RE: Вакцинирање на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


mami -> RE: Вакцинирање на детето (2.11.2009 22:06:42)

уште од самиопт почеток кога се појави грипот ми изгледаше на опасна измишљотина која некоја фармацевтска куќа си ја користи за свои потреби и за сметка на многу животи низ целиот свет, и затоа велам- Не, нема да го вакцинирам, зошто никој не ми гарантира дека после таа инекција детето ке ми остане нормално или дека таа вакцина ке го заштити од грипот...




niki -> RE: Вакцинирање на детето (3.11.2009 10:31:28)

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

уште од самиопт почеток кога се појави грипот ми изгледаше на опасна измишљотина која некоја фармацевтска куќа си ја користи за свои потреби и за сметка на многу животи низ целиот свет, и затоа велам- Не, нема да го вакцинирам, зошто никој не ми гарантира дека после таа инекција детето ке ми остане нормално или дека таа вакцина ке го заштити од грипот...



Се сложувам со ова и не само што ми изгледа туку верувам дека е така, но невакцинирањето не не заштитува од грипот, ниту од алчноста на  големите фармацевтски куќи. Тие ги држат картите во раце. Ако вирусот е пуштен од лабараторија, за да си ги исполнат своите цели лесно може да го испуштат од контрола и соочени со опасноста од заболување да не натераат да се вакцинираме. Да бидеш паметен, никако неможеш и колку повеќе читаш и се информираш се повеќе збунет излегуваш. И иако сум неверник, ќе се повикам на онаа реченица: „Господ нека ни е на помош“ бидејќи веќе никој ништо не ти гарантира.

Овде мене уште никој не ме повикал да ја вакцинирам ќерка ми и веројатно нема да го направиме тоа сеуште, но мм работи на аеродром и доаѓа во контакт со луѓе од целиот свет, дека нема да се зарази од грипов, нема гаранција. Летоска беше хоспитализиран еден кој слета на аеродромот и сите во паника што биле во контакт со него отидоа да примат тамифлу, безбеден или не, со ризици или без, кога си во опасност гледаш да се спасиш.




oli_naum -> RE: Вакцинирање на детето (3.11.2009 12:17:59)

Zdravo na site ova mi e prv pat kade pisuvam vo forumite na ringeraja. Imam 28 godini i sum vo 20 ta nedela. site ovie informacii vo odnos na vakcinite za svinskiot grip me uzasnuvaat. jas  navistina ne znam sto  ke se pravi. Dali trudnicite se bezbedni, dali decata se bezbedni ne znam. Sega za sega ne sum potpolno ubedena deka vakcinite se dobri za da ja primam, a navistina sum zagrizena za sostojbata. Samo da se nadevame deka nema tolku mnogu da se rashiri kaj nas zatoa sto ni vakcina ni lekovi ne ke ne spasat so nasava sostojba vo zdravstvoto. pozdrav do site pa ke kontaktirame.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (3.11.2009 12:20:03)

ИЗВОРНА ПОРАКА: oli_naum
Samo da se nadevame deka nema tolku mnogu da se rashiri kaj nas zatoa sto ni vakcina ni lekovi ne ke ne spasat so nasava sostojba vo zdravstvoto.


потпис!!!




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (5.11.2009 12:18:03)

ПОСЛЕДНО 51 ЗАПОЛЕНИ ОД ВИРУСОТ.ПОСЛЕДНО СКОПЈАНКА КОЈА НЕМАЛА ДОПИР СО СТРАНСТВО?![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (5.11.2009 12:20:27)

Добро  луѓе ајде смирете се малку, па и од обичниот грип се умира.Се работи за грип. Нема потреба од паника. Мислам ништо не се постигнува со неа. А колку што слушам нашето здрасрво е подготвено да се справи со овој грип.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 12:45:32)

Vakcinata protiv svinskiot grip sodrzi 2 mnogu opasni sostojci-ednata od niv se vika thimerosol. Vo negoviot sostav e 50% ziva. Thimerosol se vrzuva za receptorite vo mozokot, i predizvikuva ostetuvanje na mozokot.

Vtorata opasna sostojka se vika skualene.
Skualene go zalaziva vasiot imuno-sistem za da pocne da gi ubiva vasite kelii, i koj sozdava avto-imuni bolesti kako sto se astma, multipla scelerosis,dijabetes i mnogu drugi.

Apropo na ova: Navedenite sostojki se naogaat vo SEKOJA vakcina poradi toa sto tie se konzervans na vakcinata.


Od druga strana:Vakcinata protiv sezonskiot grip vo sebe sodrzi H1N1, a vakcinata protiv svinskiot grip sodrzi AH1N1.
Ova momentalno go doznav i odma da go prevedam.Ova se doverlivi podatoci zatoa ne smeam da go kazam izvorot.




Јаре -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 18:33:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Сигурен дека нема да биде дел од малиот процент не е никој, никој нема да ти даде гаранција ни дека ако не прими  вакцина нема да заболи од некоја болест која се поврзува со вакцините.
Нема сигурност, ко што рече мис погоре некаде, ни останува само интуиција, јас ќе додадам и среќа.
Меч со две острици е ова, буквално и кој год избор да се донесе секогаш ќе те копка и ќе постои доза на несигурност. Од иднината (каква год да е) неможеме да се заштитиме, ни да ја избегнеме.


Да се избегне/одбие, може со изјава.




