RE: Вакцинирање на детето (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


pacuvce -> RE: Вакцинирање на детето (7.12.2009 13:49:22)

Denes primivme Di-te-per vakcina i vakcina za detska paraliza.Nema temperatura,ama spie otkako se vrativme od 11 h...[sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif][sm=zmeden.gif]




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (9.12.2009 13:54:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: bojanas


Инаку сите западни држави цел век ни ги продаваат вакцините кои ние задолжително ги користиме- а кај нив не се задолжителни!!!!
Дури и вработените во институтите за развој на вакцини не ги вакцинираат своите деца- само нас ни стигаат покани




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (9.12.2009 13:56:16)

леле ние за некоја недела треба да примиме ди те пер, полио и менингитис.ох страв ме фаќа.




Sara -> RE: Вакцинирање на детето (9.12.2009 16:21:30)

за 10 дена сме на вакцина ќе примаме на 3 месеци и 10 дена точно, кажете ми каде се ставаат тие вакцини таа дитепер во раче ,а полио преку уста со лажиче има уште некоја што се прима заедно со нив, да не има и во ноџе?
Претходно треба и крв да земеме, леле како заоѓа кога му ставаат вакцина срце ми се кине, јас легнувам болна, а не тој душа мила.




Mucka -> RE: Вакцинирање на детето (11.12.2009 11:32:02)

moja kcer sa 2 mjeseca primila je cetvrtu vakcinu (male ospice,i zausnjaci) pa fakat neznam jeli normalno na toliku malu djecu da se daje?slijedeca je zakazana za poslije nove godine...mrzim ih zbog toga....te vakcine mogu se primiti do 20 mjececi!!!




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 12:03:54)

треба сега во петок д аја примиме првата ревакцина на ди те пер ама ќе ја одложиме заради носето9затнато деновиве) некако ми се чека[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 12:04:57)

Денес ја носевме Мила на вакцина и онака доцниме со две вакцини бидејќи се носето и тече, поткашлува и денес и земаа крв супер и беше ама поради егземите кои ги има по целото тело докторката не сакаше да ја вакцинира со ДИ ТЕ ПЕР поради можна алергиска реакција, ми рече да си земам упат и да одам на имунологија да ја вакцинираме со ацелуларни вакцини. 




pacuvce -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 12:07:25)

Nie vo ponedelnikot primivme za Influenza,a slednata ni ja zakazaa za 21.01.2010.Se slozuvam so Mucka,premnogu vakcini,nabieni vo kratok vremenski period.Za prviot sin prvata vakcina ja primivme na tri meseci.Ova sega stvarno go preteraa...




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 12:49:10)

оваа привтна порака ја добив од мајка79 и големо благодарам за информацијата

"acelularnite vakcini se procisteni i ne davaat nikakvi reakcii, ni temperatura ,ni voznemirenost... jas moeto vtoro dete go vkcinirav na imunologija vo sk.  i sum prezadovolna. da moze site deca da se vakciniraat so acelularni vakcini , mnogu komplikacii ke se izbegnat  "




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 13:05:13)

дали некој знае колку се плакаат ацелуларните вакцини?




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 13:09:49)

дали само невроризичните деца ги вакцинираат бесплатно или?дали после се вракаат парите од фондот ако си ја платиш на приватно?дали може секој така само со упат и препорака од матичен да се вакцинира?

ај поглед ОВДЕ ,ве молам?
знае некој?




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 13:17:08)

Најискрено јас не знам. Овој текст го најдов во Дневник, но немаше датум за да видам од кога е ова.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Еца

Со едно боцкање пет вакцини
Ќе бидеме меѓу првите земји во регионот што ја вовеле оваа новина, која сега се применува во Словенија за заштита на децата од дифтерија, тетанус и голема кашлица

Задолжителните вакцини против дифтерија, тетанус, пертусис и голема кашлица ќе се менуваат, па од идната година бебињата, наместо да се вакцинираат неколкупати со посебни вакцини, одеднаш ќе ја примаат петвалентна вакцина, најавуваат од Министерството за здравство. Овие вакцини што ќе се примаат едновремено против пет заразни болести - ДТП, хепатитис Б и ХИБ (хемофилус инфуенца Б, која почна годинава), чинат меѓу 25 и 30 евра. Новина е што наместо од „рефус-дози" од кои досега се вакцинираа и по 10 деца, новите вакцини ќе бидат еднодозни, објаснуваат од Министерството за здравство. Родители што досега сакаа со овие ацелуларни вакцини да ги заштитат децата, ги набавуваа од странство, по што им биле давани кај некои педијатри, најчесто поради страв од несакани дејства. Но против таа практика застана и Државниот санитарен и здравствен инспекторат.

- Опомени се дадени децата никако да не се вакцинираат со вакцини донесени однадвор бидејќи не се знае дали е прекинат „ладниот синџир". Родителот може да мисли дека детето примило добра вакцина, а таа да не штити бидејќи синџирот при транспортот бил прекинат. На Клиниката за детски болести годишно има по 100-ина од овие вакцини - објаснува д-р Јованка Костовска, раководител на секторот за превентивна заштита во Министерството за здравство. Таа потврдува дека државата планира да ги воведеме ацелуларните ДТП-вакцини.

- Точно е дека овие вакцини имаат помали несакани дејства од постојните. Погодноста ќе биде што со едно боцкање бебињата ќе се штитат од тие три заразни болести, но и од хепатитис Б и ХИБ - вели д-р Костовска. Надлежните уверуваат дека сепак ќе бидеме една од првите земји во регионот што ќе ја воведе оваа новина, бидејќи сега само во Словенија децата се штитат од дифтерија, тетанус и голема кашлица со ацелуларните вакцини што се планира наскоро да бидат набавени и кај нас.

