RE: Болести кои ни ги носи градинката (Целосна верзија)

Форум >> [Дете] >> Забавиште и чување на детето



Порака


Slagjana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 10:07:48)

Миана се надевам дека брзо ќе оздравите. И внук ми (3 години) беше сличен случај. Ќе оздрави дома и само што ќе го пратат в градинка одма температура. Дури и си помислија дека детето не сака во градинка и затоа качува т. Алерго тест не правеа. По една година одење пак често се разболува, ама не со висока т.
 Кога читам за болести кај децава се прашувам што барам јас да се жалам за нос кој течи или шлајм. Фала на сите на одговорите. Уште нема подобрување со носето на ќерка ми. Ама не е ни влошено. Па ќе почекам уште малку да видам дали сама ќе се избори или пак антибиотик.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 10:09:58)

Ama kerkami vo toj mesec dena samo 1 den otode ( koga bese podobra ) vo gradinka i tolku...Me cudi kako moze doma da ne ozdravuva ???? 




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 11:46:30)

миана, јас истово го поминав..една година траеше. еден ден во градинка и одма дома болна. по еден месец ја чував дома да се опорави. тоа е. не се секирај, ќе помине!




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 13:28:18)

Ej mamicki sega mi stignaa rezultatite na mejl od brisevi.... Streptococcus pneumoniae imame vo noseto..
Konecno ja otkrivme dilemata...neznam zosto nejzinata doktorka ne mi dade upat za na brisevi ct ct ctc da ne otidev na moja raka kojznae uste kolku ke teravme vaka...Inaku ima bistri mrsulcinja ( kako vodicka celo vreme) i sega stavame operil kapki za nos so citeral vo niv i pieme sirup Zinnat




Џесика -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 22:25:46)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Ama kerkami vo toj mesec dena samo 1 den otode ( koga bese podobra ) vo gradinka i tolku...Me cudi kako moze doma da ne ozdravuva ???? 

Исто, Миана, исто и ние, еден петок го однесов, не ни памтам веќе кој петок беше и еве пак се лечиме. Денес го однесов на матичен, не ни препиша антибиотик, само Бисолвон капките. НО, бидејќи прошлата ноќ цела ноќ не спиевме, кенкаше и си брцаше прст во увото, и викаше дека го боли главата, земавме упат за на ушно и ете ти дијагноза плус... воспалено увото од настинката, демек од што шмркал, а ајде антибиотик за ушето, дурацеф сируп и Отол Х капки по потреба, првпат ги користиме, неам ни појма шо лек се, само нек се лек...аман!!!




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 22:58:14)

Џесика, Отол Х капките се за моментално да ја намалат болката, ако му е воспалено увото и ептен го боли, тие одма ќе му ја смират болката. Ние исто ги користевме еднаш за Матеа, ама кога појдовме на ушен лекар, ни рекоа никако да не ги даваме - не знам зошто. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Maca25 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 23:01:11)

јас ги имам користено за мене летоска, кога имав воспаление на уво и тоа од носот, од шмркање со носот си добив воспаление, не сакав да ставам капки во нос. Отол х ја намалуваат многу брзо болката.




Тања РР -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (21.11.2011 23:30:29)

Otol H се комбинација од антибиотик, кортико препарат и локален анестетик па за тоа се многу ефикасни за третирање на сите симптоми поврзани со воспаление на средно уво. Многу брзо ги смируваат болката и воспалението.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (28.11.2011 8:49:13)

Zdravooo....Inaku posle mesec ipol lecenje nie KONECNO sme podobri..Posle ispieni 4 dozi na antibiotk,grlceto ni e uste malce crvenko no sega go lecime so propolis...E sega sesuste ne odime vo gradinka bidejki posle antibiotikot treba da se ceka 5-6 den aza da se napravi bris,a nas ne ne primaat vo gradinka bez bris ( bidejki sme otsustvuvale poveke od 10 dena) ke napravime bris i so novi slili celosno izleceni - odime da zakacime pak bolest vo gradinkata vo koja ne ne primaat bez bris [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Felly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (28.11.2011 8:53:52)

