajde pobrzo da ozdravat nasive srcinja




blue_blue -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 15:36:10)

Maца,

Јас некако веќе не верувам во резултатите од Авицна. Последниот пат кога излезе резултат дека еднава има Streptoccouss pygenious во грло, матичната ни рече да го повториме брисот во Пролет бидејќи клиничката слика на детето не и укажува на ваква бактерија и имала искуства со Авицена да има грешни брисеви (не ги стерилизирале добро чашките каде ги раснат бактериите). На истиот тој брис малава имаше и Streptococcus pneumoniae во нос, како и три пати пред тоа (се од Авицена резултати). Кога повторно и земавме брис и од нос и од грло и беа негативни....Не знам, ама можеби не треба да и даваш цитерал капки во нос, и матичнаца и Смоковска ми имаат кажано дека за оваа бактерија последен став на Здружение на педијатри е дека не се дава ништо кога нема симптоми и кога детето ја има само во нос. Со давање нон-стоп на капки се уништувала природната слузница на носот т.е. не се овозможувало да се ствара приорден имунитет на овие бактерии кои живеат нормално во нос....Не ќе да и е температурата од од оваа бактерија во нос, а ако нема друга бактерија зошто пие антибиотик? И пак ја со мојот анти -антибиотик став [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]АЈ, пиши како сте и побрзо да оздраве Нина...Ја да чукнам во дрво - или моиве станале бубашваби, или од што само еднаш во живот пиеле антибиотик. или од киндер имун или комбинација на се, ама еве од 15 сеп од кога се тргнати во градинка еден ден не отсуствувале...Само нек останат вака

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Сега само што ги добив резулатите од Авицена - има бактерија во нос Streptococcus pneumoniae. Сега освен Цефалексинот за крајниците, треба и 3 дена Цитерал капки да и ставам. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 15:48:33)

Кај нас првата година во градинка беше многу тешка. Секој месец беше болна, секој месец крајниците или пак бактерија во нос, грло или око.
Како помина една година ( во април) дали детево мое ојача малку, дали ги помина сите вируси, многу многу поретко се разболуваше. Освен тоа и многу побргу оздравуваше. Цело лето, кога имаше најмногу стомачи вируси, Н. ништо не ја фати и си одеше во градинка.
Сега во групата на Н. е најдена бактеријава кај 70% од децата и побараа и од нас да направиме брис. Минатата недела имаше зелени лепливи мрсули, ама немаше никаков друг симптом на болест. Во четвртокот качи Т, 4 дена траеше, денес фала богу е добра.
Сега само што зборував со матичната, ми рече и јас и мм да ставаме цитерал капки, 3 дена на 8 часа, за да не си ја префрлуваме еден на друг по дома.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 15:54:50)

mMa jas si go podrekov deteto..Ne mi se razboluvalo..Ke zaboravi deka odi vo gradinka- taman se naviknavme..[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.11.2011 16:02:11)

Маца и ние ја имавме истата бактерија во нос со тоа што се покажа резистентна на цефаклор и цефалексин. Сега ја лечиме со Ампицилин, а капки во нос ми рекоа не треба. Сега е оздравена и почна да јади нормално. Плус и никнуваат петки горе и се ни се собра. Ајде брзо нека оздрават сите болни дечиња.




bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 14:48:39)