Со петвалентните вакцини со години се имунизираат децата во Холандија, Германија, Швајцарија и други европски земји. Причината поради која досега не беа воведени петвалентните вакцини се парите. Сегашните ДТП-вакцини чинат само 40 денари, а новите ацелуларни ќе чинат најмалку 10 евра за една вакцина. Годишно ДТП-вакцини примаат околу 20.000 бебиња, а бидејќи се примаат три дози во период од неколку месеци, плус ревакцинации, тоа значи дека се потребни повеќе од 100.000 вакцини годишно, за што ќе требаат околу еден милион евра.


Инаку утре ќе се јавувам на имунологија да закажам за вакцинирање и кога ќе одам ќе се распрашам детално се. Дали може и останати деца да се вакцинираат, ако родителите не сакаат со обичните вакцини.




mother 29 -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 13:21:07)

знам го најдов и јас на нет.ама нешто подетално за кај нас во мк,не можам!ама сме слаби со инфо на нет ,срамота?!
ај попитај па ако можеш утре напиши,ти се молам!?[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




profesorica -> RE: Вакцинирање на детето (16.12.2009 13:58:58)

какви се тие ацелуларни вакцини[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Sara -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 18:16:48)

Само што почнавме со вакцините а веќе ми е преку глава.
Денес ги примивме тие трите со лажиче во рака и ноџе и добро поминавме ама после 3 саати откако почна да го боли рачето изгледа само плаче и ми одбива да цица, највеќе за тоа се секирам, едвај после 4 саати му измолзев во шишенце и го испи и заспа.
Имал ли некој ваков проблем и кога ќе престане да боли рачето, срце ми се кине кога го гледам каков е.




BEBICA -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 18:20:26)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Sara

Само што почнавме со вакцините а веќе ми е преку глава.
Денес ги примивме тие трите со лажиче во рака и ноџе и добро поминавме ама после 3 саати откако почна да го боли рачето изгледа само плаче и ми одбива да цица, највеќе за тоа се секирам, едвај после 4 саати му измолзев во шишенце и го испи и заспа.
Имал ли некој ваков проблем и кога ќе престане да боли рачето, срце ми се кине кога го гледам каков е.


Sara ne se sekiraj jas prviot pat imav takov problem Monika samo ne placese vristese i oblogi stavav i se no nema sansi duri posle 4 saati nekako prifati da cica i vo polusedecka polozba cela nok pominavme liptase duri vo son.Znam kako ti e.No zatoa sledniot pat nisto ne i bese.




mis. -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 18:37:48)

Болки во рачето имаше и стефан првите 2 дена но ќе помине,не го бањај денеска дека многу го боли.Ќе кенка но ќе помине.Таква е оваа вакцина.Кај мартин немав таква мака но со Стефан и јас поминав со него низ тие маки.2 дена не го мрдаше рачето цело време залепено за телото му беше.




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:16:31)

ИЗВОРНА ПОРАКА: profesorica

какви се тие ацелуларни вакцини[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]


Тие вакцини се прочистени, и не даваат негативни реакции како црвенило и болка, температура...и се многу посигурни




melody -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:43:21)

kazete mi dali vo mk bebinjata primaat ROTARIX vakcina?vo Turcija kerka mi ja primi na dva pati i ja plativme dosta skapo prviot pat 143 liri(okolu70 evra),a i vtoriov pat isto.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Еца -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:45:10)

melody за што е таа вакцина, ама штом е толку скапа се сомневам ...




mis. -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:49:38)

Мелоди вакцините во турција се купуваат?Искрено немам слушнато за таа вакцина,дај кажи ни нешто каква е таа вакцина, за што е?




melody -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:52:24)

eve citam ama ne mi e navistina jasno za sto e ova. oralno ja primi kerkata prv pat na 2 meseci, a potoa na 4.inaku ovde site bebinja ja primaat i samo taa se plaka.




melody -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 20:59:20)

na 2 meseci ja izbockaa vo raceto i dve vo nodzinjata a potoa pedijatarot i ja dade ovaa oralnata ROTARIX.krena mala temperatura okolu 37,7 i pominavme dosta mirno prviot pat.na 4 meseci povtorno 2 vo nodzinjata a ovaa oralnata zosto ne otidovme istiot den na pedijatar, pedijatarot ni ja dade posle 15 dena od primanjeto na poslednive dve.i vtoriot pat krena temperatura okolu 38 i ne sakase nisto da jade,




sunchips -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 21:20:23)

Vakcinata sto ja spomna melody e za rotavirus, predizvikuvac na stomacen grip (samo imeto mu e takvo, nema vrska so grip) od koj doagja do potezok oblik na dijarea kaj bebinja i mali deca i ponekogas do smrt poradi dehidratacija. Do vozrast od 5 god.skoro sekoe dete se zarazuva od rotavirusot barem ednas, a se prenesuva preku izmetot. Simptomi pokraj dijareata (4-8 dena) se i povrakanje i pokacena temperatura, no ne mnogu visoka.
Inaku i nie imavme opcija da i ja dademe na kerka ni, a se dava prvata od dvete dozi do 12ta nedela mislam, i ovde se kupuva, ne sekoe osiguruvanje ja pokriva i se dava oralno. Nie dosta razmisluvavme, no koga procitav na internet za moznite sporednite efekti se otkazavme, imase spomnato nekoi sindromi, teski oblici na bolesti...ne se sekavam na se vo momentov.




sunchips -> RE: Вакцинирање на детето (18.12.2009 21:22:42)

Da dodadam deka vo SAD e redovna vakcina




Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>