Минатата недела кај нас во градинка имаше соопштение, дека сите кои немаат комплетна документација: брисеви, потврда од матичен лекар... да донесат до 25 ноември, зошто од 28 нема да ги примале. Па до сега како ги примаа три месеци [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley3.gif[/image] Дури и воспитачките ги слушнав, кога им велеа на некои родители вие немате брис направено, донесете другата недела. А кога бевме на родителска, директорката три пати кажа дека деца со бактерија нема да се примаат, дури и да напишал матичниот лекар дека прима терапија и дека може детето да оди (што и некаде прават). А за овие деца што немале направено брис, - значи тие може да одат.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (28.11.2011 8:57:52)

E kaj nas ni na start ne baraa bris ( a jas napraviv ) mi rekoa : kaj nas ne treba sega tuku ako otsustvuva poveke od 10 dena - ke treba.... Znaci bolna moze da ja nosam a ako ja ostavam doma da ja lecam - moze da ja odnesam pak pa na raat izlecena da se razboli..Jas mislam deka sto vidat deka dete kasla,tece nos i sl odma da baraat brisevi a ne da gi ostavaat taka decata,...Neznam kade imav pisano za edna od skopskive gradinki vo koja sto nekoj nov pedijatar ne im dozvoluval decata so bakterija da gi vrakaat bidejki ne ja smetale za bolest...A moeto dete sto od istata boluva veke mesec iipol i gori od temperatura - nema veze ,ne e bolest [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Luda rabota...




Mihaela 2010 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (1.12.2011 9:45:51)

Zdravo na site majki..eve posle podolg period povtorno da vi pisam.Neli trgnavme vo gradinka, povekje bolni otkolku zdravi,a pred gradinka bevme zdravi kako dren,i na kraj zavrsivme vo bolnica vo Kozle so bronho pneumonija.bese uzasno strasno,lezevme 7 dena so infuzii ,inhalacii,nema vena kade sto ne e bocnata dusice malo edvaj izdrza,pa prodolzivme doma so jaki antibiotici,za na kraj da sfatam deka se i e od gradinkata,a tolku bev ZA taa gradinka i za socijalizacija.Koga ke si go vratam filmot voopsto ne bese cuvano moeto dete tamo,doma koga ke ja zemea bese so poln pampers mocki, ednas se iskakala ne ja presoblekle pa cel den bese so crveno gaze,i mrsuli do usta,koga ja davale na zenava sto ja zema ne im ni teknalo da i gi izbrisat..Glupava jas ne mi ni padna na pamet prethodno da se rasprasam vo cii race ja davam malata..otposle doznav kakvi bile tie ucitelki,voopsto ne zainteresirani za decata,po cel den pravat pauzi nadvor so kafence i cigarce,im se derele na decata....
Skapo me cinea tie 20 tina dena vo gradinka,zosto znam deka od tamo e bolna,i resiv deka ke si sedi doma,zdravje do 3 godini.ke stisnam zabi ,no ke odvojuvam pari za zena da mi ja cuva.
Nesakam da bidam pogresno sfatena,i jas sakav da se druzi so decinja,ama se e do vospitackite,sleden pat doobro ke se rasprasam kade ke ja ostavam..Pozdrav




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (1.12.2011 15:20:50)

Bogami mihaelce mozam da zamislam kako ste pominale...Zatoa jas sum za decata da odat vo gradinka od kako ke se naucat da mockaat bez peleni....Veruvam deka nikoj nema da se zamara konkretno za moeti ili za tvoeto dete..eve mojava kerkicka posle 45 dena bolesti,temperaturi isl sega e dobra ama nemozam da ja odnesam bidejki nemam izvadeno bris a za da go izvadam treba da napravime pauza od antibioticite i taka ke se iznasedime doma za koga ke otideme pak da zakacime istata bakterija ...Pa posle bolni deca moze da odat a za leceni treba bris [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Sto pati ova go kazav zostyo navistina mi e nesvatlivo...




