RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (Целосна верзија)

Форум >> [Забременување] >> Проблеми со забременување



Порака


Ummu_Ajna -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (20.12.2012 21:36:21)

zdravo na site aj ve molam za pomos ciklusot mir trase 6 dena a
mi doagja na 27 28 dena. aj kazete mi koga imam ovulacija pred i posle menzis koj denovi se najtocni zasto nekogas ne osekam nisto za
ovulacija. kazete mi gi dekoite naj dobri koj se za bebe.
pred i posle menzis. i dali mozam jas da
pijam klomefon na moja raka? zasto od doktori preku glava mie imam neuspesna inseminacija.
pijev dabreston i vaginaleti.




kapina -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (20.12.2012 22:46:42)

jas ne sum imala ovulacija toj mesec zatoa mi bil pokratok i desniot jajnik mi bil mikrocisticen sto znaci toa neznamne mi dade nikakvi lekovi nisto mi kaza sega da ne pijam i da cekam uste ovoj ciklus da pomine pa da odam na inseminacija




Melanija RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (21.12.2012 15:48:04)

Капина ТУКА има за микроцистични јајници

Ummu_Ajna според книга 14 дена пред добивање се плодни денови,значи на 28 дена циклус овулација е на 14 ден.
Но ова во пракса не е секогаш точно.што значи никој неможе да ти каже кога имаш овулација само најсигурно се утврдува на ехо.




vezilka RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (21.12.2012 16:23:48)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ummu_Ajna

zdravo na site aj ve molam za pomos ciklusot mir trase 6 dena a
mi doagja na 27 28 dena. aj kazete mi koga imam ovulacija pred i posle menzis koj denovi se najtocni zasto nekogas ne osekam nisto za
ovulacija. kazete mi gi dekoite naj dobri koj se za bebe.
pred i posle menzis. i dali mozam jas da
pijam klomefon na moja raka? zasto od doktori preku glava mie imam neuspesna inseminacija.
pijev dabreston i vaginaleti.


Никако не смееш да пиеш кломифен на своја рака, тоа се хормонски лекови кои можат да предизвикаат сериозни компликации.




dzvezda -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (13.2.2013 16:04:04)

Zdravo na site,Jas planiram da pravam inseminacija sega sledniov ciklus,minatiot ciklus piev clomifen samo 1 tabletka na den 5 dena i imav samo eden folikul ama ocigledno nisto,i pred 3 meseci pak piev clomifen po 1 tabletka na den i togas imav eden folikul.Zosto samo eden folikul i pri hormonska terapija?Kako da znam i deka vo folikulot imam jajce kletki?




Melanija RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (13.2.2013 16:14:38)

dzvezda тема за кломифен имаш ТУКА и ќе го префрлам твојот пост таму и ќе ти одговорам[sm=smiley1.gif]




lindicka -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (16.2.2013 20:37:00)

Здраво на сите, едно молба до сите вас, си го сменив телефонот и во новиот го немам бројот од др. Хаџи- Лега, од Ремедика. Ако може некој д ами го прати во приватна порака? [sm=smiley36.gif] Фала многу.
Инаку денеска ми е 13ти ден од циклус, и имам еден фолекул на левиот јајник 13.6 мм, ама др не беше баш задоволна од ситуацијата. А зошто?!! Па мене ми е 18ти ден овулација, јас излегов пресреќна од ординацијата [sm=bravo.gif].
Инаку, хормоните нали ми се малку измешани, Естрадиолот ми е 23 (знаши низок), треба да почнува од 25 па нагоре, Андростендионот ми е 4.6, а границата е до 3.5 (значи повишен), и плус пролактинот ми е 20, а границата е од 3 до 25, ама др рече дека не е ок сепак, затоа што ако е 20 на 3ти ден, тогаш до колку ќе се качи на 21ви ден?!! Така ми рече. Можеби е во право, затоа имам доцна овулација. Ама и следниот месец ќе испитувам хормони пак на 3ти ден од циклус, уште некои неспецифични, пр. H6A1 i nekoi drugi, prvpat gi gledam??? И ќе одам на консултација кај ендокринолог, прво да ги средам хормоните, па после да правам инсеминации или инвитро, така ме советуваа др.
Поз




maybebaby -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (25.2.2013 12:27:59)

