Болки и мачнини во желудник (Целосна верзија)

Форум >> [Семеен живот] >> Семејно здравјеПорака


Annabel -> Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:15:07)

Девојки,

помагајте со некој лек...мајка ми има мачнини и болки во желудникот.

Фала ви однапред
riba79 -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:18:46)

caj od kantarion i nane a od lek moze ranitidin ako ima bolki ,famosan e za kiselini ili ulkodin koj jas go pijam koga me boli ama jas imam i grcevi..pozdrav
big_mama817 -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:34:42)

за мачина и болки во желудникот мене ми ги препиша омапрезол или така нешто капсули се и многу се ефикасни мене ми помогнаа многу
mother 29 -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:37:32)

rupуrut..ама консултација со лекар
BEBICA -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:38:36)

se slozuvam so big_mama za omeprazolot no on ide samo na recept posto e mnogu jak i samo specijalista moze da go prepise.Za ova znam posto matickata doktorka dodeka ziveev vo Skopje imav strasni problemi so zeludnikot barase od specijalist gastroendrolog da go prepise.
zamena za toa moze da bide famosan koj moze da se kupi na svoja raka i bez recept.
Inaku Omeprazol ne se dava samostalnu tuku vo kombinacija so antibiotik za da se postigne dejstvoto i terapijata trae 7 dena.

najdobro e Famosan koj isto taka pomaga no podobro da se obrati na lekar.vo meguvreme samo ovosni caevi nikako od bilki, bisviti, med, i banani posto bananata ja upiva zeludocnata kiselina.
aleksandra panevska -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:39:32)

JAS go imam istiot problem so zeludnik i bev pravev gastroskopija i mi najdoa gastritis i mi prepisaa lanzul kapsuli i eglonil po 1 nasabajle na gladno i se sredi nmegutoa treba da se vnimava na hranata
Maca25 -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 11:41:06)

Мене најмногу ми помага фамосан. Пред некој ден ме болеше ужасно желудникот и од едно апче ми помина. 
topce -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 14:47:48)

темјан ама без мирис значи чист темјан без ароми.можеби ви изгледа чудно меѓутоа навистина лечи, помага за желудник.еден колега мене ми го препорача јас го гледав како од марс да паднал ама ме кандиса и пробав и топ, се можев да јадам [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Annabel -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 17:13:07)

topce, како се консумира темјанот? Се прави чај или....?
matushka -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 17:17:41)

I mm ima problem so zeludnikot i pie ranitidin, mozat da se kupat i bez recept.
Viktori -> RE: Болки и мачнини во желудник (25.3.2010 17:30:16)

или ранисал. истата состојка во малку поквалитетно пакување. Мм има долги години проблем со гастритис, омепразол, улкодин, фамосан... ништо не му помагаше.
+ да си исипиташ да не имаш случајно бактерија како причинител.

Helicobacter pylori (pronounced /ˌhɛlɪkoˈbæktər pɪˈlɔraɪ/) is a Gram-negative, microaerophilic bacterium that can inhabit various areas of the stomach and duodenum. It causes a chronic low-level inflammation of the stomach lining and is strongly linked to the development of duodenal and gastric ulcers and stomach cancer. Over 80% of individuals infected with the bacterium are asymptomatic.

http://en.wikipedia.org/wiki/Helicobacter_pylori

Не само да се намали воспалението, туку и да не се поврати после првото јадење пиперки на пример :)

topce -> RE: Болки и мачнини во желудник (29.3.2010 8:57:59)

јас си го купувам од Веро се продава во пластични мали кутивчиња, бело прозирен е и искршен е на парченца.
ако те боли после јадење се зема за време на јадење со вода се голта, ако те боли желудник додека јадеш се зема 20 минути пред јадење.
Maca25 -> RE: Болки и мачнини во желудник (12.1.2011 17:32:29)

Денес на мајка ми преку крвна слика и открија Хелиобактер. Веќе подолго време имаше мачнини во стомакот, чусвство на подуеност, исплакнетост на желудникот и силна болка. Од денес е на тројна терапија со антибиотици.
Она што ме интересира е како се пренесува оваа бактерија? Интернистот и рекол на мајка ми дека најверојатно од стрес се активирала оваа бактерија која живее во стомакот на секој човек. Јас читав по интернет и секаде различно, некаде од храна, некаде човек на човек преку плунка, уста и измет, веќе не знам што се се изначитав.
Има ли некој било какво искуство со оваа бактерија? Дали треба да кревам паника, да одам одма јас и ќерка ми да испитуваме или да не се паничам одма?

Viktori -> RE: Болки и мачнини во желудник (12.1.2011 18:28:28)

Да не паничиш одма. Не се пренесува со кивање и кашлање, па нема како да сте ја префатиле и вие. Мм ја имаше. И никој друг од нас.
Viktori -> RE: Болки и мачнини во желудник (12.1.2011 18:29:03)


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Да не паничиш одма. Не се пренесува со кивање и кашлање, па нема како да сте ја префатиле и вие. Мм ја имаше. И никој друг од нас.


