RE: Широко повивање (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебеПорака


Палешка РР -> RE: Широко повивање (24.1.2010 13:53:48)

Да, баш така ја повивам Миа, така ги повивав и Марио и Анастасија.
За правилен широк повој се користи уште една пелена завиткана како триаголник и таа се става под шведската. Но сметам дека тоа е многу.
BEBICA -> RE: Широко повивање (24.1.2010 14:03:57)

Znam zlato deka porano go koristele i toj triagolnikot no sega go imaat isfrleno barem mene taka mi objasni pedijatarot vo bolnica koj ni demonstrirase kako da prepovieme bebe.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
mis. -> RE: Широко повивање (24.1.2010 14:11:27)

Секоја чест бебица убаво сликовите претставено.На истиот начин и јас ги повивав моите деца до 2 ипол месеци.
BEBICA -> RE: Широко повивање (24.1.2010 14:18:06)

Fala mis. imav samo najdobra namera za site idni mamicki ako se dvoumat okolu povivanjeto mislam deka ova e najdobro slikovito objasneto.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Палешка РР -> RE: Широко повивање (24.1.2010 14:20:09)

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Znam zlato deka porano go koristele i toj triagolnikot no sega go imaat isfrleno


Кај нас сеуште не е исфрлен..Сестрата која ја повиваше Миа на одење од болница така ми демонстрира, ама јас никогаш не и ставив пелена триаголник.
Maria -> RE: Широко повивање (17.2.2010 19:02:28)

Eve me i mene na ovaa tema.Ilija go povivav siroko samo eden mesec,zatoa sto fati letoto i mi bese grev,se prepotuvase,pa koga otidovme na ortoped na tri meseci ,ortopedot ni rece:Odlicno napreduva samo taka prodolzete.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]Mu rekov,se razbira deka siroko go povivam.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley1.gif[/image]Pa poradi toa sega se dvoumam na Andrej i eden mesec dali da mu stavam sirok povoj.[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mis. -> RE: Широко повивање (18.2.2010 10:25:11)

Мариа јас би ти препорачала што поскоро можеш да го однесеш Андреј на ортопед со ехо преглед да му ги видат колкчињата,дали има појавено јадра и да се измерат аглите.Ако има појавено јадра мислам дека нема да имаш потреба да широк повој.Знам дека многумина се против широкиот повој но сепак прво консултација со ортопед,чисто од претпазливост.
Палешка РР -> RE: Широко повивање (18.2.2010 19:04:22)

Нас ни советуваа широк повој до два месеци. А потоа? Само памперс и шведска [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden.gif[/image]
mom -> RE: Широко повивање (18.2.2010 19:24:52)

So prvoto dete imav problem imase displazija na desniot kolk. Vo majcin dom i dadoa kaivcinja gi nosese od 3 meseci mesec ipol. Po sesr nedeli kontrola i d-r vika uste 6 nedeli. Ke padnev vo nesvest kako da go gledam kako se maci so niv. Ne poslusav i otidov vo Remedika i mi kaza deka voopsto nemalo potreba od kaisi tuku dovolno bilo so sirok povoj, duri i se pocudi zosto mi dale. Ajde uste kaj drug d-r vo majcin dom i taa ni dade samo sirok povoj. Pa ajde kaj Vidoevski, tamu pak od krajnost vo krajnost nema displazija vadi peleni, ortopedski cevli ne, vo majcin dom ortopedski trebalo. Kogo da slusas. Na vtorovo mu nosam sirok povoj iako e super,sega pak ke odam na kontrola i ke prasam dali da gi izvadam posto saka da sedi, a nema 5 meseci.
Annabel -> RE: Широко повивање (18.2.2010 22:08:19)

И јас така за првотот дете полудев од разни мислења. Се порордив на ГАК и бидејќи беше лето + 40 степени надвор ми рекоа да не ставам широк повој. По две недели бевме на детска и таму ми рекоа дека е жешко и да не го ставам.

Матичната педијатарка ми инсистираше да ставам, а и во Ремедика ми рекоа да и ставма широк повој.