Na forumov ima dve temi so kontradiktorni postovi,prvata e za navikuvanje na decata vo gradinka a ovaa e vtorata za bolesti vo gradinka.Vo prvata citam deka ima roditeli sto gi nosat decata so rasteceno nose i kaslica vo gradinka so izgovor ,,pa ne mu e nisto,ako pie antibiotik togas nema da odi,, znaci treba rabotava da dojde do antibiotik, a na vtorava deka nastinuvat edni od drugi. Sekoe dete ima razlicen imunitet,nekoe nastinkata ja proagja lesno ete so rasteceno nose a nekoe pak sto ke prefati od nastinatoto detence znae da zavrsi vo Kozle so dijagnoza. Jas sum majka na 4,5 god.blizancinja koi od nivna skoro 1 godinka odat vo gradinka-ustvari odat i neodat bas od taa pricina. Edna nedela se vo gradinka,dve doma. Znaci,gi terame site propratni raboti za imunitet no lesno prefakaat ete ima i takvi decinja. Poradi toa jas sum izricito priotiv toa deka ako na deteto samo mu tecelo noseto ili kasla ete ne mu e nisto i se nosi vo gradinka.Sekoja kaslica e od nesto ili tecenjeto na noseto,se e so pricina. Jas taman sum gi izlecila,gi nosam koga samite mi kazuvaat kako ima deca nastinati vo grupata. I jas odam po boleduvanja pa nikoj ne me prasuva,znaci mozam da se organiziram i ne mozam da svatam koga nekoj ke mi kaze pa jas nemam izbor,nema koj da go cuva. Ne e kriva gradinkata nitu vrabotenite,krivi se roditelite i na sekoja roditelska se objasnuvame okolu ovoj problem no resenie nikako da se najde.




topce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 15:01:21)

јас пак ќе се вратам на афтите. прополисот веројатно е супер решение меѓутоа ние, а верувам и други мали дечиња под 3 години имаат проблем со полен, мед и слични производи меѓу кои е и прополисот така да затоа пишав АД капки или најдобро е А капки секогаш зголемена доза кога пие антибиотик и се разбира Б витамини преку храна за црниот дроб.




dostickage -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 15:06:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bliznaci2007

Na forumov ima dve temi so kontradiktorni postovi,prvata e za navikuvanje na decata vo gradinka a ovaa e vtorata za bolesti vo gradinka.Vo prvata citam deka ima roditeli sto gi nosat decata so rasteceno nose i kaslica vo gradinka so izgovor ,,pa ne mu e nisto,ako pie antibiotik togas nema da odi,, znaci treba rabotava da dojde do antibiotik, a na vtorava deka nastinuvat edni od drugi. Sekoe dete ima razlicen imunitet,nekoe nastinkata ja proagja lesno ete so rasteceno nose a nekoe pak sto ke prefati od nastinatoto detence znae da zavrsi vo Kozle so dijagnoza. Jas sum majka na 4,5 god.blizancinja koi od nivna skoro 1 godinka odat vo gradinka-ustvari odat i neodat bas od taa pricina. Edna nedela se vo gradinka,dve doma. Znaci,gi terame site propratni raboti za imunitet no lesno prefakaat ete ima i takvi decinja. Poradi toa jas sum izricito priotiv toa deka ako na deteto samo mu tecelo noseto ili kasla ete ne mu e nisto i se nosi vo gradinka.Sekoja kaslica e od nesto ili tecenjeto na noseto,se e so pricina. Jas taman sum gi izlecila,gi nosam koga samite mi kazuvaat kako ima deca nastinati vo grupata. I jas odam po boleduvanja pa nikoj ne me prasuva,znaci mozam da se organiziram i ne mozam da svatam koga nekoj ke mi kaze pa jas nemam izbor,nema koj da go cuva. Ne e kriva gradinkata nitu vrabotenite,krivi se roditelite i na sekoja roditelska se objasnuvame okolu ovoj problem no resenie nikako da se najde.


more kriva e i te kako gradinkata.mi vika edna neguvatelka ama znaes roditelite krijat deka decata im pijat antibiotici pa koga gi soblakame im mirisaat pelenite.
pa so majak baras da go primis toa dete utredenta.
najkrivi se gradinkite.ako go vidi deka kasla deteto ili deka mu tece noseto , nazad pravec doma.gajle mi e ako nema koj da ti go cuva.pa da vidis kako ke se naucat na red.vaka samo nevini deca ispastaat od nekoi si nesovesno takanareceni roditeli.mnogu mi e krivo vaka koga ke slusnam.i nie se iznamacivme so gradinka.veke se ispisavme fala bogu