Maybebaby- тестот за овулација преку плунка е повторно присутен на македонскиот пазар.
-најлесен начин да се дознаат плодните денови
-информира дури 2-3 дена пред овулација
-неограничена и едноставна употреба
-резултати за 10-15 минути
Во сите подобро снабдени аптеки




MademoiselleNina -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (25.5.2013 22:29:48)

Јас го користев тој Maybe Baby микроскоп околу една година, и си покажува тој овулација, ама еве во мојов случај се уште чекам да видам [sm=rozacrtici.gif]
После престанав да го користам, ме оптеретуваше психички...




koki12 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (29.5.2013 18:28:21)

Devojki aj ve molam kazete od kade da go kupam toj maybu baby test pobarav po aptekite na zegin i viola go nemaat.i a ako moze kazetemi kolku pari kosta.pozdrav!




MademoiselleNina -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (4.6.2013 23:07:39)

Кај нас незнам каде го има Maybe Baby, мене ми го испратија од србија, таму го имало речиси во сите аптеки (околу 20 еур). А кај нас може лесно да се најдат тестови за овулација преку урина, од Фитофарм, 2 теста мислам дека беа околу 370 ден. (за една употреба се). На веб страната на фитофарм има повеќе информации за тестот




Bethany -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (21.8.2013 18:40:20)

Ај женски потсетете ме... вчера имав болка во десниот јајник, ми се кочеше ногата дури, е сега тоа што ме интересира е: дали е овулација токму тогаш кога имав болката, или непосредно потоа, пример денес-утре.
Јас некако размислувам дека е тоа овулација , дека во тој момент се случуваше прскање на фоликул, па поради тоа е и болката, или тоа тек треба да се случи [sm=zmeden.gif]

Прашувам бидејќи порано како помлада повеќе забележував овакви симптоми, тогаш и не знаев од што се , мислев сум настинала, ама сега е тоа навистина редок случај да почуствувам да овулирам, па така сакам да знам да не пропуштам нешто[sm=smiley36.gif] По тој календар што автоматски израчунава О имам уште некој ден, ама знам дека тоа не е сто посто така, па затоа се изненадив дури што ја почуствував па и се израдував.

И уште нешто... Има ли некој начин за зголемување на плодова слуз, (има некои капки знам, ама мислам овака, преку исхрана) јас ја имам многу малку, со месеци ич, а знам дека и тоа е битен фактор при забременувањето.




deluxe -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (21.8.2013 18:50:36)

Бетани тоа е овулација што си го почувствувала,јас секогаш сеќавам такви симптоми а и плус како стомакот да ми е тежок,подуен,[sm=smiley36.gif]
Работи на случај овие денови[sm=bravo.gif] плодните денови ти се започнати,стискам палци[sm=smiley1.gif]




gulabica -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (22.8.2013 23:15:36)

Zdravo Ringerajki
Me nema oddamna moze da se kaze,najprvo da ve pozdravam...
Bi sakala da ja spodelam na kratko mojata prikazna t.e mojot pat do bebe sto seuste go nema [sm=smiley19.gif].
Gi napraviv site ispituvanja sto trebase da se napravat i jas i soprugot ka nego e se ok,jas pravev hsg i ispadna deka mojot lev kanal go nema,no spored dr..i toa ne e strasno moze i so eden ako saka...drugoto e se ok...i sega vaka...potocno ova me interesira...
Imam neredoven ciklus ,dobiv na 2.08 a na 5.8 me stavija na klomifen gi piev 5 dena po 2 tableti bev na folikometrija i mi kazaa deka za zal moite jajnici ne reagiraat na klomifen imase dva folikula eden na lev eden na desen jajnik edniot bese 10m a drugiot 12mm.mi dadoa da gi pijam uste dva dena posle bev pak toagas bese 12mm so 14mm bile mnogu mali i zaklucivme deka nema sansi da ostanam bremena i da cekam da dobijam a i veke resiv da odam na in vitro...No na 18.08 jas prokrvarev cista rozeva krv samo eden den imav nekoi cudni bolki vo dolniot del od stomakot i kako napnatost na cel stomak toa mi traese tri dena...sega se custvuvam dobro me boli glavata i sum mnogu napnata bez potreba...dr. mi e na odmor a nesakav da odam kaj bilo koj moze i zgresiv sto ne otidov da vidam sto e problemot..baram pomos od vas sto li moze da bide dali nekoj imal ista situacija kako moajava...i normalno baram sovet sto ponataka....
Izvinete za doilgiot post se nadevam deka bevte trpelivi i me procitavte....
Ve pozdravuvam sitee vi posakuvam ubava nok i da se procitame za ubavi raboti....