AnnaMolly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (1.12.2011 15:36:31)

Михаела, а во која градинка оди твоето детенце? Ако и други родители велат дека се такви учителките во таа градинка, мислам дека треба нешто да се преземе и да внимаваме каде ги запишуваме дечињата.




Mihaela 2010 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (1.12.2011 15:49:11)

Vo Butel 1..problemot e sto koga prasavme koga ke ima roditelska tie ni rekoa deka nema da ima,nemalo potreba,taka da jas licno ne se zapoznav prvenstveno so ucitelkite kako sto treba,a kamo li so nekoj roditel.Ucitelka na mm koja rabotela vo istata gradinka mi dojde na gosti i rece deka ke se rasprasa koi se tie.Mi kaza mnogu losi raboti,deka bile totalno ne zainteresirani za decinjata.




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (6.12.2011 21:47:28)

Majki slusnavte li denes na vesti za sipanicive po gradinkive???Vo 5 gradinki ima sipanici varicela i edna druga ( ne se sekavam - na sitel imase na vesti ) i isto tak ai edna doktorka kazuvase deka najgolem problem vo gradinkite e bakterijata vo nos i grlo kaj deca koi nemaat nikakvi simptomi i im ja prenesuvaat na drugite deca kaj koi ima teski simptomi..Apelirase nesto do roditelite ama ne slusnav dobro..seg ake se obidam da ja najdam vesta i da vi ja pratam




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (6.12.2011 21:49:41)

Шарлах и Варичела во градинки и училишта
06.12.2011 - 16:45 |

Шарлах и варичела во скопските градинки и училишта. Иако заболувањата се уште немаат епидемиски размери, во ноември имало  двапати односно трипати повеќе заразени отколку во  октомври.[image]http://sitel.com.mk/sites/default/files/imagecache/statija_img/novosti/2011/12/06/a1_79907.png[/image]
Скопскиот центар за јавно здравје минатиот месец регистрирал 25 случаи на шарлах. Спорадични случаи од ова заболување има во 5 градинки. Решението е во изолација на болните деца и дезинфекција на просториите и играчките. Според епидемиолозите не се исклучува можноста од ширење на заразата. Проблем им прават децата кои се здрави но носители на бактерии во грло или нос.
.... таквите деца се бомба во средината. Затоа и тие треба да седат дома. Шарлахот може да предизвика ревматоиден артрит, но тоа се ретки последици. обично поминува лесно со соодветна атнибиотска терапија, вели др. Лилјана Лазаревска од скопскиот центар за јавно здравје.
Со 800 тини случаи повеќе од лани или за три пати зголем број на заразени заразени во ноември во споредба со октомври е и варичелата или овчите сипаници. Заразени има и во градинки и во училишта.  Во Македонија вакцина против ова заболување нема.
...Се препорачува до сите родители чии деца имаат симптоми на настинка да не ги носат во градинка. Исто и вработените во овие установи да не примаат болни деца, вели др. Лазаревска.
И покрај бројките за заразени, овчите сипаници се уште не стигнале на дневен ред на Комисијата за заразни болерсти. Епидемиолозите велат, тоа е вообичаено сезонско заболување кое се јавува доцна есен или рана пролет.




JovanaJ -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (7.12.2011 16:32:40)

Sega uste sharlah ni falese...Gledam cesta bolest bila vo gradinkite vo ovoj period. Eve nie samo sto ja izlecivme bakterijata vo nos i grlo, vo Nedelata vecerta pak temperatura duri vo Pon mnogu visoka bese malku ne isplasi...Sega sme pak so antibiotik...uste ova koga go slusnav, kapak mi e





Luci -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.12.2011 11:54:22)