Д-р Видоевски ми речесда неставам, т.е. дека памперсот е широк повој и на крај решив да го послушам. Но почна да ме гризи совеста и купив Фани гаќички и и ги ставав врз памперсот.

Кога одевме на преглед кај педијатарот стававме повој за да не не кара. Ужас....пореметена бев.

Сега не планирам да ставам повој кога ќе се роди бебушот, па кој што сака нека кажува....
viksa -> RE: Широко повивање (23.2.2010 17:51:07)

Јас му ставав широк повој на Петар до 4,5 месеци. На последниот преглед кај д-р Стефановска (пред 10 дена) ни рече дека нема потреба да ставаме повеќе широк повој. Исто така таа ни рече дека до 4 месец е доволно да се носи широк повој а потоа да се продолжи со вежби за колковите. Петар пружа отпор при правење на овие вежби и никако неможам да му ги правам. Незнам колку навистина се потребни овие вежби. Сте имале ли вие сличен проблем.
Natasha5 -> RE: Широко повивање (23.2.2010 19:27:58)

мене докторката ми рече воопшто да не ставам широк повој ама јас ја повивав односно носевме фани гачички до 5 месеци или порано не сум сигурна потоа ги тргнавме ,редовно ја носам на ортопед и се е во ред.
Cacko -> RE: Широко повивање (24.2.2010 0:09:47)

ИЗВОРНА ПОРАКА: viksa

а потоа да се продолжи со вежби за колковите. Петар пружа отпор при правење на овие вежби и никако неможам да му ги правам. Незнам колку навистина се потребни овие вежби. Сте имале ли вие сличен проблем.

pa nemoj toa da go pravis ko da mora,posto doktorot ti rekol taka,mozes i da utnes nekoj den,ne mora da imate konkretno vreme za pravenje na vezbite nego neka e spontano,mm taka ja nauci Elena i sea so nego samo vezba,na pr. ja legnuva kaj nego vo skut so glavata kaj kolenata,a na nego nogite mu se spoeni,znaci go gleda nego([image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]valjda svati)i i vika ajde vozime tocace,pa pravat taka,pa ajde plivame,pa pravat taka....a Elena uziva i se gazi od smeenje
Snowhite RR -> RE: Широко повивање (27.2.2010 11:53:24)Кај нас сеуште не е исфрлен..Сестрата која ја повиваше Миа на одење од болница така ми демонстрира, ама јас никогаш не и ставив пелена триаголник.
[/quote]

Зарем ти демонстрираше? Ние кога си одевме не му ги ни стави пелените, демек да не губиме време дома да му ги ставиме.
Инаку јас му ставам широк повој, со две тетра пелени, иако на болница ни рекоа  три. Е сега се погоди во зима да се роди, па ако ништо друго барем го топлат, ако беше лето не знам дали ќе се одлучев да му ставам. Само не знам до кога да му ставам, затоа што знам дека за девојчината битно е да носат, ама за машките не знам. Искусни мамички со машки деца, кажете ми до кога сте ставале широк повој?

BILJANA_G -> RE: Широко повивање (27.2.2010 13:38:20)

Jas na Angela i stavav sirok povoj do sestiot mesec.Od kaj tretiot mesec i kupiv Fani pa takva i stavav.Koga ne ispustija od bolnica mi rekoa da ja povivam so edna tetra i edna svedska.Taka i ja povivav.Koga ja odnesov na ortoped vo 6 mesec ubavo ja pregledaa i mi rekoa deka e dovolno se e vo red so kolkcinjata ubavo se razvieni,pa prekinav da i stavam.
Adrijana -> RE: Широко повивање (27.2.2010 13:55:08)

Otkako bevme na kontrola, i gi trgnav pelenite i eve dva meseci e na pampers samo. Doktorot mi rece se e super, ama prodolzete so siroko povivanje,ahaaaaaaa. Vo petok ke ja vodam na kontrola pak i bas da vidam so ke mi kaze.
Палешка РР -> RE: Широко повивање (27.2.2010 19:20:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Snowhite

