RE: Широко повивање (Целосна верзија)

Форум >> [Бебе] >> Новороденче, бебе



Порака


marija/ -> RE: Широко повивање (17.7.2013 16:16:06)

Се согласувам со тебе annet и јас истото го мислам затоа побарав друго мислење оти не знаев што да правам, поздрав до вас [sm=smiley13.gif]
така направив deluxe ти благодарам и тебе за одговорот ама загриженоста е голема и се нервирам не знам што да правам [sm=smiley13.gif]




Bethany -> RE: Широко повивање (17.7.2013 18:02:42)

Јас не му ставав широк повој на мојот син, ниту дури размислувавме за тоа, ниту се согласуваме дека е тоа нешто неопходно ниту полезно. Ама тоа е моето мислење и убедување.
Го однесов на преглед на ортопед на 3 месеци (ехо преглед наравно) и се беше супер, контрола беше на 6 месеци и тогаш ни кажаа дека не треба повеќе ни да го донесуваме на контрола.

Марија/ јас не знам како можел докторот да даде дијагноза за ортопедски гаќички, колку што мислам треба ехо преглед, гледаат како се развиваат тие јадра во колковите, дали сраснуваат или што веќе, затоа однеси го на друг ортопед обавезно.




Yummy Mammy -> RE: Широко повивање (18.7.2013 9:36:09)

marija/, a sto ne se prosetate do Skopje eden den? Odete kaj Vidoevski, iako nemate zakazano, toj prima i "hitni" slucai, posebno koga se raboti za deca. Ke mu kazete sto vi sovetuval vasiot doktor i on ke ve pregleda i ke vi dade mnogu prakticni soveti, ne samo za vasiot problem, tuku i za mnogu drugi sekojdnevni sostojbi. (Mozda ke pocekate malku ako ima guzva, no sigurno ke ve primi, samo prasajte po telefon koga e doktorot na rabota, zasto on odi cel juli na odmor, ili cel avgust).

Jas veruvam deka doktorite si znaat sto gledaat, i so eho i bez, samo sto nekoj e postrucen, nekoj poima nema i zivee vo '80tite. Ehoto znam deka e za da se vidi srasnuvanjeto na jadrata na kolkcinjata, no mozebi vo vasiot slucaj postoi nekakvo iskrivuvanje sto se oseka so gola raka... I koga dr ke ti kaze vakvo nesto, ne mozes a da ne pobaras vtoro mislenje.

(I ako e Vidoevski na odmor, i drugata doktorka sto raboti vo drugata ordinacija e isto dobra, ne znam kako se vikase, no po tel ke ti ja kazat sestrite.)




temjanuska2 -> RE: Широко повивање (24.8.2013 23:45:32)

Osven pampers druga pelena ne stavam ,nema ni da mu stavam.Toa si go rekov uste pred da se porodam zatoa sto po novo ortopedite sovetuvaat samo pampers nikakvi dr peleni.Sega pred 10 dena bevme na ortoped i pocna da mrci zasto ne sum stavala dr peleni ,zasto i pedijatrite sovetuvale da ne se stavat,no ovaa doktorka e od postarite sto nemat namera da se doeduciraat za da slusnat sto ima novo po svetot.A i nema da ja poslusam zatoa sto na eho go gledase celi 40 sekundi na 2-te kolkcinja [sm=hudicek1.gif]




Melanija RR -> RE: Широко повивање (30.8.2013 14:48:28)

Ние од 7 ден сме со 1 тетра пелена на широк повој,патронажната рече околу 30 ден ќе види за 2 пелени.Немам цврст став за ова па сметам дека до 2 месеци нема загуба ако се става широк повој.




mommy_angels RR -> RE: Широко повивање (30.8.2013 14:53:55)

на нас патронажната се, освен памперсот ни исфрли на третиот ден и ни рече прво кај ортопед,па после се друго по потреба,јас ја однесов на околу месец дена ама ортопедот ни рече дека колку поскоро тоа подобро и таман веднаш ќе се знае дали треба нешто дополнително или не




elenak -> RE: Широко повивање (30.8.2013 14:58:33)