клик хеликобактер пилори
Џесика -> RE: Болки и мачнини во желудник (5.8.2011 23:35:33)

Една моја пријателка ми кажа дека со народен лек си ги средила засекогаш болките во желудникот: секој ден пиела сок од свежа зелка (во соковник), значи 1 зелка трипати дневно се распоредува, и тоа околу 40тина дена се пие(вкупно 40 зелки ќе отидат [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]), и болките во желудникот и ги снемало, инаку таа е со чир на желудник, па пробајте сите што имате мака...
Maca25 -> RE: Болки и мачнини во желудник (6.8.2011 1:15:48)

Јас и направив на мајка ми, ама тоа не да не се пие....грозно е ептен!
Џесика -> RE: Болки и мачнини во желудник (6.8.2011 1:17:31)

Да, баш сакав да спомнам дека ме предупредија дека имало одвратен вкус...
temjana -> RE: Болки и мачнини во желудник (6.8.2011 1:58:22)

jas imav helicobacter skoro 7-8 godin,i mi dadoa lekarstva megjutoa mi bea premnogu jaki i prekinav da gi pijam ushte vednash. Posleden pat koga bev na pregled bakterijata beshe ischeznata, no zatoa posledici si imashe ostaveno. Mi go operiraa zeludnikot bidejki celiot zeludochen zid beshe bukvalno izeden[sm=smiley13.gif]. Inaku bakterijata ne s eprenesuva preku dopir, baknez, plukanka.... najchest predizvikuvach e nepravilnata ishrana i nezdraviot zivot, stresot... Loshoto so ovaa bakterija e shto dokolku ne se lechi vo 90% od sluchaevite predizvikuva chir na zeludnik kako i kancer
nadica -> RE: Болки и мачнини во желудник (30.4.2012 20:09:48)

lele i jas do pred nekoe vreme neznaev sto e toa bolka na zeludnik ama vo poslednive 1-2 meseci dali od premnogu lekarstva dali od ishrana dali od godinite [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image] imam strasni bolki vo zeludnikot i toa ne sekogas i ne o dsekoe jadenje na primer ako mi e slatko jadam mn kiselo ama ne se javuva bolka a pak nekogas i od normalna i ne tolku mn hrana se javuva bolkata
pomos [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley13.gif[/image]
mila mama -> RE: Болки и мачнини во желудник (30.4.2012 21:28:24)

Кога имам киселини во желудник си купувам Гастал таблети за лижење и, обично после една две излижани таблети се смирувам. Најчесто е на нервна база, од стрес, а и храната влијае доста, ама сепак дури и нормална храна да јадеш ако имаш нервози ќе си имаш мака. Ако ептен ми трае подолг период што се случува тогаш земам редовно омепразол во продолжение на две недели и обично се регулирам.
Pepelaska * -> RE: Болки и мачнини во желудник (13.5.2012 14:53:55)

ана мари, не се плаши, постов ке ти го префрлам на Оваа
тема ,можеш таму да прочиташ за срце
Felly RR -> RE: Болки и мачнини во желудник (17.7.2012 23:48:31)

Ајде едно прашање - колку дена се пие ранитидин? Се пие само по потреба - ако имам болка? Вчера и денес нешто ме мачи желудников.[sm=smiley13.gif]
nadica -> RE: Болки и мачнини во желудник (18.7.2012 13:11:26)

mene dr mi preporaca edna nedela da pijam postojano a potoa samo po potreba koga ke konzumiram hrana koja mi pravi macnini vo zeludnik (testenini, przena hrana, i slicno) ama minimun polovina cas pred da jadam
николовски -> RE: Болки и мачнини во желудник (23.12.2012 1:06:12)

8 години имав гастрит на желудникот со болки, неможност на внесување било каква храна, лекови,чаеви,омепразол, лежев во болница итн НЕ МИ ПОМОГНАА... но послем 8 години сега ми е регулиран и јадам и се чуствувам одлично... Ако сакате да дознаете пишете ми за да дознаете повеќе информации........СОВЕТ кога имате напади и гадење ЈАДЕТЕ ОБИЧЕН КЕКС ЈА ВПИВА КИСЕЛИНАТА(кој може млеко и ли ЈОГУРТ исто така,РИБА на пареа да небиде пржена, овие оброци многу ми помогнаа додека имав напади и денови кога неможев ништо да јадам, сега имам избалансиран режим на исхрана, ако сакате да бидете уште подобри и да ги победите и хеликобактери и киселини побарајте помош и пишете ми...

Админ: телефонски броеви разменувајте по пп.
Страница: [1] 2   Следна страница >   >>