RE: Болести кои ни ги носи градинката (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.10.2011 9:18:42)

moram da prasam nesto...
Ja znaete situacijata -kerkami kasla so slaem ,vcera trebase da ni dadat inhalacija..bev so mm,doktorkata ni rece deka e podobra i ne ni dade inhalacija tuku mi rece zemi go sirupov od tegavec ( mi dade livce herbion ) go zaokruzi toj so tegavec i neka go pie..Arno AMA odam jas vo apteka i aptekarkava mi vika: ovoj ti e  za suva kaslica, ime prasuva kako mi kasla detevo..Vikam so slaem..I sega sto da pravime? Me prasa koja d-rka mi go dala i vikam RAdmila i nisto ne komentirase tuku mi go dade..Citam na sirupot navistina pisuva za olesnuvanje na suva kaslica..I vidov ne vidov i go davam..Kazete mi vie sto mislite?Mozno li e namerno da mi dala ?Neli e opasen ako e za suva a da i go davam?Doktorkata se smeta za mnogu iskusna i nemav smelost da se vratam da ja prasam ,mislam deka u top ke me stavi...Bas citajki gi forumive si rekov cekaj ke ja prasam STO i e na karkami,dali ima bakterija,virus ili sl..Taa se nadurli i mi vika: e toa nemozam da vi kazam so sigurnost,za toa treba da se napravat ispituvanja t.s maltretiranje na deteto a jas vrz osnova na moeto dosegasno iskustvo se obiduvam na polesen nacin da najdam resenie..I taka malce se uozbili i si rekov-kuti da ne te natepa...I posle ova mi se sluci ova vo apteka i mi bese STRAV [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] da se vratam da ja preprasam- ke rece vie mene me pravite nesposobna..I sega neznam dali na moja raka da i kupam od  drugiot sirup od jaglika na herbion ili da prodolzam ovoj da i go davam..kazete dali moze da predizvika nekoj kontra efekt sirupot za suva kaslica??????




Mihaela 2010 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.10.2011 9:22:42)

Miana najubavo uste ednas da si se konsultiras so doktorkata za da ne dojde do zabuna.A ne mi se veruva deka prepisala nesto namerno,mislam se raboti za dete,i da e za vozrasen ne smee taka da pravi.I mene mi se ima sluceno za kerka mi da i e nesto pa doktorot da prepise nekoj lek,a upatstvoto koga ke go procitam sosema za druga rabota e.Ajde vikam da im veruvame na doktorite sepak oni najdobro znaat..Taka da najdobro javii se i konsultiraj se uste ednas..




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.10.2011 9:27:58)

e mi se ima sluceno za kerka mi da i e nesto pa doktorot da prepise nekoj lek,a upatstvoto koga ke go procitam sosema za druga rabota e.Ajde vikam da im veruvame na doktorite sepak oni najdobro znaat..Taka da n

Nemozam da se javam toa e problemot..nemam takov kontakt so doktorkava..Ne mislev namerko kako da saka da i nasteti tuku mislam SVESNO i go dala kako da treba toj da go pie...




riba79 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.10.2011 9:51:18)

miana,znaci vaka za suva kaslica se koristi bel slez ili tegavec a za vlazna produktivna kaslica se upotrebuva jalika ili brslen..ova informacija jas ja dobiv pred skoro vreme od farmacevt.zatoa sto ako deteto ima produktivna kaslica taa mora da se isfrli nadvor .t.e slajmot ili deteto ke go iskaka ili ke go povrati...nikako zz suva kasliva sirupot za da nema kontra efekt...ako noseto e zatnato stavi go deteto na poviskoa pernica da spie i pod nea edno cesne luk celo preku nok...isto taka stavi edno tendzere so kamilica da isparuva dodeka malata spie mnogu pomagaat ovie babini lekovi.pozdrav




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.10.2011 9:53:21)

