RE: Вакцинирање на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


melody -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 21:28:47)

eve sega go prasav maz mi i tuka e opcija ah tesko mene so turskiov jazik koga ne go razbiram[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 11:48:13)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

дали само невроризичните деца ги вакцинираат бесплатно или?дали после се вракаат парите од фондот ако си ја платиш на приватно?дали може секој така само со упат и препорака од матичен да се вакцинира?

ај поглед ОВДЕ ,ве молам?
знае некој?


мајка 79 ,знаеш нешто?




mami -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 11:53:12)

леле ајдеЕца нека се врати со комплетен извештај за вакциниве, па ако се подобри од другине па ке ги платам само да не се тресам пред секоја вакцина[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




majka 79 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 11:56:13)

moeto dete koga ja primi prvata diteper krena visoka temp.po 5 dena. i imase nalik na febrilni grcevi. bidejki kaj nas vo prilep doktorie velea ne e reakcija od vakcinata a deteto ne bese voopsto bolno se upativme vo sk kaj dr.sofijanov na sovet. sakav da se razjasni situacijata.
so razgovor so mene za toa sto bilo i kako se slucilo, doktorot potvrdi deka e zkasneta reakcija na vakcina propratena so treski a ne grcevi.
toj mi dade uput i site diteper vakcini gi prmavme vo sk. na imunologija. i sum prezadovolna.
tie vakcini gi ima vo grcija vo slobodna prodazba po apteki, ama kaj nas ne se nafakaat da gi stavt na svoja raka zatoa samo na klinika gi stavaat.




mami -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 11:57:32)

А може било кое дете да ја прими?
или мора да има упат од матичен дека не може да ги прима обичните?




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 11:58:38)

мене ме интересира дали секој може да си го вакцинира детето или постојат процедури кои треба да се помината и услови да се исполната!?а парите воопшто не се проблем!
знае некој или чекаме на Еца?




majka 79 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:00:37)

so uput od maticen lekar vakcinite se besplatni. se javuvam na imunologija zakazuvam termin koga ja ima vakcinata i ja stavame.
inaku moeto dete e sosema normalno i zdravo dete bez nikakvi somnezi, ne spaga vo grupa na nevrorizicni deca.




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:11:13)

и мене ме интересира ова, денес ќе ја распрашам матичната.




majka 79 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:16:45)

bas prasaj sto ke ti kazi.
dodusa mojata maticna koga ja vide preporakata od dr.sofijanov vednas mi pisa uput mi dade kontakt telefon bez problem.
vie ste vo sk. i polesno vi e, se vi e dostapno.




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:17:29)

мамички јас сум утре на имунологија во 11 часот.Ќе се распрашам се убаво, кој, како зошто може и треба да ги прима ацелуларните вакцини. Ќе прашам се што е поврзано со нив и ќе ви јавам детално се [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley31.gif[/image]

За бројот на имунологија не е проблем јас ќе ви го напишам сите да го видите во пост.




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:19:07)

и како е за децата од другите градови...Ецке немоја да заборавиш се...тел,контакт,како за закажување?




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:23:16)

за закажување знам уште од порано, Мартина ја носев на имунологија поради алергијата на секои три месеци на контрола, се јавуваш ти закажува термин и тоа за месец или два унапред, и потоа на самиот преглед веке ке ти закаже термин за следната контрола, а ова за вакцините како оди закажувањето ќе ја прашам и ви јавувам, еве си запишувам да не заборавм нешто да прашам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:24:44)

не ,не мене само за закажување за вакцините ме интересира,пошто сме од друг град ,нели?




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 12:27:49)

еца а колку за колку време ти закажаа за имунологија.и телефонски или на лице место закажуваш????




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (22.12.2009 13:03:25)

прв пат кога ке се јавиш телефонски ќе ти закаже термин, и кога ќе отидеш на преглед или вакцина што и да е, веднаш закажува за нареден пат.




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 12:49:41)

Еве ме се вратив, вакцина не примивме прво мора еден куп испитувања(во друга тема ќе ви кажам) инаку што се однесува за ацелуларните вакцини треба секое дете да ги прима, не само оние со одредена симптоматика, но кај нас не е така. Значи ацелуларни вакцини примаат деца за кои веќе споменавме погоре, но и оние кои после првата вакцина на ди те пер имале несакани реакции, како многу висока температура, грчеви, треска...или еве во нашиот случај егземи (атопичен дерматит) по телото. Закажување за вакцини се прави на тел. 3147714 Имунологија, и таму докторката ви закажува термин за преглед, а потоа и за вакцинирање.




