RE: Широко повивање (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


tincule -> RE: Широко повивање (21.10.2015 16:53:20)

ИЗВОРНА ПОРАКА: marchi

bebeto uste pri ragjanje go pregleduva neonatolog i toj zabelezuva dali ima deteto problem,ako ima ke go sovetuvaat roditelot ako ne nema nikakva potreba da nosi.jas sum se rodila so nedorazvieno kolkce pa na majka mi i rekle da mi stava sirok povoj.jas za stefan ne stavav nisto.posle edna god mi rekoa se e dobro ama za sekoj slucaj stavaj.mu vikam izvini doktore ama kakov e toj sekoj slucaj?ili deteto ima problem pa treba da se koregira ili e sosem normalno? kaj go ima toa sekoj slucaj? jas kako fizioterapevt znam deka ako na dete koe e normalno zdravo i mu stavas sirok povoj ke ima poteskotii so prooduvanjeto.


Е фала ти. Тоа за секој случај и мене ме изнервира. Значи сите беа за широк повој само мајка ми ми рече како мислиш така во наше време немаше памперс па ставав тетри а сега можам да ти кажам истата ширина се, ама ти си знаеш. На ортопед тоа беше „ставај за секој слуај, мора да носи женско е“.Дури и до 4 да стигнела абре ајде. Кога и да идев на контрола на ортопед ставате широк повој - да да како не. Одговор: супер и се колковите само така продолжи мајка. И јас си продолжив само по една памперс пелена [sm=smiley36.gif]. Еве ја, си нема гајле [sm=smiley36.gif].




lukajana RR -> RE: Широко повивање (21.10.2015 18:41:51)

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Нас во болница ни препорачаа широк повој, и ајде почнав со една тетра пелена, ама денес кога му кажав на ортопедот, рече ставј му две, да се оформат убаво колковите, и сега стварно ме замисли - јас мислев веќе да престанам и оваа една да му ја ставам, а не да му зголемувам.
И дали знаете што означуваат тие букви - кај нас стои 1б 1б, гледам Aleksx2Leon пишала дека кај нив едното било А др било Б.


Felly rr сега гледав и во нашите извештаи е исто 1б на двете ама на ехо снимката така ни пишува сигурно е нешто за колковите ама добро е ние не сме имале проблем сигурно е во ред
Иначе јас за Ј ставав малку време широк повој и ако ме прапаа ставаш ставам и готово.Иначе сметан дека е глупост ако има проблем во ред ама за ништо не би малтретирала дете




sandriana RR -> RE: Широко повивање (22.10.2015 14:01:55)

Фели, тие ознаки се според некој систем нивни - метода на Граф, за аголот на колкот. Си има соодветни толерантни граници, зависно возраста на бебето. Штом не рекле ништо, во ред си е.
И јас не сум за широк повој, да не се повторувам [sm=smiley1.gif]




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 14 15 [16]