Нема загуба секако и јас на ќерка ми ставав до 40 дена, малку од шубе, малку од страв, оти тогаш се толку мали и опуштени, неако полесно ни беше за држење така стегната со пелените. Малку мачно ми беше на секое пресоблекување, мојава немирка нестрплива беше па не правеше жива вода од брзање[sm=smiley36.gif] Твое е да си одлучиш, ама во секој случај не правиш ништо погрешно доколку му ставаш.




sandriana RR -> RE: Широко повивање (30.8.2013 15:03:43)

Меланија, јас да сум сега со мало бебе, не би се замарала со повојот, искрено. И Т се роди овој период, и ставав повој со 1 тетра пелена цела зима, до скоро 5 месеци. Сите прегледи на ортопед беа уредни, ама мене ми беше шубе без потреба. Патронажната рече 2 тетра после 30 дена, но не се осмелив да ставам - пробав и беше живо мачење за бебето, расчепено како жаба. Така останавме со 1 тетра повој, но пак ќе нагласам - сега со овој ум никогаш не би ставала ниту ден широк повој.




Hunny -> RE: Широко повивање (30.8.2013 22:29:14)

Јас и ставав широк повој само 2 недели. Отидовме на ортопед и ни рече дека нема потреба. Леле кога и го извадив колку само почна да прета со ноџињата[sm=smiley36.gif] Ако си породена на ГАК однеси го на ортопед зашто таму ортопед не ги прегледува, па таму ќе ти кажат дали имате потреба од широк повој. Всушност и самиот памперс е широк повој.




sandriana RR -> RE: Широко повивање (19.12.2013 12:18:31)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mimi 27

Мајки можеби не ми е за овде прашањето, меѓутоа до која возраст треба женско бебенце да носи широк повој? кој одлучува за тоа и до која возраст носеа вашите малечки [sm=zmeden.gif]





sandriana RR -> RE: Широко повивање (19.12.2013 12:27:51)

За широк повој одлучува само родителот, по свое убедување. Секој ортопед кажува свое убедување и свој став, но родителот одлучува.
Јас кажав за мојот случај и ќе повторам - ќерка ми имаше широк повој до 5 месеци, но сега да сум со ист ум, не би користела ниту ден.




mimi 27 -> RE: Широко повивање (20.12.2013 15:20:16)

Ти благодарам Сандриана, бев денес кај педијатарот да земам упат за ехо на колкчиња и слободен термин иима на 30декември ама ние нема да сме дома пред и после празниците, па затоа закажав кај др Ристески во плодност. Еднаш да ја направиме контролата да е се во ред и јас планирам да го тргнам повојот, греотка ми е целото стегнато. Поздрав мамички!




Martins mom -> RE: Широко повивање (21.12.2013 13:41:31)

Јас за првото става, а и сега на второто ставам!




mimi 27 -> RE: Широко повивање (24.12.2013 19:29:34)

Женски вчера бевме за ехо на колкчиња, докторот ни кажа дека е се во ред имало формирано јадренца, а потоа бевме кај докторката ми препорача уште е еден месец да сме носеле повој за секој случај и потоа на полни 6 месеци да почниме со седнување, па сега сум уште по збунета, не знам што да правам.




Mimi33 -> RE: Широко повивање (15.1.2014 17:53:50)

Мамички ние сме предвремено родени [sm=bravo.gif] во 7-ми месец.....дали некоја од вас имам предвремено родено дете па да ми каже дали има некои посебни постапки со широкиот повој кај овие бебиња и до кога се користи.....Фала [sm=smiley1.gif]




mimi 27 -> RE: Широко повивање (17.1.2014 17:39:00)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mimi33

Мамички ние сме предвремено родени [sm=bravo.gif] во 7-ми месец.....дали некоја од вас имам предвремено родено дете па да ми каже дали има некои посебни постапки со широкиот повој кај овие бебиња и до кога се користи.....Фала [sm=smiley1.gif]