JovanaJ -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 15:23:34)

Moeto dete pie lekovi sekoe utro (ne antibiotici) i normalno mirisa mokracata. Ama po toa nemoze i ne smee da se konstatira deka deteto ne treba da se primi vo gradinka. Neznam kako moze voopsto nekoj kako vospituvac da si dozvoli da go kaze toa!
Inaku, da, ne treba da se primaat bolni decinja vo gradinka i ne treba rodeitelite da gi nosat bolni bez razlika sto nema koj da im gi cuva...Ne e problem na gradinkata ako nema kade da gi ostavat bolnite decinja...
Ama imunitetot na deteto e sepak klucna rabota tuka...




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 16:24:04)

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mia tri dena e  so pokacena T...So paracetamol mi kaci na dva saati psole sirupot a so brufenot mi kacuva posle 12h pominati...Inaku ni dade dktorkata terapija - ALICEF sirup,i ni dade kinderimunn...Toa kinredimunot (prasok)go kupiv 800 denari bez nikakva deklaracija a nitu upatstvo...Kazete kako se dava - kerkami ima skoro 4 god...Ste cule li za ova ALICEF sirupov?Nas do sega doktorkava nitu ednas nene pratila na bris...citiram : "jas so moeto dosegasno iskustvo-sakam da ve postedam od maltretiranje na deteto" I taka...Vcera mi kaci T vo 21h pa ke vidam dali ke kaci i utrovo...Pravam muabet so eden covek sto raboti vo gradinka i mi vika : eve i zenami e ucitelka i kazuva deka i gi nosat bolni i placat na vrata deka nema koj da im gi cuva decata ,deka ke izgubat rabota.. i vika: sto da pravat moraat da gi primaat...Pa vo red li e zaradi toa 1 dete uste 30 da boluvaat???Mnogu sum izrevoltirana...MNOGU...Da sum jas na vlast ima da go resam toa ITNO!!!! Ili da se vovede nekoj zaon da mora rabotodavecot da go oslobodi roditelot ako deteto e bolno i da se kaznuvaat gradinkite sto gi primaat vakvite deca..Ova ne e vo red....Jas so noki dezuram pokraj kerkami zaradi taa temperatura ....NE e HUMANO!!!! 


Morav pak da vi go iskopiram ova moevo bidejki gledam deka za toa pocnuva da se zbori..I roditelite i gradinkite se krivi...Nemoze zaradi edno dete uste 25 da boluvaat...Uf kako ne sum na vlast ke go resam ova poditno!!!!!




anedespo -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 17:50:52)

Miana, dzabe se nerviras. takov e mentalitetot na lugjevo tuka. Vie ste na alicef pa te faka panika, a moeto sekoj mesec bese na Pancef, a ako toj ne dadese rezultati, primase venozno Lendacin. Pa vidi sega. Moeto dete se iznamaci zaradi nekoi idioti, koi ili si gledaat kariera ili na rabota im pravat problemi. Epa jas so tie boleduvanja bev stavena na spisok za otpustanje i toa se zaradi nekogo sto pet pari ne dava za zdravjeto prvo na svoeto dete. Uste svesta e na ponisko nivo i toa e problemot. Malku sum skeptik deka nabrzo ke ima nekoj napredok kaj lugjevo.
Edinstvena uteha mi e sto gledam visoko svesni roditeli na forumov na ringeraja koi ne cesto citaat eden kup medicinska literatura za da znaat kako najdobro da mu pomognat na svoeto dete. Daj boze da se mnozat roditeli so takvi razmisluvanja.




Viktori -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 21:06:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

Moeto dete pie lekovi sekoe utro (ne antibiotici) i normalno mirisa mokracata. Ama po toa nemoze i ne smee da se konstatira deka deteto ne treba da se primi vo gradinka. Neznam kako moze voopsto nekoj kako vospituvac da si dozvoli da go kaze toa!
Inaku, da, ne treba da se primaat bolni decinja vo gradinka i ne treba rodeitelite da gi nosat bolni bez razlika sto nema koj da im gi cuva...Ne e problem na gradinkata ako nema kade da gi ostavat bolnite decinja...
Ama imunitetot na deteto e sepak klucna rabota tuka...