Зарем ти демонстрираше? Ние кога си одевме не му ги ни стави пелените, демек да не губиме време дома да му ги ставиме.
Инаку јас му ставам широк повој, со две тетра пелени, иако на болница ни рекоа  три. Е сега се погоди во зима да се роди, па ако ништо друго барем го топлат, ако беше лето не знам дали ќе се одлучев да му ставам. Само не знам до кога да му ставам, затоа што знам дека за девојчината битно е да носат, ама за машките не знам. Искусни мамички со машки деца, кажете ми до кога сте ставале широк повој?
Ми демонстрираше, ама сигурно затоа што фатив врски за да ми ја гледаат Миа [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
Исто е и за машки и за девојчиња, само и јас имам дилема до кога да ставам широк повој.
ananikol -> RE: Широко повивање (27.2.2010 19:54:19)

Na sinceto mu stavav sirok povoj-pampers,tetra i svedska pelena i taka se povivavme 4 meseci i mozam da kazam deka osven  za kolkcinjata sirokiot povoj e dobar i za nas majkite za drzenje na bebusite [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].
Sega za  [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] mi dojde doma patronaznata za da me informira so da si kupam,sto se ke mi bidi potrebno za [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/duda.gif[/image] i jas ja prasav za sirokiot povoj..mi idese da i tresnam edna oti vaka mi izreagira [image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley3.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley3.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley3.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden2.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden2.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/zmeden2.gif[/image] ne...samo pampers[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley4.gif[/image].
Se uste se dvoumam ama izgleda deka i nema da go povivam so sirok povoj
mami -> RE: Широко повивање (27.2.2010 19:54:41)

Ние не носевме ни еден ден широк повој, освен во болница тие неколку дена што го повиваа така иаку не..на 20 дена бевме на ортопед, ни рече доволно е памперсот и тоа ми беше повеќе од доволно...Ене го сега, трча, скока, чуда прави..
Snowhite RR -> RE: Широко повивање (28.2.2010 11:51:25)

Вака како што има демонстрирано на сликите Бебица и јас го повивав, ама патронажната кога дојде ми рече малку повисоко да му ги ставам тетрите, до градите некаде, односно и на грбчето
Cacko -> RE: Широко повивање (28.2.2010 11:54:34)

i nie nemame noseno ni eden den sirok povoj,mami nie ni vo bolnica,posto i tamu bea samo so pampers[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image]pa eve ja super si napreduva,ortopedot vika deka pu pu ama ko za 9-10 meseci se ponasa na 6.mislam deka e dzabe macenje na deteto so sirok povoj ako nema nekoja maka ili pa u familija nema nekoj slicen slucaj
saighr -> RE: Широко повивање (28.2.2010 11:58:19)

Не знам што е тоцно ама бидејќи јас имам проблеми со исчашен колк од раѓање на моето дете чисто од превенција, а и ортопедот така кажа иако имаше развиени јадра уште на 4 месеци му ставав по 3 пелени до 8 месеци
lukas -> RE: Широко повивање (10.3.2010 16:37:53)

iskreno kolku se smesni vo tie siroki povoi ama iskreno i specijalist da mi kaze da ne mi gi klavam ke mu klavam pak...koj mi garantira...sto ako nesto e?posle ke si ja cukam glavata..pozz ama poveke sum za babini devetini odosto ovie moderni vreminja...
Adrijana -> RE: Широко повивање (10.3.2010 16:50:41)

Bevme so Eva vo petokot na kontrola, i doktorot rece deka jadrencata uste gi nema, i da prodolzime so sirokoto povivanje i mesto edna da i davam po dve kapki vigantol, demek da ne ostanuva kapkata na laziceto.
Mila na mama -> RE: Широко повивање (10.3.2010 17:59:11)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

demek da ne ostanuva kapkata na laziceto.

vigantol kapnuvaj direktno vo usta ne na lazice polesno e a i posigurna si deka go ispila, a veruvam deka so ogled na sonceto koe nikade go nema na decata stvarno im treba dupla doza vigantl
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>