RE: Вакцинирање на бебето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


lolla RR -> RE: Вакцинирање на бебето (7.4.2016 12:02:22)

Мислам дека таа е шеестовалентна, коктел од дифтерија, тетанус, пертусис, хемофилус инфлуенза б, полиомиелитис и хепатитис б.

И не се истите со тие од Грција, овие се на друг производител.




Milicka 30 -> RE: Вакцинирање на бебето (12.6.2016 12:48:43)

Мајки ве молам за совет, за една недела полниме годинка и одма наредниот ден имаме покана за вакцина МРП. Планирам да ја одложам неколку месеци, педијатар пријател ме советува прво да пробаме и белка па дури тогаш да ја примаме. Вие како направивте за вашите малечки?




Hopeful RR -> RE: Вакцинирање на бебето (13.6.2016 11:09:28)

Обавезно белка да има пробано, не ја даваат инаку. Кај нас не е со покани, имаме датум после кој треба да одиме, но ни рекоа не е проблем да се одложи за некој месец, и секако пред да одат во градинка. Моите пробаа белка, немаат реакции, што е супер, па сега на есен веројатно ќе ги боцнеме.




sandriana RR -> RE: Вакцинирање на бебето (13.6.2016 13:59:00)

И има 19 месеци и нема примено ММР. Требаше на крај на Април да ја носам, ама фати сезоната на сипаници во нејзината група во градинка, па потоа ги прележа иона сипаниците, и сега се мислам на крај на месецов да ја однесам да видат дали е ок да ја прими. И онака после сипаници имунитет е крш, уште вакцина фали.
Се надевам дека 1 месец после прележани сипаници ќе биде ок.




mommy_angels RR -> RE: Вакцинирање на бебето (13.6.2016 15:20:32)


ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana RR

И има 19 месеци и нема примено ММР. Требаше на крај на Април да ја носам, ама фати сезоната на сипаници во нејзината група во градинка, па потоа ги прележа иона сипаниците, и сега се мислам на крај на месецов да ја однесам да видат дали е ок да ја прими. И онака после сипаници имунитет е крш, уште вакцина фали.
Се надевам дека 1 месец после прележани сипаници ќе биде ок.

Затоа што и јас одложував многу време,ни поминало рокот на примање на една од тие на 18 месеци,па не примивме ревакцина.Прашај си како и што им се процедурите.
Инаку и јас сеуште не ја однесов на таа со полни 4 години.
Ух кој паничар ми е детево,само Бог нека ни е на помош кога ќе одиме.




Cvekelencule -> RE: Вакцинирање на бебето (14.6.2016 0:22:12)

Sandriana многу малу време е изминато од прележувањето на сипаниците моето второ дете прележа сипаници како бебе значи на 6 месечна возраст,и нели дури се бебина имаат најмногу вакцини и јас заплашена леле касниме со вакцините ја однесов кај матичанта и таа ми кажа дека нај малку три месеци треба да помини од прележувањто на вакцини ,исто така пијаше имуно бор капсули за имунитет и ги отварав и прашакот го давав да го пија значи некаде скоро 4 месеци поминаа и јас однесов на вакцинаи примивме три наеднаш леле кога ми крена дете температура се пореметив на чисто ,никако не се симнуваше и примаше инекции гарамицин утро вечер заради тие вакцинии несакам да се сеќавам Затоа не брзај што не мора да значи дека ќе биди страшно ама почекај си и консултирај се со матичен лекар обавезно




Milicka 30 -> RE: Вакцинирање на бебето (14.6.2016 16:46:00)

И јас планирам на есен, рано ми е некако и страв ми е. Инаку еден куп мајки прашав што веќе си ги имат вакцинирано малите со мрп и нитуедно не пробало белка демек не е битно...а и па педијатрите си молчат.




ivoni4ka -> RE: Вакцинирање на бебето (15.6.2016 19:21:03)

Мојата прележа сипаници во февруари. А требаше да прими ревакцина дтпр во март. Таа што е на 4 години. И со кога ја однесовме да ја вакцинираме др ни ја одложи за после мин 3 месеци. И еве пред 5 дена ја прими и никаква реакција немаше.




Melanija RR -> RE: Вакцинирање на бебето (17.6.2016 0:15:08)

Да не ве плашат муабети,си има на нет која вакцина на која и до која возраст се прима.Па нели сега рекоа ММР дека календарски е пролонгирана.Какви покани и сл. кога ќе мислите тогаш.ММр од секогаш била до 3 год ,како па да не одма по роденден. Ако има покана мислите ќе ве казнат не е точно ,точно си има до кога треба да се прими.И нема повеќе тоа ах до тогаш ако не се прими не се прима ,и тоа не е точно.Да најдам линк ќе ви пуштам тоа се одредби од Министерство за здравство најмеродавно од матични педијатри.
Одете си во диспанзер и прашајте си се.
ММр и белка ќе ви речат да има пробано и толко.Моето е со документ алергично на белка па не ми признават, вакцината нема врска со белката и така јас на картонот си пишав дека јас ја одлагам.Само они да си бидат чисти. Ревакцината ДТП,Полио и Инфлуенса која наводно е до 2 год ,со одредба сега е и до 4 год мислам,со тоа што следната место на 4 год ќе се прими покасно.
Не паничете и информирајте се ,се ова е инфо од министерство ,законски и јавно објавено




Страница: <<   < Претходна страница  64 65 66 67 [68]