ИЗВОРНА ПОРАКА: riba79

miana,znaci vaka za suva kaslica se koristi bel slez ili tegavec a za vlazna produktivna kaslica se upotrebuva jalika ili brslen..ova informacija jas ja dobiv pred skoro vreme od farmacevt.zatoa sto ako deteto ima produktivna kaslica taa mora da se isfrli nadvor .t.e slajmot ili deteto ke go iskaka ili ke go povrati...nikako zz suva kasliva sirupot za da nema kontra efekt...ako noseto e zatnato stavi go deteto na poviskoa pernica da spie i pod nea edno cesne luk celo preku nok...isto taka stavi edno tendzere so kamilica da isparuva dodeka malata spie mnogu pomagaat ovie babini lekovi.pozdrav

Vi blagodaram mnogu na site [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Snowhite RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (22.10.2011 19:30:24)

Михиал доби инфекција некоја на очите, огромни зелени му излегуваа од очите, пред некој ден јас бев прва смена и мм требаше да го носи во градинка и сабајлето се мачел пола саат да му ги отвори очите, му биле залепени, а претходниот ден само малку му беа како поднастинати со гурелчина, па одручектта го однесов на лекар и ми рече дека од градинка е, дека и други дошле со таков проблем, па ни даде капки цитерал и маст хлорамфеникол и ни рече да не оди во градинка, па четвртокот и петокот не го однесов, е сега во средата ако има некое друго дете префатено, тоа е што да правам, не знаев[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image].  За среќа во четвртокот му капнував четири пати и во петокот бевме на контрола и рече дека е доста подобрен, ама мора барем пет дена да капнуваме и маст да мачкаме и плус ни даде Цефаклор сируп, зашто поткашлуваше и реков да му го види и грлцето и рече дека не е ништо чудно дека инфекцијата може да се пренесе веднаш и во носето и во грлото.
Се сеќавам и лани другарка ми кога почна да го носи во градинка нејзиното дете, исто ваква инфекција доби[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (25.10.2011 0:14:27)

Сноувајт, пази и вие да не префатите. Коњуктивитисот многу лесно се пренеснува. Од нина Стално префаќам и јас. И заедно си се лечиме.
А за камилица, мене на Очно на Клиника ми рекоа никако премивање со камилица, туку само со ладна вода и бришење со крша која одма ќе ја ставиш за перње, односно за една употреба. 




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (25.10.2011 9:27:53)

kerkami na odmor fati konjuktivit..Ja nosevme na edna klinika,i gi cistea ocite so fizioloski rastvor ( celi i bea zalepeni ) i ni dadoa nekakvi kapki..Prviot den da kapnuvame na pola saat,naredniot den na saat,pa na dva i taka teravme nekoi 5 dena ini zabranija vo bazen da pliva ..Inaku denes konecno pojdovme vo gradinka posle 10 dena ne odenje...Mnogu podobra e,se slucuva da se zakasla ednas do sva pati vo tekot na denot i toa onaka so malce slaemce ( se docistuva) i tolku...I kako za 10 dena ne odenje zamislete ni solza ne pusti,kako strela stana sabajle [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image] 




Snowhite RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (25.10.2011 20:06:50)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Сноувајт, пази и вие да не префатите. Коњуктивитисот многу лесно се пренеснува. Од нина Стално префаќам и јас. И заедно си се лечиме.
А за камилица, мене на Очно на Клиника ми рекоа никако премивање со камилица, туку само со ладна вода и бришење со крша која одма ќе ја ставиш за перње, односно за една употреба. 


Среќа не фативме ние, ама како ќе се пазиш и докторката ми рече, ама на кого ќе го оставам, морам да бидам со него, па ако се префатиме тоа е




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 9:48:52)

Samo sto se zalecivme - ne pomina ni 4dea vo gradinka nie pak sme zatnati....     No jas mislam deka ovoj pat ne e od gradinka tuku od zolvami ..Ne znae da se trgne od deteto koga e bolna..




