RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


JovanaJ -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (20.10.2011 16:16:29)

Vo ovulacija cuvstvuvam blaga bolka vo dolniot del na stomakot. Ama bas sekoj mesec okolu 14-tiot den. A ciklusot mi e tocno 28 dena.




lindicka -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.1.2012 22:36:09)

Секогаш кога имам овулација имам болки во десниот јајник, и надолу како низ јајцеводот. Докторите велат дека е во ред, значи ми работи јајник. Секогаш главен фолекул ми се јавува на десниот јајник. Туку, спомнав дека читав статија за болна овулација. и пишуваше за крварење на јајникот кога овулира, и затоа е болката. Ви се случило ова на вас?




AnnaMolly RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.1.2012 22:38:56)

линдичка, јас до болница завршив поради таа болна овулација. Милион страшни дијагнози ми поставија, за на крај да се утврди дека имам болна овулација. Повеќе болки имам тогаш, отколку кога ќе добијам. Не е ништо страшно и барем си знаеш точно кога овулираш, па повеќе акција тие денови со либето [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




Палешка РР -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.1.2012 22:54:50)

КЛИК статија за болна овулација. Можеби ќе помогне во расчистување на дилемите.




lindicka -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.1.2012 23:08:37)

Ана Моли, фала на одговорот[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]. Значи, не сум само јас .

Понекогаш сум и преплашена да не се случува нешто, а докторите да не го гледаат проблемот. Паничар сум ептен[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/jezicek.gif[/image]. Кога ќе почне да ме боли, неколкуте дена кога имам овулација, си размислувам и да не крварењето при овулацијата (за кое прочитав во статијата) ми го први тој јајцевод непрооден. Ама, изгледа многу си филозофирам[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]. 




lindicka -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.1.2012 23:19:08)

Палешка, фала за статијата, ја барав низ форумов. [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




lindicka -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (12.1.2012 16:24:16)

Девојки, овие два месеци ја следев овулацијата, и навистина, оние денови кога имам овулација, имам ужасни болки, штом ќе ми помине овулацијата болките престануваат, обично станува збор за 2-3 дена. Така што, ја пофалувам статијата. Навистина е поучна. Фала, АнаМоли и Палешка[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/bravo.gif[/image]




dopet -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.2.2012 23:57:42)

zdravo, sega citav nesto za ovulacijata pa mi se pojavija 2-3 prasanja. Ako ima nekoj iskustvo ve molam za sovet( p.s prasanjate se malku smesni[sm=smiley1.gif]aa sto da pravam koga neznam[sm=smiley36.gif])
1. dali e vo red da imam seks koga imam bolna ovulacija?
2. posle ovulacijata moze li da se prodolzi so odnosi ili treba da se pauzira?
3. dali nekoj ima iskustvo so neovulatoren ciklus?
Pisete Ve molam...samo tuka se cuvstvuvam slobodna da si prasam[sm=smiley1.gif] POZDRAV




taci83 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (8.2.2012 15:06:24)

zdravo imam edno prasanje do vas pa vak jas odredeno vreme sledam ovulacija kaj maticnata i sekogas imam folikul na desniot jajnika sekogas pi puka na 13-14 den i e se ok i deka se gledala i tecnosta sto bila vo nego a veke 1 god nikako da zabremena dali ne go pogodime momentot ili mozebi se vo prasanje e prodnosta na kanalite a na leviot samo mali folikuli a nikoga dovolno golem za da moze da dojde do oploduvanje




JovanaJ -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (8.2.2012 15:15:44)


ИЗВОРНА ПОРАКА: dopet

zdravo, sega citav nesto za ovulacijata pa mi se pojavija 2-3 prasanja. Ako ima nekoj iskustvo ve molam za sovet( p.s prasanjate se malku smesni[sm=smiley1.gif]aa sto da pravam koga neznam[sm=smiley36.gif])
1. dali e vo red da imam seks koga imam bolna ovulacija?
2. posle ovulacijata moze li da se prodolzi so odnosi ili treba da se pauzira?
3. dali nekoj ima iskustvo so neovulatoren ciklus?
Pisete Ve molam...samo tuka se cuvstvuvam slobodna da si prasam[sm=smiley1.gif] POZDRAV