Апсолутно се согласувам. Ќе ми каже некоја таму дали детето е болно или не???
Мене медицинската сестра од градинка ме малтретираше за ќерка ми дека имала конјуктивит или бактерија.
Ама како на црпка празна ќе и објасниш дека има алергија? Направив брис и и го залепив на врата.
Или на ограничени родители кои мислат дека ако некое дете кивне нивното ќе се разболи?
Јас ги мешам децата со болни и сум ги мешала и сеуште ги мешам. И не мислам дека под дифолт моето ќе префати. На крај краева ако нема имунитет стекнат, ќе фати од кваката на вратата дома.

А дека дома ќе го оставам детето затоа што му тече нос - мало морген. Ниту пак сум се бунела ако видам размрсулавено дете или пак да бегаме од дете со сипаници. Кој сака нека си го чува детето под стаклено ѕвоно, јас не. Јас сум од несовесните родители.




bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 23:45:25)

Samo sto gi izleciv decata i gi nosam vo gradinka,dve nedeli bea so bronhopneumonija i dali vi se veruva slednovo sto se slucuva. Vleguvame nie i vleguva edna majka i vika: DETEVO PIE SIRUP AKO IMA TEMPERATURA DAJTE MU i go ostava i si odi,[sm=lev.gif] Jas zbesnav i vikam ,,sto go primate detevo,jas na budala vi licam sto visam po boleduvanja za da gi vratam zdravi? A vospitackata mi vika pa ovaa ke odi da se zali kaj direktorkata. E ako de i jas ke odam i vikam pa da vidam kako primate bolni deca.More i roditelska svikaa i im vikaat na toa majkite deka gi gledaat pred gradinka kako im davaat antibiotik na decata (zamislete na sto lici toa) deka decata se kazuvaat sto pijat itd. Ama djabe, zatoa ke recam se zavisi od roditeelot,veruvajte deka gi ostavaat i si odat. Bezobrazluk do beskraj.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (8.11.2011 23:53:31)

Е ова го немам чуено до сега, директно да и кажува на воспитувачката некој да му даде сируп на детето ако има Т??!?! Како не им е жал на тие родители за новните деца? Да се измачуваат болни и со Т цел ден во градинка? Не ми се верува!
Кај Нина во група имаше една мајка која постојано го праќаше детето со бактерија во нос. Тоа траеше цела година. Нон стоп кај децава ја имаше бактеријата, ама битно нејзиното си одеше ( немало температура нели и не било за дома). Ама никој не знаеше, се додека еден ден уз муабет додека ги зимавме децата од градинка не спомна дека има бактерија. Јас следниот ден кажав на воспитувачките и побараа сите да направиме брис. Сл. недела пола од дечињата не доаѓаа. Ќерка ми, за среќа, ја немаше. Ви се верува ли дека после тоа од април до сега не се разболе, ниту имала бактерија ( се до сега). Значи кога ќе се пресече ширењето од дете на дете, сите ќе бидат здрави.
А за тоа носење во градинка со растечено носе, ја носам, ама само откако ќе и направам брис и ќе се види дека нема никаква бактерија.




bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 8:52:41)

Nikoj ne rastel pod stakleno zvono pa ni moite ke rastat, no ako mozam da gi zastitam od bolesti ili sipanici ke gi zastitam. Sigurno nema da gi pikam so zarazeni decinja za i moive da prefatat,demek porano poarno ke prosle. Niti sum gi nosela nekade nastinati nitu pak sakam da prefakaat od dr.decinja. Mene mi e grev na sekoe nivno nosenje vo Kozle zosto nie pri pojaka nastinka tamu zavrsuvame,grev mi e da gi bockaat so urbazoni i mi e smaceno so tie antibiotici a se poradi toa sto nekoj misli deka svoeto dete koe malku e bolno treba da go nosi vo gradinka za da gradi kariera. E sega deka od kvaka ke prefatele e toa malo morgen.