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 10:36:55)

НИе две недели седевме дома, и вчера тамам за во градинка почна да и течи носето и да кива. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 15:43:48)

Аман веќе со ова болестиве. Од кога почна в градинка во септември имаше Streptococcus pneumoniae, во октомври Streptococcus pyogenes и само што завршивме минатава недела со антибиотик утре пак на брис. Сега има гнојна ангина. Додека да дојде резултатот ќе пие Цефаклор и ќе си седи дома. Најлошото е што само антибиотици пие. И сега ни препишаа Омега кидс за имунитет. Ништо не сака да јади. Изгледа многу ја боли грлото.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 15:47:21)

Слаѓана, ова бактерииве што ги имаш напишано се нормални кај деца кои тргнуваат во градинка. И ние истат мака си ја видовме, нон стоп беше ќерка ми болна. И тоа траеше цела година. Само што ќе ја опоравев за 3 дена пак некоја бакерија или во нос или во грло, ама најлошо од се беше во око. И тоа одма со 40 темература. Тоа е, се додека не ојачаат имунитет.





miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 15:48:07)

Slagjana davaj i puding ili nesto taka slicno sto e lesno za goltanje...Sto e toa omega kids? Tableti ili sirup ?Kakov vkus imaat ?
Jas i zemav na moja raka tableti od ribino maslo na alkaloid i gi pie ama nema nesto efekt..Sakam nesto za imunitet aje predlozete




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 16:04:08)

Киндеримун, јас тоа и давам. И вит.Ц еднаш дневно




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 16:04:34)

Омега кидс има и таблети и сируп. Ама немаше денес в аптека и наместо тоа и зедов сируп Picovit IQ. Составот е сличен, а за ефект ќе видиме. 




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 16:13:19)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Слаѓана, ова бактерииве што ги имаш напишано се нормални кај деца кои тргнуваат во градинка.



Знам дека мора да ги помине овие болести. И добро е што не работам додека да помине овој период инаку кој ќе ме пушта секои 2 недели дома. А само што ќе тргне в градинка си велам ајде побрзо нека се најде работа. И додека почнам да барам- пак е дома.




Snowhite RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 17:18:27)

Еве и Михаил денеска повратил два пати во градинка и сега дома пак повратил, јас сум на работа, па му реков на мм да го однеси кај докторката, а во петокот го носев поткашлуваше и рече дека е можеби на алергиска база да пие Летизен и ако се влоши да го однесам пак, ама кашлаше само кога спиеше и еве денеска повраќал, па да видиме сега што ќе каже докторката




Snowhite RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (31.10.2011 18:47:29)

Сега ми се јави мм, му дале инекции 6[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley19.gif[/image]




vesna1 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (1.11.2011 8:43:56)

Kolku me iznervira vcera  doktorkata,i vikam malata ne e dobra sirupot ne i pomaga da i dade nesto drugo, a ona mene sto da ti pravam ti ja nosis vo gradinka, ja vadis nadvor ke ti se razboluva.
Pa sakav da i kazam ako ti mi dades pari da plakam zeni do 6 god. doma da sedi nema problem.
Nejzina rabota e da ja leci koga ke se razboli, a ne da me sprecuva da ja nosam vo gradinka zosto se razboluvala. Sto da pravam koga nema finansii da plakam zena. Lani  za 15 meseci sto plakav zeni dadov 2500 evra,pa zaglaviv do kraj vo minus i nemozam da se odglavam.
Najlesno e da se kaze ne ja nosi vo gradinka. I zamisli mi vika zimovo nikako nadvor. Pa nemozam jas 6 meseci da ja drzam vo zatvoren prostor, normalno so kapa, sal i jakna deka ke ja iznesam nadvor da ja fati vozduh barem 15 min.
Inace so razboluvanjeto mora da se razboluva edna godina, nie imame problem i so tretiot krajnik pa treba da izdrzime do 3 god. i da gi vadime krajnicite.




Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (3.11.2011 20:24:31)

Дали некој слушнал за херпес на грло? Кај нас излезе дека немала гнојна ангина туку херпетични лезии на грлото од намален имунитет. А бактерија пак има во носот Streptococcus pneumoniae. И сега продолжуваме со антибиотик за бактеријата, а за херпесов ќе чекаме сам да помини. Затоа детево не ми јади ништо. Којзнае колку ја боли грлото [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image].