Felly RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (23.8.2013 19:43:34)

гулабица, ОВДЕ има тема за кломифенот, а за крварењето најдобро да посетиш гинеколог, ако ти е мисла и не сакаш да го чекаш твојот матичен, подобро појди кај некој друг, па ќе ти каже за што се работи.




wanna be mum -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (26.8.2013 15:12:37)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Ај женски потсетете ме... вчера имав болка во десниот јајник, ми се кочеше ногата дури, е сега тоа што ме интересира е: дали е овулација токму тогаш кога имав болката, или непосредно потоа, пример денес-утре.
Јас некако размислувам дека е тоа овулација , дека во тој момент се случуваше прскање на фоликул, па поради тоа е и болката, или тоа тек треба да се случи [sm=zmeden.gif]

Прашувам бидејќи порано како помлада повеќе забележував овакви симптоми, тогаш и не знаев од што се , мислев сум настинала, ама сега е тоа навистина редок случај да почуствувам да овулирам, па така сакам да знам да не пропуштам нешто[sm=smiley36.gif] По тој календар што автоматски израчунава О имам уште некој ден, ама знам дека тоа не е сто посто така, па затоа се изненадив дури што ја почуствував па и се израдував.

И уште нешто... Има ли некој начин за зголемување на плодова слуз, (има некои капки знам, ама мислам овака, преку исхрана) јас ја имам многу малку, со месеци ич, а знам дека и тоа е битен фактор при забременувањето.


И мене многу ме интересира како би можела да ја зголемам цервикалната слуз сите викаат при овулација треба да ја има јас ептен малце [sm=zmeden.gif] Читав дека Ноќничето е добро за тоа Primrose flower Oil ама никаде неможам да го најдам, пронајде ли ти нешто друго? [sm=smiley31.gif]




Bethany -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (26.8.2013 15:35:47)

И јас имам слушнато единствено за тоа Primrose oil, а некој ми кажаа дека имало и некои капсули на таа база, ама порано кога барав не најдов, ама не барав во Скопје, можеби таму некаде по аптеките има...

А еве што дополнително пронајдов за зголемувањето на плодната слуз:
-Пиење доволно вода. Ако во организмот нема доволно вода, плодната слуз може да пресуши.
-Пиење 1-2 филџани зелен чај дневно.
-Земање на Е витамин.
-сок од грејпфрут,
-витамин ц (Ц витаминот повеќе ја разредува плодната слуз, ја збогатува со вода и со тоа ја прави поквалитетна средина за сперматозоидите)
-ленено семе, ореви

Па може да се заангажираме со ова, нема да штети секако. [sm=smiley1.gif]




Melanija RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (30.8.2013 15:04:16)

gulabica твпјпт пост и одговори на тема Кломифен можеш да напишеш и прочиташ ТУКА




wanna be mum -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (9.9.2013 18:34:18)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

И јас имам слушнато единствено за тоа Primrose oil, а некој ми кажаа дека имало и некои капсули на таа база, ама порано кога барав не најдов, ама не барав во Скопје, можеби таму некаде по аптеките има...