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 9:20:46)

Секој си го познава своето дете, и според тоа  си ги води и своите постапки. Некое може има појак имунитет, па може нема одма да се разболи ако е во контакт со болни деца. Ама некое е со послаб имунитет (како мене што ми викаше мајка ми кога бев мала: На Пелистер да дувни, ти одма настинуваш[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]), и ако родителот знае дека детето лесно настинува, нормално ќе сакаш да го заштитиш, и нема да сакаш да се меша со настинати деца. Е сега секој родител си одлучува за своето дете. И ние еве од септември одиме во градинка, а уствари до сега 20 дена дали и се имаат собрано. И настинува, многу лесно, ама па, и така ќе и се зајакне имунитет, ако ја чувам под стаклено ѕвоно, тогаш уште послаб ќе и биде имунитетот - мое мислење.




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 9:45:11)

Мислам нема решение за тоа да не се носат болни деца во градинка. На пример минатиот месец на ќерка ми малку и течеше носето. И тоа 2 пати дневно да се избриши беше доволно. Немаше ни температура ни ништо. И ја однесов в градинка. Таму прашав и ми рекоа дека немала проблем со носот. За секој случај ја однесов на доктор и на брис. Докторката рече дека не и е ништо. Ама на брисот излезе бактерија. Ја излечивме со антибиотик, ама пред да знам дека ја има си одеше в градинка. И сега кој е крив ако заразила други деца? 




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 9:47:39)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori RR

Јас ги мешам децата со болни и сум ги мешала и сеуште ги мешам. И не мислам дека под дифолт моето ќе префати. На крај краева ако нема имунитет стекнат, ќе фати од кваката на вратата дома.

А дека дома ќе го оставам детето затоа што му тече нос - мало морген. Ниту пак сум се бунела ако видам размрсулавено дете или пак да бегаме од дете со сипаници. Кој сака нека си го чува детето под стаклено ѕвоно, јас не. Јас сум од несовесните родители.


Hahahahahaaa... bravo, site se pravat nesto mnogu posteni, a na site ni se slucilo barem ednas da gi odneseme decata vo gradinka so rastecen nos.
I jas sum od ovie pogorespomenative. Se slozuvam deka bolno dete ne treba da se nosi vo gradinka. Ne e humano, i zaradi samoto dete da se odmori i da ne se maltretira, a i za drugite decinja kolku sto moze da se zastitat. No, treba da se znae sto e navistina bolno dete, a sto ne. Rasteceno nose - ne znaci bolno dete. Obicno kaslanje - ne znaci bolno dete. Vie luge, ne kaslate preku den? Ne nastinuvate od promena na temperatura? I togas ne odite na rabota??? Odite i nikomu nisto.
Ako znam deka kerka mi e zarazna, normalno deka ke si ja cuvam doma, no nemam namera da ja cuvam vo stakelno dzvono zatoa sto ima sinusi i non stop e zatnata vo nosot. Sekoj treba da se iscelici.




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 9:53:17)

p.s. A taa bakterija vo nos sto e tolku mnogu aktuelna na forumov (Streptococcus pneumoniae) si e kako doma vo gradinkite, i sekoe dete ja nosi vo sebe, samo kaj nekoe so pojak imunitet nema da se razvie, ili ke pomine samo so rasteceno nose, a nekoe dete so poslab imunitet ke kaci i temperatura i ke zavrsi vo Kozle.
I za toa nikoj ne e kriv! Priroda, pojakiot polesno pominuva i opstanuva! [sm=smiley1.gif]




JovanaJ -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:01:03)