Леле значи ќе шекнам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] Тргнавме во градинка на 8 месеци, од октомври и по некое време откако тргнавме почна да му тече носето, да кашла се до пред 2-3 недели кога доби бронхопнеумонија и бактерија во носето стрептокока пнеумониа и си седевме дома да се излечиме. Е сега сме излечени и денес мм и мајка ми го однеле да му земат брис и после на преглед  и матичната д-рка рекла генерално е добар ама не ви препорачувам градинка до април месец, имало многу вируси па за да бидеме посигурни подобро да си седел дома до април. Да не сме го носеле по гужви и слично за да не бил во контакт со други деца за да не му се повратела пак бронхопнеумонијата, зашто ако се повратела пак ќе било за него многу по тешко зашто бил многу нежен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] И сега, што ли да правам? За чување е проблем! Јас сум од понеделник до сабота на работа, одмор немам, боловање не постои кај мене во фирма, се работи све живо освен недела, сите државни празници ги работиме[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/hudicek1.gif[/image] Мм работи само трета смена и доаѓа од работа во 07,00ч кога јас излегувам за на работа, што ли ќе се прави стварно не знам




zapce -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.12.2011 12:16:51)

Luci навистина тешка одлука, мојот лани тргна во градинка во септември, во декември пред Нова година лежевме во болница бронхит, и остана дома до кај средината на јануари а потоа затоа што немаше кој да го чува си тргна во градинка, потоа имавме настинки разолувања и така. Е сега кај тебе нема ли шанси сопругот да го чува додека да дојде некој од работа со кој може да го остави, затоа што и тој од трета смена ке има потреба за сон.




riba79 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.12.2011 12:24:10)

luci,najdobro ti e da zemes nekoja zena od maalo (po moznost)da go cuva barem dodeka mazot ti se naspie...[sm=smiley13.gif]...malce ke se odrazi na domasniot buzet ama toa barem da prkne Mario e mnogu mal...znaes malite deca pobrzo gi fakaat site nastinki i virusi kako i zarazni bolesti zasto seuste nemaat formirano imunitet.pozz i ne se nerviraj taka rastat malite deca [sm=smiley1.gif]




Mihaela 2010 -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (9.12.2011 12:32:45)

Luci ke si zemes zena,drugo care nema..I nie isti bevme,so bronhopneumonija i istata bakterija,pa zavrsivme vo kozle edna nedela.Jas ja otpisav od gradinka,i mojata e nezna,taka da ne ni pomisluvam na gradinka se do 3 godini.Toa e...




miana -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.12.2011 11:40:14)

Da vi kazam iskreno moevo dete veke mesec ipol me odi vo gradinka poradi toa sto nemozam da ja oporavam... Arno minatata nedela se oporavi edno 5-6 dena bese zdrava i morav da i napravam bris za da ja odnesam vo gradinka - i koga detetvo pak mi se razbole...Brisot e vo red - nema nisto no kerkami veke od ponedelnikot e extra zatnata...Da ja odnesev vo gradinka ke mislev deka gradinkata e pricinata a ustvari nema vrska.... Znaci kerkami sedejki doma povtorno nastina - se setase malce so mm nadvori i utredenta so kaslica i rasteceno nose... Sega sme so kapki so aloe vera i caevi i ako e podobra vo ponedelnik ja pustam - veke ne se izdrzuva doma - zbesnuva..... Mene sega me plasi samo situacijata so sipanicive a cekam bebe vo sekoj moment [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] Toa mi e golema dilema i neznam sto da pravam... Imunitetot i e katasrtofa pieme i kinder imun ama nema nekoj efekt  ( barem kaj nas )




ananikol -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.12.2011 13:33:51)



Moevo srcence kako sto pocna v gradinaka,nemozam glava da krenam stalno de kasla de grci na disenje de virusi i neznam uste sto ....razmisluvav za da ne go pustam poveke o gradinka ama mnogu saka da si odi v gradinaka duri i vo sabota-nedela place za da go nosam[sm=smiley36.gif]




AnnaMolly RR -> RE: Болести кои ни ги носи градинката (10.12.2011 15:39:37)

ананикол, а колку време оди во градинка? Првата година нормално е често разболување, настинки, температури... Додека не си изгради имунитет.
Не се откажувајте, биди среќна и што сака да оди. А и убаво е за него, ќе се социјализира. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image] за Леон Дино!




Страница: <<   < Претходна страница  9 10 [11] 12 13   Следна страница >   >>