Верувам дека некоја од сестрите на болница ке можи да ти одговори на ова прашање за посебен третман во врска со широкиот повој ...мене (се породив во приватна болница) на денот на излегување од болница се ми кажаа во врска со носењето на повојот. јас го извадив, одкако го прочитав постот на сандриана РР размислив и толкусо него (инаку станува збор за девојче). Имам пријателка која има машко бебенце и воопшто не стави широк повој. Мислам дека ова со колкчињата е и наследно ако има мајката или таткото широки колкови ... децата ке наследат од нив ......




sandriana RR -> RE: Широко повивање (17.1.2014 19:43:26)

Конституција на колкови секако е наследен фактор. И аномалиите на колковите се исто така наследно зависни. И не верувам дека широк повој би спречил или заштитил од аномалии.
Јас го користев зошто не бев доволно информирана, и бев исплашена, бидејки Т ми е прво дете.
Уште еднаш да разјасниме - широк повој се користел кога немало пелени за еднократна употреба. Денес овие пелени се достојна и соодветна замена за ова повивање.




Mimi33 -> RE: Широко повивање (2.2.2014 12:44:36)

Мамички дали некој од вас има предвреме родено бебе?Ме интересира до кога му го стававте широкиот повој?На првото дете му ставав 6 месеци сега мислам исто е нели?И бидејќи е девојче мислам треба до кај 6 месеци да се става широк повој....Фала би..[sm=nosecka.gif]




sandriana RR -> RE: Широко повивање (2.2.2014 12:58:04)

мими33, во погорните постови имаме дискутирано, разгледај ја темата, да не се повторуваме.
Широк повој е избор на секој родител. Според мене нема потреба од широк повој, памперсот е доволен.




miana -> RE: Широко повивање (3.2.2014 13:31:53)


ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Eve vi izvadok od vesnik - sovet od dr.Vidoevski za sirok povoj..Vi stavam slika,kliknete ja i citajte vo pogolem format

[img]http://www4.slikomat.com/13/0328/5fe-2013-0.jpg[/img]


Еве повторно го ставам мојот пост со исечок од весник - совет од др. Горан Видоевски, зборува за широк повој. Кликнете на сликата и можете да си прочитате




Snow Queen -> RE: Широко повивање (20.2.2014 17:42:45)

Искрено не ставам, ептен нешто ако мора по контролата на педијатар за 2 недели, ќе видиме.




nutelce -> RE: Широко повивање (28.2.2014 10:23:45)

mu savav do pred nekoe vreme 2 pelencinja , a od pred 2 nedeli samo edna.
bevme na ortoped , rece deka se super..i mi veli aj stavaj uste malku po edna i mi se nasmevna...
iskreno i dve koga mustavav ne bese rascepaten vo nozinata oti e krupno bebe a so edna kako da nema nisto...ama aj deka bese poladnicko demek zima mu gi ostavav i da go toplat zosto ne mu stavam nisto drugo sem spikoznata.




Ilina87 -> RE: Широко повивање (25.3.2014 13:34:05)

Zdravo, me interesira do koga se praktikuva sirok povoj za maski deca?




miana -> RE: Широко повивање (25.3.2014 14:00:02)

Здраво Илина
Широк повој не се става доколку нема медицински потреби од него.
Можеш да го прочиташ исечокот од весник што го имам поставено јас, а го има напишано најдобриот ортопед моментално во МК (според мене и многу други мајки) др. Горан Видоевски од Ортомедика
Според него Широк повој = 1 пелена секојдневна ( памперс или која и да ја користите )
Поздрав




deluxe -> RE: Широко повивање (25.3.2014 14:34:12)


ИЗВОРНА ПОРАКА: Ilina87

Zdravo, me interesira do koga se praktikuva sirok povoj za maski deca?


Илина не ти треба широк повој(со повеќе платнени пелени) доколку бебето си се развива добро,а тоа го знаеш ти сигурно ортопедот ви ја кажал неговата состојба. Доволна е една пелена.Јас на моите до кај 3 месеци им ставав еднократна пелена и плус над неа од оние платнените со врвци што се врзуваат(шведски) и толку.Потоа ги исфрлив и нив и си останавме на 1 пелена.




Страница: <<   < Претходна страница  12 13 [14] 15 16   Следна страница >   >>