1. Jas imam bolni ovulacii sekogas, i imam odnosi toj period. Nema pricina da nemas odnosi bas naprotiv ako sakas da zabremenis treba da imas vo toj period.
2. Posle ovulacijata ne treba da se pauzira, ako sakas da ostanes bremena sansite se golemi vo tie 2-3 dena posle ovulacijata.
3.Nemam iskustvo so neovularen ciklus




dezdemona -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (8.2.2012 16:44:41)

Zdravo na site rr

Edno prasanje dali nekoj znae vo Bitola nekoja laboratorija za proverka na hormoni za IFV i kolku pari se, kade se naoga moze i telfon ako imate; sakam utre da odam i da proveram tamu.
pozdravce




dopet -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.2.2012 1:12:04)

Ti blagodaram mila JovanaJ....




cacisk -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.3.2012 11:11:24)

Zdravo zenski imam edno prasanje. Tie sto se poiskusni ako mozat neka mi odgovorat.
Dali e mozno ovulacija da se ima na 20 den od ciklusot? Koga trebase da imam ovulacija od 12-16 den baz temper. se bese okou 36-36.4 C. Ama denes slucajno izmeriv temp. i mi bese 37 C. a ne sum nitu nastinata nitu primam nekoja terapija.
Pozdrav!!






bella80 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.3.2012 12:44:10)

Prvo zavisi kolku dena ti e ciklusot,vtoro se slucuva ovulacijata nekoj mesec da bide i pokasno,na drugarka mi mesecot koga ostana bremena ovulacijata i bese negde 19-20 den,taka da grabni go maz ti i ne go pustaj:))))))




bombica -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.3.2012 12:55:20)


ИЗВОРНА ПОРАКА: cacisk

Zdravo zenski imam edno prasanje. Tie sto se poiskusni ako mozat neka mi odgovorat.
Dali e mozno ovulacija da se ima na 20 den od ciklusot? Koga trebase da imam ovulacija od 12-16 den baz temper. se bese okou 36-36.4 C. Ama denes slucajno izmeriv temp. i mi bese 37 C. a ne sum nitu nastinata nitu primam nekoja terapija.
Pozdrav!!

Зависи колкав ти е циклусот.Јас со години одев редовно на фоликулометрии и овулацијата ми беше 20-21 ден ама на циклус од 34-35 дена....А за да установиш овулација преку базална мораш да мериш од првиот до последниот ден на циклусот и тоа најмалку 3 циклуса а не само во деновите на можна овулација ( колку што разбрав си мерела само од 12-16 ден [sm=zmeden.gif] )




Luci -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.3.2012 12:57:21)

Цаци, убаво ти вика Бела, грабај го мт и [img]http://www.tiptopglobe.com/skin/smile/s9090.gif[/img][img]http://www.tiptopglobe.com/skin/smile/s9113.gif[/img] [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




cacisk -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.3.2012 19:27:07)

Zenski mnogu vi fala za odgovorite aj pa se nadevam na pozitivni rezultati!!!




Elence3 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (3.4.2012 15:52:01)

Здраво на сите,

би сакала да ве прашам дали некој може да ми каже каде можам да ги најдам тестовите за овулација бидејќи го поминав скоро сиот град и ги нема никаде. Велат дека долго време не ги имаат поради мала побарувачка. Но, сигурно некаде мора да ги има. Фала ви однапред




bella80 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (15.6.2012 16:05:07)

Zenski jas konacno posle 100 godini ja vidov famoznata ,,belka od jajce''Ne bese bas prosirna ,beluzlava bese ama rastegliva..Neznam dali e toa toa????????Plus vcera mi bese 7 d,c,nekako e rano za ovulacija.