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (3.11.2011 22:49:08)

Кај Н. во градинка има епидемија на Streptococcus pneumoniae во грло. До денес се си беше ок со ќерка ми, кога одеднаш почна да се жали дека ја боли главчето и дека сака да легне. Иако имаше само 37,5 , поради главоболката и дадов Нурофен и за 10 мин се смири и заспа. Утре ја носам на брис.
А вчера поминала докторка и ги прегледувала дечињата и за ќерка ми рекла дека се е во ред, дека не мора да прави брис. Пред неколку дена почна да и тече носот, ама не нешто посебно многу, нормално како за ова време.
Се надевам дека се брзо ќе помине.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 8:47:57)

Mia tri dena e  so pokacena T...So paracetamol mi kaci na dva saati psole sirupot a so brufenot mi kacuva posle 12h pominati...Inaku ni dade dktorkata terapija - ALICEF sirup,i ni dade kinderimunn...Toa kinredimunot (prasok)go kupiv 800 denari bez nikakva deklaracija a nitu upatstvo...Kazete kako se dava - kerkami ima skoro 4 god...Ste cule li za ova ALICEF sirupov?Nas do sega doktorkava nitu ednas nene pratila na bris...citiram : "jas so moeto dosegasno iskustvo-sakam da ve postedam od maltretiranje na deteto" I taka...Vcera mi kaci T vo 21h pa ke vidam dali ke kaci i utrovo...Pravam muabet so eden covek sto raboti vo gradinka i mi vika : eve i zenami e ucitelka i kazuva deka i gi nosat bolni i placat na vrata deka nema koj da im gi cuva decata ,deka ke izgubat rabota.. i vika: sto da pravat moraat da gi primaat...Pa vo red li e zaradi toa 1 dete uste 30 da boluvaat???Mnogu sum izrevoltirana...MNOGU...Da sum jas na vlast ima da go resam toa ITNO!!!! Ili da se vovede nekoj zaon da mora rabotodavecot da go oslobodi roditelot ako deteto e bolno i da se kaznuvaat gradinkite sto gi primaat vakvite deca..Ova ne e vo red....Jas so noki dezuram pokraj kerkami zaradi taa temperatura ....NE e HUMANO!!!! 




Yummy Mammy -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 9:01:05)

Streptococcus pneumoniae si e kako doma vo gradinkite, nema kaj ja nema. Dzabe gi lecime decava ako nekoj drug bolni gi praka. Jas na mojava i davam po edna acerola dnevno, a koga ke ja primetam deka pokazuva znaci na nastinka, nose zatnato, mrsuli i slicno, i davam po edna sabajle i edna navecer. Do sega, eve 2 meseca veke, fala bogu ni ednas ne se razbolela kako rezultat na gradinkata, nemala temperatura ili kaslanje, samo mrsuli kolku sakas... Ja forsiram mnogu so cedeni sokovi, med i limon vo caj, ama i toa veke pocna da mi odbiva, vo taa faza sme.




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (4.11.2011 10:16:11)

Јас бев денес во градинка, да кажам дека ќерка ми е болна, прво нешто што ми рекоа е да направам брис во нос. Кај 80% од децата е пронајдена стрептокока, па еве бактеријава не ја одмина ни ќерка ми. Има благо покачена Т, до 37,5, но многу ја боли глава. Носот по малце и тече, ама пак утре или поручек ќе ја носам на брис.
Миана, киндеримун се дава еднаш дневно по едно лажиче (тоа што е внатре во тегличката). Се раствора во поладен пијалок, не во топол. Значи може во сок, чај, млеко, само да се на собна температура. Јас еве веќе еден месец и давам на Н. и сум задоволна. Не значи дека ако прима киндеримун дека нема да се разболи, туку само полесно и побрзо ќе ги поминува вирусите. Јас дополнително и давам вит. Ц еднаш дневно.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>