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 12:56:48)

фала[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]а вие како сте, а Ецке?




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:02:23)

E sega svativ koi se tie acelularni vakcini.Ovde vo slobodna prodazba vo Belgrad gi ima i se vikaat PETRAXIM vakcini toa e zamena za di te per poli i tetanus ako ne se lazam.Znam deka se 5 vo edna i nema nikakvi reakcii ili se mnooogu slabi reakciite.Na primer malku da ima otok na mestoto.
Inaku edna vakcina 30 evra a se primaat 3 i oste edna revakcinacija.
Nie ovde se odlucivme od drzavnite da koristime i nemamve nekakvi golemi reakcii sem sto Monika placese prviot pat mnogu no toa projde.
Inaku maliot od devermi gi primi tie PETRAXIM vakcini.




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:10:43)

Не бебица, пентаксимот се 5 во 1, но и таа е ацелуларна, овде се само ди те перот.




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:13:03)

Aaaaaaaaaa....dobro.Ovde taka gi davaat samo zaedno.
A ne znaev deka Pentaksim vakcinata e acelularna.Sega doznav od vas.




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:14:54)

Докторката вика дека треба сите деца да примаат ацелуларни вакцини, прочистени, такви се давале низ цел свет, ама кај нас поефтиво им е со овие обичните[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] 




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:19:40)

еве имало некои обвинувања дека се носеле од овие 5 во 1 вакцини на клиниката, а тоа не било дозволено.

"Во врска со добиена информација преку медиумите за вршење на вакцинација на Клиниката за детски болести со петовалентни и шестовалентни вакцини, Државниот санитарен и здравствен инспекторат на ден 23.12.2008 година изврши инспекциски надзор на Клиниката и ја констатира следната фактичка состојба:На Универзитетската Клиника за детски болести на Одделението за имунологија се врши вакцинација на деца со посебни индикации (деца со поствакцинални реакции, со примарна или секундарна имунодефициенција) и истите се вакцинираат со DI-TE-PER вакцина (со ацелуларна Pertusis компонента, INFANRIX), со Polio (мртва вакцина) и Pneumovax 23 (само за деца со хронични, срцеви и белодробни заболувања) и  вакцина против Haemophilus influenza. Набавката на наведените вакцини се обезбедува преку Министерството за здравство со претходно доставено барање за годишни потреби на клиниката и требувањето на вакцините се врши повремено по потреба со 20 до 30 дози. Од извршениот надзор се констатира дека не се затекнати петовалентни и шестовалентни вакцини, останатите типови вакцини ги има во одредени дози и се чуваат прописно, запазен е ладниот ланец на чување. На Клиниката првите 10 месеци вакцинирани се вкупно 370 деца од кои 226 со DI-TE-PER ацелуларна вакцина. Евиденцијата на вакцинираните деца се води уредно во амбулантен дневник. Во периодот од 09.10.2008 до 13.11.2008 година поднесени се 3 барања ургентно до Министерство за здравство за итна набвка на DI-TE-PER ацелуларна вакцина поради тоа што претходно побараните дози се искористени, односно зголемен е бројот на деца кај кои е индицирана вакцинација со овој тип на вакцина. За наводите на медиумите запознат е и директорот на клиниката како и лекарите на одделенито кои ја исклучуваат можноста за вакцинирање на деца со вакцини кои што биле набавени од нивните родители. Заклучок: На Клиниката за детски болести се врши вакцинација само со вакцини кои што се набавени преку Министерството за здравство и испочитувани се сите критериуми за безбеден транспорт и чување." извор: Министерство за здравство




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:20:40)

Pa ti vikam Eca kaj nas edna e 30 evra Petraxim 3 pati neli se prima i revakcinacia 4 pati.120 evra a niz cel svet se besplatni.




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:22:17)

I uste nesto ovie domasnite Srpskite gi proizveduva ''Torlak''koi sega se mnoooogu podobri nego porano.Inaku sega ke pocnat da gi proizveduvaat i vakcinite protiv svinskiot grip, a ne Srbija gi uvezuva od Avstrija.





Bile -> RE: Вакцинирање на детето (23.12.2009 13:25:24)

Elena ako dobro te razbrav vie atopicen dermatit dobivte od prvata vakcina na Di Te Per???? kako nesakana reakcija




Страница: <<   < Претходна страница  6 7 [8] 9 10   Следна страница >   >>