А еве што дополнително пронајдов за зголемувањето на плодната слуз:
-Пиење доволно вода. Ако во организмот нема доволно вода, плодната слуз може да пресуши.
-Пиење 1-2 филџани зелен чај дневно.
-Земање на Е витамин.
-сок од грејпфрут,
-витамин ц (Ц витаминот повеќе ја разредува плодната слуз, ја збогатува со вода и со тоа ја прави поквалитетна средина за сперматозоидите)
-ленено семе, ореви

Па може да се заангажираме со ова, нема да штети секако. [sm=smiley1.gif]


Ги најдов апчињата од Ноќниче +витамин Е од Активал 500ден се за 3 месеци би требало да се таман јас веќе ги зедов [sm=bravo.gif]
Земам матичен млеч, ленено семе (од време на време) и витамин Ц [sm=smiley31.gif]




sibela -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (11.11.2013 12:00:43)

zdravo devojki odamna me nema vo forumot i eve posle 2 meseci mi tekna da prasam nesto.. dali e normalno za vreme koga mi e ovulacijata pocnuvaat i gradite da mi bidat tvrdi. denes mi e 14 den od mens. cikls. imam tecnost so t.n. kako belka od jajce cuvstvuvam bolka golema na desniot jajnik.. ama i gradite neznam za toa????/ vie sto mislite?




LoveableMe RR -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (11.11.2013 13:19:17)

sibela, dobredojde nazad, od ona sto napisa mislam deka ovuliras na desniot jajnik. pozz[sm=smiley1.gif]




macika4 -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (13.12.2013 22:30:48)

Здраво на сите јас имам болна овулација и еве веќе 2 год како пробуваме и ништо порано не осеќав никакви симптоми на овулација а сега од како пробуваме секој месец 3 дена имам неиздржливи болки во јајници кога ќе ја прашам докторката зошто така ми се дешава она ми вика дека тоа е супер мада мене не ми изгледа дека е така неможам да одам и да седам до што може да е




tatiana -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (14.12.2013 14:09:22)

zdr paleska jas gi ispitav hormonite ponedelnik ke gi iamam rezultatite no doktorot mi rekol ako hormonite mi se ok ke gi vidi jAJCE KLETKITE I TOA ME SEKIRA DALI ZNAES KAKO SE GLEDA TOA KAJ NEGO ILI VO KLINIKA A HORMONITE GI ISPITAV VO IDADIJA A ZA OVA NEZNAM I OVIE POSLEDNI 3 MESECI NEMAM REDOVNA MESTORACIJA MI KASNI 23 DENA TE MOLAM ODGOVORI CEKAM




Палешка РР -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (14.12.2013 14:57:10)


ИЗВОРНА ПОРАКА: tatiana

zdr paleska jas gi ispitav hormonite ponedelnik ke gi iamam rezultatite no doktorot mi rekol ako hormonite mi se ok ke gi vidi jAJCE KLETKITE I TOA ME SEKIRA DALI ZNAES KAKO SE GLEDA TOA KAJ NEGO ILI VO KLINIKA A HORMONITE GI ISPITAV VO IDADIJA A ZA OVA NEZNAM I OVIE POSLEDNI 3 MESECI NEMAM REDOVNA MESTORACIJA MI KASNI 23 DENA TE MOLAM ODGOVORI CEKAM



Здраво татиана. Колку што знам, онака лаички, постапката за мерење на големината на јајце клетките се нарекува Фоликулометрија и ете за тоа имаме цела тема, па можеби од искуството на другите мамички ќе најдеш одговор на своите прашања. Ете ти пуштам бубамари за побрзо да забремениш [sm=smiley1.gif] [sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif][sm=pikapoka2.gif] Се најубаво!




kapina -> RE: Овулација - симптоми, начини и средства за утврдување (14.12.2013 17:12:47)

Tatiana golemite bukvi znacat vikanje a ne se plasi ne e toa nisto strasno ke te gleda na eho I ke vide kolkavi ti se jajcekletkite voopsto ne nitu bolno nitu strasno




Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>