Hahahahahaaa... bravo, site se pravat nesto mnogu posteni, a na site ni se slucilo barem ednas da gi odneseme decata vo gradinka so rastecen nos.
I jas sum od ovie pogorespomenative. Se slozuvam deka bolno dete ne treba da se nosi vo gradinka. Ne e humano, i zaradi samoto dete da se odmori i da ne se maltretira, a i za drugite decinja kolku sto moze da se zastitat. No, treba da se znae sto e navistina bolno dete, a sto ne. Rasteceno nose - ne znaci bolno dete. Obicno kaslanje - ne znaci bolno dete. Vie luge, ne kaslate preku den? Ne nastinuvate od promena na temperatura? I togas ne odite na rabota??? Odite i nikomu nisto.
Ako znam deka kerka mi e zarazna, normalno deka ke si ja cuvam doma, no nemam namera da ja cuvam vo stakelno dzvono zatoa sto ima sinusi i non stop e zatnata vo nosot. Sekoj treba da se iscelici.
[/quote]


Potpis [sm=bravo.gif]





Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:13:12)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

p.s. A taa bakterija vo nos sto e tolku mnogu aktuelna na forumov (Streptococcus pneumoniae) si e kako doma vo gradinkite, i sekoe dete ja nosi vo sebe, samo kaj nekoe so pojak imunitet nema da se razvie, ili ke pomine samo so rasteceno nose, a nekoe dete so poslab imunitet ke kaci i temperatura i ke zavrsi vo Kozle.
I za toa nikoj ne e kriv! Priroda, pojakiot polesno pominuva i opstanuva! [sm=smiley1.gif]


Ќерка ми едно 3 пати ја имала оваа бактерија откако оди во градинка. Последниов пат немаше ама баш никаков симптом на бактерија во нос, немаше зелен леплив секрет, ниту пак кашлаше. И најнормално си одеше во градинка. Дури и докторка кога ги прегледувала децата мин. недела не рекла ништо за неа, дека треба да и правиме брис, а кај повеќето деца рекла да се донесе.
Арно ама ја фати вирусот, па направивме и брис и се виде дека си ја има. Сега гледам да ја излечиме, но сл. месец пак да и направам брис најверојатно пак ќе ја има.




bliznaci2007 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:19:03)

Sto znaci toa posteni ili neposteni? Ima vo grupata deca sto i praznik i delnik i bolni i zdravi se nonstop vo gradinka. Pa vakvi kako mene majki primer vo istata grupa ima poveke,znaci ne sum samo jas,no zosto jas da se plasam da gi nosam moite deca vo gradinka,da mislam dali ke prefatat nesto pa ke trcam po bolnici, drugite deca privilegirani li se a moive so strav da gi nosam ? NE, red treba da ima koga se raboti za deca, a vozrasnite mozat sekako i bolni i so T.da odat na rabota,toa e licen izbor. Koe  e toa steknuvanje na imunitet ako cesto se bolni, pa preku bolesta i antibioticite se razviva imunitetot? Vo nasive gradinki vladee totalen haos od zdravstven pogled i so toa se soocuvam 4 godini.




topce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.11.2011 10:20:58)

мислам дека не станува збор за било каков растечен нос.
еве ние на пример имаме инхалаторна алергија и на пролет и на есен кога врнат дождови имаме еден куп мрсули, ама од градинка ќе ми посочат дека треба да се провери на бактерија бидејќи нејзе тоа и трае 3 месеци, а после 2 недела бара градинката објаснување. е сега бидејќи сме 3 година во иста градинка и група веќе ги научија децата и си знаат самите воспитувачки што и како. Плус се приметува болно дете, не сака да јаде, кенка не се дружи и еден куп симптоми. А за носењето на деца со антибиотици во градинка јас сум многу против бидејќи чим стигнало до таму местото му е дома на соодветна нега, најпрво заради детенцето.
вируси и бактерии ќе има и нормално е да прифатат и да се разболат ама да не биде тоа многу често. и едно е да мешате деца на 1-2 часа во денот, а друго е да се 8-9 часа заедно, јадат, пијат, играат и спијат заедно.




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>