Јаре -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 18:37:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

И доброо, ни посочи Јаре литература да читаме, ќе се информираме, ќе се изначитаме и ќе си го промениме мислењето и ќе речеме не нечинат вакцините, нема да ги примаат нашите деца. И тогаш што? Кој ќе  биде следниот чекор, што со тоа што ќе ги заштитиме децата од штетните материи во вакцините? Кој е планот за понатаму? Кое испитување ќе потврди , во моментот кога децата, сите деца ќе престанат да се вакцинираат, дека нема да се вратат сите тие болести и нема да хараат околу и нема пак да умираат деца од нив, како што умираат сеуште по Африка, ко што умирале низ целиот свет додека не постоеле вакцините и ко што умираат сега од болести за кои сеуште нема вакцина?


Присетисе на времето кога се даваше 6ка пеницилин во газ. То би бил одговрот на твоето што, ако го промениш мислењето.
Сите работи во животот еволуриаат, најспоро свеста, но сепак еволуира.




Јаре -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 18:39:27)


ИЗВОРНА ПОРАКА: big_mama817

јас ја примив последната доза за ХПВ и немав никакви несакани реакции бар до сега и послем тоа кога бев на преглед се беше уредно (значи да појасна нели 3 дози бесплатно примаа лица до 26 год. мислам лани бидејќи и јас нели бев во таа група на кој се однесуваше бев и ја примив )


Несаканите последици не се само температура, чешкање или црвенило на местото. Тоа се само примарни ракции. Е сеа секундарните..... здравје!




Mila na mama -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 18:49:04)

Јаре,
Се надевам дека ја прочита пп што ти ја испратив и ќе ме удостоиш со одговор независно дали е позитивен или негативен.
поз




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 19:31:15)

Јас донесов одлука, нема да ги вакцинирам моите две деца, ќе потпишам изјава дека одбивам и нема што да се објаснувам зошто. Мислам дека причините се и повеќе од јасни.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




mis. -> RE: Вакцинирање на детето (6.11.2009 21:26:55)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Јас донесов одлука, нема да ги вакцинирам моите две деца, ќе потпишам изјава дека одбивам и нема што да се објаснувам зошто. Мислам дека причините се и повеќе од јасни.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]

Да не се повторувам ја подржувам еца во постапката и размислувањето.




mis. -> RE: Вакцинирање на детето (17.11.2009 16:28:48)

Денеска Стефан ја прими вакцината на 1 год.т.е на 13 месеци за сипаници и заушки.Ми кажаа дека реакција со температура да очекувам после 7-10 дена.




Sara -> RE: Вакцинирање на детето (23.11.2009 20:37:58)

Ние со првите две вакцини поминавме супер, т.е. тие што се даваат на 1 и 2 навршен месец, сега ми закажаа на точно 3 месеци и 10 дена но претходно да провериме крвна слика, ме плаши малце бидејќи сите викаат од оваа вакцина се качува температура, како поминавте вие и како да се заштитиме??, купивме сирупче ефералгам имаме топломер, спремни сме, за не дај боже.




Mammy -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 11:07:53)

Сара,
Син ми вчера ја прими таа вакцина. Го боцнаа во рачето за ДТП и со лажичка против детска парализа. Тој има 3 месеци и 15 дена.
Синоќа качи малку температура. Не ја мерев постојано, и му дадовме сирупче Далерон 2,5 мл.
Денеска е пак топол ама температурата е 37. Малку е ќенкав и не сака баш да спие, а се гледа дека му се спие. На местото на убодот од вакцината му ставам облоги од Acidi Borici, и му држи ладничко. Инаку вчера го болеше рачето. Ништо не е страшно само многу е жален.




Sara -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 12:52:27)

Of lele zalen e...toa e najbolno,ama ajde ke izdrzime,nie sme na vakcina sredina na dekemvri pa ke vi kazam kako sme pominale.




mami -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 12:59:30)

ние сме утре...ми е страв..голем е веќе и сигурно нема да сака да седи мирен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 13:01:56)

ние сме на на 22ри декември, на 18 месеци.мојов болницата у вис ќе ја крене.вчера му зимаа крв колку плачеше а камоли за вакцина.тешко нас.




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 13:13:43)

ние ги поминавме тие,сега сме" слободни" од вакцини до 4 год.кога е наредната![image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




mami -> RE: Вакцинирање на детето (24.11.2009 13:14:06)

а за крв несакам ни да зборам, иако досега седел мирен, сепак ми е страв, ама мора да ја провериме, само не утре, следната недела




mami -> RE: Вакцинирање на детето (25.11.2009 12:30:26)

ништо од вакцината, вчера му се затна носот, па цела ноќ хрчкаше...сабајле наместо на вакцина ние пак кај матичната, а во средата го добивме сирупот, и за да не му дава пак антибиотик, не прати во Пролеќе на брисеви, да види зошто на секои две недели му се повторува настинката




topce -> RE: Вакцинирање на детето (30.11.2009 20:40:18)

и конечно ги дознавме реакцијата на МРП вакцината.
да ти е...................м и  вакцина и доктори. дете 2 дена со
40 температура ми изгоре и тоа не само ние туку 3 дечиња што ги знам
исто таква реакција имале . Човек од памет да се извади.




darija -> RE: Вакцинирање на детето (2.12.2009 12:08:06)

kerka mi vcera primi prva doza o di-te-per dobro pominavme malku sme placlivi ama na sovetuvaliste mi rekoa vednas da i dadam daleron sirup iako ne go saka morase da pie[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image]




garfild -> RE: Вакцинирање на детето (2.12.2009 23:59:53)

Реакцијата од Ди те пер е мах. 3 дена,така да колку и да е страшно се издржува.Ние имавме температура 37,8,стававме облоги,пиевме сируп Парацетамол,и многу бевме кенкави и плачливи за првата доза.За наредните две дози бевме само млитави,немавме црвенила на местата.




Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>