Natasa981 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (7.7.2012 11:16:12)

Zenski, da ve prasam nesto vo vrska so ovulacijata..Jas sekogas imam bolka pri ovulacija,na vremeto se cudev zosto bas tie denovi cuvstvuvam bolka vo jajnici i dolen del od stomakot (cesto pati nepodnosliva bolka) a potoa doznav deka toa mi bilo od ovulacija. E sega, me interesira dali folikulot puka vo toj moment koga ja cuvstvuvam bolkata,ili puknal prethodno ili pak doprva treba da pukne..? Vo koj moment prska jajce kletkata, toa me interesira, dali prskanjeto ja predizvikuva bolkata ili ne..? Ne mi teknalo da prasam ginekolog, nareden pat ke prasam, vo sekoj slucaj dobro e da znam zaradi tajmingot ,za eventualno mozno zacnuvanje. Malku mi e konfuzno prasanjevo,ama ako nekoja znae ,neka pise. Fala




new york -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (7.7.2012 12:08:05)

i mene sekogas me bolat jajnicite i zanm koga mi e ovulacija. Sega mene me bolat edno 2-3 dena uste pred da mi prsne, onaka me sece koga ke sednam-stanam ili koga mokram. A vo momentot koga mi prska pa epten me boli i znam tocno deka mi prska. Taka i go napraviv bebvo sega..epten si go nauciv telovo i imav odnsoi nekolku dena prethodno koga me bolese pomalku, vo menetot koga mn me bolese imav i den dva posle toa. Ajde so sreka i ke bidat [sm=rozacrtici.gif] ke vidis. Jas 2,5 godini gi cekav, mislev nikogas nema da bide i koga ne ocekuvav bidna, ne znam ni jas sama kako.




Natasa981 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (8.7.2012 12:38:05)


ИЗВОРНА ПОРАКА: new york

i mene sekogas me bolat jajnicite i zanm koga mi e ovulacija. Sega mene me bolat edno 2-3 dena uste pred da mi prsne, onaka me sece koga ke sednam-stanam ili koga mokram. A vo momentot koga mi prska pa epten me boli i znam tocno deka mi prska. Taka i go napraviv bebvo sega..epten si go nauciv telovo i imav odnsoi nekolku dena prethodno koga me bolese pomalku, vo menetot koga mn me bolese imav i den dva posle toa. Ajde so sreka i ke bidat [sm=rozacrtici.gif] ke vidis. Jas 2,5 godini gi cekav, mislev nikogas nema da bide i koga ne ocekuvav bidna, ne znam ni jas sama kako.


ah fala ti new york,ama jas veke si imam 8ipol mesecna kerkicka :) vo skoro vreme ne planiram uste edno bebe :))ova si go prasav zasto otsekogas me interesiralo, a ne mi teknalo da prasam doktor.. Znaci, vo momentot koga bolkata e najintenzivna, se pretpostavuva deka prska jajce kletkata..? mislam deka e taka. dobro, nema vrska, kako i da e, toa e signal deka tie denovi se plodni.




bella80 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (7.8.2012 0:49:10)

Nemozam da najdam nigde po aptekive testovi za ovulacija,pa ako znae nekoja ringerajka da mi pise kade da najdam...Fala vi[sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (7.8.2012 11:21:43)

Еве предлог најдете ги телефоните од аптеки во вашиот град и прашајте во нивни аптеки во која има да не шетате на блесаво време.Така за 15 мин ќе имате информација [sm=smiley1.gif]




Barbicki2 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (27.9.2012 18:49:14)

porano mislev deka me boli pesokot vo besikata,ama sega znam deka se bolki pri ovulacija,okolu 3 dena traat tocno znam koga e,a i sluz mnogu imam,ama epten mi tece,duri dosadno e.




Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>